Reklama

Świat należy do Boga

Niedziela wrocławska 11/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Teolog duchowości, profesor zwyczajny, wykładowca PWT we Wrocławiu

Co jest cezara, oddajcie cezarowi, a co Boga - Bogu oddajcie. Cały kłopot w tym, jak odróżnić jedno od drugiego. Do Boga przecież należy… wszystko. „Do Pana należy ziemia i to, co ją napełnia” (Ps 24, 1); „wszystko, co jest na niebie i na ziemi, jest Twoje” (1 Krn 29, 11).
Oddać cezarowi to, co do cezara należy, to między innymi pamiętać o tym, że jeszcze nie mieszkamy w niebie. Że chociaż jesteśmy uczniami Jezusa, to równocześnie jesteśmy na ziemi sąsiadami i współobywatelami ludzi, którzy mają całkiem inne pojęcie o sensie i celu życia. Obok nas żyją niechrześcijanie - ludzie niepodzielający naszej wiary, czasem nie rozumiejący jej, niekiedy nawet jej niechętni.
Nie tylko z konieczności, ale także z chrześcijańskiego obowiązku powinniśmy z nimi współpracować. „Nikomu złem za zło nie odpłacajcie. Starajcie się dobrze czynić wobec wszystkich ludzi. Jeżeli to jest możliwe, o ile to od was zależy, starajcie się żyć w zgodzie ze wszystkimi ludźmi” (Rz 12, 17-18). W Liście Apostoła Pawła ten apel odnosił się zapewne głównie do sąsiadów z podwórka, do kolegów z pracy, do sprzedawców w sklepie, słowem - do wszystkich, których garstka rzymskich chrześcijan w połowie I wieku spotykała na co dzień na ulicach i placach Wiecznego Miasta. Dziś i nam do podobnych osób wypada odnieść słowa św. Pawła. We współczesnych warunkach dotyczą one także sąsiadów w szerszym znaczeniu: mieszkańców całej kuli ziemskiej, z którymi procesy postępującej globalizacji wiążą nas coraz silniej. Człowiek wierzący wpisany jest równocześnie w porządek prawny, polityczny i społeczny. Ten świat jest współczesnym cezarem. Oddajemy mu, co do niego należy, ale zawsze na drugim miejscu: bo na miejscu pierwszym i tak wszystko oddajemy Bogu: świat bowiem należy do Niego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Tajwanu pisze do Papieża. Sprawa dotyczy pokoju w regionie

2026-01-30 06:42

[ TEMATY ]

list

pokój

prezydent Tajwanu

Lai Ching‑te

PAP

Tajwański żołnierz stoi obok flagi Tajwanu w bazie wojskowej podczas ćwiczeń gotowości bojowej w Taichung na Tajwanie

Tajwański żołnierz stoi obok flagi Tajwanu w bazie wojskowej podczas ćwiczeń gotowości bojowej w Taichung na Tajwanie

Wszelkie próby zmiany status quo Tajwanu za pomocą siły nie przyniosą prawdziwego pokoju – oświadczył prezydent Lai Ching-te w opublikowanym w piątek liście do papieża Leona XIV. Podkreślił, że tylko „dyplomacja wartości” oparta na wolności, demokracji i rządach prawa gwarantuje stabilność.

Podziel się cytatem – napisał Lai w korespondencji będącej odpowiedzią na orędzie papieża na Światowy Dzień Pokoju 2026.
CZYTAJ DALEJ

„Rz": Dzieci rządu nie zajmują. Czy powstające ustawy mają wpływ na demografię?

2026-01-30 08:51

[ TEMATY ]

dzieci

rząd

demografia

ustawy

Iwona Ochotny

Mimo pogłębiającego się kryzysu demograficznego rządzący nie próbują szacować, czy powstające projekty ustaw mają wpływ na dzietność – pisze piątkowa „Rzeczpospolita”.

„Rz” przypomina, że do każdego projektu powstającego w rządzie dołączana jest obowiązkowo ocena skutków regulacji. W punkcie „wpływ na pozostałe obszary” tego dokumentu jest osiem opcji, które można zaznaczyć, wśród nich „demografia”. Poniżej jest pole do opisania tego wpływu.
CZYTAJ DALEJ

Papieskie intencje modlitewne na 2027 rok

Godność ludzka, sztuka, życie, migranci, osoby starsze, młodzi, sztuczna inteligencja - to niektóre z tematów, które Ojciec Święty powierzył modlitwie wiernych na kolejny rok w ramach Papieskiej Światowej Sieci Modlitwy.

Każda intencja odnosi się do konkretnych wyzwań stojących przed Kościołem i światem. Modlitwa w tych intencjach jest formą duchowego zaangażowania w łączności z Ojcem Świętym oraz zachętą do podejmowania odpowiedzialnych postaw w życiu osobistym i społecznym.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję