Reklama

Niedziela Częstochowska

„Do broni! Ratujmy Ojczyznę” – zajęcia związane z 100. rocznicą Bitwy Warszawskiej

Podstawą do przeprowadzenia zajęć stała się otwarta 15 sierpnia w Muzeum Ziemi Wieluńskiej wystawa „Do broni. Mieszkańcy ziemi wieluńskiej w walkach o wschodnie granice Rzeczypospolitej w latach 1918 -1921”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wystawa prezentuje eksponaty ze zbiorów własnych muzeum, pozyskane od osób prywatnych i kilku zaprzyjaźnionych placówek muzealnych: Muzeum Częstochowskiego, Muzeum Regionalnego w Kutnie, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Muzeum w Praszce i Muzeum Miasta Zgierza.

Na wystawie przygotowanej z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej można zobaczyć oryginalne pamiątki sprzed 100 lat, zdjęcia żołnierzy 27. Pułku Piechoty utworzonego w Wieluniu i Częstochowie, wielu bardzo młodych, zgłaszających się do wojska uczniów i harcerzy (przykładem Janek Łączkowski, 17-letni harcerz gimnazjalista, który zginął pod Lwowem 9 kwietnia 1919 r.).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W walce o wschodnie granice wzięło udział ok. 1000 żołnierzy z ówczesnego powiatu wieluńskiego. Do domu nigdy nie powróciło 700. Byli tacy, którzy przeżyli, jak np. Józef Zając z Gaszyna (na wystawie jego zdjęcie w mundurze 2. Pułku Ułanów Grochowskich) i tacy, których losy były dramatyczne (por. Konrad Bąkowski ze Skomlina, zabity pod Żółtańcami, spoczywa w kaplicy na skomlińskim cmentarzu. Na wystawie jest replika jego munduru).

Reklama

Uwagę zwiedzających przyciągają: militaria z 1920 r., repliki mundurów z armii gen. Hallera, mundur żołnierza polskiego z 1919 r., dokumenty, oryginalne plakaty i odznaczenia, w tym Krzyże Virtuti Militari i Krzyże Walecznych. Zainteresowaniem cieszą się również pamiątki po żołnierzach radzieckich: replika sztandaru z gwiazdą, młotem i sierpem oraz napisem „Na Zachód”.

Jeden z plakatów zatytułowany „Do broni. Ratujmy Ojczyznę...” stał się tematem zajęć kolejnego wakacyjnego czwartku w Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Zajęcia związane z 100. rocznicą Bitwy Warszawskiej poprowadził pracownik muzeum, historyk Marek Gogola. Wstępem do zajęć praktycznych było zwiedzanie wystawy „Do broni...” i wysłuchanie krótkiej historii wojny polsko-bolszewickiej, która miała odebrać Polsce niepodległość odzyskaną w 1918 r.

W części warsztatowej uczestnicy kolorowali kontury plakatu „Do broni. Ratujmy Ojczyznę”.

2020-08-20 15:04

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna Pompejańska za ojczyznę w stulecie Bitwy Warszawskiej

[ TEMATY ]

Cud nad Wisłą

Bp Kamiński

Bitwa Warszawska

diecezja warszawsko‑praska

Magdalena Wojtak/Niedziela

Krzyż w Ossowie upamiętniający miejsce śmierci ks. Ignacego Skorupki w czasie Bitwy Warszawskiej

Krzyż w Ossowie upamiętniający miejsce śmierci ks. Ignacego Skorupki w czasie Bitwy Warszawskiej

Wierni diecezji warszawsko-praskiej przez 54-dni będą modlić się Nowenną Pompejańską w intencji ojczyzny. Bp Romuald Kamiński zachęca do włączenia się w to modlitewna dzieło

„Wypełniając testament św. Jana Pawła II dla diecezji warszawsko-praskiej, pielęgnując historyczne dziedzictwo i podejmując duchową troskę o naszą ojczyznę, zapraszamy do włączenia się w dzieło modlitwy Nowenną Pompejańską. (…) Zapraszamy osoby indywidualne, rodziny, grupy formacyjne i wspólnoty parafialne" – napisał bp Romuald Kamiński w liście do wiernych z okazji zbliżającej się 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, zwanej „Cudem nad Wisłą”. 
CZYTAJ DALEJ

Nowy rok szkolny i zmiany w oświacie - już słychać zgrzyt kredy po tablicy

2025-08-13 20:00

[ TEMATY ]

korepetycje z oświaty

Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

Nowy rok szkolny jeszcze się nie zaczął, a już słychać zgrzyt kredy po tablicy. Zmiany w oświacie idą szeroką ławą. Religia się kurczy, historia i teraźniejszość znika, a pojawia się edukacja obywatelska, czyli wszystko podlane sosem reform prawnych, które zdaniem niektórych bardziej mieszają niż uczą.

Po pierwsze od września lekcja religii lub etyki będzie tylko raz w tygodniu, a nie dwa razy jak dotąd. Do tego trzeba ją wcisnąć na początek albo koniec planu lekcji, żeby nie przeszkadzała. Dla szkół oznacza to więcej gimnastyki niż na WF-ie. Zwłaszcza jeśli w klasie jedna osoba chodzi na religię, druga na etykę, a reszta na lody. Zatem jak zapowiada się nadchodzący rok szkolny? Nie zapowiada się ciekawie.
CZYTAJ DALEJ

Papież o "miękkiej dyplomacji" w sprawie Ukrainy i Gazy

2025-08-14 08:14

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

miękka dyplomacja

sprawa Ukrainy i Gazy

Vatican Media

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

Zawieszenie broni i porozumienie pokojowe na Ukrainie, rozwiązanie kryzysu humanitarnego oraz uwolnienie izraelskich zakładników w Gazie – to cele „miękkiej dyplomacji” Stolicy Apostolskiej w obliczu problemów, „których nie da się rozwiązać wojną”. O to apeluje i tego oczekuje Papież Leon XIV, do którego dotarli dziennikarze po jego przybyciu do Castel Gandolfo.

Leon XIV odpowiedzial na pytania dziennikarzy 13 sierpnia w Castel Gandolfo, dokąd udał się na drugi okres letniego wypoczynku, który potrwa do 19 sierpnia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję