Reklama

Niedziela Łódzka

Maryja patrząca na mnie - wizerunek Matki Bożej Pasierbickiej

Obraz Matki Boskiej Pasierbickiej jest piękną ilustracją zawierzenia losu Matce Bożej i spełnienia danego Jej przyrzeczenia.

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marcin Błaszczyk

W jednej z bitew w 1793 r. pod Rastatt, toczonej pomiędzy rewolucyjną armią Francji a koalicją anty-Francuską - Jan Matras, chłop ze wsi Laskowa, wcielony do armii austriackiej, został ciężko ranny. Leżąc na polu bitwy przekonany o rychło nadchodzącej śmierci, żarliwie modlił się do Matki Boskiej o pomoc. Miał przy tym widzenie, że Matka Boża ochroni go płaszczem przed szarżującą francuską konnicą. Ocalały z bitwy złożył ślub, że jeżeli tylko wyzdrowieje i szczęśliwie powróci do domu, wybuduje z wdzięczności ku czci Matki Bożej kapliczkę. Śluby powtórzył powtórnie w obecności innych żołnierzy po powrocie do macierzystego oddziału. W roku 1811 Jan Matras przenosi się z Laskowej do Pasierbca do nabytego gospodarstwa i domu, a w 1822 roku spełnia swój ślub złożony Matce Bożej i buduje kamienną kapliczkę.

Reklama

Fundator w kapliczce umieścił obraz Matki Bożej, który nabył u nieznanego, ludowego artysty z okolicy Gorlic. W 1824 r. Ks. Dziekan Andrzej Danek z Tymbarku poświęcił kapliczkę z obrazem i odprawił tam pierwszy odpust. Z czasem kaplicę rozbudowano tak, iż wyglądała jak mały kościółek. W 1909 r. wybudowano obok kamienną dzwonnicę. W 1983 obraz przeniesiono w uroczystej procesji do nowego kościoła - Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Pasierbcu. Koronacji obrazu złotymi, papieskimi koronami Jana Pawła II dokonał Ks. Bp Józef Życiński. Uroczystość odbyła się 28 sierpnia 1993 r., w dziesiątą rocznicę przeniesienia obrazu z kapliczki i w dwusetną rocznicę ocalenia fundatora przez Matkę Bożą pod Rastatt.

Obraz z Pasierbca przedstawia częste i popularne przedstawienie Matki Boskiej z półksiężycem u stóp oraz wężem owiniętym wokół kuli świata. Tego typu przedstawienia znane są jako wizerunki Matki Boskiej Immaculaty (łac. „Niepokalanej”). Co wyróżnia ten obraz na tle innych? Matka Boża odziana w złotą szatę królewską z lekko złożonymi rękoma wskazuje na serce, pod którym nosi nie narodzonego jeszcze Chrystusa. Jest więc Matką Brzemienną. Jest to jedno z niewielu przedstawień Matki Boskiej Brzemiennej w Polsce ale również i Europie. Prezentowany obraz jest bardzo dokładną kopią obrazu z sanktuarium w Pasierbcu. Prawdopodobnie obraz powstał na potrzeby lokalnych wiernych lub pielgrzymów.

2020-05-09 14:19

Ocena: +5 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Archidiecezja Łódzka: Aktywnie i po łódzku

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Helena Lopes

W dniu dzisiejszym swoje wakacje w Stolicy Węgier rozpoczęła młodzież także z naszej Archidiecezji ze wspólnota Chemin Neuf. Do 1.08.2021 młodzi będą przebywać w Budapeszcie, gdzie przygotowany został dla nich bardzo wyjątkowy plan pobytu. W programie zarówno spotkania całej grupy jak i formacja i działanie w małych podgrupach. Młodzież mają do wyboru 5 ścieżek:

CZYTAJ DALEJ

Papieskie Orędzie na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2021-09-26 11:53

[ TEMATY ]

uchodźcy

Franciszek

youtube.com/vaticanmedia

Do poszerzania tego, co określamy jako nasze „my” zachęca Ojciec Święty w swoim orędziu na 107 Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Jest on obchodzony w niedzielę 26 września 2021 roku.

ORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGONA 107. ŚWIATOWY DZIEŃ MIGRANTA I UCHODŹCY

CZYTAJ DALEJ

Dziękczynnie za światło wiary

2021-09-26 22:56

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Radomsko

Dziękczynienie za beatifikację

Beata Pieczykura/Niedziela

– Kardynał Stefan Wyszyński jest darem dla Kościoła nie tylko w Polsce. Przede wszystkim był prymasem jasnogórskim, a głos z Jasnej Góry był głosem do narodu. Dlatego musimy tak patrzeć na beatyfikację. To jest dar nie tylko dla nas, lecz także dla współczesnej Europy, powinien być znakiem, na którym mamy się oprzeć, i nie jest znakiem sprzeciwu. Błogosławiony kardynał nie jest po to, by was dzielić, ale po to, by nam przypominać, że Kościół ma obowiązek głosić prawdę Ewangelii i żądać wolności tej prawdziwej podporządkowanej prawdzie i sprawiedliwości społecznej, która musi dziś na nowo – powiedział „Niedzieli” abp Wacław Depo w parafii św. Lamberta Biskupa Męczennika w Radomsku.

Wdzięczność i pamięć zgromadziła wiernych w kościele św. Lamberta Biskupa Męczennika w Radomsku na dziękczynnej Mszy św. za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej. 26 września liturgii przewodniczył abp Wacław Depo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję