Reklama

Odnowieni w małżeństwie

W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia przypadało wspomnienie Świętej Rodziny z Nazaretu, Jezusa, Maryi i Józefa. W wielu parafiach naszej diecezji było ono okazją do odnowienia przyrzeczeń małżeńskich

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niedziela Świętej Rodziny jest patronalnym świętem rodzin. W czasach tak dotkliwie odczuwalnego kryzysu rodziny każde jej dowartościowanie i wzmocnienie jest cenne. Tak uważają ci małżonkowie, którzy w różnych miejscach odnawiali swe małżeńskie przyrzeczenia. Byli wśród nich także Jolanta i Roman Habdasowie z parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski z Gorzowa Wlkp., małżonkowie od 33 lat, mający czwórkę dzieci i czworo wnuków.
- Bardzo dobrze pamiętam moment naszego ślubu w katedrze - mówi Roman Habdas. - Udzielał go ks. kan. Stanisław Starczyński. Każde słowo tego przyrzeczenia mam gdzieś głęboko w pamięci. Pamiętam też, że bardzo mocno ściskałem wtedy rękę żony. I dzieje się to za każdym razem, gdy odnawiamy przyrzeczenie. Dziś też się to powtórzyło. Już kilkakrotnie w naszym życiu odnawialiśmy śluby małżeńskie. Jest to dla nas ważne, niesamowicie umacnia i daje siłę na kolejne dni. Doceniliśmy to, gdy kilka lat temu wstąpiliśmy do Domowego Kościoła. Od tego momentu nasze życie się zmieniło, nasze małżeństwo jakby na nowo się odrodziło.
Zgodnie z rytuałem małżonkowie zwracali się do siebie twarzami, podawali sobie prawe dłonie i, podobnie jak w dniu ślubu powtarzając słowa za kapłanem, odnawiali swe przyrzeczenia, jedni sprzed zaledwie kilku miesięcy, inni nawet sprzed ponad 50 lat. Mówili też: „Pragniemy całym sercem unikać błędów, które mogłyby skruszyć nasze szczęście małżeńskie. Chcemy dołożyć wszelkich starań, aby małżeństwo nasze stanowiło Bożą rodzinę żyjącą w wierze i miłości. Tak nam dopomóż, Panie, Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny i wszyscy święci”.
Biskupi polscy na dzień 26 grudnia wystosowali specjalny list pasterski do wiernych. Pisali w nim: „Sakrament małżeństwa to o wiele więcej niż zalegalizowanie bycia razem na zasadach tego świata. To wejście małżonków w wyjątkową komunię z Chrystusem. To decyzja, aby całe swoje życie - wszystko, co dzieje się w sercu, umyśle, ciele i w każdej chwili codziennego życia małżonków - uczynić żywym obrazem Boga. Takie życie małżeńskie prowadzi do pełni i do szczęścia, które są możliwe na fundamencie głębokiej, przeżywanej każdego dnia, zażyłości z Bogiem”.
Niestety, nie wszystkie małżeństwa i nie wszystkie rodziny są szczęśliwe. Wiele osób w naszej diecezji tego dnia włączyło się w krucjatę modlitwy w intencji małżeństw zagrożonych rozbiciem. W parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski z Gorzowie specjalne deklaracje krucjaty po wypełnieniu można było składać w koszyku przy szopce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dlaczego we wspomnienie św. Rity błogosławi się róże?

2025-05-22 07:16

[ TEMATY ]

św. Rita

Graziako

Św. Rita to patronka od spraw niemożliwych. - Modlą się do niej ludzie wierzący, rozczarowani czy żyjący nadzieją - mówi o. Marek Donaj OSA, proboszcz parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Krakowie. 22-go każdego miesiąca wierni przynoszą na nabożeństwo róże.

Św. Rita urodziła się ok. 1381 roku, w małej górskiej miejscowości Roccaporena, nieopodal Cascii, we włoskiej Umbrii. Jej matka, Amata Lotti prawdopodobnie usłyszała dwa razy głos anioła, który powiedział, że urodzi córkę i nazwie ją ku czci św. Margarity.
CZYTAJ DALEJ

Przełożony Augustianów: w ciągu tygodnia ponad 150 zapytań o przyjęcie do zakonu

2025-05-22 11:35

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Augustianie

Vatican Media

W ciągu zaledwie jednego tygodnia otrzymaliśmy ponad 150 zapytań dotyczących naszego charyzmatu - ujawnia o. Alejandro Moral Antón, przełożony generalny Zakonu św. Augustyna, odnosząc się do efektu, jaki wywołał wybór kard. Roberta Prevosta na papieża.

W rozmowie z agencją SIR o. Alejandro Moral Antón na pytanie o nowe wyzwania dla zakonu odpowiada: „Chciałbym, aby to było przeżywane jako bodziec”. O. Moral podkreśla, że „jest to czas, który może przynieść pozytywne owoce dla wszystkich, nie tylko dla nas”.
CZYTAJ DALEJ

Czy niebo istnieje naprawdę? Śledztwo dziennikarskie dotyczące życia po śmierci

2025-05-22 21:21

[ TEMATY ]

świadectwo

niebo

Adobe Stock

Co dzieje się z człowiekiem po śmierci ciała? Czy niebo naprawdę istnieje? Zapraszamy na lekturę fragmentu nowości Wydawnictwa eSPe: „Sprawa nieba. Śledztwo dziennikarskie dotyczące życia po śmierci”.

Mój przyjaciel Nabeel chorował na raka żołądka. Siedziałem przy jego łóżku w szpitalu w Houston, zaledwie kilka dni przed jego śmiercią. Jego twarz była wychudzona, nogi kościste i słabe. Umierał, mając zaledwie trzydzieści cztery lata. Nabeel Qureshi był oddanym muzułmaninem, zanim rozpoczął proces poszukiwania, który doprowadził go do uznania prawdy chrześcijaństwa i wiary w Jezusa. Zdążył ukończyć medycynę, zdobyć dwa tytuły naukowe, napisać bestsellerowe książki i stać się mówcą znanym na całym świecie. Jego śmierć była głęboką stratą dla każdego, kto miał zaszczyt nazywać go przyjacielem. Odszedł w 2017 roku.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję