Reklama

Modlitwa w murach katedry

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ile razy wchodzę do katedry zawsze na ten święty obraz spoglądam i wołam: Matko, pomóż mi! - mówił w homilii abp Stanisław Nowak metropolita częstochowski podczas Mszy św. sprawowanej w bazylice katedralnej 27 maja br., w dniu obchodzonego dorocznie przez wspólnotę parafialną Świętej Rodziny święta Matki Bożej Anielskiej Pani Naszej Katedralnej.
Witając Księdza Arcybiskupa, proboszcz parafii ks. prał. Stanisław Gębka podkreślił, iż bazylika katedralna jest świątynią Metropolity Częstochowskiego, w której podczas uroczystości spotyka się on z całym Kościołem diecezjalnym. Wyraził z tego powodu tym większą radość, że w dniu święta Pani Katedralnej wspólnota parafii Świętej Rodziny może przeżywać tak kameralne, niemal rodzinne spotkanie ze swym Pasterzem. Ksiądz Proboszcz wskazał także na symboliczny moment tej chwili - zakończenie rozpoczętego 27 maja ub.r. remontu prezbiterium archikatedry.
Na uroczystej Mszy św., wśród licznych wiernych zgromadziły się dzieci, które w niedzielę 25 maja przyjęły Pierwszą Komunię Świętą oraz młodzież, która tego dnia, w święto Pani Naszej Katedralnej, otrzymała z rąk abp. Stanisława Nowaka sakrament bierzmowania. To właśnie do młodych, oczekujących na przyjęcie sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej, Metropolita Częstochowski skierował pierwszą część homilii. Mówiąc o sakramencie bierzmowania, Ksiądz Arcybiskup wskazał, iż jest on znakiem, że coś ważnego dzieje się między Bogiem i człowiekiem. - To wielka łaska, że Bóg przychodzi do człowieka, by z nim być, by napełnić jego życie łaską - mówił dalej. Podkreślając, że od tej chwili życie młodych będzie piękniejsze, abp Stanisław Nowak apelował, by otworzyli serca na dary Ducha Świętego i według nich żyli. Drugą część homilii Ksiądz Arcybiskup poświęcił przeżywanemu w tym dniu w parafii świętu Pani Naszej Katedralnej, które przypomina nam, że mamy Matkę, która zawsze na nas patrzy i czuwa nad nami. Zwracając oczy na łaskami słynący obraz Matki Bożej Anielskiej, który w tym dniu umieszczony został przy ołtarzu, abp Stanisław Nowak podzielił się z wiernymi świadectwem, iż ilekroć wchodzi do katedry, zmierza do bocznej nawy, do kaplicy, gdzie króluje Pani Katedralna i prosi Ją o pomoc.
Poza sakramentem bierzmowania, który młodzi otrzymali z rąk Metropolity Częstochowskiego tuż po okolicznościowej homilii, ważnym akcentem uroczystości było wprowadzenie do katedry relikwii św. Ojca Pio, które odtąd czczone będą w Kaplicy Pierwszych Męczenników Kościoła częstochowskiego, oraz procesja z obrazem Matki Bożej Anielskiej Pani Naszej Katedralnej poprowadzona pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa wokół katedry. Uroczystą Mszę św. zakończyło wręczenie bierzmowanym młodym pamiątkowych krzyży oraz ucałowanie relikwii św. Ojca Pio.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świdnica. Bp Marek Mendyk: Jest z nami Bóg, nie jesteśmy sami

2025-06-19 18:50

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Marek Mendyk

Boże Ciało

Hubert Gościmski

Biskup świdnicki Marek Mendyk niesie Najświętszy Sakrament podczas procesji Bożego Ciała ulicami Świdnicy.

Biskup świdnicki Marek Mendyk niesie Najświętszy Sakrament podczas procesji Bożego Ciała ulicami Świdnicy.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa zgromadziła 19 czerwca tłumy wiernych w biskupim mieście. Eucharystii w katedrze świdnickiej przewodniczył bp Marek Mendyk, w koncelebrze z kapłanami parafii katedralnej.

– Siostry i bracia, uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w sposób szczególny kieruje naszą uwagę na Eucharystię – mówił na początku liturgii biskup diecezjalny. – Dziękujemy Jezusowi za cud rozmnożenia Bożego pokarmu, który każdego dnia dokonuje się na ołtarzach rozsianych po całym świecie. Dzień dzisiejszy jest szczególnym momentem, aby publicznie wyznać wiarę w Jezusa Chrystusa obecnego w najświętszej Eucharystii.
CZYTAJ DALEJ

Księża z Przemyśla przekazali Leonowi XIV relikwie Andrzeja Boboli i Ulmów

Neoprezbiterzy z archidiecezji przemyskiej wraz z ks. dr. Witoldem Burdą, postulatorem procesu beatyfikacyjnego męczenników z Markowej, podczas środowej audiencji generalnej przekazali Ojcu Świętemu relikwie patrona Polski św. Andrzeja Boboli oraz pamiątkowy album związany z beatyfikacją rodziny Ulmów, obrazki z modlitwą o ich kanonizację wraz z relikwiami.

Kapłani przekazali Ojcu Świętemu również ikonę św. Michała Archanioła, co było nawiązaniem do słynnej wizji Leona XIII, w wyniku której ułożył modlitwę do św. Michała Archanioła. Papież Franciszek zalecił, by odmawiano ją po każdej Mszy św.
CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Nowy rzecznik rządu

2025-06-20 13:06

[ TEMATY ]

zmiany

rzecznik rządu

Adam Szłapka

PAP/Piotr Nowak

Dotychczasowy minister ds. Unii Europejskiej Adam Szłapka będzie rzecznikiem rządu - poinformował w piątek premier Donald Tusk. Jak dodał rozpocznie on tę pracę dzień po zakończeniu polskiej prezydencji w Radzie UE, a więc na początku lipca.

"Jesteśmy dzisiaj tutaj razem z panem ministrem Adamem Szłapką ze względu na decyzję o przyjęciu na siebie odpowiedzialności przez pana ministra Szłapkę za komunikację, informację, a więc mówiąc najkrócej po polsku - przedstawiam państwu rzecznika rządu" - powiedział premier.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję