Reklama

Studencka „Kamienica”

„Kamienica” to najmniejsze i najmłodsze łódzkie duszpasterstwo akademickie. Wyróżnia je także specyfika charakterystyczna dla życia zakonnego Dominikanów

Niedziela łódzka 3/2010

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dominikanie pojawili się w Łodzi niespełna 5 lat temu. Pierwszym z nich był o. Tomasz Kwiecień OP, który miał za zadanie zorganizować lokal pod działalność klasztoru. Zamieszkał na ostatnim piętrze śródmiejskiej kamienicy, skąd wzięła się nazwa duszpasterstwa. Już wtedy pojawiali się u niego różni ludzie, głównie studenci, którzy zaczęli formować działalność duszpasterską. Z czasem ojcowie przenieśli się do obecnej siedziby - przy ul. Zielonej 13.
Łódzki dom dominikański ma typowy profil wyjazdowy. Ojcowie głoszą wykłady, rekolekcje, misje, konferencje. Oprócz tego organizują życie duszpasterskie na terenie klasztoru.

Bogata oferta duszpasterska

Reklama

I właśnie lokalizacja tworzy pewną specyfikę duszpasterstwa, które jest traktowane znacznie szerzej. Studenci są zaproszeni do uczestnictwa we wszystkich wydarzeniach klasztoru. Codzienne ramy wyznacza poranna Msza św., a po niej Jutrznia z Godziną Czytań. Wieczorem od 17 istnieje możliwość spowiedzi oraz adoracji Najświętszego Sakramentu, o 18 Msza św. i Nieszpory. Każdego dnia o 19 odbywają się spotkania tematyczne. W poniedziałki są to cykle kulturalne, muzyczne i poetyckie, podczas których znani i mniej znani artyści prezentują swój dorobek. Co jakiś czas odbywa się także Dominikański Klub Filmowy. We wtorki mają miejsce próby scholi. Środowe wieczory wypełniają spotkania poświęcone czytaniu i rozważaniu Pisma Świętego oraz rozmowie o nim - tzw. „Radar”. W czwartki dominikanie zapraszają na wykłady „Credo” poświęcone wierze, a co trzeci czwartek miesiąca na debaty społeczne, podczas których ważne osoby ze świata kultury, polityki i religii dyskutują o nurtujących problemach społecznych. Piątkowe wieczory to spotkania w cyklu „Poligon”. - To spotkania modlitewne, podczas których ma miejsce konferencja jednego z ojców, adoracja oraz dzielenie się przeżyciami w grupach. Do udziału w tych spotkaniach zaproszeni są szczególnie studenci, którzy sami tę modlitwę moderują - mówi o. Wojciech Gołaski OP, duszpasterz akademicki. W soboty odbywa się „Dominikańska Szkoła Wiary” - cykl wykładów na różnorodne tematy dotyczące religii i życia człowieka. Nieodłącznym elementem jest dyskusja słuchaczy z prelegentem. W soboty mają też miejsce kursy dla narzeczonych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wolność wyboru

Dominikanie stawiają na własny rozwój duchowy i intelektualny studentów oraz uczą samodzielnego podejmowania decyzji. - Duszpasterstwo nie może być miejscem, gdzie ludzie celebrują siebie nawzajem. Takie zachowanie może wpływać na to, że ktoś boi się wejść w środowisko. Funkcjonowanie naszego duszpasterstwa polega na spotkaniach, a nie grupach - mówi br. Adam Wyszyński OP z DA „Kamienica”. - Dla nas działalność duszpasterstwa ma wymiar misyjny. Wartość duszpasterstwa sprawdza się nie gdy ludzie w nim są, ale gdy mają je już za sobą. To co z niego wyniosą w dalsze życie. Często zdarza się tak, że ludzie są w duszpasterstwie szkół średnich, potem w duszpasterstwie akademickim, a na życie nic dla siebie nie wynoszą. Rzecz, na którą zwracamy dużą uwagę, to fakt, czy ludzie którzy są w duszpasterstwie, mają znajomych spoza tego kręgu, czy nie zamykają się w jednym gronie, czy ktoś nie przeżywa dramatu samotności. Czasem zdarza się tak, że duszpasterstwo może stać się „przechowalnią problemów”, a do tego nie możemy dopuścić - mówi o. Wojciech Gołaski OP.

Żywa Kamienica

- Nie liczymy, ilu studentów przychodzi, nie sprawdzamy listy obecności. Każdy przychodzi wtedy, kiedy chce. Jeden przyjdzie tylko raz, nie znajdzie tu swojego miejsca i nigdy już nie zajrzy, a kto inny zostanie na dłużej - dodaje br. Adam Wyszyński OP. Zawsze w niedzielę po Mszy św. jest spotkanie przy herbacie, podczas którego można porozmawiać z duszpasterzem. Dominikanie oddają pole do działania studentom. - Studenci wiedzą, że mogą liczyć na naszą pomoc i wsparcie. Są podmiotami życia społecznego, sami wchodzą w przestrzeń i sami ją tworzą. Tę przestrzeń trzeba wykorzystać i zapełnić. Chcemy przyciągnąć ludzi bardziej przez to, co robimy, co chcemy im dać, niż poprzez zachęcanie do bycia we wspólnocie. Wspólnota będzie się tworzyła, jeśli będziemy mieć wspólne dzieło - mówi Andrzej Zamojski z DA „Kamienica”. - Gdyby duszpasterstwo tylko oferowało różne formy spędzania czasu, to byłoby to szkodzenie, a nie pomaganie. Młodzi muszą nauczyć się wynajdowania nowych pomysłów, ale i ich samodzielnej realizacji. Czasem niektóre pomysły muszą poczekać trochę na swoją realizację, czasem także na nowego realizatora. To wychodzi z korzyścią dla wszystkich - dodaje o. Gołaski.

BMW i PKP

Studenci wspólnie z duszpasterzami organizują wyjazdy wakacyjne, ferie zimowe oraz rekolekcje. Biorą udział w Lednicy, spotkaniach Taizé, a podczas ostatnich wakacji zwiedzali piękne zakątki Krymu. W grudniowy weekend odbył się BMW, czyli Bardzo Męski Wypad, podczas którego mężczyźni wzięli udział w ponad 20-kilometrowym marszu po okolicach miasta, połączony z konferencją o duchowości mężczyzny, medytacją i skupieniem. W tym czasie kobiety miały spotkanie z cyklu PKP, czyli Przejmujące Kobiece Plotkowanie. Udały się na zakupy, do kawiarni oraz przygotowały kolację dla strudzonych wędrówką mężczyzn. Spotkanie zakończyła Eucharystia oraz rozmowy podczas kolacji.
W łódzkim klasztorze działa także duszpasterstwo postakademickie, które skupia absolwentów różnych duszpasterstw akademickich z terenu miasta. - Nasi studenci są żywą reklamą naszego duszpasterstwa. Jeśli ktoś przychodzi, sam się tu odnajduje, to zachęci swoich znajomych do przyjścia. I właśnie w ten sposób nowe osoby dowiadują się o Dominikanach w Łodzi - dodaje br. Adam Wyszyński OP.
Więcej informacji o działalności Dominikanów, DA „Kamienica” na stronie www.lodz.dominikanie.pl oraz www.kamienica.lodz.dominikanie.pl.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najstarszy ksiądz na świecie zmarł w wieku 110 lat. Urodził się w pobliżu Gdańska

2026-05-31 13:25

[ TEMATY ]

śmierć

śmierć księdza

© Bistum Fulda / Burkhard Beintken

Najstarszy ksiądz katolicki na świecie zmarł w wieku 110 lat w powiecie Fulda w Niemczech. Ks. Bruno Kant zmarł w piątek wieczorem w domu spokojnej starości w Eichenzell-Löschenrod, poinformowała w sobotę diecezja Fulda. W dniu swoich 110. urodzin, 26 lutego, ks. Kant otrzymał osobisty list gratulacyjny od papieża Leona XIV. Do 102. roku życia kapłan regularnie pełnił posługę duszpasterską.

W sobotę biskup Fuldy Michael Gerber oddał cześć ks. Kantowi jako kapłanowi, którego świadectwo wiary i służby ukształtowało wielu ludzi na przestrzeni pokoleń. „Nawet w podeszłym wieku emanował pokorą, współczuciem i duchową głębią, które charakteryzowały całe jego kapłańskie życie”. Wraz ze śmiercią Kanta diecezja Fulda straciła księdza, „którego życie naznaczyło ponad wiek historii Kościoła i społeczeństwa”.
CZYTAJ DALEJ

Piłkarz Désiré Doué: dziękuję Jezusowi Chrystusowi, ponieważ to była moja modlitwa, aby wygrać Ligę Mistrzów!

2026-05-31 19:50

[ TEMATY ]

Liga Mistrzów

PAP/EPA/ANNA SZILAGYI

Piłkarz Désiré Doué

Piłkarz Désiré Doué

Te obrazy przyspieszają bicie serc oddanych kibiców na całym świecie. Zaraz po zwycięstwie w Lidze Mistrzów UEFA, gwiazda Paris Saint-Germain, Désiré Doué, pokazał, gdzie leżą jego prawdziwe priorytety. Zamiast po prostu świętować sportowy triumf, wyraźnie wzruszony napastnik wykorzystał mikrofon do mocnego wyznania wiary chrześcijańskiej: „I dziś wieczorem dziękuję mojemu Panu i Zbawicielowi, Jezusowi Chrystusowi, ponieważ to była moja modlitwa, to była moja modlitwa, aby wygrać Ligę Mistrzów i udało nam się! Jestem tak szczęśliwy”.

Dla młodego, wybitnego napastnika zwycięstwo na boisku było ewidentną odpowiedzią na intensywne, osobiste modlitwy. Ale dla Doué to coś więcej niż tylko sukces sportowy - to misja. Zapytany o motywację stojącą za jego słowami i sukcesem, piłkarz PSG znalazł odpowiedź równie prostą, co głęboką, którą można uznać za naczelną zasadę jego życia poza boiskiem. Désiré Doué dołącza do rosnącej grupy światowej klasy piłkarzy, którzy wykorzystują swoją sławę, aby odważnie głosić Ewangelię i dziękować Bogu za swój talent.
CZYTAJ DALEJ

Szpital w Lublinie wydał oświadczenie ws. dziecka, które przeżyło aborcję. "Zostało ochrzczone"

2026-06-01 16:23

[ TEMATY ]

aborcja

oświadczenie

szpital w Lublinie

dziecko nienarodzone

Vatican Media

Szpital wojewódzki w Lublinie wydał oświadczenie w sprawie urodzenia żywego dziecka po aborcji. Jak się okazuje, decyzją matki dziecko zostało ochrzczone. Jego życia jednak nie udało się uratować.

W odpowiedzi na pytania w ramach dostępu do informacji publicznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie potwierdziła, że w okresie od 1 stycznia do końca 2025 roku jedno dziecko przeżyło swoją aborcję, o czym pisaliśmy w czwartek.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję