Zgodnie z rozporządzeniem MEN do 24 maja szkoły pozostają zamknięte, a zajęcia odbywają się w systemie zdalnym. Szef MEN Dariusz Piontkowski w poniedziałek poinformował, że za kilka dni premier Mateusz Morawiecki poinformuje o tym w jakiej formule i kiedy uczniowie będą wracali do szkół. Zapewnił, że obecnie we wszystkich szkołach dla młodzieży w Polsce funkcjonuje nauczanie na odległość.
Rzecznik rządu pytany o to, kiedy zostaną podjęte decyzje dotyczące powrotu dzieci do szkół, odparł, że informacje dotyczące edukacji zostaną przekazane na konferencji w środę.
"Dzisiaj w tym zakresie zostaną wskazane konkretne rozwiązania, które zostały wczoraj zaakceptowane przez rządowy zespół zarządzania kryzysowego, więc dzisiaj te szczegóły dotyczące działań do końca roku szkolnego poznamy" - mówił Müller.
"To nie jest kwestia takiego jednoznacznego powrotu (do szkół), lecz uruchomienia pewnych obszarów funkcjonowania szkół" - dodał.
Rzecznik rządu poinformował, że różne rozwiązania dotyczące funkcjonowania szkół będą wchodziły w życie różnych terminach, a szczegóły przedstawi minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. (PAP)
autor: Mateusz Roszak
mro/ krap/
Włochy: 27 marca biskupi pomodlą się na cmentarzach
27 marca biskupi, którzy będą mieli taką możliwość, udadzą się samotnie na cmentarze na terenie swoich diecezji na chwilę modlitwy, aby powierzyć Bogu wszystkie ofiary pandemii koronawirusa – postanowiła Włoska Konferencja Biskupia.
Poprzez swoją modlitwę i błogosławieństwo włoscy biskupi pragną wyrazić bliskość wobec wszystkich pogrążonych w żałobie i bólu. Ma to być swoisty „piątek miłosierdzia” całego włoskiego Kościoła. W komunikacie prezydium episkopatu nawiązano do obrazu ciężarówek wojskowych w Bergamo, transportujących trumny do krematoriów, ukazujący w sposób dramatyczny, to co w tym momencie przeżywa cały kraj. „Ze względu na podjęte środki sanitarne wielu z nich zmarło w odosobnieniu, bez żadnego pocieszenia, ani osób najdroższych, ani też tego, jakie dają sakramenty”. Stąd inicjatywa modlitwy biskupów na cmentarzach, przypominających „ że wspólnoty chrześcijańskie, choć nie mogą zapewnić bliskości fizycznej, nie zapominają o bliskości w modlitwie i miłosierdziu”. Dodają, że każdego dnia kapłani odprawiają Mszę św. za „cały lud Boży, za żywych i umarłych”. Oczekują na zakończenie sytuacji wyjątkowej, kiedy będzie można ponownie wspólnie celebrować Eucharystię, w intencji tych braci”.
CZYTAJ DALEJ