Reklama

Aktualności

Papież modlił się za pracowników mediów

Do modlitwy za osoby pracujące w środkach społecznego przekazu zachęcił dziś Franciszek podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. W homilii wskazał, że uczeń Jezusa powinien być człowiekiem wolnym, człowiekiem tradycji i nowości, gdyż daje się kierować Duchowi Świętemu, a nie ideologiom.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wprowadzając do liturgii Ojciec Święty powiedział: „Chciałbym, abyśmy dzisiaj pomodlili się za tych wszystkich, którzy pracują w mediach, w środkach przekazu, by ludzie nie znajdowali się w wielkiej izolacji; na rzecz edukacji dzieci, informacji, żeby pomóc im przetrwać ten czas zamknięcia w domach” – stwierdził papież.

W homilii Franciszek komentując dzisiejszą Ewangelię (J 8, 31-42), skoncentrował się na słowach wypowiedzianych przez Pana Jezusa do Żydów: „Jeżeli będziecie trwać w nauce mojej, będziecie prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”. Zaznaczył, że bycie uczniem - oznacza zezwolenie, by kierował nami Duch Święty: dlatego uczeń Jezusa jest człowiekiem tradycji i nowości, człowiekiem wolnym, nigdy nie podlegającym ideologiom.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Na wstępie Ojciec Święty zauważył, że ósmy rozdział Ewangelii św. Jana zawiera gwałtowną polemikę między Panem Jezusem a uczonymi w Prawie, która dotyczy tożsamości zarówno Jezusa jak i uczonych w Prawie. Pan Jezus przypiera ich do muru, ukazując sprzeczności ich argumentacji. I w końcu nie znajdują innego wyjścia, jak bluźnierstwo wymierzone w Matkę Bożą. Franciszek podkreślił, że przedstawiając swoją tożsamość Jezus powiedział do Żydów, którzy w Niego uwierzyli: „Jeżeli będziecie trwać w nauce mojej, będziecie prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”. Nie zachęca ich do pogłębienia studiów, udoskonalenia argumentacji, lecz do trwania w Jego słowie, co nadaje im tożsamość uczniów Jezusa.

Reklama

„Jeśli będziesz trwał w Panu, w Słowie Pańskim, w życiu Pana, będziesz uczniem. Jeśli nie będziesz trwał, będziesz człowiekiem, który sympatyzuje z doktryną, który idzie za Jezusem jako człowiekiem dokonującym wielu dobrych uczynków, jest bardzo dobry, który ma odpowiednie wartości, ale bycie uczniem jest prawdziwą tożsamością chrześcijanina” – stwierdził papież.

Podziel się cytatem

Franciszek podkreślił, że ten stan ucznia obdarzy nas wolnością. „Uczeń jest człowiekiem wolnym, ponieważ trwa w Panu” - zaznaczył. Wskazał, że oznacza to pozwolenie, by kierował nami Duch Święty.

„Z tego względu uczeń jest zawsze człowiekiem tradycji i nowości, jest człowiekiem wolnym. Nigdy nie ulegającym ideologiom, doktrynom w obrębie życia chrześcijańskiego, doktrynom, które mogą być dyskutowane ... trwa w Panu” – powiedział Ojciec Święty.

Papież przypomniał, że w sekwencji do Ducha Świętego mówimy o Nim jako o najmilszym z Gości, to On nas inspiruje, ale pod warunkiem, że trwamy w Panu.

„Ten, kto trwa w Panu, jest uczniem, a uczeń jest namaszczony, pomazany przez Ducha, jest tym który otrzymał pomazanie Ducha i niesie je dalej. To jest droga, którą Jezus ukazuje nam dla wolności, a także dla życia. A bycie uczniem jest namaszczeniem, które otrzymują ci, którzy trwają w Panu. Niech Pan sprawi, abyśmy to pojęli, co nie jest łatwe: ponieważ uczeni w Prawie tego nie zrozumieli, nie pojmuje się tego jedynie głową; ale rozumie głową i sercem, tę mądrość namaszczenia Duchem Świętym, która czyni nas uczniami” – zaznaczył Franciszek.

Poranną celebrację zakończyła adoracja Najświętszego Sakramentu i błogosławieństwo eucharystyczne. Ojciec Święty zachęcił też wiernych uczestniczących w transmisji do Komunii św. duchowej.

2020-04-01 10:06

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: św. Józefina Bakhita nauczycielką przebaczenia

„Przebaczenie jest źródłem gorliwości, która staje się miłosierdziem i wzywa do pokornej i radosnej świętości” – powiedział papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie prezentując jego znaczenie w drodze życia świętej Józefiny Bakhity.

Na wstępie przypominając, że św. Józefina pochodziła z Sudanu Południowego Ojciec Święty wezwał wiernych do modlitwy o pokój w tym pogrążonym w wojnie kraju. Zaznaczył, że urodzona w 1869 roku dotarła ona do Włoch jako niewolnica i doznała wiele niegodziwości i przemocy. Zauważył, że często osoba zraniona, rani z kolei innych. „Natomiast powołaniem uciśnionych jest wyzwolenie siebie i swoich prześladowców, stając się odnowicielami człowieczeństwa. Jedynie w słabości uciśnionych może się objawić moc Bożej miłości, która wyzwala jednych i drugich” – stwierdził Franciszek, wskazując, że właśnie św. Józefina bardzo dobrze wyraża tę prawdę.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę ks. Mariusza Rosika: Z krzyżem

2025-06-16 07:58

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Ks. Mariusz Rosik

Karol Porwich/Niedziela

Komentarz do Ewangelii na XII niedzielę w ciągu roku C.

CZYTAJ DALEJ

Leon XIV: dary Boże obfitsze, gdy są hojniej dzielone

2025-06-22 12:40

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

Cud, poza samym nadzwyczajnym zjawiskiem, jest „znakiem” i przypomina nam, że dary Boże – nawet te najmniejsze – stają się obfitsze, im hojniej są dzielone - wskazał Papież w rozważaniu przed południową modlitwą Anioł Pański.

Ojciec Święty przypomniał, że dzisiaj w wielu krajach obchodzona jest uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Boże Ciało, podczas której rozważa się fragment Ewangelii o cudzie rozmnożenia chleba i ryb (por. Łk 9, 11-17).
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję