Reklama

Króluj nam, Chryste!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W najbliższy wtorek 9 marca Kościół będzie wspominał św. Dominika Savio, patrona Liturgicznej Służby Ołtarza. To dobra okazja, aby podziękować wszystkim, którzy podejmują tę służbę jako ministranci, lektorzy, kantorzy, członkowie scholi i chórów. Tak bardzo jesteśmy przyzwyczajeni do ich obecności podczas sprawowanych ceremonii liturgicznych, że być może w jakimś sensie ich nie zauważamy. Tymczasem odgrywają ważną rolę. Dzięki sprawowanym funkcjom pomagają nam w głębszym przeżywaniu liturgii. Spróbujmy przyjrzeć się i scharakteryzować funkcje pełnione przez Liturgiczną Służbę Ołtarza. Wczytajmy się również w to, co o LSO w diecezji świdnickiej opowiedział jej opiekun ks. dr Krzysztof Ora.

Lektor

Ta posługa liturgiczna związana jest ze specjalnym ustanowieniem dokonywanym przez biskupa. Mogą być wybrani do niej mężczyźni. Lektor wykonuje w czasie liturgii wszystkie czytania, które nie są częścią Ewangelii. W razie braku diakona może on podawać wezwania modlitwy powszechnej, również w razie braku psałterzysty wykonuje psalm responsoryjny (może go odczytać). Często lektorzy z powodu braku diakonów i akolitów wykonują posługę przy ołtarzu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Psałterzysta

Reklama

Jest to funkcja równorzędna funkcji lektora. Zadaniem psałterzysty jest wykonywanie psalmu responsoryjnego podczas Liturgii Słowa. Psalmy podczas Liturgii Słowa w Eucharystii wykonuje się zasadniczo w sposób responsoryczny: poszczególne wersy lub strofy przerywane są refrenem (responsum - odpowiedź) wykonywanym przez zgromadzonych.

Ceremoniarz

Pełni posługę koordynacyjną w liturgii. Do jego zadań należy przygotowanie ksiąg liturgicznych i przeprowadzenie próby asysty, czuwanie nad przebiegiem posług podczas celebracji, a w razie potrzeby dyskretna interwencja. Posługa ceremoniarza jest szczególnie ważna i niezbędna podczas celebracji najbardziej bogatych w ryty, jak Triduum Paschalne, święcenia i konsekracja.

Ministranci

Ich zadaniem jest pomoc celebransowi w prezbiterium. Pełnią oni posługę księgi (przy miejscu przewodniczenia), posługę ołtarza (przynoszenia wina i wody), posługę światła (świece lub pochodnie), posługę przy procesjach (noszenie krzyża i posługa przy kadzidle). Stąd rozróżniamy różne grupy ministrantów: ministranta księgi, ministranta ołtarza, ministranta światła (ceroferariusz), krucyferariusza, turyferariusza i nawikulariusza.

Komentator

Może pełnić swą posługę praktycznie przy każdej celebracji liturgicznej, jednakże szczególnie pożądana jest jego obecność przy najbardziej bogatych w ryty obrzędach Triduum Paschalnego i innych wielkich uroczystości roku liturgicznego, także podczas obrzędów święceń, konsekracji świątyni lub ołtarza oraz niedzielnej Eucharystii. Podaje on komentarz wprowadzający do całej liturgii, komentarze szczegółowe do kolejno następujących głównych rytów, a także do czytań Liturgii Słowa. Posługę tę mogą wykonywać zarówno mężczyźni, jak i kobiety.

Kantor

Reklama

Do jego zadań należy prowadzenie śpiewów poza psalmem responsoryjnym. Może on wykonywać je na przemian z ludem (np. części stałe, śpiewy procesyjne) lub ze scholą czy chórem. Może rozpoczynać wszystkie śpiewy, śpiewać sam lub z ludem antyfony Liturgii Godzin, intonować jej psalmy itd. Kantor może także wykonywać bezpośrednie wezwania do modlitwy w czasie modlitwy powszechnej (np. „Ciebie, prosimy”, „Kyrie eleison”), jeśli nie ma diakona.

Służba Liturgiczna diecezji świdnickiej

Od 1 października 2009 r. funkcję diecezjalnego duszpasterza Służby Liturgicznej pełni ks. dr Krzysztof Ora. Od początku wyznaczył sobie cele, takie jak: - spotkania z opiekunami SL, integracja grup SL, pomoc we wdrażaniu programów formacyjnych SL, organizacja kursu dla ceremoniarzy, pomoc i koordynacja dekanalnych kursów dla lektorów, koordynacja spotkań o charakterze sportowym. Są już owoce tak wyznaczonych działań.

Szkoła Ceremoniarza Liturgicznego

- W listopadzie ubiegłego roku zainaugurowała swoją działalność Szkoła Ceremoniarza Liturgicznego - dzieli się w rozmowie z nami ks. Ora. - Szkoła obejmuje sześć sesji formacyjnych. W spotkaniach, które odbywają się mniej więcej raz na miesiąc w domu parafialnym przy parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Świdnicy, bierze udział trzydziestu dwóch kandydatów rekomendowanych przez swoich duszpasterzy. W prowadzeniu szkolenia pomagają mi księża i dekanalni duszpasterze SL. Trzydziestu dwóch kandydatów, o których wspomniałem, pochodzi z centralnej części diecezji. W związku z trudnościami komunikacyjnymi podjęliśmy starania wraz z rejonowym duszpasterzem SL na ziemi kłodzkiej, by uruchomić w Kłodzku ośrodek formacyjny dla ceremoniarzy.
18-19 lutego br. w klasztorze Ojców Franciszkanów w Kłodzku odbyło się pierwsze spotkanie dla kandydatów na ceremoniarzy z Kotliny Kłodzkiej. W kilku dekanatach trwają bądź dopiero zakończyły się kursy dla lektorów.

Duszpasterstwo LSO

W listopadzie 2009 r. miały miejsce Warsztaty Liturgiczne dla dotychczas promowanych ceremoniarzy. Do domu rekolekcyjnego Sióstr Elżbietanek przybyło ośmiu ceremoniarzy. Nie było to duże grono, ale spotkanie z nimi utwierdza mnie w przekonaniu o sensowności organizowania takich spotkań. Zamiarem jest, by ceremoniarze uczestniczyli w dalszej formacji i docelowo mogli pełnić przydatną funkcję animatora liturgicznego, który będzie mógł wspierać duszpasterza w parafii w jego pracy z SL.
Wśród większych realizowanych już przedsięwzięć wymienić należy rozgrywki piłkarskie. Zaproponowana formuła zakłada, że do Wielkanocy wyłoni mistrza dekanatu, a na wiosnę odbędzie się finał. Dla usprawnienia komunikacji od kilkunastu tygodni na stronie internetowej naszej diecezji pod linkiem duszpasterstwo LSO można zapoznać się z nową stroną internetową duszpasterstwa Służby Liturgicznej. Ważnym wydarzeniem dla Służby Liturgicznej była listopadowa pielgrzymka służb kościelnych do katedry świdnickiej z racji 5-lecia istnienia naszej diecezji. W Mszy św. pod przewodnictwem bp. Adama Bałabucha wzięło udział ok. 200 ministrantów, lektorów i ceremoniarzy. Po Mszy św. w kościele pw. Świętego Krzyża odbyło się spotkanie integracyjne, połączone z prezentacją przybyłych grup.
Dobrą okazją do zaakcentowania Służby Liturgicznej w życiu parafii może być Niedziela Chrystusa Króla, Wielki Czwartek i każdy pierwszy czwartek miesiąca, który - zwłaszcza w parafiach miejskich - mógłby być dniem spotkania się na wspólnej zbiórce wszystkich formacji SL - dodaje ks. Krzysztof Ora.

Statystyki

Według danych z dziewiętnastu dekanatów diecezji świdnickiej jest 3383 członków Służby Liturgicznej. To spora liczba. Ks. Krzysztof nie ukrywa, że są to m.in. owoce pracy poprzednich duszpasterzy, którymi byli: ks. Jarosław Żmuda, ks. Stanisław Kasztelan oraz ks. Gabriel Horowski.
- Zgodnie z wytycznymi Dyrektorium duszpasterstwa Służby Liturgicznej, a także po wysłuchaniu opinii Księdza Biskupa podjęta została decyzja, że w naszej diecezji nie prowadzimy naboru do Służby Liturgicznej dziewcząt - dzieli się ks. Ora.
- W tych parafiach naszej diecezji, gdzie już przy ołtarzu służą dziewczęta, ich obecność należy, oczywiście, zachować, ale istotne wydaje się, by nie kontynuować ich dalszej promocji. Z drugiej strony została sformułowana zachęta do tworzenia zespołów muzycznych, scholek, gdzie jest przestrzeń aktywności liturgicznej dla dziewcząt.

W oprac. wykorzystano książkę Jacka Armina Znaka pt. „Fundamentalne rzeczywistości liturgii”, Oleśnica 1992.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowa wspólnota Cenacolo zamieszkała na stałe w Częstochowie

2025-05-22 07:31

[ TEMATY ]

Częstochowa

Radio Fiat

Od początku maja rozpoczęła swoje funkcjonowanie nowa wspólnota Cenacolo w Polsce. Jej siedziba mieści się w Częstochowie, przy parafii św. Jana z Dukli.

Dzięki dobroci ojców Bernardynów członkowie wspólnoty mogą zamieszkać w dawnej plebanii parafialnej. We wtorek 20 maja 2025 r. Mszę świętą dla członków wspólnoty odprawił Bp Andrzej Przybylski.
CZYTAJ DALEJ

Jednego Serca Jednego Ducha - koncert, na który czekamy!

2025-05-22 08:31

[ TEMATY ]

Jednego Serca Jednego Ducha

Piotr Drzewiecki

Przed nami nowy Koncert Jednego Serca Jednego Ducha, który, jak ufamy, odbędzie się wieczorem 19 czerwca 2025 roku w Parku Sybiraków w Rzeszowie. Nowy Koncert! Na czym polega jego nowość? Mówią o tym sami organizatorzy.

Formuła spotkania pozostaje ta sama: wspólny śpiew pieśni i piosenek religijnych, spotkanie i modlitwa razem, uwielbienie Pana Boga jakby na finał Uroczystości Bożego Ciała. Nowością Koncertu nie są tylko jakieś nowinki muzyczne: nowe tytuły, nowe osoby, itd. Nowość Koncertu to nowy powiew Bożego Ducha, który, jak wierzymy, na nowo powieje i zadziała szczególnie w roku jubileuszowym. Św. Augustyn nauczał kiedyś, że „nowy człowiek może zaśpiewać pieśń nową. Śpiew to wyraz radości, a ściśle mówiąc wyraz miłości”. Pan Bóg jest Bogiem niespodzianek. Obyśmy byli podatni, współpracujący, oddani i otwarci na to, co dobry Bóg chce nam w wieczór Bożego Ciała przekazać. „Śpiewajmy Panu pieśń nową”, a chwała Jego niech zabrzmi w naszym zgromadzeniu - mówi ks. Andrzej Cypryś, zapraszając w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa do Rzeszowa.
CZYTAJ DALEJ

Przeprowadza nas przez nasze cierpienia

2025-05-22 21:19

Marzena Cyfert

Podczas nabożeństwa ku czci św. Rity w parafii św. Stanisława Kostki we Wrocławiu

Podczas nabożeństwa ku czci św. Rity w parafii św. Stanisława Kostki we Wrocławiu

W liturgiczne wspomnienie św. Rity z Cascii jej czciciele w wielu miejscach zbierają się na wspólnej modlitwie, przynosząc swoje prośby i obdarowując świętą różami.

Tak było dzisiaj m.in. w parafii św. Stanisława Kostki we Wrocławiu, gdzie kult świętej propaguje niestrudzenie ks. Krzysztof Głuszko. – Od 22 lutego br. wprowadziliśmy nabożeństwo do św. Rity. Frekwencję na nim mamy bardzo dużą. Chciałbym ten kult do św. Rity coraz bardziej rozwijać. Mamy już piękną figurę świętej, ufundowaną przez wiernych, którą osobiście przywiozłem z Płocka. Chcemy też sprowadzić relikwie św. Rity – mówi ks. Krzysztof i zapowiada parafialną pielgrzymkę do Cascii.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję