Reklama

Słowo Biskupa Rzeszowskiego na I niedzielę Adwentu 2008 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Drodzy Bracia Kapłani
Drodzy Diecezjanie - Bracia i Siostry!

Niedzielą dzisiejszą rozpoczynamy Adwent (adventus - przyjście), czas oczekiwania i przygotowania na przyjście Boga, które już dokonało się w Jezusie Chrystusie i ciągle się dokonuje. Jezus Chrystus przyszedł do ludzkiej rodziny, aby przez Niego i w Nim cała ludzkość mogła wejść do rodziny Boga w Trójcy Jedynego. Słyszy się często, że obecnie jesteśmy na wielkiej przełęczy kulturowej i dziejowej, ponieważ uderzają w nas burze i wichry, a uderzają ze szczególną mocą w fundamentalną wspólnotę miłości i życia, jaką jest małżeństwo i rodzina.
Działa jakaś „szatańska inżynieria”, jak to niektórzy określają, która chce rodzinę we właściwych jej strukturach zlikwidować. Antyrodzinny i destrukcyjny wpływ wielu mediów przyczynia się także do osłabienia wrażliwości w budowaniu wspólnoty przez codzienne życie i zachowanie. Ciągle trwa atak przeciwko życiu od momentu poczęcia aż do zmierzchu życia człowieka, ciągle wzmagają się manipulacje dokonywane na ludzkiej osobie. Kościół zauważa te problemy, szuka prób ich rozwiązania i wyjścia naprzeciw w obronie życia ludzkiego i rodziny. Dostrzega jednak, że często przyczyną tzw. kryzysu jest słaba wiara, zbyt obrzędowa i zewnętrzna, a mało wewnętrzna, mało osobista i własna. Jednym z elementów pomocy rodzinie jest program na nowy rok duszpasterski w naszej Ojczyźnie. W tym roku zatytułowany jest „Otoczmy troską życie”, a więc zwraca uwagę na życie, jego obronę i troskę o życie w ujęciu bardzo szerokim.
Dlatego w diecezji naszej pragniemy ukierunkować uwagę i nasze działania na rodzinę. Wielki obrońca rodzin Sługa Boży Jan Paweł II w Liście do Rodzin w 1994 r. przypomniał, że pośród różnych dróg, po których Kościół idzie z człowiekiem w jego ziemskiej egzystencji, „rodzina jest drogą pierwszą i z wielu względów najważniejszą. Jest drogą powszechną, pozostającą za każdym razem szczególną, jedyną i niepowtarzalną, tak jak niepowtarzalny jest każdy człowiek. Rodzina jest tą drogą, od której nie może się on odłączyć. Wszak normalnie każdy z nas w rodzinie przychodzi na świat, można więc powiedzieć, że rodzinie zawdzięcza sam fakt bycia człowiekiem. A jeśli w tym przyjściu na świat oraz we wchodzeniu w świat, człowiekowi brakuje rodziny, to jest to zawsze wyłom i brak nad wyraz niepokojący i bolesny, który potem ciąży nad całym życiem”. (LR 2).
W tym roku pragniemy podjąć pogłębioną refleksję, ożywić modlitwę i działania duszpasterskie ku budowaniu rodziny w Chrystusie. Temu służy przygotowany program duszpasterski dla parafii i całej diecezji. Między innymi - w każdą pierwszą niedzielę miesiąca będziemy uczestniczyć w adoracji Najświętszego Sakramentu, a w trzecią niedzielę kapłani będą w kazaniach podejmować problematykę dotyczącą rodziny. Także w katechezie szkolnej więcej miejsca zostanie poświęcone problematyce rodziny.
Zachęcamy rekolekcjonistów do podejmowania szczegółowych tematów dotyczących rodziny i nauczania o rodzinie. Ze szczególną refleksją i modlitwą, z uroczystym odnowieniem przysięgi małżeńskiej niech będą przeżywane jubileusze małżeńskie.
Jest zaplanowany Diecezjalny Kongres Rodzin oraz pielgrzymki rodzin do sanktuariów w Tarnowcu, Ropczycach i Rzeszowie. Zachęcamy także, aby wizyta duszpasterska miała charakter prorodzinny, umożliwiający przybliżenie do Boga i pojednanie z Nim także rodzin żyjących z dala od Kościoła. Otoczmy większą troską przygotowanie młodzieży do sakramentu małżeństwa.
Zwróćmy uwagę na poradnie życia rodzinnego, a także na Dom Samotnej Matki w Rzeszowie.
Wszyscy razem możemy więcej uczynić, ale zwracam się z serdeczną prośbą do każdej rodziny. Popatrzmy na rodzinę, z którą sąsiadujemy, może ktoś oczekuje jakiejś pomocy, zauważenia człowieka cierpiącego, pozostawionego samemu sobie. Umiejmy podzielić się, jeśli widzimy w rodzinie głodne dzieci, bo i tak bywa. Mówiąc o trosce o życie, pamiętajmy, że serdeczną opieką należy otoczyć osoby starsze, obojętnie czy mają rodzinę, a żyją w wielkiej samotności, czy są zupełnie samotne. Ten problem niech zainteresuje osoby z Kręgów Rodzin, Domowego Kościoła, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Akcję Katolicką i inne. Wszystkich Was, Bracia i Siostry, zachęcamy do większej modlitwy i działania dla ewangelizacji rodziny.
Wydział Duszpasterstwa Rodzin planuje promocję Karty Praw Rodziny, aby we współpracy z Samorządami otoczyć troską rodziny, zwłaszcza przeżywające różnorakie trudności. Ufam, że za wzorem Caritas naszej diecezji z większą miłością i pomocą spotkają się rodziny wielodzietne.
Na wszelkie działania podejmowane w trosce o życie ludzkie, na radosne przeżywanie Adwentu z serca wszystkim błogosławię

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany personalne w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

2025-05-28 14:02

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

dekrety

zmiany personalne

Karolina Krasowska

Duchowni, którzy w okresie wakacyjnym zmieniają placówkę duszpasterską, w środę 28 maja br. odebrali dekrety nominacyjne

Duchowni, którzy w okresie wakacyjnym zmieniają placówkę duszpasterską, w środę 28 maja br. odebrali dekrety nominacyjne

Bp Tadeusz Lityński 28 maja w parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze wręczył niektórym kapłanom naszej diecezji dekrety, kierujące ich do posługi duszpasterskiej w nowych parafiach.

Duchowni, którzy w okresie wakacyjnym zmieniają placówkę duszpasterską, w środę 28 maja br. odebrali dekrety nominacyjne. Poniżej publikujemy listę tegorocznych zmian personalnych w diecezji. Proboszczowie i administratorzy parafii obejmują urząd 1 sierpnia, natomiast wikariusze parafialni – 25 sierpnia (ewentualne inne terminy podano przy nazwiskach). Zestawienie nie obejmuje parafii prowadzonych przez zgromadzenia zakonne.
CZYTAJ DALEJ

Ks. Tomasz Podlewski o „medialnym papiestwie", Leonie XIV i Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II

Gościem majowego spotkania z cyklu „Życie na gigancie” w częstochowskim duszpasterstwie akademickim „Emaus” był ks. dr Tomasz Podlewski – kapłan archidiecezji częstochowskiej, który obecnie mieszka w Rzymie, pracując jako dyrektor biura prasowego Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II. W poniedziałkowy wieczór 26 maja, licznie zebranym słuchaczom, na prośbę duszpasterza akademickiego ks. Michała Krawczyka, opowiedział on o swojej pracy i podzielił się rzymskim doświadczeniem czasu konklawe oraz wyboru i pierwszych celebracji Ojca Świętego Leona XIV. Poniżej przytaczamy fragmenty wypowiedzi ks. Podlewskiego.

W kontekście wyboru nowego papieża ks. Tomasz Podlewski mówił m. in.: „Dla mnie osobiście radość z wyboru nowego papieża to była radość podwójna. Najpierw bowiem, zanim na Placu Św. Piotra usłyszeliśmy konkretne nazwisko, wpierw w naszych uszach zabrzmiały znane wszystkim słowa Hamebus Papam. Dla mnie już same one były dostatecznym powodem wzruszenia, radości i wdzięczności wobec Boga. Przecież już sam fakt, że Kościół znowu ma papieża, jest w stanie napełnić serca katolików pokojem. I rzeczywiście tak było. Zdałem sobie sprawę, że ludzie wiwatują na cześć Ojca Świętego, nie wiedząc jeszcze, kto nim został. To była bardzo krótka i subtelna chwila, ale na mnie zrobiła wielkie wrażenie, dlatego starałem się ten moment jakoś uchwycić świadomością, objąć sercem i zachowuję go w pamięci bardzo żywo. Te słowa przyniosły nam wszystkim jasny przekaz: Łódź Piotrowa znowu ma kapitana! Na Watykanie znowu jest papież! Po czasie oczekiwania i sede vacante, nasz Kościół znów jest pod opieką Piotra! Dla mnie osobiście to był bardzo ważny moment i mimo że ten aplauz oddzielający słowa Hamebus Papam od konkretnych słów Cardinalem Prevost to była w sumie tylko chwila, dla mnie miała wielkie znaczenie. Ten ulotny moment, na który świadomie zwracam dziś uwagę, dla mojej duszy miał w sobie coś z radości dziecka, kiedy tata wraca do domu. Jeszcze nie wiedzieliśmy kim jest nowy papież, ale każdy zdał sobie sprawę, że Bóg po raz kolejny w dziejach Kościoła daje nam w prezencie przewodnika, którego sam dla nas zaplanował. Powiem szczerze, że ktokolwiek zostałby wówczas ogłoszony papieżem, przyjąłbym go z identyczną wdzięcznością i miłością, jako dar od samego Jezusa. Bo przecież tak jest”.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Pizzaballa: Jerozolima ma wymiar duchowy i teologiczny

2025-05-29 13:08

Adobe Stock

„Dla uczniów każde miejsce będzie Jerozolimą, będzie miejscem, gdzie podobnie jak ich Mistrz, będą wezwani do oddania życia. I podobnie jak ich Mistrz, doświadczą, że także dla nich Jerozolima będzie bramą, otwartą bramą, przez którą będą mogli powrócić do Ojca” - stwierdza kard. Pierbattista Pizzaballa OFM. Łaciński patriarcha Jerozolimy skomentował fragment Ewangelii (Łk 24,46-53) czytany w obchodzoną w tym roku 1 czerwca uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.

Ewangelia św. Łukasza ponownie interpretuje ziemskie dzieje Jezusa, traktując je jako jedną wielką drogę, która ma określony cel, którym jest Jerozolima. Jest to cel fizyczny, ale przede wszystkim duchowy i teologiczny: Jerozolima jest miejscem, do którego się wstępuje, żeby oddawać cześć Bogu. Natomiast Jezus, po przybyciu do Jerozolimy, złoży Ojcu prawdziwą ofiarę, swoje życie, ofiarowane jako dar miłości dla zbawienia wszystkich. Z powodu grzechu człowieka ofiara ta będzie krwawa i przybierze formę bolesnej śmierci na krzyżu. Droga Jezusa ku Jerozolimie prowadzi Go do tego kroku, którego Jezus jest w pełni świadomy i aby stawić mu czoła, Jego twarz staje się wyrazistsza i podejmuje stanowczą decyzję, że pójdzie aż do końca (Łk 9,51).
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję