Reklama

Kanoniczne objęcie rządów

31 maja w południe bp Piotr Libera kanonicznie objął rządy w diecezji płockiej. Zgodnie z kan. 282 KPK przedstawił bullę papieską kolegium konsultorów. Uroczystość miała miejsce w Kurii Diecezjalnej.

Niedziela płocka 23/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Administrator diecezji bp Roman Marcinkowski poprowadził modlitwę Anioł Pański w intencji nowego Biskupa. Prosił w niej, aby „Kościół płocki stawał się dla nowego Pasterza miłością i radością oraz by mógł dla tego Kościoła jak najwięcej uczynić”.
Bp Piotr Libera okazał bullę nominacyjną podpisaną przez Benedykta XVI. Jej polski przekład odczytał Biskup Roman. W dokumencie Ojciec Święty napisał, że diecezja płocka, zaliczająca się do najstarszych w Polsce, wyróżnia się „jasną wiarą i świętością życia wielu pasterzy i wiernych”. Benedykt XVI podkreślił także, że bp Piotr Libera, posiadając wielkie doświadczenie zarówno w administracji, jak i w duszpasterstwie, wydaje się być „bez wątpienia godnym” podjęcia zadań Biskupa Płockiego.
„To, co napisał Benedykt XVI, oddaje najgłębsze uczucia, jakie mi w tej chwili towarzyszą. Wchodzę w to wielkie i bogate dziedzictwo Kościoła płockiego. Chcę rozpoznawać znaki czasu i być posłuszny natchnieniom Ducha Świętego. Chcę słuchać przede wszystkim Jego głosu” - mówił po odczytaniu tekstu bulli Biskup Piotr.
Zgodnie z wymaganiami prawa kanonicznego, formalne objęcie rządów zostało opisane w specjalnym protokole sporządzonym przez kanclerza Kurii ks. Kazimierza Ziółkowskiego. Pod dokumentem znalazły się podpisy dotychczasowego Administratora diecezji, nowego Biskupa Płockiego oraz dwunastu członków kolegium konsultorów. Od momentu formalnego przejęcia rządów bp Piotr Libera nosi tytuł biskupa płockiego.
Po podpisaniu aktu Pasterz odwiedził poszczególne wydziały Kurii, spotykając się z ich pracownikami, zaszczycił też swą obecnością redakcję „Niedzieli Płockiej”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Quo vadis, European education? Debata w Parlamencie Europejskim o przyszłości szkoły

2025-10-02 19:41

[ TEMATY ]

szkoła

parlament europejski

Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

1 października 2025 r. w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyła się międzynarodowa konferencja „Quo vadis, European Education?”, poświęcona konsekwencjom i ryzykom związanym z projektem Europejskiego Obszaru Edukacji. Wydarzenie zorganizowała europoseł Małgorzata Gosiewska (ECR), która w swoim wystąpieniu otwierającym wskazała na zagrożenia, jakie niesie ze sobą unifikacja systemów edukacyjnych w Europie.

Konferencję otworzyła poseł do Parlamentu Europejskiego Małgorzata Gosiewska, zwracając uwagę, że projekt Europejskiego Obszaru Edukacji może prowadzić do osłabienia tożsamości narodowych. Podkreśliła, że edukacja to nie tylko wiedza, ale również fundament kulturowy i aksjologiczny, bez którego Europa może utracić swoje korzenie.
CZYTAJ DALEJ

Kapłaństwo jak jutrzejsza gazeta [Felieton]

2025-10-02 23:00

Obraz wygenerowany przez AI

Czytałem wczoraj, że ma powstać nowy religijny kanał TV. Zainteresowany temat zacząłem sprawdzać, jaką linię ma koncern go prowadzący. Przeglądając programy TV emitowane przez tego wydawcę natknąłem się na serial, który uwielbiałem w późnym dzieciństwie - “Zdarzyło się jutro”. Było w nim coś niezwykłego. Gary Hobson, zwyczajny facet z Chicago, codziennie rano dostawał gazetę z przyszłości. Nie był superbohaterem w pelerynie, nie miał broni ani pieniędzy, ale miał tylko poczucie misji i odpowiedzialności. Wiedział co się może wydarzyć i miał świadomość, że brak reakcji może doprowadzić do tragedii.

Przypominając sobie niektóre wątki przyszła mi myśl, że główny bohater dzień po dniu walczy o nadzieję. Wielu bohaterów, którym pomaga Gary to ludzie będący na skraju życia, przejawiający brak nadziei. A on swoją postawą i słowem namawiał, że jeszcze nie wszystko stracone, że można się podnieść, że jeszcze jest czas, że można inaczej.
CZYTAJ DALEJ

Prof. Janusz Kawecki: Rola mediów katolickich jest szczególna, bo są niezależne od polityki

2025-10-03 11:52

[ TEMATY ]

prof. Janusz Kawecki

rola mediów katolickich

niezależne

czynniki polityczne

kapitał

Łukasz Brodzik

Przewodniczący Zespołu Wspierania Radia Maryja - prof. Janusz Kawecki

Przewodniczący Zespołu Wspierania Radia Maryja - prof. Janusz Kawecki

Rola mediów katolickich jest bardzo szczególna, ponieważ są one niezależne z jednej strony od czynników politycznych, a z drugiej od kapitału - mówi w wywiadzie dla portalu niedziela.pl Przewodniczący Zespołu Wspierania Radia Maryja - prof. Janusz Kawecki.

Prof. Kawecki, który w latach 2016–2022 był członkiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji podkreślił, że gdyby media katolickie były powiązane z jakimś kapitałem krajowym, czy zagranicznym, byłoby to jednocześnie zamknięciem drogi do mówienia prawdy w zgodzie ze społecznym nauczaniem Kościoła:
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję