Reklama

Świeccy pomocnicy Chrystusa

W Kościele rozróżnia się sprawujących Najświętszą Ofiarę i udzielających Komunii św. Eucharystię celebrować mogą jedynie biskupi i kapłani. Udzielanie Komunii św. należy nie tylko do biskupów, prezbiterów i diakonów. Od pewnego czasu funkcję tę spełniają również świeccy. W Polsce szafarze Komunii św. pojawili się po decyzji Episkopatu Polski w 1990 r. Stopniowo biskupi wprowadzali tę posługę w swoich diecezjach. Obecnie w naszym kraju jest już około czterech tysięcy nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. W archidiecezji krakowskiej jest ich ponad osiemdziesięciu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Widząc pozytywne doświadczenia moich braci biskupów w innych w diecezjach polskich, postanowiłem wprowadzić tę posługę również u nas. Świadomy jestem bowiem mojej odpowiedzialności za życie sakramentalne wiernych i dostrzegam potrzebę pomocy kapłanom w tej posłudze” - tak pisał w liście do parafian kard. Stanisław Dziwisz w marcu 2006 r. W tym samym roku w archidiecezji krakowskiej po raz pierwszy pojawili się świeccy pomocnicy w udzielaniu Komunii św., inaczej zwani nadzwyczajnymi szafarzami Komunii św. Stało się tak dzięki dekretowi, który wydał Metropolita Krakowski w grudniu 2005 r. W bieżącym roku dołączyli do nich nowi nadzwyczajni szafarze. W sumie przez dwa lata kard. Stanisław Dziwisz pobłogosławił do tej posługi 86 osób. Pomagają one kapłanom w udzielaniu Komunii św., a przede wszystkim w swoich parafiach zanoszą Ciało Pańskie chorym.

Od początku w Kościele

Reklama

W pierwszych wiekach istnienia Kościoła rozdzielanie Eucharystii wiernym i zanoszenie jej chorym i prześladowanym było domeną wyłącznie prezbiterów. Zdarzały się jednak sytuacje już w pierwszych wspólnotach chrześcijańskich, że nie tylko prezbiterzy zanosili Ciało Chrystusa potrzebującym. Takim przykładem jest choćby św. Tarsycjusz, który jako młody chłopiec niósł Komunię św. więźniom. Idea świeckich pomocników w udzielaniu Komunii św. nie jest zatem nowa.
Magisterium Kościoła po Soborze Watykańskim II ogłosiło dokumenty, które nie umniejszając roli kapłana, dały ludziom świeckim możliwość rozdzielania Chleba Pańskiego wiernym. Uczyniono tak głównie ze względu na duchowe dobro członków wspólnoty Kościoła, którzy dzięki temu częściej będą mogli przyjmować do swego serca Chrystusa. Do zadań nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. należy zatem rozdzielanie Komunii św., gdy udzielanie jej przez kapłanów nie jest możliwe lub gdy brak jest wystarczającej liczby kapłanów. Przede wszystkim jednak zanoszą oni Pana Jezusa do chorych w niedziele i święta.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dlaczego nadzwyczajni?

Dlaczego używa się określenia „nadzwyczajni szafarze Komunii św.”? Posługa szafarza ma mieć miejsce w przypadkach naprawdę nadzwyczajnych - chodzi tu o pomoc szafarzowi zwyczajnemu (czyli biskupowi, prezbiterowi lub diakonowi), a nie zastępowanie go. W każdym przypadku decyzję o posłudze szafarza (lub szafarzy) podejmuje główny celebrans przez wręczenie mu puszki po przyjęciu przez niego Komunii św.

Są spośród nas

We wspólnocie Kościoła każdy może znaleźć swoje miejsce, aby godnie służyć Chrystusowi i współbraciom w wierze. Kto zatem może zostać pomocnikiem w udzielaniu Komunii św.? Świeccy pomocnicy w udzielaniu Komunii św. są powoływani spośród wiernych. Łączy się to z pewnymi wymaganiami wobec nich. Konferencja Episkopatu Polski ustaliła warunki, według których biskupi diecezji powołują nadzwyczajnych szafarzy. Kandydat powinien odznaczać się nieskazitelnym życiem moralnym, pobożnością i poważaniem wśród duchownych i wiernych, musi znać podstawowe prawdy teologiczne, odnoszące się do Kościoła, Mszy św. i Eucharystii. Kandydat do tej posługi może być do niej powołany, gdy przekroczył 35. rok swojego życia, a nie ukończył 65 lat. Przed otrzymaniem błogosławieństwa do spełniania posługi kandydaci muszą się odpowiednio do niej przygotować.

Przygotowanie duchowe i praktyczne

Reklama

Do posługi nadzwyczajni szafarze przygotowują się na specjalnym kursie, który trwa ok. pół roku. Zajęcia prowadzone są przez wykładowców Papieskiej Akademii Teologicznej. Tematy poruszane na kursie dotyczą powołania do świętości, modlitwy, liturgii Kościoła, Eucharystii. Cykl przygotowań obejmuje również zajęcia praktyczne, przygotowujące do udzielania Komunii św. w świątyni, a także w domu chorego. Głównym elementem każdych zajęć jest Eucharystia, którą przygotowują kandydaci, spełniając wszystkie posługi. Na zakończenie kursu uczestnicy odbywają trzydniowe rekolekcje, które pozwalają kandydatom przez modlitwę, spowiedź św. (dla wielu generalną), szereg konferencji i uczestnictwo w Liturgii Godzin w pełni przyjąć i ofiarować swoją decyzję podjęcia nowych obowiązków w służbie Kościołowi. Dalsza formacja rozpoczyna się dla każdego szafarza po błogosławieństwie do posługi. Obejmuje ona formację, która odbywać się będzie w parafiach, podczas corocznych rekolekcji, a także pielgrzymki, w których szafarze będą uczestniczyć. Posługa szafarza jest przedłużana co rok przez biskupa ordynariusza, po odbyciu rekolekcji i pozytywnej opinii duszpasterzy parafii.

Panie, nie jestem godzien...

Wielu z tych, którzy pełnią tę zaszczytną funkcję we wspólnotach parafialnych, mówi, że nie są jej godni. Podchodzą oni z wielką pokorą do swej posługi w Kościele. Wielu ma na początku obawy, że przy własnych sprawach życiowych, mogą nie mieć sił i czasu na odpowiednie skupienie przy pełnieniu tej posługi lub że w nowej roli otoczenie może ich źle przyjmować. „Do posługi przekonało mnie przede wszystkim przeświadczenie, że to, co będę robił, jest dobre i potrzebne” - mówi Sławomir Podgórski z parafii św. Jadwigi (Kraków-Krowodrza). Inny z szafarzy - Józef Dąbrowski mówi o tym, że powołanie do posługi szafarza odkrył, gdy uczestniczył w uroczystościach pogrzebowych Jana Pawła II. Wtedy to wraz z innymi Polakami brał udział we Mszy św. na Tor Vergata. Gdy podczas Komunii św. brakowało kapłanów, aby umożliwić wiernym przyjęcie Chrystusa, Józef po raz pierwszy miał możliwość zanieść Chrystusa innym.

Posłani do chorych

Reklama

Dzięki posłudze nadzwyczajnych szafarzy coraz więcej chorych przyjmuje Komunię św. w swoich domach. Zdarza się, że na początku pojawiają się obawy ze strony chorych, ale po czasie zamieniają się one w wielką radość ze wspólnej modlitwy i częstszej obecności Chrystusa w ich sercu. Często świeccy szafarze nawiązują z chorymi przyjaźń, spotkania są okazją do rozmowy, której wielu z nich brakuje. Bywa i tak, że nadzwyczajni szafarze Komunii św. są ostatnimi gośćmi, którzy odwiedzają chorych przed śmiercią. O swoich spotkaniach z chorymi opowiadają ze wzruszeniem.
Dla roznoszącego Ciało Pańskie Jerzego Motyki, pochodzącego z Grójca k. Alwerni, impulsem do tego, aby podjąć posługę, było doświadczenie związane z chorobą i umieraniem żony. „Miałem doświadczenia związane z posługą i opieką nad osobą ciężką chorą. Chciałem w pewien sposób odwdzięczyć się osobom, które pomagały mojej żonie”.
Nadzwyczajni szafarze Komunii św. pełnią zaszczytną i piękną funkcję, dzięki której wiele osób może doświadczać pełnej obecności Chrystusa w swoim życiu. Posługa ta uświęca również ich samych i przyczynia się do świętości innych członków Kościoła.

W archidiecezji krakowskiej w październiku br. rozpocznie się przygotowanie kolejnej grupy nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

Szczegółowe informacje na ten temat zainteresowani mogą otrzymać u swoich księży proboszczów, a także na stronie szafarze.krakow.oaza.pl

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę ks. Mariusza Rosika: Bóg w dom – pokój w dom

2025-06-30 14:05

[ TEMATY ]

rozważania

Ks. Mariusz Rosik

meczennicy.franciszkanie.pl

Wysyłając swych uczniów na misje, Jezus daje im szczegółowe wskazania, jak powinni postępować. Właśnie w ramach tzw. Mowy Misyjnej pojawia się nakaz: „Gdy do jakiego domu wejdziecie, mówcie: Pokój temu domowi” (Łk 10,5). Jaką treść podsuwał Jezus pod pojęcie „pokoju”? Zapewne w Ewangelii pisanej po grecku dopatrywać się można tu nie tylko myśli judaistycznej, a więc środowiska życia Jezusa, ale także konotacji greckich, a może nawet rzymskich.

Eirene, grecka bogini pokoju, przedstawiana była z rogiem obfitości, z którego rozdawała swe bogactwa. W niektórych wyobrażeniach towarzyszy jej Pluton symbolizujący dobrobyt, a stąd już niedaleko do utożsamienia pokoju ze spokojem. Zgoła inaczej ów pokój widzieli mieszkańcy Brytanii. Tacyt, w biografii swojego teścia Gnejusza Juliusza Agrykoli, zarządcy Brytanii w latach 77-84 po Chr., zamieścił mowę Kalgakusa, brytyjskiego dowódcy. Mówca niezbyt pochlebnie wypowiada się o Rzymianach: „Grabieżcy świata, kiedy im wszystko pustoszącym ziemi nie stało, przeszukują morze; chciwi, jeżeli nieprzyjaciel jest zamożny, żądni sławy, jeżeli jest biedny; ani Wschód, ani Zachód nie zdołałby ich nasycić; jedyni wśród wszystkich ludzi tak bogactw, jak i niedostatków z równą pożądają namiętnością. Grabić, mordować, porywać nazywają fałszywym mianem panowania, a skoro pustynię uczynią – pokoju” (Tacyt, Żywot Juliusza Agrykoli).
CZYTAJ DALEJ

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dotychczasowy radca nuncjatury apostolskiej w Warszawie, ks. prał. Pavol Talapka został skierowany do pracy w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, a do stolicy Polski przybędzie pracujący dotychczas jako radca nuncjatury w Kijowie pochodzący z Indii ks. prał. Joseph Maramreddy - dowiaduje się KAI.

Pochodzący z diecezji Żylińskiej na Słowacji ks. prał. Talapka pracował w Warszawie od sierpnia 2022 roku. Nowy radca nuncjatury w Warszawie, ks. prał. Joseph Maramreddy pochodzi z diecezji Warangal w południowych Indiach w stanie Telanga.
CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 60. Pielgrzymka Apostolstwa Chorych

2025-07-06 19:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Pielgrzymka Apostolstwa Chorych

Magdalena Kowalczyk

Apostolstwo Chorych do Maryi na Jasną Górę przybywa każdego roku we wspomnienie Matki Bożej Uzdrowienia Chorych, 6 lipca. Dziś, podczas 60. pielgrzymki, dziękowano zwłaszcza za 60 lat istnienia Apostolstwa Chorych na świecie. - Zbieramy setki, o ile nie tysiące, intencji osób chorych i przywozimy je tutaj przed ołtarz Matki Najświętszej. Składamy je i prosimy o łaskę zdrowia - wyjaśnił ks. Wojciech Bartoszek, organizator pielgrzymki. Wspólnota Apostolstwa Chorych powstała w Niderlandach w 1925 r. Jej podstawowym celem jest odkrywanie duchowo-religijnego sensu życia naznaczonego chorobą i cierpieniem.

Mszę św. dla zgromadzonych celebrował bp Marek Szkudło, z Katowic. W rozmowie z JasnaGóraNews jako wzór do naśladowania wskazał Maryję. Ona zachęca, by robić wszystko to, co nakaże Jej Syn. Podkreślił także, że najczęściej dostrzega się u chorych potrzebę wsparcia ze strony duszpasterza, natomiast fakt, jak wielu z nich należy do Apostolstwa jest pomijany.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję