Reklama
Krzeszowska bazylika, która nie należy do małych, po brzegi wypełniona była pielgrzymami, którzy przybyli tu z różańcami w dłoniach ze wszystkich stron naszej diecezji i nie tylko. Byli starsi, młodzi, w średnim wieku i dzieci wraz z rodzicami, które nie ustępowały starszym w modlitwie. Wpatrując się w ikonę Matki Bożej Łaskawej, z modlitwą na ustach wszyscy powierzali Matce Boga swoje intencje i te, które przywieźli w swoich sercach, a o które prosili ich bliscy. Całe opactwo wypełniło się duchem modlitwy i pięknym śpiewem, który płynął z ust wiernych i wspaniałego zespołu „Trim” ze Szczecinka, który uświetnił tegoroczne spotkanie różańcowe. W południe Eucharystii przewodniczył biskup legnicki Stefan Cichy. W homilii przypomniał słowa Maryi, w których mówi, że „Bóg uczynił wielkie rzeczy dla mnie”, a św. Łukasz dodaje, że Maryja „rozważała wszystkie te sprawy w swoim sercu”. To jest właśnie wskazówka dla nas, abyśmy i my rozważali Boże sprawy w naszym życiu, a różaniec jest doskonałym sposobem do tego. Zatem rozważając tajemnice różańcowe, mamy patrzeć na Maryję i na nasze życie. To Ona w czasie swoich licznych objawień zachęcała nas do tej właśnie modlitwy. Ta modlitwa obecna była również w życiu wielkich ludzi Kościoła, w życiu wielu świętych i przynosiła wielkie owoce wiary i chrześcijańskiego życia. Jan Paweł II, który ukochał tę modlitwę, mawiał, że różaniec z nieba pochodzi i do nieba prowadzi. Sam dawał przykład tej modlitwy, z której czerpał siłę do posługi w Kościele. W czasie swojego pontyfikatu rozdał tysiące różańców podczas spotkań z ludźmi, zachęcając w ten sposób do jego odmawiania, podobnie teraz czyni Benedykt XVI. Biskup Cichy prosił pielgrzymów, aby w modlitwie różańcowej polecali intencje Kościoła Powszechnego i naszej diecezji. Modlitwą należy objąć sprawy misji świętych, naszych braci chrześcijan, którzy w Indiach są prześladowani za swoją wiarę, trzeba się modlić w intencjach naszego Synodu diecezjalnego, oraz w intencji powołań. Trzeba się modlić za wszystkich katolików, aby dobrze przeżyli rozpoczęty już rok św. Pawła. Biskup przypomniał również, że za odmawianie różańca można uzyskać odpust zupełny, który możemy ofiarować za siebie lub za dusze w czyśćcu cierpiące. „Niech różaniec będzie dla nas szczególną bronią, nie wstydźmy się go odmawiać” - zachęcał biskup Stefan. Podczas Mszy św. odczytany został dekret Biskupa powołujący diecezjalnego duszpasterza Żywego Różańca. Został nim nowy kustosz krzeszowskiego sanktuarium ks. Marian Kopko. „To dla mnie wielki zaszczyt i zobowiązanie” - powiedział ks. Marian. „Już teraz zastanawiam się jak wypełnić to zobowiązanie, które nałożył na mnie Biskup legnicki. Mam nadzieję, że od wiosny uda mi się gromadzić tutaj w Krzeszowie wszystkich zelatorów z całej diecezji na takich dniach skupienia, rekolekcjach, abyśmy właśnie tutaj, przy Matce Bożej Łaskawej odbywali naszą formację”. Po zakończeniu Mszy św. pielgrzymi skorzystali z posiłku przygotowanego przez Siostry Benedyktynki.
Czym dla mnie jest różaniec?
Ks. Marian Kopko
- Nie wyobrażam sobie życia bez różańca. Nauczyłem się tak, że noszę różaniec zawsze ze sobą, w każdej sutannie, w każdej marynarce, odmawiam go niemal wszędzie także, kiedy jadę samochodem. On towarzyszy mi od rana do nocy. Lubię modlić się z dziećmi i z młodzieżą.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Leon Słota, kierowca Biskupa legnickiego
- W domu różaniec odmawiała zawsze mama, mówiła do nas, że to jest siła modlitwy, że strzeże przed niebezpieczeństwami, kataklizmami. Również teraz, w mojej rodzinie razem z moją żoną uczymy dzieci tej modlitwy. Jako kierowca Biskupa wiele podróżuję, po ciężkiej pracy, kiedy wracam do domu, odmawiamy różaniec, to jest taka chwila odpoczynku przy modlitwie.
Anna Mrozińska z Bolesławca
- W parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy jest 16 Róż Różańcowych. Każdego miesiąca zamawiamy Msze św. w intencji powołań, wynagradzające za grzechy, oraz błagalne do Niepokalanego Serca Maryi. Odmawiam różaniec codziennie. Ta modlitwa mnie wspomaga, wycisza, pomaga mi w wielu sprawach.
Ks. Bogusław Wolański, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego
- W centrum mojego życia jest Eucharystia, ale różaniec jest jedną z najważniejszych modlitw, dzięki którym rozmawiam z Bogiem. Oczywiście, nauczyła mnie tej modlitwy mama, potem odmawiałem go, jako ministrant z naszym księdzem opiekunem. I tak towarzyszy mi cały czas. Dzięki różańcowi wymodliłem wiele łask dla siebie i dla ludzi, którzy mnie o modlitwę prosili.
Zebrał ks. W. W.