Reklama

Darował nam Pan wyjątkowy rok

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniu 1 października 2006 r. kościół pw. Trójcy Świętej rozpoczął swój Rok Jubileuszowy - 100-lecia konsekracji.
Tradycja jubileuszów ma swój początek w Starym Testamencie, kiedy to według Prawa Mojżeszowego świętowano w każdy 7. rok tzw. rok szabasowy (Wj 23, 10-13) oraz rok jubileuszowy (Kpł 25, 10-28), przypadający co 50 lat. Kontynuację zwyczaju świętowania odnajdziemy na przestrzeni dziejów Kościoła. Termin jubileusz oznacza rok łaski od Pana. To szczególny czas poświęcony Bogu, to czas przebaczenia, darowania długów i pomocy ubogim.
Do tego szczególnego czasu nasza parafia przygotowywała się od grudnia 2003 r. Trzyletni program poświęcony został poszczególnym Osobom Trójcy Przenajświętszej i Matce Bożej, która odgrywa szczególną rolę w historii zbawienia, jak i dziejach naszego narodu w Polsce oraz na emigracji. W pierwszym roku tematem wiodącym były rozważania: „Maryja kształtuje nas na obraz Syna Bożego”, w drugim - „Maryja rodząca nas do życia w Duchu Świętym”, zaś w trzecim - „Maryja ucząca nas oddawać cześć Ojcu”.
Wraz z rozwojem i odnową duchową parafii trwały prace remontowe kościoła. Został wymieniony dach świątyni, przeprowadzono całościowy remont wież oraz renowację wnętrza świątyni (odnowiono polichromię, namalowano nowe obrazy m.in. Jana Pawła II, św. s. Faustyny, kard. Stefana Wyszyńskiego i kard. Augusta Hlonda).
Z okazji Roku Jubileuszowego przygotowana została wystawa poświęcona historii naszego kościoła oraz album ukazujący naszą parafię jako „wspólnotę wspólnot”. Cała parafia została wprowadzona w czas świętowania nowenną do Trójcy Świętej oraz Jubileuszowym Triduum, które prowadził bp Stanisław Stefanek TChr, ordynariusz diecezji łomżyńskiej.
Pierwszego października 2006 r. uroczystą Eucharystią pod przewodnictwem bp. Tadeusza Jakubowskiego i przy udziale biskupów Tomasza Paprockiego i Stanisława Stefanka oraz ponad 40 kapłanów rozpoczęliśmy obchody Roku Jubileuszowego. Wielką radością była obecność kard. Francis George’a, jego słowa skierowane do Polonii przyjęte zostały z wielkim aplauzem. Podczas tej Mszy św. poświęcone zostały dwa nowe boczne ołtarze: Pana Jezusa Miłosiernego i Matki Bożej Częstochowskiej. Wielu uczestników tej Eucharystii poczuło się wtedy jak jedna cząstka tego całego stuletniego dziedzictwa duchowego, któremu na imię Trójcowo. Na twarzach wielu widziało się łzy radości i szczęścia, wielu uważało i uważa tę wspólnotę za swój dom, za „małą Ojczyznę”, bez której ich emigracyjne lata byłyby bezowocne. Rok Jubileuszowy ogłoszony przez Kardynała dla kościoła Świętej Trójcy od 1 października 2006 do 1 października 2007 daje możliwość uzyskania odpustu zupełnego dla osób uczestniczących w uroczystościach rozpoczęcia i zakończenia roku oraz odpustu cząstkowego dla wiernych, którzy nawiedzą nasz kościół i pomodlą się w intencjach Ojca Świętego.
Radość tego świętowania po Eucharystii przeniosła się do sal bankietowych „Białego Orła”. Tu dzięki programowi słowno-muzycznemu mogliśmy spojrzeć wstecz na dzieje Trójcowa, na ludzi, którzy budowali je, tworzyli i tworzą. Całość uwieńczyły występy Zespołu PiT „Lajkonik”, który wykonał prześliczny „Hymn Tysiąclecia”. Słowa tego utworu wyśpiewane ustami wszystkich członków, od najmłodszych po instruktorów, zapisały się w sercach niejednego uczestnika bankietu: „...zacznij od siebie zmieniać świat. Spójrz hen w głąb siebie uczciwie patrz. Z pokorą przyznaj owoce zła, zrodziła w złości zła wola twa... daj ludziom miłość, miłość swoją daj ludziom serc twardych, ludziom smutnych dusz... Możesz od nowa zacząć żyć, iść ciężką drogą, nie mieć - lecz być! Zaufaj Temu, który od lat, już dwóch tysięcy patrzy na świat...”.
Cały Rok Jubileuszowy na Trójcowie wypełniony był wieloma wydarzeniami, które pomogły nam pogłębić nasze relacje z Jezusem, Jego nauką zawartą w Piśmie Świętym. Rekolekcje adwentowe i wielkopostne, koncerty ewangelizacyjne i czuwania - to czas, kiedy stawialiśmy sobie pytanie o wartość naszego życia chrześcijańskiego. To były ciągłe wezwania skierowane do każdego z nas, aby „wypłynąć na głębię”, aby podjąć wezwanie do zaangażowania się w życie wspólnoty Trójcowa, aby kroczyć drogą do świętości.
Wśród tych wydarzeń Roku Jubileuszowego na szczególną uwagę zasługują dwa będące fundamentem pełnego świętowania: Dzień Dziękczynienia i Dzień Pokuty. Każdy z nas ma za co dziękować Bogu i innym ludziom. Dlatego niedziela 18 lutego 2007 r. była dniem dziękczynienia przede wszystkim Bogu za tę świątynię, bo w jej ciszy klękamy, aby podziękować Panu za dar naszego życia i za nasze rodziny. W tej parafii uwielbiamy Boga w Trójcy Świętej Jedynego w języku naszych ojców, ten dom Boży to nasza mała polska skała schronienia. To tutaj przyjeżdżamy niekiedy z dalekich przedmieść, aby u tronu Matki Jezusa złożyć nasze problemy i wciąż dziękować za Jej „Fiat”. To w niedzielę dziękczynienia zanosiliśmy modlitwy do Pana za naszych przodków, którzy budowali Trójcowo, aby za ich samozaparcie i trud mogli oglądać Pana „twarzą w twarz”. W ten dzień serca nasze śpiewały hymn wdzięczności Jezusowi za wszystkich kapłanów i siostry, którzy pracowali i pracują w naszej wspólnocie. W tym dniu czuliśmy się jak jedna wielka rodzina Boża, w której każdy jest wdzięczny za obecność drugiej osoby.
Nie może jednak być pełni radości bez przebaczenia i pojednania. Rok łaski to czas, gdy wezwani jesteśmy, aby spojrzeć w głąb siebie. Tak było w niedzielę 4 marca 2007 r. Zgromadzeni przed obliczem Jezusa Miłosiernego o godzinie 3 błagaliśmy Pana o przebaczenie dla nas i pokoleń trójcowian, księży i sióstr zakonnych. Naszymi skruszonymi sercami przepraszaliśmy Jezusa za popełnione zło, za zgorszenia, za podziały, za brak klarownego świadectwa przynależności do Chrystusa. Ten dzień pokuty był oczyszczeniem dla każdego serca z egoizmu, pychy, zazdrości, lenistwa, chciwości, ale przede wszystkim z braku miłości. Wspólnotowe nawrócenie było powrotem do źródła, do Bożego Miłosierdzia, w czym pomogło wyśpiewane w dniach 16 i 17 marca 2007 r. „Oratorium o Bożym Miłosierdziu”. Dzieło to zostało skomponowane przez Zbigniewa Małkowicza do słów samego Pana Jezusa zaczerpniętych z „Dzienniczka” s. Faustyny. W Oratorium tym wystąpili soliści z Polski: Marek Bałata, Dariusz Tokarzewski, Marzena i Aleksandra Małkowicz oraz ponad stuosobowy chór utworzony z zespołów naszej parafii, w tym również z grupy dziecięcej.
Kościół Trójcy Świętej, przy konsekracji którego w 1906 r. bp Symon powiedział znamienne słowa: „...Ten kościół, który budujecie będzie na zawsze kościołem katolickim i polskim. Niech ten kościół będzie przybytkiem zgody, jedności i miłości bratniej Polaków...”, wciąż był, jest i mam nadzieję, że będzie ostoją wiary i polskości.
Rok łaski darował nam Pan, abyśmy czerpali z bogatej skarbnicy Kościoła.
Niech aktualne w kontekście tego Jubileuszu będą słowa Sługi Bożego Jana Pawła II: „Panie, zostań z nami! Spotkaliśmy Cię na długiej drodze naszych dziejów... Zostań z nami w Twoim słowie, w tym Słowie, które staje się sakramentem; Eucharystią Twojej obecności...”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szokujące tezy "eksperta" demografii: Otwórzmy granice i będzie nas 70 milionów

2025-07-11 09:43

[ TEMATY ]

Polska

demografia

migracja

wyludnianie się

otwarcie granic

screenshot

GUS szacuje, że w 2060 r. będzie nas 30,9 mln. Od lat demografowie łamią sobie głowy, w jaki sposób powstrzymać ten zatrważający trend. W dyskusji akademickiej właśnie pojawiły się radykalne głosy, by... szeroko otworzyć granice i problem się sam rozwiąże. - Jeśli nie migracja, to na dzisiaj nie ma innej możliwości powstrzymania procesu wyludniania się naszego kraju - twierdzi prof. Piotr Szukalski z Uniwersytetu Łódzkiego.

Światowy Dzień Ludności obchodzony jest 11 lipca. Według Głównego Urzędu Statystycznego, Polska wkroczyła w okres kryzysu demograficznego, a w kwietniu liczba ludności wyniosła ponad 37,4 mln. Z prognoz wynika, że do 2060 r. spadnie o 6,7 mln i wyniesie 30,9 mln, a połowa mieszkańców naszego kraju będzie miała ponad 50 lat. Z kolei ONZ przewiduje, że populacja Polski do 2100 r. zmniejszy się do ok. 19 mln.
CZYTAJ DALEJ

Włochy: odrestaurowano sześćsetletni fresk Fra Angelico, przedstawiający Ukrzyżowanie Chrystusa

2025-07-12 10:03

[ TEMATY ]

Włochy

commons.wikimedia.org

Fra Angelico: Ukrzyżowanie (San Marco, Florencja).

Fra Angelico: Ukrzyżowanie (San Marco, Florencja).

Sześćsetletni fresk, przedstawiający Ukrzyżowanie Chrystusa, autorstwa bł. Fra Angelico (1395-1455) - jednego z najwybitniejszych malarzy wczesnego Odrodzenia, pieczołowicie odrestaurowano w przyklasztornym kościele św. Dominika we Fiesole koło Florencji. Dzieło, ukryte pod wieloma warstwami farb, odzyskało swój pierwotny blask dzięki wsparciu amerykańskiej organizacji non‑profit Friends of Florence (Przyjaciele Florencji).

Dominikanin Guido di Pietro, w zakonie - Jan z Fiesole, znany jako Fra Angelico, zwany „Malarzem Anielskim” ze względu na swój subtelny, wręcz eteryczny sposób używania barw i światła, łączył średniowieczną duchowość z technicznymi osiągnięciami Renesansu. Jego obrazy były nie tylko wyrazem kunsztu artystycznego, lecz także aktem głębokiego oddania i modlitwy. 3 października 1982 św. Jan Paweł II wyniósł go na ołtarze, ale nie była to klasyczna beatyfikacja, lecz potwierdzenie kultu przez wprowadzenie jego imienia do mszału.
CZYTAJ DALEJ

wpolityce.pl: Czy Lange vel Gontarczyk straci państwowe odznaczenie? To ona inwigilowała ks. Blachnickiego

2025-07-12 19:51

[ TEMATY ]

ks. Franciszek Blachnicki

Mateusz Góra

Czy Jolanta Lange vel Gontarczyk straci państwowe odznaczenie? Wszystko na to wskazuje. Jak podaje portal wpolityce.pl, Biuro Odznaczeń i Nominacji KPRP przygotowało projekt postanowienia prezydenta Andrzeja Dudy w tej sprawie. To efekt petycji, podpisanej przez wielu sygnatariuszy, przesłanej przez Piotra Woyciechowskiego.

Jak dowiedział się portal wPolityce.pl, Kancelaria Prezydenta RP odpowiedziała na petycję ws. odebrania Lange vel Gontarczyk Srebrnego Krzyża Zasługi nadanego przez Aleksandra Kwaśniewskiego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję