Reklama

Wolna Strefa w gminie Chmielnik

Jedynie w gminie Chmielnik - poza Kielcami - powstały kluby Wolnej Strefy dla dzieci i młodzieży, zakładane wspólnie przez stowarzyszenie „Nadzieja Rodzinie” - organ prowadzący oraz przez gminę. Z nowym rokiem szkolnym do klubów w Przededworzu, Sędziejowicach, Celinach dołączyły Szyszczyce

Niedziela kielecka 38/2010

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Burmistrz Chmielnika Jarosław Zatorski uważa, że każda złotówka zainwestowana w powstanie klubów Wolnej Strefy to dobra, przyszłościowa lokata.

Dobra inwestycja

Reklama

Główny powód przystępowania do projektu to zagospodarowanie czasu wolnego dzieciom i młodzieży i postawienie na profilaktykę przed współczesnymi zagrożeniami - bowiem taka jest w najogólniejszym zarysie idea klubów Wolnej Strefy. Są też inne plusy: integracja ludzi starszych i młodszych wokół placówek w miejscach, gdzie w zasadzie nie było żadnych ofert dla mieszkańców, zagospodarowanie nieużytecznych obiektów, nowe miejsca pracy (w obrębie gm. Chmielnik powstało 16 nowych stanowisk pracy), realizowane warsztaty, szkolenia.
W Przededworzu w okresie wakacyjnym przewijało się codziennie kilkudziesięcioro dzieci, korzystających z zaadaptowanego budynku po planowanej kiedyś w tym miejscu świetlicy. Nakłady finansowe, ponoszone wspólnie ze stowarzyszeniem „Nadzieja Rodzinie” nie były duże, a udział adresatów nowej placówki - wręcz masowy. - Klub stał się centrum wsi - uważa burmistrz. Oto sala komputerowa, gdzie właśnie Małgorzata Piłat prowadzi szkolenie z zakresu technik negocjacji, komunikacji personalnej, omawia pułapki manipulacji. Korzystają głównie osoby długotrwale bezrobotne (jedna z nich Paulina Poniewierka uważa, że nowe umiejętności znacznie ułatwią jej rozmowy kwalifikacyjne), ale nie tylko - Beata Przeździecka, radna gminy, także stawia na udane negocjacje. Zajęcia z tej dziedziny trwały przez całe wakacje. Świetlica, którą demonstruje kierownik placówki Ewa Grabowska, jest przeznaczona dla 80-100 osób, w siłowni jest atlas, rowerek, ławeczka, może będzie bieżnia. Chłopcy korzystając z obecności burmistrza Zatorskiego, dopytują o boisko do siatkówki, burmistrz - musi przyrzec. Nowy plac zabaw obok budynku tętni życiem. Sukces Przededworza zainspirował radnych w Sędziejowicach, gdzie wskutek braku uczniów zamknięto szkołę. Obiekt był w stosunkowo dobrym stanie, nie wymagał wielkich nakładów. Sporo chętnych korzystało z zajęć w wakacje, nie zabrakło turniejów, zawodów, wyjazdu nad morze. Miarą sukcesu może być to, że z klubu chętnie korzystają ludzie spoza gminy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Inauguracja w Celinach

Mszą św. polową 29 sierpnia w Celinach rozpoczęła się uroczystość oddania do użytku trzeciego na terenie gminy Chmielnik Klubu Wolnej Strefy dla młodzieży (który tak naprawdę działa tam od początku 2010 r.).
Eucharystię z okazji oddania obiektu do użytku celebrowali ks. dr Andrzej Drapała - szef Stowarzyszenia „Nadzieja Rodzinie”, karmelita o. prowincjał Szczepan Praśkiewicz OSD oraz o. Melchior Jan Wróbel OSD, proboszcz z sanktuarium w Piotrkowicach. Była to zarazem uroczystość dziękczynienia za plony, zorganizowana po raz pierwszy w nowym obiekcie.
Magdalena Wójcik, kierownik klubu wylicza różne, działające już sekcje dla uczestników: kulinarną, muzyczną, modelarską, plastyczną, biblioteczną, języka angielskiego. - Rozpoczęliśmy także współpracę z Caritas Kielecką i z Bankiem Żywności, aby rozdzielać produkty żywnościowe dla najuboższych, raz w tygodniu udzielmy również bezpłatnych porad prawnych - dodaje. Są festyny, regularne wyjazdy na basen i wycieczki, a z nowym rokiem szkolnym - wznowione warsztaty profilaktyczne. Z zajęć aerobiku korzystają także seniorki z okolicy. W obiekcie zorganizowano nawet kaplicę, gdzie można przyklęknąć na osobistą modlitwę i gdzie odbywają się nabożeństwa majowe czy różańcowe. Kierowniczka podkreśla znamienny fakt - autentyczne zainteresowanie ze strony rodziców. - Dopytują o program, interesują się zachowaniem swoich dzieci - mówi.
Zaniedbany budynek po szkole szpecił okolicę, odnowiono więc wnętrze i elewację oraz otoczenie, w tym zabytkowe studnie - ta działalność była oczkiem w głowie radnego Mieczysława Rutkowskiego. - Ludzie zadowoleni, warto było - mówi.
Placówki Wolnej Strefy współgrają z dynamicznie rozwijającą się gminą i miastem Chmielnik. Rozbudowany i zmodernizowany szpital, zaplecze sportowe dla mieszkańców miasta i okolicznych wiosek, kompleksowa wizja promocyjno - wizerunkowa Chmielnika, budowana wokół tradycji i historii z powstającym muzeum Świętokrzyski Sztetl, mieszkania socjalne i nowy Urząd Gminy, który jedną z najbrzydszych uliczek miasteczka ma odmienić w reprezentacyjny pasaż. Chcieć to móc - Chmielnik ostatnich lat potwierdza tę sprawdzoną zasadę.

Kluby Wolnej Strefy

Stowarzyszenie „Nadzieja Rodzinie” powstało w Kielcach w 2000 r. Koncentruje się przede wszystkim na działaniach profilaktycznych skierowanych wobec młodzieży i całych rodzin. Stowarzyszenie prowadzi sieć klubów Wolnej Strefy w Kielcach i w gminie Chmielnik. Nazwa „Wolna Strefa” nawiązuje do wolności od narkotyków, alkoholu, nikotyny, przemocy. W Kielcach funkcjonują także kluby dla młodszych odbiorców - Młoda Strefa. Młodzież aktywnie spędza czas pod okiem wykwalifikowanej kadry, a swoje pasje realizuje w różnych sekcjach. Stowarzyszenie jest także autorem i realizatorem Regionalnego Projektu Systemu Diagnozy i Profilaktyki Zachowań Problemowych Dzieci i Młodzieży. W ramach projektu prowadzi m.in. poradnię leczenia uzależnień, poradnię terapii uzależnień od substancji psychoaktywnych, poradnię zdrowia psychicznego, punkt konsultacyjno-diagnostyczny HIV/AIDS, dzienny oddział dla osób uzależnionych od środków psychoaktywnych. Szefem stowarzyszenia jest ks. dr Andrzej Drapała.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Duch Święty jest światłem, które rozjaśnia ludzkie mroki

2025-05-21 08:48

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Działanie Ducha Świętego w Kościele jest wielostronne. Nie sposób go wyliczyć ani nawet sobie wyobrazić. Próbuje to robić teologia, lecz bez większych sukcesów. Odkrywają je natomiast dusze mistyczne. Uczą one, że działanie Ducha Świętego polega najpierw na usuwaniu wszelkich ograniczeń w myśleniu wierzących.

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę, a Ojciec mój umiłuje go i przyjdziemy do niego, i mieszkanie u niego uczynimy. Kto nie miłuje Mnie, ten nie zachowuje słów moich. A nauka, którą słyszycie, nie jest moja, ale Tego, który Mnie posłał, Ojca. To wam powiedziałem, przebywając wśród was. A Paraklet, Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy i przypomni wam wszystko, co Ja wam powiedziałem. Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat, Ja wam daję. Niech się nie trwoży serce wasze ani się nie lęka. Słyszeliście, że wam powiedziałem: Odchodzę i przyjdę znów do was. Gdybyście Mnie miłowali, rozradowalibyście się, że idę do Ojca, bo Ojciec większy jest ode Mnie. A teraz powiedziałem wam o tym, zanim to nastąpi, abyście uwierzyli, gdy się to stanie».
CZYTAJ DALEJ

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Szósta Niedziela Wielkanocna

2025-05-23 12:38

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Niektórzy przybysze z Judei nauczali braci: «Jeżeli się nie poddacie obrzezaniu według zwyczaju Mojżeszowego, nie możecie być zbawieni». Kiedy doszło do niemałych sporów i roztrząsań między nimi a Pawłem i Barnabą, postanowiono, że Paweł i Barnaba, i jeszcze kilku spośród nich udadzą się w sprawie tego sporu do Jeruzalem, do apostołów i starszych. Wtedy apostołowie i starsi wraz z całym Kościołem postanowili wybrać ludzi przodujących wśród braci: Judę, zwanego Barsabą, i Sylasa i wysłać do Antiochii razem z Barnabą i Pawłem. Posłali przez nich pismo tej treści: «Apostołowie i starsi bracia przesyłają pozdrowienie braciom pogańskiego pochodzenia w Antiochii, w Syrii i w Cylicji. Ponieważ dowiedzieliśmy się, że niektórzy bez naszego upoważnienia wyszli od nas i zaniepokoili was naukami, siejąc zamęt w waszych duszach, postanowiliśmy jednomyślnie wybrać mężów i wysłać razem z naszymi drogimi: Barnabą i Pawłem, którzy dla imienia Pana naszego, Jezusa Chrystusa, poświęcili swe życie. Wysyłamy więc Judę i Sylasa, którzy oznajmią wam ustnie to samo. Postanowiliśmy bowiem, Duch Święty i my, nie nakładać na was żadnego ciężaru oprócz tego, co konieczne. Powstrzymajcie się od ofiar składanych bożkom, od krwi, od tego, co uduszone, i od nierządu. Dobrze uczynicie, jeżeli powstrzymacie się od tego. Bywajcie zdrowi!»
CZYTAJ DALEJ

Niemcy: 12 osób rannych w ataku nożownika na dworcu w Hamburgu

2025-05-23 21:01

[ TEMATY ]

Niemcy

Adobe Stock

Dwanaście osób zostało rannych, w tym kilka ciężko, w ataku nożownika na kolejowym Dworcu Centralnym w Hamburgu na północy Niemiec. Osoba podejrzana o atak została aresztowana, według doniesień "Bilda" jest to kobieta. Motyw ataku nie jest jasny.

Jak poinformowała hamburska policja w komunikacie zamieszczonym na platformie X, napastnik "zranił nożem kilka osób na Dworcu Centralnym". Według rzecznika hamburskiej straży pożarnej stan kilku rannych jest krytyczny.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję