Reklama

Niedziela Łódzka

Maryja patrząca na mnie - wizerunek Matki Boskiej Bamberskiej

Wizerunki Matki Boskiej Częstochowskiej należą do najpopularniejszych polskich obrazów świętych. Na przestrzeni wieków malowane były na różnym poziomie artystycznym, stąd zdobią zarówno ołtarze w kościołach jak i małe przydrożne kapliczki.

Marcin Błaszczyk

Dziś chcemy zaprezentować niezwykły wizerunek Królowej Polski. Związany jest z kulturą bamberską w Wielkopolsce. Kim byli i są Bambrowie? To osadnicy niemieccy z frankońskiego Bambergu, którzy za sprawą biskupa Szembeka zostali zaproszeni aby osiedlić się w opustoszałych po wojnie północnej podpoznańskich wsiach. Jedynym warunkiem dla osadników było, zgodnie z nakazem Augusta II Mocnego z 1710, wyznanie rzymskokatolickie. Pierwsi osadnicy przybyli do Polski już w 1719, a koleje fale migracyjne były aż do 1753 roku. Według różnych szacunków nowych przybyszów było od 500 do nawet 900 osób. Z racji pochodzenia nazywano ich potocznie Bambrami. Przybysze jako ludzie głęboko wierzący pragnęli uczęszczać do kościoła, a każda wieś miała swoją parafię. We wszystkich kościołach kazania i sakramenty były udzielane w języku polskim, a więc znajomość języka polskiego była im niezbędna. Tak więc Kościół, wspólnota wyznania, był tą pierwszą, najważniejszą płaszczyzną szybkiej polonizacji Bambrów. Potomkowie osadników z Bambergu coraz silniej utożsamiali się z polskością. Niektóre rodziny spolonizowały się już na początku XIX w.

Właścicielami prezentowanego obrazu była rodzina Pflaumów ze wsi Wilda pod Poznaniem (obecnie dzielnica Poznania). Przodkowie rodziny Pflaumów przybyli wraz z 14 innymi rodzinami do wsi Wilda w okolicy 1747 r. Dzięki zapiskom rodzinnym znamy imiona przodków rodziny: Wawrzyna i Magdaleny oraz Johana i Barbary Pflaumów. Prezentowany obraz należał do Floriana i Marianny Pflaumów. Bamberski obraz Matki Boskiej Częstochowskiej jest typowym obrazem malowanym w jednym z warsztatów częstochowskich w XIX w. Na uwagę zasługuje jednak sposób w jaki obraz został później ręcznie ozdobiony przez rodzinę Pflaumów w stylu bamberskim. Na całej powierzchni obrazu, oprócz twarzy i rąk, niczym zdobna „sukienka” poprzyklejano powycinane sreberka, kwiatki, krzyżyki i inne ozdoby. W żadnej innej kulturze nie spotkamy tego typu zdobień. Dekoracja nawiązuje do niezwykle barwnych strojów i kwiecistych nakryć głowy bamberek. Możemy je podziwiać do dnia dzisiejszego podczas corocznych procesji Bożego Ciała, gdzie prezentowane są oryginalne stroje i zwyczaje polskich Bambrów

2020-05-03 17:47

Ocena: +8 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katowice: abp Skworc podziękował duchownym i świeckim posługującym w strukturach archidiecezji katowickiej

2023-05-31 17:48

[ TEMATY ]

abp Wiktor Skworc

Episkopat.news

Po odczytaniu komunikatu Nuncjatury Apostolskiej w Polsce o przyjęciu przez Papieża rezygnacji abp. Wiktora Skworca, emerytowany już biskup katowicki, do duchownych i świeckich posługujących w strukturach archidiecezji katowickiej skierował słowo podziękowania.

Publikujemy treść podziękowań:

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Diecezja tarnowska: parafie księży neoprezbiterów

2023-06-01 11:22

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

zmiany kapłańskie 2023

Karol Porwich/Niedziela

30 maja 2023 r. Biskup tarnowski Andrzej Jeż wręczył nominacje na pierwsze parafie dziesięciu neoprezbiterom.

Posłani kapłani przyjadą do tych parafii w ostatnich dniach sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję