Otwarcie kuchni dla ubogich w Jaśle miało miejsce 31 grudnia 1995 r., a dzień wcześniej - 30 grudnia poświęcenia placówki dokonał bp Edward Białogłowski. Od 2000 r. kuchnia działa w obiekcie Centrum Charytatywnego im. Jana Pawła II w Jaśle. Na dole, oprócz kuchni, jest sala - jadalnia, gdzie korzystający mogą spokojnie spożyć posiłek, na który składa się gorąca, syta zupa z mięsem i chleb. 11 listopada 2000 r. wydane zostały pierwsze posiłki dla potrzebujących w nowej kuchni dla ubogich, przy ul. Za Bursą 1a. Natomiast w styczniu 2001 r., działający również w tym obiekcie Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy, przyjął pierwszych pacjentów.
W latach 1996/97-2006 z kuchni korzystało 250-300 osób. Od 2006 r. liczba ta zmniejszyła się i dziś jest tam wydawanych około 100 posiłków dziennie. Obiady dofinansowuje Rada Miasta, natomiast wnioski opiniuje MOPS i on wydaje decyzje dla tych, którzy powinni dostawać ciepłe posiłki. Jednak, jak podkreśla ks. Marian Putyra, dla którego najwspanialszym przykładem jest br. Albert Chmielowski, obiad w jasielskiej kuchni dla ubogich dostaje każdy, kto przyjdzie, każdy kto jest głodny. Dla wszystkich starczy ciepłej strawy. Większość korzystających to osoby będące w trudnej sytuacji materialnej - z Jasła, ale są również osoby spoza miasta. Kuchnia dla ubogich w Jaśle jest otwarta dla wszystkich! I taka jest idea tego dzieła!
W jesieni Caritas organizuje w parafiach leżących niedaleko Jasła zbiórkę płodów rolnych na rzecz kuchni dla ubogich. Rolnicy chętnie dzielą się warzywami, owocami, które później wykorzystywane są do przygotowywania posiłków.
Jasielska kuchnia dla ubogich organizuje co roku wigilię dla samotnych, biednych, będących w trudnej sytuacji (zazwyczaj jest to 200-250 osób). Odbywa się ona w Zespole Szkół Miejskich nr 4 w Jaśle, przy ul. Piotra Skargi 10 (dawna SP nr 1), dzięki współpracy i uprzejmości dyrekcji tej placówki. W czasie Wigilii rozdawane są również paczki świąteczne, jest to zazwyczaj około 400 kilkukilogramowych paczek, na które składają się niezbędne produkty żywnościowe. Podobne paczki rozdawane są również każdego roku przed Świętami Wielkanocnymi, w Wielki Piątek.
Przy pakowaniu i przygotowywaniu tych paczek zawsze chętnie pomaga młodzież ze Szkolnych Kół Caritasu z I LO w Jaśle, z Zespołu Szkół nr 4 przy ul. Sokoła („Ekonomik”) i z Zespołu Szkół nr 3 przy ul. Szkolnej („Chemik”).
Pomóż w rozwoju naszego portalu