Reklama

Znajdując łaskę w chorobie i w zdrowiu

Niedziela w Chicago 29/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czasami to, co samo w sobie jest złe, jak na przykład choroba, może być dla Boga okazją do takiego działania w naszym życiu, aby z tego zła wyciągnąć dobro. Doznałem osobiście tego doświadczenia podczas mojej choroby w ubiegłym roku. Moja choroba była okazją dla wielu, by powrócić do Boga w modlitwie. Było to doświadczenie, przez które związaliśmy się na nowo z Bogiem, dzięki łączności nas wszystkich w modlitwie. Modlitwa potrafi zwrócić nasze życie w kierunku Boga, który dzięki temu może nasz leczyć duchowo i fizycznie. (…) Dbanie o zdrowie fizyczne, to sprawa społeczna i także polityczna; to również duchowa konieczność. Niestety, wielu ludzi w stanie Illinois nie ma dostępu do zwykłych środków ochrony zdrowia i leczenia chorób, dlatego w ostatnich latach przedstawiono projekt, który proponuje system odpowiedniego ubezpieczenia zdrowotnego.
Jak wielkie jest to wyzwanie? W 2005 r. 44.8 milionów ludzi w USA nie miało ubezpieczenia zdrowotnego. W całym kraju prawie 18 tys. wypadków śmierci rocznie spowodowane było tym, że ludzie nie szukali opieki lekarskiej, gdyż nie posiadali ubezpieczenia medycznego. W naszym stanie Illinois sytuacja jest nieco lepsza w porównaniu z innymi stanami. Około 24.7% dzieci w Illinois nie posiada ubezpieczenia zdrowotnego. W skali krajowej stanowi to 25.6%. W Stanie Illinois 24.1% dzieci nie ma lekarzy, co w skali krajowej wynosi 35% wszystkich dzieci w USA. Wprowadzony w ostatnich latach efektywny program opieki zdrowotnej dla dzieci, zwany Kid’s Care, polepszył nieco tę sytuację. Pozostał jednak główny problem udostępnienia ubezpieczenia zdrowotnego dla wszystkich pozostałych.
Kościół traktuje tę sytuację jako problem moralny. Dostęp do podstawowej opieki medycznej jest prawem, które wypływa z przyrodzonej każdej osoby ludzkiej godności. Prawa zakładają obowiązki. Czyim obowiązkiem jest udostępnienie opieki medycznej? Katolicka Nauka Społeczna naucza, że wspólnie musimy zadbać o to, by podstawowa opieka zdrowotna była ogólnie dostępna. W Stanach Zjednoczonych wielu pracodawców oferuje ubezpieczenie zdrowotne, pracownikom odciąga się składkę z wypłaty, a resztę pokrywają sami. Z powodu zwiększających się kosztów wkład pracodawców zmniejszył się na ubezpieczenie zdrowotne dla pracowników, natomiast wkład pracownika do planu zdrowotnego sponsorowanego przez pracodawcę, zwiększył się. Rząd również udostępnia opiekę medyczną przez społeczne programy takie, jak: Medicare, Medicaid, SCHIO i subwencje dla weteranów. Te programy jednak nie załatwiają wszystkich spraw ze względu na wzrastającą liczbę ludzi, którzy nie mają subwencji. W społeczeństwie, w którym są widoczne wyraźne podziały między bogatymi a biednymi nasza wiara, w tej sytuacji zwraca uwagę na historię sądu ostatecznego opisaną w Piśmie Świętym (Mt. 25, 31-46) i naucza nas, że potrzeby biednych i bezbronnych należy umieszczać na pierwszym miejscu.
Każdy program, który zamierza pokrywać koszty leczenia nieubezpieczonych, albo pomagać nisko ubezpieczonym posiada pewne obciążenia. Na jakiej zasadzie będzie to realizowane? Kościół nie może i nie powinien oferować technicznych rozwiązań tego problemu, chociaż spotykamy się z tym problemem codziennie na pogotowiach ratunkowych oraz w szpitalach, również katolickich. Szpitale te wypełnione są po brzegi tymi, który nie mają żadnego innego miejsca, by otrzymać podstawową opiekę medyczną. Pacjenci nie są odrzucani, choć izby przyjęć, które zajmują się z reguły przypadkami nagłymi, nie są miejscem, by rozwiązywać problemy opieki medycznej. Katolickie instytucje są największymi, niekomercyjnymi prywatnymi dostawcami opieki medycznej w stanie Illinois i w całych Stanach Zjednoczonych. Dlatego Kościół śledzi uważnie całą debatę poświęconą ubezpieczeniu zdrowotnemu, ponieważ interesuje się chorymi i biednymi, dbając również o zdrowie swoich własnych instytucji.
Kwestia dostarczenia opieki medycznej dla wszystkich w stanie Illinois była i nadal będzie dyskutowana w Zgromadzeniu Ogólnym. Zasada jest jasna, cel jest chwalebny, ale znalezienie środków do jej realizacji to wielki problem polityczny i budżetowy. Gubernator Blagojevich i nasi reprezentanci mają wiele jeszcze szczegółów do rozwiązania, ale należy im się pochwała za ich chęć zajęcia się tym problemem, z którym borykamy się już od dłuższego czasu.
Ostatnie sprawozdanie UNICEF-u ulokowało Stany Zjednoczone na 20. pozycji w świecie, jeśli chodzi o jakość zdrowia dzieci, sytuując je pod tym względem niemal po wszystkich krajach europejskich, z wyjątkiem Wielkiej Brytanii. (…) Sposób, w jaki żyjemy wpływa na nasze zdrowie, zarówno duchowe jak i fizyczne. Statystyki medyczne nie tylko mówią nam, ilu jest chorych wśród nas, ale również wskazują na rodzaj życia, jaki prowadzimy jako ludzie i jako społeczeństwo.
Pragnę, by łaska Boża utrzymywała nas w zdrowym ciele i duchu. Modlę się również, by Duch Święty mógł kierować naszymi reprezentantami w toczącej się debacie nad udostępnieniem podstawowej opieki medycznej dla wszystkich.

Źródło: www.archchicago.org/polish_website/refleksje_cardinala/refleksje_pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prokuratura uderza w kibiców Legii. Ściga za transparenty o Trzaskowskim i dr Jagielskiej

2025-05-01 19:12

[ TEMATY ]

Legia Warszawa

Rafał Trzaskowski

Gizela Jagielska

Karol Porwich/Niedziela

Prokuratura ściga kibiców Legii Warszawa za transparenty, wywieszone na warszawskim stadionie w kwietniu, które krytykowały Rafała Trzaskowskiego i Gizelę Jagielską, która doprowadziła do uśmiercenia dziecka w 36. tygodniu ciąży. Zdaniem śledczych mogło dojść do pomówienia i znieważenia wiceszefa PO i kontrowersyjnej lekarki - informuje portal niezalezna.pl.

Chodzi o transparenty o treści: ,,Jagielska=Mengele" oraz „Rafałek kazał zdejmować krzyże. teraz udaje katolika, czy znacie bardziej fałszywego polityka?".
CZYTAJ DALEJ

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2025 roku.

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy świętej oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Lista świąt nakazanych regulowana jest przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Oprócz nich wierni zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy w każdą niedzielę.
CZYTAJ DALEJ

Nawet kiedy człowiek zapomina o Bogu, to jednak Bóg nie zapomina o człowieku

2025-05-01 16:30

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Nawet kiedy człowiek zapomina o Bogu, kiedy myśli, że Go nie ma lub że umarł, to jednak Bóg nie zapomina o człowieku. Czyż może niewiasta zapomnieć o swym niemowlęciu, ta, która kocha syna swego łona? A nawet, gdyby ona zapomniała, Ja nie zapomnę o tobie. Oto wyryłem cię na obu dłoniach, twe mury są ustawicznie przede Mną (Iz 49, 15-16) – powie Bóg.

Jezus znowu ukazał się nad Jeziorem Tyberiadzkim. A ukazał się w ten sposób: Byli razem Szymon Piotr, Tomasz, zwany Didymos, Natanael z Kany Galilejskiej, synowie Zebedeusza oraz dwaj inni z Jego uczniów. Szymon Piotr powiedział do nich: «Idę łowić ryby». Odpowiedzieli mu: «Idziemy i my z tobą». Wyszli więc i wsiedli do łodzi, ale tej nocy nic nie ułowili. A gdy ranek zaświtał, Jezus stanął na brzegu. Jednakże uczniowie nie wiedzieli, że to był Jezus. A Jezus rzekł do nich: «Dzieci, macie coś do jedzenia?» Odpowiedzieli Mu: «Nie». On rzekł do nich: «Zarzućcie sieć po prawej stronie łodzi, a znajdziecie». Zarzucili więc i z powodu mnóstwa ryb nie mogli jej wyciągnąć. Powiedział więc do Piotra ów uczeń, którego Jezus miłował: «To jest Pan!» Szymon Piotr, usłyszawszy, że to jest Pan, przywdział na siebie wierzchnią szatę – był bowiem prawie nagi – i rzucił się wpław do jeziora. Pozostali uczniowie przypłynęli łódką, ciągnąc za sobą sieć z rybami. Od brzegu bowiem nie było daleko – tylko około dwustu łokci. A kiedy zeszli na ląd, ujrzeli rozłożone ognisko, a na nim ułożoną rybę oraz chleb. Rzekł do nich Jezus: «Przynieście jeszcze ryb, które teraz złowiliście». Poszedł Szymon Piotr i wyciągnął na brzeg sieć pełną wielkich ryb w liczbie stu pięćdziesięciu trzech. A pomimo tak wielkiej ilości sieć nie rozerwała się. Rzekł do nich Jezus: «Chodźcie, posilcie się!» Żaden z uczniów nie odważył się zadać Mu pytania: «Kto Ty jesteś?», bo wiedzieli, że to jest Pan. A Jezus przyszedł, wziął chleb i podał im – podobnie i rybę. To już trzeci raz Jezus ukazał się uczniom od chwili, gdy zmartwychwstał. A gdy spożyli śniadanie, rzekł Jezus do Szymona Piotra: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci?» Odpowiedział Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś baranki moje». I znowu, po raz drugi, powiedział do niego: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie?» Odparł Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś owce moje». Powiedział mu po raz trzeci: «Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie?» Zasmucił się Piotr, że mu po raz trzeci powiedział: «Czy kochasz Mnie?» I rzekł do Niego: «Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego Jezus: «Paś owce moje. Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci: Gdy byłeś młodszy, opasywałeś się sam i chodziłeś, gdzie chciałeś. Ale gdy się zestarzejesz, wyciągniesz ręce swoje, a inny cię opasze i poprowadzi, dokąd nie chcesz». To powiedział, aby zaznaczyć, jaką śmiercią uwielbi Boga. A wypowiedziawszy to, rzekł do niego: «Pójdź za Mną!»
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję