Reklama

Na miarę Apostołów

W uroczystość Apostołów Piotra i Pawła - 29 czerwca - wspólnota parafii w Tomaszowicach, której patronują Apostołowie, przeżywała odpust, połączony z wizytacją kanoniczną. Bp. Artura Mizińskiego serdecznie witał proboszcz ks. kan. dr Piotr Petryk, emerytowany proboszcz ks. kan. Jan Dudek oraz wierni

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Witając pasterza jako „świadka wiary”, przedstawiciele wspólnoty parafialnej podkreślali znaczenie rozpoczęcia Roku św. Pawła. „To wydarzenie dla naszej wspólnoty, której patronuje Apostoł Narodów, jest wezwaniem, by zgłębiać wiarę głoszoną przez Apostołów, a szczególnie przez św. Pawła. Jesteśmy ufni, że dzisiejsza wizyta następcy Apostołów przyczyni się do umocnienia w wierze dzieci, młodzieży i dorosłych. Przygotowywaliśmy się do wizytacji przez słuchanie Słowa Bożego, a dziś przyzywamy orędownictwa filarów Kościoła: Piotra i Pawła - mówili. - Od ostatniej wizytacji zamienialiśmy słowa w czyn, troszczyliśmy się o kościół, nie zapominając o świątyni ducha. Troska o parafię sprawia, że czujemy się rodziną. Każdą pracę materialną wspieramy naszą modlitwą, co buduje jedność naszej wspólnoty. Mamy nadzieję, że twoja modlitwa, Słowo Boże i błogosławieństwo dodadzą nam sił w dziele budowania Kościoła”.
Składając sprawozdanie wizytacyjne, proboszcz ks. kan. Piotr Petryk przypomniał, że parafia w Tomaszowicach została erygowana w 1936 r. W jej skład weszły miejscowości należące wcześniej do parafii pw. Nawrócenia św. Pawła w Lublinie, Garbowie oraz Wojciechowie. W ciągu kilkudziesięciu lat jej istnienia duszpasterską pieczę sprawowało 6 proboszczów, w tym aż 25 lat ks. kan. Jan Dudek, który zapisał się w pamięci i sercach wiernych jako budowniczy kościoła. Harmonijna współpraca duszpasterzy z wiernymi jest owocem m.in. istnienia w parafii wielu wspólnot i grup formacyjnych. „Od wielu lat rozwija się życie duchowe naszej wspólnoty. Na terenie parafii obecne są kółka różańcowe, Legion Maryi, lektorzy, neokatechumenat, wspólnota Galilea, KSM, rada duszpasterska; w szkołach działają koła Caritas i kółka różańcowe; istnieje także regionalne stowarzyszenie Opoka, które organizuje festyn rodzinny” - wyliczał Ksiądz Proboszcz. Zaangażowanie w życie Kościoła owocuje licznym udziałem we Mszach św. i nabożeństwach. Wielu mieszkańców, osiedlając się w miejscowości położonej na trasie Lublin - Nałęczów, chętnie włącza się w życie parafii, ubogacając jej duchowe i materialne oblicze.
Czas wizytacji jest także okazją do podsumowania materialnych dokonań wspólnoty. Za najważniejsze z nich Ksiądz Proboszcz uznał zakup organów piszczałkowych oraz oddanie do użytku przykościelnego parkingu, który powstał we współpracy z gminą, a został poświęcony przez bp. Artura. Wśród innych prac ks. Petryk wymienił m.in. renowację obrazu Matki Bożej, wykonanie odwodnienia i ocieplenia kościoła, założenie wentylacji, zmianę oświetlenia, a także prace na cmentarzu. W obecności Księdza Biskupa, Ksiądz Proboszcz serdecznie dziękował parafianom za ofiarność i zaangażowanie.
Obecny w tomaszowickiej wspólnocie bp Artur Miziński modlił się, by zgromadzeni podczas Mszy św. i przebywający w domach starsi i chorzy „otworzyli serca na Tego, który był, jest i który przychodzi”; by byli „świadkami wiary na miarę Apostołów”. Odwołując się do życia i działalności św. Piotra i Pawła, Ksiądz Biskup zachęcał, by wierni zgłębiali treści pozostawione przez Piotra - opokę i Pawła - nauczyciela narodów. „Oni dają nam przykład, jak odkrywać swoje powołanie w Kościele, jak wiarę i miłość uczynić zasadą codziennego życia” - mówił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kalendarz Adwentowy: Nowy początek!

2025-11-29 08:23

[ TEMATY ]

Kalendarz Adwentowy 2025

MK

Co gdyby znany z dzieciństwa czekoladkowy Kalendarz Adwentowy przenieść w sferę duchową?
Portal niedziela.pl oraz Niezbędnik Katolika na czas Adwentu przygotował specjalny internetowy kalendarz adwentowy.
Kalendarz Adwentowy to cykl rekolekcyjny, w którym każdego dnia, odkrywając kolejne okienko kalendarza, będziecie odkrywać nowe materiały pomocne w duchowym wzroście.
Oprócz tego każdego dnia będzie czekało na Was: słowo dnia, refleksja, wyzwanie i modlitwa.
Całość ubogaci rozważanie ks. Krzysztofa Młotka.
Przeżyjmy ten wyjątkowy czas razem.
Niech to będzie nowy początek!

1 30 listopada 2 1 grudnia 3 2 grudnia 4 3 grudnia 5 4 grudnia 6 5 grudnia 7 6 grudnia 8 7 grudnia 9 8 grudnia 10 9 grudnia 11 10 grudnia 12 11 grudnia 13 12 grudnia 14 13 grudnia 15 14 grudnia 16 15 grudnia 17 16 grudnia 18 17 grudnia 19 18 grudnia 20 19 grudnia 21 20 grudnia 22 21 grudnia 23 24 25 Promuj akcję na swojej stronie internetowej
CZYTAJ DALEJ

Papież: Jubileusz dobiega końca, ale nadzieja się nie kończy

2025-12-20 10:44

[ TEMATY ]

papież

audiencja jubileuszowa

Papież Leon XIV

Vatican media

U progu Bożego Narodzenia Kościół wskazuje na Maryję jako na znak nadziei rodzącej życie. Papież Leon XIV mówił o nadziei zdolnej przemieniać świat i przypominał: „Mieć nadzieję to rodzić”. Ojciec Święty podkreślał, że zakończenie Roku Jubileuszowego nie oznacza zamknięcia dróg nadziei.

Na początku audiencji Papież nawiązał do kończącego się Adwentu: „Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia możemy powiedzieć: Pan jest blisko!”. Jak zaznaczył, bez Jezusa słowa te mogłyby brzmieć jak groźba, lecz w Nim objawiają Boga jako źródło miłosierdzia. „W Nim nie ma groźby, lecz jest przebaczenie” – zapewnił Leon XIV.
CZYTAJ DALEJ

Kalendarz Adwentowy: Bóg z nami po imieniu

2025-12-20 21:00

[ TEMATY ]

Kalendarz Adwentowy 2025

Bożena Sztajner/Niedziela

• Iz 7, 10-14 • Rz 1, 1-7 • Mt 1, 18-24
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję