Reklama

Niedziela Łódzka

Maryja patrząca na mnie - wizerunek Matki Bożej Pasierbickiej

Obraz Matki Boskiej Pasierbickiej jest piękną ilustracją zawierzenia losu Matce Bożej i spełnienia danego Jej przyrzeczenia.

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marcin Błaszczyk

W jednej z bitew w 1793 r. pod Rastatt, toczonej pomiędzy rewolucyjną armią Francji a koalicją anty-Francuską - Jan Matras, chłop ze wsi Laskowa, wcielony do armii austriackiej, został ciężko ranny. Leżąc na polu bitwy przekonany o rychło nadchodzącej śmierci, żarliwie modlił się do Matki Boskiej o pomoc. Miał przy tym widzenie, że Matka Boża ochroni go płaszczem przed szarżującą francuską konnicą. Ocalały z bitwy złożył ślub, że jeżeli tylko wyzdrowieje i szczęśliwie powróci do domu, wybuduje z wdzięczności ku czci Matki Bożej kapliczkę. Śluby powtórzył powtórnie w obecności innych żołnierzy po powrocie do macierzystego oddziału. W roku 1811 Jan Matras przenosi się z Laskowej do Pasierbca do nabytego gospodarstwa i domu, a w 1822 roku spełnia swój ślub złożony Matce Bożej i buduje kamienną kapliczkę.

Fundator w kapliczce umieścił obraz Matki Bożej, który nabył u nieznanego, ludowego artysty z okolicy Gorlic. W 1824 r. Ks. Dziekan Andrzej Danek z Tymbarku poświęcił kapliczkę z obrazem i odprawił tam pierwszy odpust. Z czasem kaplicę rozbudowano tak, iż wyglądała jak mały kościółek. W 1909 r. wybudowano obok kamienną dzwonnicę. W 1983 obraz przeniesiono w uroczystej procesji do nowego kościoła - Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Pasierbcu. Koronacji obrazu złotymi, papieskimi koronami Jana Pawła II dokonał Ks. Bp Józef Życiński. Uroczystość odbyła się 28 sierpnia 1993 r., w dziesiątą rocznicę przeniesienia obrazu z kapliczki i w dwusetną rocznicę ocalenia fundatora przez Matkę Bożą pod Rastatt.

Obraz z Pasierbca przedstawia częste i popularne przedstawienie Matki Boskiej z półksiężycem u stóp oraz wężem owiniętym wokół kuli świata. Tego typu przedstawienia znane są jako wizerunki Matki Boskiej Immaculaty (łac. „Niepokalanej”). Co wyróżnia ten obraz na tle innych? Matka Boża odziana w złotą szatę królewską z lekko złożonymi rękoma wskazuje na serce, pod którym nosi nie narodzonego jeszcze Chrystusa. Jest więc Matką Brzemienną. Jest to jedno z niewielu przedstawień Matki Boskiej Brzemiennej w Polsce ale również i Europie. Prezentowany obraz jest bardzo dokładną kopią obrazu z sanktuarium w Pasierbcu. Prawdopodobnie obraz powstał na potrzeby lokalnych wiernych lub pielgrzymów.

2020-05-09 14:19

Ocena: +5 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Ważne przedsięwzięcie

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

PAP/Roman Zawistowski

W związku z nadchodzącą 80. rocznicą rozpoczęcia wymarszu armii gen. Andersa ewakuowanej z ZSRS jednym z elementów upamiętnienia tego wydarzenia był przejazd pociągu Anders na trasie Łódź-Włocławek. Przejazd był elementem międzynarodowego projektu edukacyjno – memoratywnego „Szklaki Nadziei. Odyseja Wolności” realizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej.

CZYTAJ DALEJ

Wszędzie działa Bóg, tylko trzeba umieć Go zauważyć. Wiedział o tym o. Pio

2022-09-22 11:18

[ TEMATY ]

św. o. Pio

pl.wikipedia.org

Jak pięknie i dobrze jest żyć, mając pewność, że Ktoś wszystko przemyślał i zna sens. Wszędzie działa bowiem Bóg, tylko trzeba umieć Go zauważyć. Wiedział o tym Ojciec Pio.

Przez przypadek cię spotkałem…, przypadkiem się dowiedziałem, że…, przypadkiem zdarzyło się… Często słowa te można usłyszeć z ust wielu ludzi, może nawet sami je wypowiadamy. Zrządzenie losu, splot wydarzeń, traf, pech – to im przypisujemy niekiedy winę za zdarzenia, które nas spotykają… Czy naprawdę przypadek rządzi naszym życiem, wyborami i doświadczeniami?

CZYTAJ DALEJ

Święty Krzyż: pielgrzymi piętnastoma trasami dotarli do świętokrzyskiego sanktuarium

2022-09-24 21:15

[ TEMATY ]

Święty Krzyż

swietykrzyz.pl

15 tras prowadziło uczestników XXIII Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego „Święty Krzyż 2022”. To największe wydarzenie turystyczno-pielgrzymkowe w kraju skierowane do pielgrzymów diecezji kieleckiej, sandomierskiej i radomskiej oraz do wszystkich chętnych. W wydarzeniu wzięło udział ponad 2 tys. osób.

W tym roku przebiegał on pod hasłem „Krzyż znakiem jedności i pokoju”. Motto nawiązywało do sytuacji na Ukrainie oraz stanowiło zachętę do modlitwy w intencji pokoju.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję