Reklama

Niedziela Wrocławska

Cztery świeczki na torcie 500+

Minęły cztery lata od wdrożenia Programu Rodzina 500 plus – to realizowany w Polsce od 1 kwietnia 2016 r. program państwowy mający za zadanie pomóc rodzinom w wychowaniu dzieci poprzez comiesięczne świadczenia wychowawcze na każde dziecko w rodzinie w wysokości 500 złotych.

gov.pl

Urodziny to miła okazja, aby porozmawiać, powspominać, czy okazać wdzięczność. A;e w przypadku 500 + tak się tylko wydaje... Dlaczego?

Niewątpliwie, to był przełom. Polityczna rewolucja w myśleniu o narodzie i jego demografii, a także w postrzeganiu roli rodziny. To w nich rodzi się i wychowuje nowych obywateli, dlatego warto je wspierać, bez względu na dochody gospodarstwa domowego.

Jednak od razu wybuchło larum: to pomoc, która przyczyni się do rozwoju patologii, lenistwa i zrujnuje państwowy skarbiec.

Reklama

Smutne to, bo przyznam, że nie znam rodziny, która by osiadła na laurach, skorzystawszy ze świadczenia. Przeciwnie, oto kilka przykładów na to, ile dobra, rozwoju i nadziei wniosło w życie 500+. Tylko kilka – odnoszę wrażenie, że beneficjentom świadczenia niełatwo o nim mówić.

- Może to śmieszne, ale pierwszą rzeczą, którą zrobiliśmy po przystąpieniu do programu 500+, był wyjazd do wrocławskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt. Od dawna marzyliśmy, żeby dać dach nad głową jakiemuś sympatycznemu czworonogowi. Jednak stałe zatrudnienie miał tylko mąż, ja pracowałam dorywczo i adopcja psa to nie była decyzja na naszą kieszeń. Wystarczało nam jedynie na utrzymanie rodziny – opowiada Sylwia, mama trójki dzieci.

Reklama

- Pieniądze z 500+ dostaliśmy „na dodatek”, więc przygarnęliśmy Reksia i nie wyobrażamy sobie życia bez niego. W naszej rodzinie z programu korzystają przede wszystkim dzieci. Możemy opłacać im lekcje tańca, języków obcych i konie. Dzięki temu każdy robi to, czym się interesuje. Nie musimy też rezygnować z wycieczek szkolnych – przed czterema laty zdarzało się, że dzieci nie mogły w nich uczestniczyć...

Poprawa standardu życia rodziny (i sympatycznego kundelka) to jedno, ale bywa, że nasz byt przybiera niespodziewany bieg wydarzeń:

- Powiem krótko, choć nie jesteśmy zwolennikami takiego rozdawnictwa, bo uważamy, że bardzo rozleniwia społeczeństwo: świadczenie dosłownie ratowało nam życie, kiedy mąż stracił pracę i popadł w głęboką depresję – przyznaje Joanna.

Regularne wpływy i ustalona ich kwota to nie tylko komfort opłaconych rachunków, ale i możliwość planowania i zmian.

Ala i Kuba to rodzice czwórki dzieci. Zdecydowali się na ich edukację w domu.

- Rządowa subwencja dla uczniów w edukacji domowej jest niższa, niż dla dzieci uczących się w placówce i trafia jedynie do szkoły, do której są zapisane. Podejmując pracę wychowawczą nad czwórką dzieci, ucząc je w domu, nie wyobrażam sobie powrotu do zawodu. Traktuję 500+ jako wynagrodzenie za mój trud. Część tych pieniędzy przeznaczamy na realizację programu szkolnego, czyli naukę języków obcych i basen – tłumaczy Ala i dodaje: Edukacja domowa to najtańsze, najbardziej opłacalne dla państwa rozwiązanie.

Zanim świadczenie trafiło do rodziny, Kuba pracował w bardzo lubianym, bezpiecznym miejscu, ale zarabiał niewiele. Co gorsza, nie miał szansy na awans. Aby utrzymać rodzinę, musiał podjąć dodatkowe zajęcie. Dwa etaty nie były dobrym rozwiązaniem. Ciągle w biegu - miał wrażenie, że nie zna własnych dzieci! Stały przychód z programu 500+ pomógł małżeństwu podjąć decyzję o redukcji etatu do jednego. Wybrali zajęcie bardziej rozwojowe i nie żałują. Przez 4 lata Kuba rozwinął swą działalność, nie martwiąc tym, że początki były mało dochodowe.

500+ było solidnym oparciem dla domowego budżetu. Dziś Kuba samodzielnie utrzymuje dom, ma czas dla żony i dzieci, a świadczenie przeznacza na wspomnianą (heroiczną) naukę i rodzinne wycieczki.

Zmiany. Czy tylko na lepsze?

- Kilka lat czekaliśmy na zabieg usunięcia migdała u jednego z siedmiorga naszych dzieci. Kiedy przyszła nasza kolej, syn nie został zakwalifikowany, bo okazało się, że w tym okresie, w jego nosie, utworzył się polip. Powiedziano nam, że to wtórna konsekwencja niewyciętego migdała i że w czasie operacji lekarze powinni usunąć obydwa problemy naraz, jednak nie mogą, bo NFZ nie dotuje likwidacji polipów. Co teraz? Powrót do kolejki? - pytała bezradna Kasia. Na szczęście był to czas, kiedy po raz pierwszy wypłacono świadczenie 500+ i rodzice chłopca zdecydowali się na zabieg w prywatnej klinice. Pieniądze od państwa pokryły koszty leczenia. - Miałem ochotę napisać list z podziękowaniem do premier Szydło. Program 500+ wielokrotnie i znacząco wpłynął na nasze życie. Mimo, że pracujemy obydwoje, niełatwo jest samodzielnie utrzymać tak dużą rodzinę. Do czasu przyznania świadczeń na dzieci z wielu rzeczy musieliśmy rezygnować. Teraz możemy odkładać pieniądze na wyjazd wakacyjny. Niedaleko, u zaprzyjaźnionych gospodarzy, ale razem! - cieszy się Michał.

- Koszty życia wciąż rosną, ale dzięki tej pomocy możemy żyć skromnie, normalnie. Nie musimy się martwić, że nie wystarczy nam na opłaty – dodaje Kasia – Ale niestety, nie każdemu podoba się ta prorodzinna polityka. Odkąd program wszedł w życie, spotykamy się z dużym ostracyzmem ludzi. Niejednokrotnie spotkała nas przykra sytuacja, np. stoję z piątką dzieci na przejściu dla pieszych, a ktoś obok nas oblicza głośno ile „pięćsetek” zabieramy z polskiego budżetu miesięcznie. A ja się w duchu śmieję z błędnych obliczeń: Przecież nie ma ze mną wszystkich! – kobieta zawadiacko „puszcza” oko i dodaje poważnie: - O ile ja radzę sobie z takimi (wcale nierzadkimi) epizodami, żal mi dzieci, które w nich uczestniczą...

Ot, i cała tajemnica poliszynela.

Niewątpliwie, nie ma rozwiązań idealnych, 500+ ma swoje wady i zalety. Ogólnie, to dobrowolne świadczenie, na różne sposoby poprawia byt polskich rodzin. Choć zdarza się też, że nie służy dzieciom, ale to już pole do pracy zespołów pomocy społecznej.

Dlaczego jednak rodziny niechętnie opowiadają o swoim uczestnictwie w programie? Z powodu linczu, może zazdrosnych, a może zatroskanych obywateli, którzy w innych rozwiązaniach widzą dobro narodu?

*Imiona osób zostały na ich prośbę zmienione.

2020-04-08 12:17

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zarządzenia dotyczące programu duszpasterskiego diecezji zielonogórsko-gorzowskiej w czasie epidemii

2020-05-30 19:26

archiwum

Zarządzenia dotyczące programu duszpasterskiego diecezji zielonogórsko-gorzowskiej w czasie epidemii

Etap III – Odnowa

Wprowadzenie

Tegoroczna uroczystość Zesłania Ducha Świętego przynosi nam szczególną nadzieję w sytuacji zmagania z trwającą wciąż w naszym kraju epidemią. Po okresie ograniczeń, które radykalnie wpłynęły na życie Kościoła na świecie i w naszej ojczyźnie, pojawiają się warunki powrotu do coraz pełniejszego udziału w chrześcijańskim życiu. Widzimy w tym znak spełniającej się Bożej obietnicy, zawartej w proroctwie Ezechiela, która towarzyszy diecezjalnemu programowi duszpasterskiemu w tym szczególnym okresie: Zgromadzę was na nowo (Ez 11,17).

Jak wiadomo, w programie duszpasterskim wyznaczone zostały trzy etapy, uzależnione od obowiązujących przepisów sanitarnych: etap I – Możliwość, etap II – Zachęta oraz etap III – Odnowa. Po dyskusji podczas wideokonferencji z księżmi dziekanami i po uwzględnieniu aktualnych wytycznych władz państwowych przechodzimy do etapu III, który rozpocznie się 1 czerwca br.

Realizacja etapu III

Najistotniejsze dla działalności parafii normy sanitarne dotyczą następujących kwestii:

• W kościołach i kaplicach nie obowiązuje limit gromadzących się osób (Rozporządzenie Rady Ministrów § 15 ust. 8).

• Wierni mają jednak obowiązek zakrywania ust i nosa w obiektach kultu religijnego także podczas trwania obrzędów liturgicznych. Dotyczy to również usługujących. Z tego obowiązku wyłączeni są jedynie duchowni i to tylko w trakcie sprawowania liturgii (§ 18 ust. 1 pkt 3).

• Dozwolone są zgromadzenia plenerowe do 150 osób. Uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans społeczny (§ 15 ust. 8).

W związku z tym, z dniem 1 czerwca br. odwołuję dyspensę z 14 marca br. dotyczącą obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane. Powracamy zatem do obowiązujących w prawie kościelnym zasad (por. kan. 1247 i 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego), od przestrzegania których zwolnione są jedynie osoby chore, w podeszłym wieku, przebywające na kwarantannie czy też z innych ważnych przyczyn niezdolne do fizycznej obecności na Mszy św.

Na obecnym etapie należy przestrzegać następujących wytycznych w poszczególnych obszarach duszpasterstwa. Zmieniają one bądź uzupełniają dotychczasowe przepisy diecezjalne.

1. Katecheza parafialna

a) Spotkania grup parafialnych oraz spotkania formacyjne można organizować w kościołach lub w salkach parafialnych z zachowaniem obowiązku zasłaniania ust i nosa oraz odpowiedniego dystansu. W spotkaniach może uczestniczyć także młodzież i dzieci (ministranci, grupy oazowe, KSM itp.).

b) Na prośbę rodziców i za zgodą proboszcza możliwe jest przygotowanie i udzielenie dziecku sakramentów pokuty i pojednania oraz I Komunii św. indywidualnie lub w małej grupie. Czas przygotowań nie może być krótszy niż miesiąc. Program formacji powinien zawierać treści programowe katechezy szkolnej i parafialnej wymaganej do formacji eucharystycznej dzieci w diecezji. Należy pamiętać, że rodzice mają prawo zaczekać z eucharystycznym przygotowaniem swoich dzieci do czasu ustania epidemii. Powrót do grupowego sposobu przygotowania i celebrowania I Komunii św. będzie możliwy po otwarciu szkół i rozpoczęciu zajęć z religii w szkole.

c) Na prośbę rodziców i młodzieży możliwe jest przygotowanie do bierzmowania. Należy je przeprowadzić według programu i zasad diecezjalnych z zachowaniem norm sanitarnych.

d) Możliwe jest przygotowanie do bierzmowania osób dorosłych. Należy je przeprowadzić w wyznaczonych dekanatach: Głogów – NMP Królowej Polski, Gorzów Wlkp. – Katedra, Kostrzyn nad Odra, Lubsko, Pszczew, Sława, Sulęcin, Świebodzin – NMP Królowej Polski, Zielona Góra – Podwyższenia Krzyża Świętego. Formacja powinna trwać od czerwca do sierpnia i przebiegać według obowiązującego programu diecezjalnego. Uroczystość bierzmowania odbędzie się 7 września br. (poniedziałek) w parafii katedralnej w Gorzowie Wlkp. Informację o terminach i miejscu spotkań z kandydatami należy przesłać do 15 czerwca do Wydziału Nauki Katolickiej.

2. Sprawowanie sakramentów i sakramentaliów

Z zachowaniem przez celebransa zasad higieny opisanych w poprzednich zarządzeniach w sprawowaniu sakramentów świętych należy uwzględnić, co następuje:

a) Eucharystia

• Służby liturgicznej nie obowiązują ograniczenia wieku.

• Dzieci mogą uczestniczyć we Mszy św. bez opieki rodziców.

• Przypominamy, że dopuszczalne są dwie formy przyjmowania Komunii św. – na rękę i do ust. Osoby przyjmujące Komunię św. na rękę obowiązane są do spożycia Eucharystii w obecności szafarza bezpośrednio po jej otrzymaniu.

• Szafarze Komunii św. są zobowiązani do zachowania szczególnej higieny i dezynfekcji rąk.

• Przywrócona zostaje posługa nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., ale tylko w zakresie pomocy przy jej rozdzielaniu w kościołach.

• Przebywający na zewnątrz świątyń mają mieć zasłonięte usta i nos albo zachować zasadę dystansu co najmniej 2 metrów.

• Śpiew suplikacji na zakończenie Mszy św. można zastąpić stosownym wezwaniem w modlitwie wiernych lub inną formą modlitwy o zachowanie od pandemii, suszy i innych klęsk.

• Z uwagi na zniesioną dyspensę od uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane, należy zachować roztropność odnośnie transmisji internetowych.

b) Pokuta i pojednanie

• W parafiach należy organizować codzienny dyżur spowiedniczy.

• Należy przypomnieć wiernym o obowiązku spowiedzi i Komunii wielkanocnej oraz zachęcać do korzystania z tych sakramentów.

c) Komunia chorych, Wiatyk i sakrament chorych

• Chorych z posługą sakramentalną mogą odwiedzać jedynie kapłani na prośbę zainteresowanych.

• Podczas sprawowania posługi należy zachować obowiązek używania maseczki ochronnej przez celebransa oraz zasady higieny opisane w rozporządzeniu z dnia 26 marca br.

d) Małżeństwo

• Kursy przedmałżeńskie należy organizować w każdym dekanacie według wytycznych Wydziału Duszpasterstwa Rodzin.

• Należy wznowić działalność parafialnych poradni rodzinnych. Doradcy rodzinni prowadzą spotkania z narzeczonymi z zachowaniem zasad sanitarnych.

• Od 1 czerwca obowiązują nowe wzory dokumentów przedślubnych. Protokół podstawowy dostępny jest w Księgarni św. Antoniego, a pozostałe formularze na stronie https://kancelaria.diecezjazg.pl/

e) Pogrzeb

• Dozwolone są wszystkie liturgiczne formy pogrzebu.

3. Obchody Bożego Ciała

Tegoroczna uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa obwarowana jest ograniczeniami wciąż trwającego stanu epidemii. Ze względu na limit zgromadzeń 150 osób, obchody koncentrować się będą zasadniczo wokół kościołów parafialnych lub filialnych. W związku z tym w parafiach należy:

• zorganizować procesję eucharystyczną wokół kościoła (bez stacji) po każdej lub po wyznaczonej Mszy św. z udziałem jedynie uczestników liturgii. Tam, gdzie procesja wokół kościoła jest niemożliwa, należy wyjść przed kościół z Najświętszym Sakramentem i udzielić błogosławieństwa eucharystycznego,

• zachęcić wiernych do udekorowania domów i mieszkań emblematami eucharystycznymi, flagami itp.

Wykorzystać można także następujące propozycje:

• Adoracja Najświętszego Sakramentu w wyznaczonych godzinach.

• W dni oktawy można urządzać procesje wokół kościoła po Mszy św. oraz adoracje Najświętszego Sakramentu.

4. Kuria i urzędy parafialne

• Od 2 czerwca br. Kuria Diecezjalna w Zielonej Górze wraca do zwykłych godzin urzędowania.

• Należy przywrócić normalne godziny urzędowania kancelarii parafialnych, zachowując normy sanitarne.

• Zbiórki do puszek przewidziane w kalendarzu liturgicznym należy przeprowadzać według dotychczasowych zasad.

Zakończenie

Żywiąc nadzieję na dalszą poprawę sytuacji epidemicznej w naszej ojczyźnie, zachęcam wszystkich wiernych do włączania się z roztropnością ale i odwagą w życie duszpasterskie w swoich parafiach, słuchania słowa Bożego we wspólnocie i przystępowania do sakramentów świętych. Proszę też duszpasterzy, osoby konsekrowane i wiernych o modlitwę za dotkniętych epidemią i tych, którzy służą chorym. Wszystkich zawierzam wstawiennictwu Matki Bożej Rokitniańskiej i udzielam pasterskiego błogosławieństwa.

+Tadeusz Lityński

Biskup Zielonogórsko-Gorzowski

CZYTAJ DALEJ

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski dla Jubilata

2020-06-01 10:47

Józef Wieczorek

W niedzielę 31 maja w klasztorze OO. Kapucynów ( przy ul. Loretańskiej 11) za 50 lat kapłaństwa dziękował o. Jerzy Pająk OFM Cap.

W trakcie uroczystości wojewoda małopolski, Piotr Ćwik odznaczył Jubilata Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, przyznanym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. W liście skierowanym do o. Jerzego Pająka Prezydent RP napisał m.in. :

Uznanie Prezydenta RP

„…Jestem przekonany, że praca formacyjna i duszpasterska Ojca, zwłaszcza jako kapelana środowisk kombatanckich i organizacji niepodległościowych Krakowa i Małopolski, zasługuje na najwyższe uznanie. Ze szczególną wdzięcznością myślę o ogromnie ważnej posłudze, jaką pełni Ojciec względem Sybiraków, weteranów Armii Krajowej i rodzin ofiar zbrodni katyńskiej. Dziękuję też za tak liczne nabożeństwa i modlitwy za Ojczyznę, za pamięć o ofiarach tragicznej katastrofy smoleńskiej i wszystkich naszych rodakach, którzy wiernie służyli Rzeczypospolitej.

Uważam za niesłychanie istotne, abyśmy my, Polacy, pielęgnowali pamięć o historii ojczystej, a idąc razem dalej przez dzieje, czerpali ze skarbca narodowych doświadczeń. Dziedzictwo naszych przodków i poprzedników, którzy walczyli o wolną Polskę, pracowali dla dobra wspólnego, dla Polski znosili cierpienia i nie wahali się płacić najwyższej ceny własnego życia, buduje zawsze aktualny i bezcenny etos patriotyczny. Ufam, że Ojca wysiłki przyczyniają się do przekazywania tych wartości i wzorców z pokolenia na pokolenie, łącząc seniorów z ludźmi młodymi mocną więzią miłości do naszej – na powrót dziś suwerennej – Rzeczypospolitej.

Poczytuję sobie za zaszczyt, że mogę uhonorować zasługi Ojca, nadając Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Niech to wysokie odznaczenie państwowe, wręczane w szczególnym czasie trwającego jubileuszu stulecia odrodzenia się, obrony i odbudowy Niepodległej, będzie wyrazem czci i wdzięczności, które wyraża dziś Ojcu wolna Polska.”

Posługa Jubilata

Odnosząc się do odznaczenia, o. Jerzy Pająk wyznał, że traktuje je jako zaproszenie do dalszej pracy na rzecz środowisk, którym służy, będąc ich kapelanem. Jak wynika z życiorysu Jubilata: Br. Jerzy (z d. Franciszek) Pająk, urodził się 9 października 1941 roku w Bieńkówce, jako syn Michała i Anny z d. Knapczyk. Uczył się w miejscowej szkole podstawowej, a potem, w latach 1958-1960, w Niższym Seminarium Duchownym OFMCap w Rozwadowie. Do Zakonu Kapucynów Prowincji Krakowskiej wstąpił 28 sierpnia 1960 roku w Sędziszowie Młp. Śluby proste złożył 29 sierpnia 1961 roku w klasztorze nowicjackim. Następnie uczęszczał do X kl. w Niższym Seminarium Duchownym OFMCap w Nowym Mieście n/Pilicą. W listopadzie 1961 roku został powołany do służby wojskowej w Ostródzie, którą ukończył w 1963 roku w stopniu kaprala. Następnie uzupełnił liceum i złożył eksternistyczną maturę państwową w 1964 roku w Krakowie. Studia filozoficzne odbył w WSD OFMCap w Krakowie, a teologiczne w Sędziszowie Młp. Śluby uroczyste złożył 1 stycznia 1969 roku w Sędziszowie Młp. i tam też otrzymał święcenia kapłańskie 5 czerwca 1970 roku.

Aktualnie o. Jerzy Pająk w sposób szczególny znany jest w środowisku krakowskim ze swojej działalności patriotycznej, za którą otrzymał liczne wyróżnienia i odznaczenia. 16 lutego 2006 roku został mianowany przez metropolitę krakowskiego, kapelanem Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Krakowskiego, a od 12 maja 2008 roku, pełni także posługę kapelana Związku Sybiraków – Oddział w Krakowie.

50 – lecie pracy kapłańskiej o. Jerzego Pająka zgromadziło liczne grono jego przyjaciół, którzy dziękowali Bogu za dar kapłaństwa, gratulowali pięknego jubileuszu oraz prezydenckiego odznaczenia i życzyli Bożego błogosławieństwa na kolejne lata posługi kapłańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję