Reklama

Parafia św. Wojciecha w Łanach Wielkich

Przy dawnej magna strata

Przy średniowiecznej tzw. wielkiej drodze królewskiej łączącej Gniezno i Kraków znajdował się pierwotny Żarnowiec, czyli dzisiejszy obszar parafii Łany Wielkie (miasteczko Żarnowiec leży kilka kilometrów dalej). Według podań przechodził tędy i nauczał św. Wojciech w 977 r. Od początku patronuje on świątyni, wybudowanej najpóźniej w 1229, zapewne wzniesionej w miejsce pierwotnej drewnianej. To jedna z najstarszych świątyń w Małopolsce

Niedziela kielecka 28/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czy św. Wojciech tutaj był?

Reklama

Dzisiejsza parafia w Łanach Wielkich to teren bardzo starego osadnictwa. W IX/X wieku Żarnowiec był jednym z głównych ośrodków osadniczych północnego obszaru plemienia Wiślan. Pierwsze wzmianki odnaleziono w źródłach z 1098 r. w kronice Galla Anonima. Dokumenty XIII-wieczne z czasów Bolesława Wstydliwego mówią o istnieniu dworu książęcego, osady wczesnochrześcijańskiej z kościołem św. Wojciecha, targu, karczem, komory celnej. Kościół posiadał znaczne uposażenie, ludność służebną i kilkunastoosobową obsadę kleryków. Został wzniesiony w miejscu dawnego kultu pogańskiego (nieopodal stał posąg Światowida).
W 996 r. podczas swojej podróży do Gniezna właśnie tutaj - w dawnym Żarnowcu, a dzisiaj w Łanach Wielkich zatrzymał się św. Wojciech i nauczał okoliczną ludność. W miejscu tym miało wytrysnąć źródło, aby zaspokoić pragnienie ludzi słuchających misjonarza... Źródło to istnieje po dziś dzień, posiada smaczną i zdrową wodę oraz zadbane otoczenie - zasługa mieszkańców parafii.
Wkrótce, bo w 997 r., Wojciech ginie śmiercią męczeńską, jest kanonizowany już w 999 - szybko szerzy się kult i powstają kościoły po jego wezwaniem. Podobnie było i w Łanach Wielkich. W dokumentach watykańskich tutejszy kościół jest już wymieniany w 1255 r., co potwierdzają źródła polskie z 1257 r., mówiące nawet o jego rozkwicie.
Za fundatorkę murowanego kościoła, datowanego na 1335 r. uważa się Adelajdę, żonę Kazimierza Wielkiego. Z tamtego okresu pochodzą m.in. zachowane do dziś unikalne freski.

Zabytek

Reklama

Kolejne wieki i wydarzenia historyczne przynosiły zmiany. Początkowo romańska budowla staje się po części gotycką, ale mimo tego nadal pozostaje wyjątkowym obiektem sakralnym i kulturowym, stanowiącym centrum kultu wojciechowego w okolicy. Ostatecznie z XII wieku pochodzi prezbiterium z absydą, przykryte sklepieniem żebrowym, zaś później kościółek został rozbudowany.
Po III rozbiorze Polski (1795 r.) parafia utraciła większość terenów stanowiących zaplecze działalności świątyni, a po upadku powstania styczniowego grunty kościelne rozdano Rosjanom - „po sam mur”. Pomimo tych trudności, wysiłkiem społeczności lokalnej dobudowano w 1815 r. boczną kaplicę, w 1889 r. - kolejną, a na początku XX wieku - neogotycki ołtarz.
Bodaj najcenniejsza w obecnym kościele pozostaje polichromia gotycka z XV wieku na ścianach i sklepieniu prezbiterium, w absydzie, na łuku tęczowym i częściowo w nawie. W absydzie zwraca uwagę scena Sądu Ostatecznego z Chrystusem tronującym. W nawie do unikatów należy motyw „Dziesięciu Tysięcy z Góry Ararat”, umęczonych na kolcach żywego drzewa, na którym zawisł Chrystus (jedyna scena w Małopolsce). Jest tutaj także m.in. postać pielgrzyma, kamieniarza, kusznika, tematyka pasyjna i martyrologiczna oraz wzory geometryczne i wici roślinne. Ta bogata polichromia została odkryta w 1962 r.
Ponadto kościół posiada portal gotycki bogato profilowany (XIII wiek.), dwa późnobarokowe ołtarze boczne, neogotycki ołtarz główny drewniany (dzisiaj przeniesiony do bocznej kaplicy celem odsłonięcia fresków w prezbiterium) z obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem z końca XVI wieku, chrzcielnicę z XVII/XVIII wieku, barokową rzeźbę św. Pawła, późnobarokowy chór ze schodami, obrazy drogi krzyżowej i feretrony z XIX wieku, wreszcie liczne zabytkowe elementy drewniane świątyni.
Patrona wyobraża także ciekawa drewniana rzeźba, złocona, datowana na początek XVII wieku. Jej styl fachowcy określają jako romańsko-ludowy. Głowa i ręce postaci św. Wojciecha są duże, nieproporcjonalne w stosunku do korpusu. W wyciągniętych rękach święty trzyma wiosła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kompleksowy remont

Reklama

Cały obiekt sakralny z uwagi na zachowaną w tak dużym stopniu substancję zabytkową jest bezcennym materiałem badawczym dla historyków sztuki, konserwatorów, archeologów, a przy tym pozostaje wciąż żywym miejscem kultu dla parafii w Łanach Wielkich. Choć zabytek był sukcesywnie remontowany, zauważalne w ostatnich latach, postępujące zniszczenie wielu elementów skłoniło parafię do podjęcia radykalnych kroków w tej sprawie.
W 2004 r. dzięki zaangażowaniu środków publicznych została wykonana nowa konstrukcja dachowa i pokrycie gontem oraz elewacja zewnętrzna kościoła. Kompleksowy remont wnętrza odbywał się w latach 2005-2007. Kosztowne prace przeprowadzono dzięki: środkom unijnym (75%), funduszom własnym przekazanym przez gminę Żarnowiec (15%), Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego (10%).
Wykonano: konserwację polichromii, ołtarzy, rzeźb, obrazów, portalu, tabernakulum, organów, chóru i in. Położono nową posadzkę, zrobiono nowy stół ołtarzowy. Konsekracji nowego ołtarza oraz poświęcenia odnowionego kościoła dokonał bp Kazimierz Ryczan 4 listopada 2007 r.
- Zakres prac był ogromny - mówi proboszcz ks. Jacek Klanowski (we wrześniu miną 2 lata, odkąd jest proboszczem w Łanach Wielkich). - Szczególne podziękowania należą się panu Eugeniuszowi Kapuśniakowi, wójtowi gminy Żarnowiec za zaangażowanie, pomoc w sprawy remontowe oraz wszelkie dobro, a także Janowi Greli, byłemu wicemarszałkowi województwa śląskiego - mówi Ksiądz Proboszcz.
To dzięki pomocy ze strony władz samorządowych parafia ma nowy parking przy kościele i cmentarzu, chodnik z kostki granitowej, piękne oświetlenie okolic kościoła. Obecnie wysiłek parafialny jest skierowany na remont plebanii, liczącej więcej niż sto lat.

Wśród łanów zbóż

Krajobraz okolicy to czytelna wskazówka - ludzie utrzymują się z rolnictwa. Droga wśród łanów zbóż kończy się nagle naprzeciw kościoła w otoczeniu imponujących lamp. Dzisiaj to nieduża wspólnota - 1290 osób, z przewagą ludzi starszych, żyjących z pracy rąk, hodowli trzody, bydła. W tradycyjnym duszpasterstwie - z kołami różańcowymi w każdej wsi, 20 ministrantami, Kołem Przyjaciół WSD, regularnie wspierającym płodami Seminarium. Jest także nowoczesny akcent: 15 czytających i śpiewających dziewcząt pełni służbę liturgiczną. Obecnie, w duchu podtrzymywania dobrych owoców nawiedzenia, po parafii peregrynuje kopia obrazu Matki Bożej. - Z tym faktem łączymy modlitwę o jedność w rodzinach i zgodę sąsiedzką. Odnowienie pogłębionego życia eucharystycznego to jeden z celów duszpasterskich, jaki sobie obecnie stawiamy - wyjaśnia Ksiądz Proboszcz.

Poprzedni proboszczowie parafii:
Ks. Aleksander Witkowski (1967-1968)
Ks. Witold Stolarczyk (1968-1998)
Ks. Stanisław Boś (1998-2006)

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do św. Marii Magdaleny

[ TEMATY ]

nowenna

św. Maria Magdalena

źródło: wikipedia.org

Chrystus ukazuje się Marii Magdalenie, Aleksandr Andriejewicz Iwanow, 1834

Chrystus ukazuje się Marii Magdalenie, Aleksandr Andriejewicz Iwanow, 1834

Zapraszamy do wspólnej modlitwy nowennowej przed świętem św. Marii Magdaleny.

CZYTAJ DALEJ

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

CZYTAJ DALEJ

Jutro przypada 1700. rocznica rozpoczęcia Soboru Nicejskiego

2025-07-18 16:12

[ TEMATY ]

Sobór Nicejski

1700. rocznica

wikipedia/Francesco Gasparetti from Senigallia, Italy

Wnętrze wybudowanej za panowania Konstantyna bazyliki w Rzymie, współcześnie Basilica dei Santi Silvestro e Martino ai Monti. Według tradycji spotkali się w niej biskupi Italii, aby uzgodnić wspólne stanowisko przed obradami w Nicei.

Wnętrze wybudowanej za panowania Konstantyna bazyliki w Rzymie, współcześnie Basilica dei Santi Silvestro e Martino ai Monti. Według tradycji spotkali się w niej biskupi Italii, aby uzgodnić wspólne stanowisko przed obradami w Nicei.

Jutro przypada 1700. rocznica rozpoczęcia Soboru Nicejskiego - pierwszego soboru chrześcijaństwa. Przyjęto na nim wyznanie wiary, potwierdzające bóstwo Chrystusa w sporze arianami, a także ustalono wspólną dla całego Kościoła datę Wielkanocy.

Pierwsze historii zgromadzenie wszystkich biskupów Kościoła, zwołane przez cesarza Konstantyna, trwało od 19 do 25 lipca 325 roku w pałacu cesarskim w Nicei (dzisiejszy Iznik w Turcji). Dokładna liczba jego uczestników nie jest znana, ale historycy na ogół przyjmują, że było ich około 220. Oprócz biskupów, byli wśród nich także przedstawiciele tych biskupów, którzy nie mogli przyjechać osobiście: tzw. chorepiskopi (dosłownie: biskupi wiejscy, reprezentujący biskupa w odległych częściach diecezji - pierwowzór dzisiejszych biskupów pomocniczych), prezbiterzy i diakoni, którzy mieli prawo głosu w imieniu swoich biskupów. Tak było w przypadku biskupa Rzymu - Sylwestra, który nie przybył do Nicei, lecz wysłał w swoim imieniu dwóch prezbiterów: Witona i Wincencjusza. Pracom soboru przewodniczył biskup Hozjusz z Kordoby, w dzisiejszej Hiszpanii.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję