Reklama

Śladami Jana Pawła II

Niedziela legnicka 12/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W bieżącym roku diecezja legnicka świętuje 10-lecie wizyty Sługi Bożego Jana Pawła II. Mieliśmy wówczas to szczęście, że Następca św. Piotra stanął wśród nas, by złożyć Najświętszą Ofiarę i głosić Słowo Boże.
Punktem kulminacyjnym obchodów jubileuszowych będą uroczystości w sanktuarium maryjnym w Krzeszowie 2 czerwca. Jednak już od początku roku wiele wspólnot parafialnych włącza się w te obchody przez różne lokalne inicjatywy. Ma to służyć jeszcze lepszemu poznaniu osoby Jana Pawła II oraz jego nauczania. Z tej okazji wspólnota parafialna Świętej Trójcy w Legnicy 3 marca została zaproszona do udziału w pielgrzymce, której szlak wiódł przez Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską do Krakowa. Na poszczególnych etapach pielgrzymki poznawaliśmy miejsca związane z życiem Karola Wojtyły, począwszy od jego narodzin po pasterzowanie jako Biskupa Krakowskiego.
Pielgrzymowanie rozpoczęliśmy Mszą św. w bazylice w Wadowicach. Następnie zwiedziliśmy dom rodzinny Jana Pawła II, modliliśmy się w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz zwiedziliśmy fragment Krakowa, koncentrując się na Katedrze Wawelskiej. Ukoronowaniem pielgrzymiego szlaku była wizyta w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Salezjańskiego przy ul. Tynieckiej. Tam od 80 lat wystawiane jest przez kleryków „Misterium Męki Pańskiej”. Ta swoista uczta duchowa była wynagrodzeniem wielogodzinnego trudu docierania do różnych miejsc Krakowa. Każdy wychodził z sali teatralnej wzruszony i pełen wdzięczności za dobroć Boga, który dał nam swojego Syna dla naszego zbawienia.
Kolejnym wydarzeniem z racji uroczystości diecezjalnych będzie parafialny konkurs dla młodzieży, dotyczący znajomości wybranych orędzi papieskich na Światowy Dzień Młodzieży.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sondaż: Polacy w większości za zakazem korzystania z mediów społecznościowych dla dzieci

2026-02-26 07:47

[ TEMATY ]

media społecznościowe

Adobe Stock

77 proc. ankietowanych w sondażu IBRIS dla Radia ZET opowiedziało się za wprowadzeniem zakazu korzystania z mediów społecznościowych dla dzieci poniżej 15. roku życia.11,4 proc. badanych jest temu przeciwna, a 11,6 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

W sondażu, którego wyniki opublikowano w czwartek, badanym zadano pytanie: „czy należy w Polsce wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla dzieci poniżej 15. roku życia?”.
CZYTAJ DALEJ

Najstarsza Polska Misja Katolicka na świecie skończyła 190 lat

2026-02-26 12:27

[ TEMATY ]

Polska Misja Katolicka

fot. PMK "Concorde" / Facebook

Kościół pw. Wniebowzięcia NMP na "Concorde" w Paryżu

Kościół pw. Wniebowzięcia NMP na Concorde w Paryżu

Luty 2026 r. to ważny czas w historii polskiego duszpasterstwa poza granicami Polski. To właśnie 17 lutego 1836 r. uważa się za symboliczny moment powstania najstarszej na świecie Polskiej Misji Katolickiej we Francji. Mija zatem 190 lat dziejów instytucji, której pomysłodawcą i inicjatorem był wieszcz narodowy Adam Mickiewicz, a dla której rozwoju znaczące zasługi mieli również Zmartwychwstańcy.

Mickiewicz postanowił powołać do życia zgromadzenie zakonne, które objęłoby opieką duchową Polaków na ziemi francuskiej, licznie przybyłych nad Sekwanę szczególnie w ramach Wielkiej Emigracji po upadku Powstania Listopadowego. Jako bezpośredniego twórcę zgromadzenia wskazał Bogdana Jańskiego.
CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP wręczył Nagrodę im. Ks. Bp. Romana Andrzejewskiego za rok 2025 dr. Mateuszowi Szpytmie

2026-02-26 19:16

[ TEMATY ]

Nagroda im. bp. Romana Andrzejewskiego

BP KEP

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC wręczył Nagrodę im. Ks. Bp. Romana Andrzejewskiego za rok 2025 dr. Mateuszowi Szpytmie, historykowi, współtwórcy Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, badaczowi ruchu ludowego w Polsce, wiceprezesowi Instytutu Pamięci Narodowej. Gala odbyła się 26 lutego br. w Sekretariacie KEP.

„Uhonorowano olbrzymią pracę naukową i popularyzatorską Laureata na temat ruchu ludowego i represji komunistycznego aparatu bezpieczeństwa wobec stronnictw ludowych. Dr Mateusz Szpytma ukazał także inny obraz wsi i rolników polskich w brutalnych czasach wojny. Józef i Wiktoria Ulmowie byli ludźmi, którzy z wyznawanych wartości czerpali odwagę i siłę, ale także inspirację dla własnego rozwoju, pogłębiania wiedzy, aktywności społecznej i rozwijania zainteresowań kulturalnych. Tworzyli formację inteligencji wiejskiej, fenomen nie często dostrzegany przez badaczy ówczesnej sytuacji i zachowań mieszkańców wsi” – podaje komunikat Kapituły.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję