Reklama

Uroczystość Chrystusa Króla

Niedziela podlaska 48/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jest to najnowsze święto Pańskie. Zostało ono ustanowione przez papieża Piusa XI encykliką „Quas primas” w roku jubileuszowym 1925 11 grudnia. Szczególną okolicznością ustanowienia tej uroczystości była 1600. rocznica Soboru w Nicei. Rok ten był także Rokiem Świętym. Początkowo uroczystość ta była obchodzona w ostatnią niedzielę października. Od 1970 r. obchodzi się ją w ostatnią niedzielę roku liturgicznego, która symbolizuje koniec historii ludzkości, gdy Jezus Chrystus przekaże Ojcu Niebieskiemu wieczne i powszechne królestwo. Chrystus ukazuje się jako Król Eschatyczny, który przychodzi w mocy i majestacie i godzien jest otrzymać cześć i błogosławieństwo. Wszystkie teksty liturgii uroczystości Chrystusa Króla żyją klimatem tajemnicy błogosławionego dla nas królowania Chrystusa i ukazują Go jako Króla Wszechświata i Króla Ukrzyżowanego. Prefacja tej uroczystości podkreśla fundamenty królewskości Chrystusa. Szczególnie wymowne są tego dnia słowa, które przed Najświętszym Sakramentem wypowiada razem z ludem kapłan: „Twoją jesteśmy własnością i do Ciebie należeć chcemy”. Uroczystość ta wieńczy cały rok kościelny.
Przepisy liturgiczne przypominają duszpasterzom i wiernym, iż we wszystkich kościołach tego dnia przed wystawionym Najświętszym Sakramentem należy odmówić Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Najświętszemu Sercu.
W Polsce jest kilkadziesiąt kościołów pw. Chrystusa Króla. W diecezji drohiczyńskiej jest jeden kościół pod tym tytułem w parafii Ogrodniki.
Wyższe Seminarium Duchowne w Drohiczynie w uroczystość Chrystusa Króla obchodzi swoje święto patronalne. Tego dnia alumni V roku dopuszczeni są do grona kandydatów do diakonatu i kapłaństwa.
W tym roku są to następujący alumni: Adam Banaszek pochodzący z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Węgrowie (bazylika), Marcin Gołębiewski z parafii pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Stoczku Węgrowskim, Łukasz Kuźma z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce oraz Krzysztof Malinowski z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim.
„Wszechmogący, wieczny Boże, Ty postanowiłeś wszystko poddać umiłowanemu Synowi Twojemu, Królowi Wszechświata, spraw, aby całe stworzenie, wyswobodzone z niewoli grzechu, Tobie służyło i bez końca Ciebie chwaliło. Przez naszego Pana...”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nakazane święta kościelne w 2026 roku

[ TEMATY ]

Nakazane święta kościelne

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2026 roku.

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy świętej oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Lista świąt nakazanych regulowana jest przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Oprócz nich wierni zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy w każdą niedzielę.
CZYTAJ DALEJ

Warszawa: prezydent Nawrocki o „orle i krzyżu” podczas apelu pamięci na Powązkach

2026-08-15 07:45

[ TEMATY ]

Warszawa

Powązki

Apel Pamięci

Prezydent Karol Nawrocki

Grzegorz Jakubowski/KPRP

Prezydent Karol Nawrocki podczas apelu pamięci na Powązkach

Prezydent Karol Nawrocki podczas apelu pamięci na Powązkach

- Dla Rzeczypospolitej ginęli, ale ginęli też z Bogiem w sercu, często z krzyżem na piersi - powiedział prezydent Karol Nawrocki podczas apelu pamięci na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W przeddzień Święta Wojska Polskiego i 106. rocznicy Bitwy Warszawskiej oddano hołd żołnierzom, którzy w 1920 r. obronili niepodległość Polski i zatrzymali marsz bolszewizmu na Zachód. Prezydent przypomniał także o roli duszpasterstwa polowego w opiece nad wojskową nekropolią.

Uroczystość odbyła się w piątek wieczorem przed pomnikiem Poległych w 1920 roku. Wzięli w niej udział m.in. prezydent Karol Nawrocki, wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, przedstawiciele władz państwowych, dowódcy i żołnierze Wojska Polskiego, funkcjonariusze służb mundurowych oraz harcerze.
CZYTAJ DALEJ

Katarzyna Zdziebło zdobyła srebrny medal w chodzie na dystansie maratonu

2026-08-15 17:07

PAP

Katarzyna Zdziebło, srebrna medalistka Mistrzostw Europy

Katarzyna Zdziebło, srebrna medalistka Mistrzostw Europy

Katarzyna Zdziebło zdobyła srebrny medal w chodzie na dystansie maratonu podczas lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Birmingham. Wygrała Włoszka Sofia Fiorini. Brąz wywalczyła Hiszpanka Raquel Gonzalez.

W chodzie sportowym w ostatnich latach zaszły duże zmiany. World Athletics postanowiło, że od 2026 roku chodziarze będą rywalizować na dystansie półmaratonu i maratonu. Jeszcze w ubiegłorocznych mistrzostwach świata w Tokio startowali na 20 km i 35 km.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję