Reklama

Posługa kapłańska - dekanat Szczecin-Pogodno (1)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rok Kapłański, który niedawno został zakończony, szczególnie skierował uwagę na posługę kapłańską w naszej archidiecezji. Każda bowiem placówka duszpasterska jest kierowana przez kapłanów. To oni nie tylko zarządzają nimi, ale przede wszystkim tak jak św. Jan Maria Vianney wskazują wiernym drogę do nieba. Dziś przyglądamy się kolejnemu dekanatowi naszej archidiecezji.
Dekanat Szczecin-Pogodno powstał po reorganizacji struktury dekanatów, która odbyła się dekretem abp. Mariana Przykuckiego z dn. 16 grudnia 1994 r. Decyzja weszła w życie 1 stycznia 1995 r. Nie jest to jednak początek działalności kapłańskiej na terenie dekanatu. Dekanat tworzą parafie szczecińskie: Świętego Krzyża, Najświętszego Odkupiciela, św. Jana Bosko, Świętej Trójcy, św. Ottona oraz podszczecińskie: NMP Matki Kościoła w Bezrzeczu, MB Królowej Świata w Dobrej Szczecińskiej, MB Bolesnej w Mierzynie, MB Szkaplerznej w Wołczkowie.
Pierwszą odwiedzimy parafię Świętego Krzyża. Pomimo, że została erygowana dopiero w 1951 r., kapłani posługiwali tu już po wojnie. W latach 1947-48 w kościele duszpasterzował ks. Brunon Stachowiak. W latach 1948-74 posługę proboszcza pełnił ks. Franciszek Kotuła. Ks. prał. Stefan Kałużny był proboszczem parafii w latach 1974-77. Jego następcą w latach 1977-83 był ks. Franciszek Moździerz. W latach 1983-91 urząd proboszcza piastował ks. Tadeusz Ciepłuch. Od 1991 r. posługę proboszcza i dziekana dekanatu pełnił ks. prał. Wenancjusz Borowicz. W tym czasie zdynamizował duszpasterstwo, zainicjował Klub Inteligencji Katolickiej, z którym prowadził spotkania formacyjne. Był otwarty na księży i kleryków. Przez kilkanaście lat pełnił posługę spowiednika seminaryjnego. W grudniu 2008 r. obchodził złoty jubileusz kapłaństwa. Wiele trudu włożył w remont kościoła i domu parafialnego. Od sierpnia 2010 r. urząd proboszcza objął ks. prał. Piotr Kordula, diecezjalny duszpasterz policjantów, kapłan z sercem otwartym na każdego. W posłudze kapłańskiej proboszcza wspierają: ks. dr Grzegorz Jankowiak, diecezjalny duszpasterz służby liturgicznej, ks. Emil Piotrowicz, ks. Marcin Kózka, ks. Józef Leszkowicz oraz ks. Józef Korczyński. Przy parafii mieszka ks. Maciej Szmuc, który w naszej archidiecezji pełni posługę dyrektora Caritas. Na terenie parafii w ośrodku akademickim posługę kapłańską pełnią księża z prałatury Opus Dei. Obecnie kapelanem jest ks. dr. Ferdynand Valbuena. O owocności posługi pełnionej przez kapłanów w tej parafii świadczą powołania. Z parafii pochodzi pięciu kapłanów: ks. Cezary Mroczek, ks. Robert Gołębiowski, ks. Stefan Marcyniuk, ks. Bolesław Burgat TChr i ks. Janusz Malski.
W 1973 r. została erygowana parafia pw. Świętej Trójcy w Szczecinie na os. Krzekowo. Pierwszym proboszczem został mianowany ks. Stanisław Włodek. Nie miał łatwego zadania, ponieważ musiał budować zręby parafii. To dzięki jego staraniom powstał dom parafialny, w którym nie tylko mieszkali księża, ale były także pomieszczenia na spotkania katechetyczne. Następnie proboszczem w latach 1985-88 był ks. kan. Jan Zapartek. Podjął on dzieło swojego poprzednika, a zarazem był odpowiedzialny za powstawanie nowej parafii pw. św. Ottona w Szczecinie. W latach 1986-87 wikariuszem zastępcą był ks. dr Franciszek Kamiński. Podczas jego złotego jubileuszu kapłaństwa, który obchodził w 2004 r., kaznodzieja ks. Tadeusz Fudryna powiedział o nim: „Wszędzie gdzie był, angażował się w pracę z całym oddaniem, czy to pracy z młodzieżą, czy duszpasterskiej, czy budowlanej. Wszędzie pozostawił niezatarty ślad poświęcenia, zaangażowania. Talent życia, talent powołania kapłańskiego i organizatora rozwinął bardzo szeroko, pomnażając je z naddatkiem”. W 1988 r. nominację proboszczowską otrzymał ks. prał. dr Tadeusz Czapiga. Do 1993 r. prowadził duszpasterstwo w prężnie rozwijającej się parafii. Oprócz tego wykładał w szczecińskim seminarium duchownym. W latach 1993-2007 proboszczem parafii był ks. kan. Piotr Pryma, charyzmatyczny kapłan, który swoją działalnością ożywił duszpasterstwo charytatywne naszej archidiecezji. To właśnie on przez wiele lat był dyrektorem diecezjalnej Caritas. Dobrocią i radością dzielił się ze wszystkimi. Niestety, w 2007 r., został odwołany do Domu Ojca. Posługę proboszczowską od 2007 r. sprawuje ks. kan. Czesław Kółko, kapłan pochodzący z diecezji przemyskiej, pełen radości i uśmiechu. W tym czasie przeprowadził remont kościoła, odnawiając elewację oraz wnętrze świątyni. W parafii zorganizował wspólnotę Nieustającego Różańca. W posłudze kapłańskiej wspomaga go: ks. Marcin Młodawski (do niedawna także ks. Marcin Miczkuła).
Kolejną chronologicznie parafią szczecińską tego dekanatu jest parafia pw. św. Ottona. Została erygowana 22 czerwca 1985 r. Pierwsza kaplica została wybudowana przez proboszcza parafii Świętej Trójcy ks. Stanisława Włodka. To właśnie tam gromadzili się mieszkańcy os. Zawadzkiego na wspólną modlitwę. W październiku 1985 r. proboszczem został mianowany ks. kan. Jan Zapartek, który do dziś pełni tę posługę. Należy do Stargardzkiej Kapituły Kolegiackiej. To on podjął się organizacji parafii. Zorganizował duszpasterstwo oraz wybudował zespół sakralny z kościołem pw. Zwiastowania Pańskiego, domem parafialnym oraz domem katechetycznym. Tak wspomina oddanie domu katechetycznego: „To było wielkie szczęście. Wreszcie stworzyliśmy właściwe warunki do katechizacji dzieci i młodzieży. 14 izb lekcyjnych pozwalało na to, by każdy katecheta mógł teraz nauczać w oddzielnym pomieszczeniu. Wszyscy pracowali z wielkim entuzjazmem i poświęceniem. Tak prowadzona katecheza parafialna szybko zaowocowała wzrostem liczby dzieci uczestniczących w Mszach św. i nabożeństwach oraz rosnącą liczbą ministrantów”. Jeszcze większe szczęście było udziałem całej parafii, kiedy abp Marian Przykucki w 1997 r. poświęcił kościół, a w 2006 r. abp Zygmunt Kamiński go dedykował. Wynikiem prac prowadzonych na polu duszpasterskim są liczne grupy duszpasterskie. Obecnie w posłudze kapłańskiej proboszcza wspierają: ks. Bartosz Adamiak i ks. Daniel Gollon. W parafii zamieszkują także inni kapłani: ks. kan. dr hab. prof. US Grzegorz Wejman, wykłada na Wydziale Teologicznym oraz prowadzi redakcję „Kościoła nad Odrą i Bałtykiem”; ks. dr Rafał Misiak jest adiunktem Wydziału Teologicznego w Szczecinie i ks. dr Krzysztof Zdziarski jest wykładowcą w Collegium Balticum. Posługa kapłańska w tej parafii wydała już liczne powołania kapłańskie i zakonne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Siedlce/Komunikat: Diecezja wyraża ubolewania z powodu przestępstw seksualnych księdza

2025-07-15 13:11

[ TEMATY ]

Siedlce

Red.

Ubolewanie i przeprosiny wobec wszystkich osób skrzywdzonych przez ks. Sławomira A. wyraził dziś rzecznik diecezji siedleckiej. Odnosząc się do informacji o aresztowaniu Sławomira A. i stawianych mu zarzutów popełnienia przestępstw seksualnych wobec osób małoletnich w okresie jego pracy duszpasterskiej w Diecezji Siedleckiej, rzecznik przypomniał, że 6 lat temu Sławomir A. został wydalony ze stanu kapłańskiego.

W związku z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej informacjami dotyczącymi aresztowania Sławomira A. i stawianymi mu zarzutami popełnienia przestępstw seksualnych wobec osób małoletnich w okresie jego pracy duszpasterskiej w Diecezji Siedleckiej, wyrażamy ubolewanie za zaistniałą sytuację i przepraszamy wszystkie skrzywdzone osoby.
CZYTAJ DALEJ

Abp Kupny: Padają gorzkie słowa o stosunkach Polaków do Niemców - nie mogę się z tym pogodzić

2025-07-15 10:40

[ TEMATY ]

abp Józef Kupny

Episkopat News

Abp Józef Kupny

Abp Józef Kupny

- Padają różnego rodzaju komentarze i gorzkie słowa, które rozgrzewają opinię publiczną i pogłębiają podziały. Nie mogę się z tym pogodzić - mówi abp Józef Kupny odnosząc się do napięć w relacjach polsko-niemieckich. - Jako następca Bolesława Kominka czuję się wręcz zobowiązany, by przypomnieć, iż to z właśnie Wrocławia wyszła niesamowita iskra pojednania polsko-niemieckiego. Pragniemy ją kontynuować - powiedział KAI metropolita wrocławski i zastępca przewodniczącego Episkopatu.

Podziel się cytatem - Ten dokument, stworzony ręką wrocławskiego kardynała Bolesława Kominka, a podpisany w 1965 roku przez polskich biskupów (m.in. Karola Wojtyłę czy Stefana Wyszyńskiego), wydaje się dzisiaj coraz bardziej aktualny. Wobec przypomnianego ostatnio w debacie publicznej hasła: "Jak świat światem, nie będzie Niemiec Polakowi bratem", chciałbym w odpowiedzi zacytować wyżej wymienione orędzie, które wręcz woła o przypomnienie. To dokument przełomowy i tak bardzo potrzebny zarówno 60 lat temu - a jak się okazuje - także i dziś - oznajmia hierarcha.
CZYTAJ DALEJ

Papież odwiedził klaryski w Albano

2025-07-15 13:42

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Albano

kalryski

Vatican Media

Papież Leon XIV odwiedził klaryski

Papież Leon XIV odwiedził klaryski

Przed południem Leon XIV odwiedził klasztor sióstr klarysek w Albano Laziale. Poświęcił czas na indywidualną rozmowę z każdą z nich i wspólną modlitwę. Podarował też siostrom kielich mszalny i patenę.

Jak poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, dziś przed południem, po zakończeniu Mszy św. w kaplicy posterunku karabinierów w Castel Gandolfo, Leon XIV odwiedził siostry klaryski w klasztorze p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w pobliskim Albano. Po wspólnej modlitwy w klasztornej kaplicy Ojciec Święty spotkał się z siostrami w sali kapitulnej, witając się osobiście z każdą z nich. „To piękne, że Kościół zna wasze życie” - powiedział mówił, podkreślając, że jest ono cennym świadectwem.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję