Reklama

Zimowisko w Ściegnach

Niedziela legnicka 10/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 10-17 lutego odbyło się w Ściegnach koło Karpacza zimowisko, w którym wzięła udział 54-osobowa grupa dzieci i młodzieży z Bogatyni, Lubania i Wrocławia. Organizatorem zimowiska była parafia pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe w Lubaniu, we współpracy z parafiami św. Apostołów Piotra i Pawła i św. Marii Magdaleny w Bogatyni. Odpowiedzialny za organizację i przebieg wyjazdu był ks. Janusz Barski. Wspierali go Renata i Wojciech Adamczewscy, zaś pomoc instytucji bogatyńskich koordynowała naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu przy UMiG w Bogatyni Joanna Iżycka-Kuś. Grupa opiekunów liczyła 6 osób, a w kuchni pracowały 2 osoby. Bazą zimowiska była Szkoła Podstawowa im. Wł. St. Reymonta w Ściegnach koło Karpacza.
Zimowisko było planowane i przeprowadzone na kilku równoległych płaszczyznach: oprócz wypoczynku realizowane były zadania formacyjne, integracyjne, profilaktyka przeciwdziałania skutkom uzależnień oraz zadania związane z szeroko pojętą prewencją. Układ dnia, cykl zajęć integracyjnych i grupowych, a także przygotowany zestaw zajęć i konkursów dawał uczestnikom zimowiska możliwości rozwijania umiejętności współpracy w grupie, koleżeństwa, wzajemnej pomocy oraz poczucia odpowiedzialności. Było to szczególnie istotne na styku grup dziecięcych i młodzieżowych oraz przy relacjach osób z różnych miejscowości i regionów. Bazując na doświadczeniach minionych lat organizatorzy, konstruując program zimowiska, wzięli pod uwagę możliwości wystąpienia trudności pogodowych. Stąd też każdy konkurs czy zajęcia plenerowe miały swego „dublera” - opracowany zamiennik na wypadek niesprzyjającej aury. Z racji trudnych dla organizacji wypoczynku zimowego warunków (dodatnia temperatura, brak śniegu) często z nich korzystaliśmy. Staraliśmy się, aby czas zimowiska był dla jego uczestników wypełniony zajęciami o różnorodnym charakterze, przeprowadziliśmy szereg zabaw i konkursów. Wśród zrealizowanych propozycji znalazły się także konkursy plastyczne - na najlepszy plakat - wizytówkę grupy, połączony z przygotowaniem prezentacji recytatorsko-wokalnej. Nie zabrakło wyborów Miss-Pidżam i Mister-Pidżam podczas wieczornego konkursu na najciekawszą zimowiskową kreację pidżamową oraz rywalizacji w kategorii na najciekawsze nakrycie głowy w konkursie „Moherowy Berecik” zorganizowany z racji Dnia Kapelusza. Duże znaczenie integracyjne miała zabawa biblioterapeutyczna „Ćwierćland”, przeprowadzona przez Beatę Kwiecińską.
Drugim zadaniem zimowiska była formacja. Każdy dzień rozpoczynaliśmy poranną Eucharystią, sprawowaną w miejscowym kościele. O oprawę wokalną zadbała Urszula Słabolepsza i dziewczęta bogatyńskiej scholi dziecięco-młodzieżowej. Dzieci czytały teksty lekcji mszalnych i wykonywały śpiew psalmu responsoryjnego. Krótkie rozważania, oparte o aktualne fragmenty Ewangelii, poświęcone zostały rozważeniu słów: „Bądźmy uczniami Chrystusa” i pomagały słuchaczom odkrywać przymioty człowieka prawdziwej wiary. Trzecim zadaniem do zrealizowania była szeroko pojęta profilaktyka. Podczas zimowiska został zrealizowany program profilaktyki uzależnień „Jak żyć z ludźmi”, opracowany przez pedagoga Zespołu Szkół Zawodowych w Bogatyni Adama Balcera - służyły temu ćwiczenia integrujące oraz grupowe. Spotkanie z aspirantem Stanisławem Tokarczykiem umożliwiło przybliżenie dzieciom i młodzieży niektórych aspektów społecznego współżycia, podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy oraz bezpiecznego poruszania się po drogach. Zajęcia, konkursy i zabawy służyły integracji. Że cel udało się osiągnąć świadczyły wzajemna życzliwość podczas obu wyjść do Karpacza i pobytu w Western City, atmosfera zajęć grupowych i wzajemne uszanowanie poglądów. Uczestnicy zimowiska poznawali też piękno regionu karkonoskiego. Służyły temu dwa wyjścia do Karpacza, podczas których zwiedziliśmy świątynię Wang, Centrum Pneumonologii, wodospad i centrum Karpacza z jego kościołami. Zimowisko zostało zrealizowane dzięki bardzo dużemu zaangażowaniu kadry opiekunów, dzięki czemu wypoczynek zimowy był nie tylko udany, ale i bezpieczny. Pragnę podziękować Rodzicom za zaufanie i powierzenie nam swoich pociech. Podczas Mszy św. pamiętaliśmy w modlitwie o Was wszystkich - tę modlitwę obiecuję także teraz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Częstochowy usłyszał zarzuty

2026-02-26 16:57

[ TEMATY ]

Częstochowa

Adobe Stock

Prezydent Częstochowy Krzysztof M. usłyszał zarzuty dotyczące przyjmowania korzyści majątkowych, do sądu został skierowany wniosek o tymczasowe aresztowanie - poinformowała w czwartek po południu Prokuratura Krajowa.

Samorządowiec został zatrzymany w środę w Częstochowie, w okolicy miejsca zamieszkania. W czwartek po południu zakończyło się jego przesłuchanie w siedzibie śląskiego wydziału PK.
CZYTAJ DALEJ

Czas otworzyć oczy serca

2026-02-26 09:29

[ TEMATY ]

Wielki Post

Adobe Stock

Kto zgrzeszył? Kto zawinił? Dlaczego nie widzi? Czyja to wina? Takie pytania rodzą się w nas niemal odruchowo. Łatwo wtedy oskarżyć Boga. To niebezpieczna granica ludzkiego myślenia. Pytania często pozostają bez odpowiedzi. Jezus jednak patrzy inaczej.

ZOBACZ --> Czytania liturgiczne na 15 marca 2026; Rok A, II
CZYTAJ DALEJ

Całun Turyński – świadek Zmartwychwstania Jezusa

2026-02-26 18:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marianna Strugińska-Felczyńska

Wierni parafii MB Dobrej Rady w Zgierzu oglądają zdjęcia Całunu Turyńskiego

Wierni parafii MB Dobrej Rady w Zgierzu oglądają zdjęcia Całunu Turyńskiego

W parafii Matki Boskiej Dobrej Rady wierni mogli wysłuchać wyjątkowego świadectwa na temat Całunu Turyńskiego. Prelekcję wygłosiła dr Anna Krogulska – świecka misjonarka i członkini Stowarzyszenia Misjonarzy Świeckich „Inkulturacja”.

Dr Anna Krogulska od lat prowadzi działalność ewangelizacyjną w Polsce i za granicą, docierając również do środowisk polonijnych na różnych kontynentach. W swojej posłudze ukazuje mękę, śmierć i Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa w oparciu o analizę i duchową interpretację Całunu Turyńskiego. Całun stanowi fundament jej misji. Poprzez obraz i słowo głosi kerygmat – podstawowe orędzie o zbawieniu, podkreślając prawdę o miłości Boga do człowieka, która w sposób szczególny objawia się w wizerunku odbitym na płótnie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję