Reklama

Wystawa, jakiej nie było!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

700-letni okres historii parafii pw. Świętej Trójcy w Będzinie odtworzyli członkowie POAK im. dr. Adama Bilika, przygotowując wystawę ukazującą dzieje wspólnoty.

Wystawa jubileuszowa

Ekspozycję noszącą tytuł „Siedem wieków służby Bogu, Miastu i Ojczyźnie” można oglądać w każdą niedzielę po Mszach św. oraz od poniedziałku do piątku w godz. 10-12. Wystawa nie jest przypadkowa i stanowi pewną całość, stąd podział na kilka działów. Jednym z nich jest poczet proboszczów będzińskich autorstwa Wacława Pileckiego. Kolejnym są stowarzyszenia i organizacje kościelne, sakralne skarby parafii, sylwetki i fotografie błogosławionych z parafii, rozwój życia religijnego. Jest kącik abp. Cieplaka. Są również wystawione publikacje Felicji Góry oraz Joanny Dyszy, przedstawiające historię parafii i miasta.
- Początki parafii pw. Świętej Trójcy w Będzinie sięgają najprawdopodobniej I połowy XIII wieku. Nie ma na to jednak dowodów na piśmie. Samo nadanie kościołowi wezwania Świętej Trójcy świadczy o tym, że mógł powstać nawet w XII wieku, gdyż wiele kościołów otrzymało to wezwanie właśnie w XI i XII wieku. Najstarsza pisemna wzmianka o parafii pochodzi z 1308 r. i jest to tekst o procesie plebana Goćwina przeciw biskupowi krakowskiemu Janowi Muskacie - wyjaśnia Katarzyna Maciejewska, prezes POAK im. Bilika i organizatorka wystawy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Inspiracja dla Żeromskiego

Reklama

Wśród 10 wystawionych portretów proboszczów parafii Świętej Trójcy jest ks. Teodor Czerwieński. Ks. Czerwieński posłużył Stefanowi Żeromskiemu za wzór postaci ks. Wargulskiego z „Syzyfowych prac”. Zanim ks. Czerwieński trafił do Będzina był katechetą Żeromskiego w kieleckim gimnazjum.
Innym faktem wartym dokładnego prześledzenia na wystawie są wydarzenia z nocy 8 na 9 września 1939 r., gdy Niemcy podpalili synagogę i okoliczne domy na Górze Zamkowej, mordując mieszkających tam Żydów. Powstał wówczas pożar, który zagrażał kościołowi i plebanii. Zaczął się nawet palić wikariat. Ks. Mieczysław Zawadzki, ówczesny proboszcz, otworzył bramy kościoła, aby uciekający Żydzi mieli, gdzie się ukryć. W świątyni Żydzi byli bezpieczni, a proboszcz ryzykował własne życie. Kronika parafialna mówi jeszcze o jednym wydarzeniu, tamtej nocy, kiedy kościołowi zagrażało niebezpieczeństwo, gdyż grad iskier sypał się na jego dach, ks. Zawadzki gorąco modlił się o uratowanie kościoła, wzywając pomocy św. Andrzeja Boboli. Kościół i plebania ocalały, wikariat ugaszono. Pewnie dlatego kanonizacja i sprowadzenie do Polski relikwii św. Andrzeja Boboli w 1938 r. znacząco wpłynęły na rozwój jego kultu w parafii. Z wdzięczności za ocalenie kościoła od pożaru ks. Zawadzki ufundował jeszcze w czasie okupacji obraz św. Andrzeja. Natomiast już po wojnie pierwszy z trzech zakupionych przez parafię dzwonów otrzymał imię „Święty Andrzej Bobola”.

Niezłomny Ksiądz Arcybiskup

Na wystawie nie mogło zabraknąć wzmianki i fotogramów abp. Jana Cieplaka, który był ochrzczony w tutejszym kościele 23 sierpnia 1857 r. Ksiądz Arcybiskup był trzykrotnie więziony przez bolszewików i skazany na śmierć. Od 23 czerwca 1952 r. toczy się przygotowawczy proces do beatyfikacji sługi Bożego abp. Cieplaka. Na wystawie znajduje się też treść modlitwy o jego beatyfikację. Zwiedzający znajdą również informacje o bł. ks. Ludwiku Rochu Gietyngierze, który w latach 1929-34 był prefektem w Będzinie oraz o bł. Maksymilianie Binkiewiczu.

Wizyty VIP-ów

Osobny dział stanowią wizyty znamienitych gości. Są wśród nich kardynałowie i przyszły papież. Kard. Hipolit Aldobrandini był legatem papieża Sykstusa V na toczące się w latach 1588-89 w Będzinie pertraktacje w sprawie uwolnienia z niewoli arcyksięcia austriackiego Maksymiliana, pretendującego do tronu polskiego. Zawarto wtedy układ, tzw. pakta będzińskie. Maksymilian zrzekł się swoich roszczeń do tronu polskiego i został uwolniony z niewoli. Kard. Aldobrandini ofiarował kościołowi będzińskiemu pamiątki liturgiczne, w tym najcenniejszą - srebrny, pozłacany, renesansowy kielich. Po pomyślnym załatwieniu swej misji został wybrany papieżem i przyjął imię Klemensa VIII.
Innym znamienitym gościem odwiedzającym parafie był, pochodzący z Będzina, kard. Jean-Marie Lustiger. Słynny arcybiskup Paryża był w kościele dwukrotnie. W 1993 r. został zaproszony do Będzina na obchody 50. rocznicy zagłady Żydów zagłębiowskich. A w 1997 r. Ksiądz Kardynał przybył do Będzina, aby odebrać przyznany mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Będzina. Wówczas to odprawił w kościele Świętej Trójcy Mszę św. i wygłosił okolicznościową homilię. Jest pierwszym honorowym obywatelem miasta.
Jest także osobny dział poświęcony wybitnej postaci - doktorowi Adamowi Bilikowi, są fotogramy i historie najcenniejszych zabytków, są publikacje i zdjęcia ukazujące zwykłe i niezwykłe życie wiernych, w tym koncert Jana Kiepury. Zapraszam do obejrzenia wystawy!

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Muniek Staszczyk: spowiedź jest jak prysznic

2025-07-24 20:12

[ TEMATY ]

spowiedź

Muniek Staszczyk

Biuro Prasowe FSM/ Adam Kołodziejczyk

Muniek Staszczyk

Muniek Staszczyk

O tym jak ważne są dla niego sakramenty, przede wszystkim spowiedź - mówił do młodzieży zgromadzonej na 38. Franciszkańskim Spotkaniu Młodych Muniek Staszczyk, lider zespołu T.Love. Do Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla przyjechało ok. 700 osób z całej Polski, które przez tydzień wspólnie modlą się, słuchają konferencji, biorą udział w warsztatach, nabożeństwach i koncertach.

Wśród gości tegorocznego FSM-u był Muniek Staszczyk. Jak wspominał, pochodzi z katolickiej rodziny, choć jego rodzice nie praktykowali regularnie. Jak zaznaczył, nigdy się Boga nie wyparł, choć był raczej daleko od Niego. Nawrócenie przeżył w 1998 r. Wcześniej jednak popadł w mocne uzależnienie od alkoholu, amfetaminy i marihuany
CZYTAJ DALEJ

W dzisiejszej Ewangelii na plan pierwszy wysuwają się zawołania-prośby

2025-07-24 13:38

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Można się zgodzić, że w dzisiejszej Ewangelii na plan pierwszy wysuwają się następujące zawołania-prośby: „Panie, naucz nas!”, „Przyjacielu, użycz mi!”, „Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam”.

Jezus, przebywając w jakimś miejscu, modlił się, a kiedy skończył, rzekł jeden z uczniów do Niego: «Panie, naucz nas modlić się, tak jak i Jan nauczył swoich uczniów». A On rzekł do nich: «Kiedy będziecie się modlić, mówcie: Ojcze, niech się święci Twoje imię; niech przyjdzie Twoje królestwo! Naszego chleba powszedniego dawaj nam na każdy dzień i przebacz nam nasze grzechy, bo i my przebaczamy każdemu, kto przeciw nam zawini; i nie dopuść, byśmy ulegli pokusie». Dalej mówił do nich: «Ktoś z was, mając przyjaciela, pójdzie do niego o północy i powie mu: „Przyjacielu, pożycz mi trzy chleby, bo mój przyjaciel przybył do mnie z drogi, a nie mam co mu podać”. Lecz tamten odpowie z wewnątrz: „Nie naprzykrzaj mi się! Drzwi są już zamknięte i moje dzieci są ze mną w łóżku. Nie mogę wstać i dać tobie”. Powiadam wam: Chociażby nie wstał i nie dał z tego powodu, że jest jego przyjacielem, to z powodu jego natręctwa wstanie i da mu, ile potrzebuje. I Ja wam powiadam: Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a zostanie wam otworzone. Każdy bowiem, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu zostanie otworzone. Jeżeli któregoś z was, ojców, syn poprosi o chleb, czy poda mu kamień? Albo o rybę, czy zamiast ryby poda mu węża? Lub też gdy prosi o jajko, czy poda mu skorpiona? Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, to o ileż bardziej Ojciec z nieba udzieli Ducha Świętego tym, którzy Go proszą».
CZYTAJ DALEJ

Kard. Dziwisz w Wieliczce o św. Kindze: Nie przespała życia. Wypełniła je dobrem, bezinteresowną i mądrą służbą

2025-07-24 16:00

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

św. Kinga

Wieliczka

Rafał Stachurski / Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

- Jej przykład może nas inspirować do miłości i służby, choć żyjemy w innych czasach, choć stają przed nami inne wyzwania – o św. Kindze w dniu jej liturgicznego wspomnienia mówił kard. Stanisław Dziwisz. Arcybiskup krakowski senior przewodniczył porannej Mszy św. w kaplicy poświęconej patronce górników w Kopalni Soli „Wieliczka”.

24 lipca w liturgii przypada wspomnienie św. Kingi. To właśnie dlatego tego dnia porannej Mszy św. w kaplicy poświęconej patronce górników w Kopalni Soli „Wieliczka” przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. – Gromadzimy się w tym niezwykłym miejscu, 100 metrów pod ziemią. (…) Kaplica jest miejscem modlitwy i kultu Bożego, słusznie więc ogarnia nas podziw dla zmysłu wiary tych, którzy w ten sposób chcieli podkreślić, że Bóg jest i powinien być wszędzie tam, gdzie człowiek żyje i pracuje, trudzi się i czyni sobie ziemię poddaną, podejmując w ten sposób zadanie przekazane mu przez Stwórcę i Pana nieba i ziemi – mówił na początku homilii arcybiskup krakowski senior. Zauważył przy tym, że położenie kaplicy św. Kingi „przemawia do naszej wyobraźni”, gdyż przypomina, że człowiek żyje w świecie stworzonym przez Boga i oddanym mu do dyspozycji, ale nie na zawsze. – Ziemia bowiem dla każdego człowieka jest wstępnym etapem wędrówki i przygotowania się do nieskończenie większej rzeczywistości, którą nazywamy niebem i która będzie życiem bez końca z Bogiem w Jego królestwie, przygotowanym nam od założenia świata – wyjaśnił kard. Stanisław Dziwisz.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję