Reklama

Duchowe porządki przed beatyfikacją

Program uroczystości związanych z beatyfikacją Jana Pawła II pęka w szwach. - Wcześniej jednak proponujemy duchowe przygotowania - mówi ks. Henryk Małecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Takie „duchowe porządki” każdy z nas może rozpocząć już teraz, na każdej niedzielnej Mszy św. o godz. 21.00 w archikatedrze warszawskiej pw. św. Jana Chrzciciela. - W ramach przygotowania duchowego do beatyfikacji odprawiamy Mszę św. dziękczynną z udziałem chóru Centrum Myśli Jana Pawła II. Po wieczornej Eucharystii wszyscy uczestnicy dostają pracę domową z fragmentem papieskiego nauczania - mówi proboszcz ks. Bogdan Bartołd.
Jan Paweł II ma być obecny nie tylko w katedrze, ale w każdej warszawskiej parafii. - Doskonałą okazją pogłębionej refleksji nad jego życiem oraz nauką będą głoszone rekolekcje wielkopostne - mówi ks. Henryk Małecki. Tegoroczne, duchowe przygotowanie do świąt wielkanocnych będzie więc połączone z oczekiwaniem na beatyfikację. Kard. Kazimierz Nycz przygotuje list duszpasterski na ten temat. Natomiast księża z Metropolitalnej Kurii Warszawskiej roześlą do wszystkich parafii teksty papieskich rozważań. Dla potrzeb duszpasterskich zostaną przygotowane również obrazki z okolicznościowymi modlitwami, plakaty o tematyce beatyfikacyjnej, a na warszawskich ulicach pojawią się billboardy. Również Centrum Myśli Jana Pawła II planuje rozesłać po parafiach specjalne pakiety materiałów duszpasterskich, wśród których znajdzie się m.in. płyta audio z nagranymi homiliami, które Papież wygłosił do Polaków w 1991 r. Była to pielgrzymka przełomowa. Pierwsza wizyta w wolnej Polsce. Dlatego też Jan Paweł II mówił nam słowa, które nadal są aktualne.

Papieski kwiecień

Ważnym etapem przygotowań do uroczystości beatyfikacyjnych będzie kolejna rocznica śmierci Jana Pawła II. Jest już stołeczną tradycją, że 2 kwietnia warszawiacy gromadzą się na pl. Piłsudskiego. W tym roku Centrum Myśli Jana Pawła II zaplanowało bardzo ciekawy projekt pt. „Most. Każdy mały jest wielki”. Jest on skierowany do dzieci w wieku 6 lat oraz ich rodziców. Na placu zobaczymy zarówno tych, których życie zbiegło się z pontyfikatem Jana Pawła II, jak i sześcioletnie dzieci urodzone już po jego śmierci w 2005 r. - Realizacja projektu rozpocznie się w 60 wybranych szkołach i przedszkolach na terenie archidiecezji warszawskiej. W czasie finału 2 kwietnia mają one utworzyć most pokoleniowy - informuje CMJP2.
Przez cały dzień na pl. Piłsudskiego będą się odbywać zajęcia dla rodzin z dziećmi. Wieczorem zaś ma się odbyć czuwanie mieszkańców Warszawy z bogatym programem muzyczno-artystycznym. Poprowadzone zostaną rozważania oparte na słowach Jana Pawła II, w których wzywa on każdego z nas do świętości. Ciąg dalszy papieskiego programu będzie realizowany również w niedzielę, 3 kwietnia. Tego dnia Centrum Myśli zaplanowało koncert, podczas którego muzyka chóralna będzie przeplatać się z fragmentami nauczania Papieża Polaka. Szósta rocznica śmierci Jana Pawła II będzie również obchodzona w parafiach archidiecezji warszawskiej. - Z piątku na sobotę, czyli z 1 na 2 kwietnia, odbędą się czuwania wspólnot parafialnych oraz młodzieży i studentów, za które odpowiedzialni są proboszczowie i rektorzy ośrodków duszpasterskich - mówi ks. Małecki.
Oprócz inicjatyw bezpośrednio związanych z upamiętnieniem 6. rocznicy śmierci Papieża, cały kwiecień ma być swoistym preludium, które wprowadzi nas w przyjęcie daru beatyfikacji Jana Pawła II. Podczas Diecezjalnego Dnia Młodzieży (16 kwietnia) w ośmiu kościołach stacyjnych młodzież spotka się z biskupami. Papież Polak zostanie im przedstawiony jako wzór budowania życia na Chrystusie. Nauczanie Ojca Świętego będzie też obecne zarówno podczas przygotowywanej przez duszpasterstwo akademickie Centralnej Drogi Krzyżowej po ulicach Warszawy w Wielki Piątek, 22 kwietnia.
Oprócz wymiaru stricte religijnego nie zapomniano również o naukowej refleksji nad dorobkiem Jana Pawła II. W kwietniu zaplanowano m.in. sympozjum naukowe na ten temat, które jest wspólną inicjatywą Kurii Metropolitalnej Warszawskiej oraz Centrum Opatrzności Bożej, a CMJP2 uruchomi kolejny moduł Zintegrowanej Bazy Tekstów Papieskich, gdzie oprócz encyklik będzie również możliwość hasłowego przeszukiwania wszystkich adhortacji Jana Pawła II. Natomiast wspierany przez województwo mazowieckie Instytut Papieża Jana Pawła II przygotowuje kolejne serie wydawnicze poświęcone Ojcu Świętemu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Beatyfikacja w stolicy

Na pl. Piłsudskiego warto będzie się wybrać już 30 kwietnia, czyli w wigilię beatyfikacji Jana Pawła II. Wieczorem zostanie tu zorganizowane modlitewne czuwanie młodzieży oraz będzie można zobaczyć wystawę poświęconą bł. Janowi Pawłowi II. Prawdziwe apogeum papieskich inicjatyw przypada jednak 1 maja. - Tego dnia zostaną nawet uruchomione specjalne autobusy, które będą przewodzić warszawiaków na linii pl. Piłsudskiego - Centrum Opatrzności Bożej - mówi Sylwia Kabała-Prawecka, rzecznik prasowy COB.
Transmisję Mszy św. beatyfikacyjnej zobaczymy na pl. Piłsudskiego i na Polach Wilanowskich przed Świątynią Opatrzności Bożej. W tych miejscach będzie można też uczestniczyć w Mszach św. Po południu do Wilanowa dotrze papamobile oraz wystartuje miasteczko Jana Pawła II, którego główną atrakcją będzie papieska ciuchcia dla najmłodszych. - Na poszczególnych jej stacjach dzieci poznają historię życia Papieża Polaka - tłumaczy Kabała-Prawecka. Na potężnym portalu Świątyni planowane jest odsłonięcie wielkiego portretu Jana Pawła II, który będzie złożony z cyfrowych zdjęć tysięcy Polaków. W tym celu wcześniej zostanie uruchomiony numer SMS, za pośrednictwem którego będzie odsyłany komunikat o możliwości przesłania zdjęcia SMS-em lub e-mailem. Dochód z SMS-ów zostanie przeznaczony na Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Centrum Opatrzności Bożej.
W Wilanowie przez cały dzień będzie można zwiedzać Panteon Wielkich Polaków oraz pomodlić się przed repliką sarkofagu Jana Pawła II, w którym została złożona relikwia - chusta, którą ocierano twarz umierającego Papieża. W specjalnym namiocie „Spotkania” zobaczymy zaś wystawę pt. „10 powodów, dla których Jan Paweł II jest święty”.

Reklama

Narodowe dziękczynienie

Warszawa nie spocznie jedynie na uroczystościach beatyfikacyjnych. - Za wyniesienie do chwały ołtarza Jana Pawła II trzeba podziękować. Doskonałą do tego okazją będzie już IV Dzień Dziękczynienia, który przypada 5 czerwca - zaprasza Kabała-Prawecka. Choć uroczystości rozpoczną się już w sobotę, 4 czerwca popołudniowym spotkaniem młodych, to jednak głównym ich punktem będzie niedzielna Msza św. dziękczynna z udziałem biskupów zaproszonych z całej Polski. Najgorliwsi i wytrwali będą mogli już z samego rana pieszo wyruszyć w procesji dziękczynnej z pl. Piłsudskiego do Wilanowa.
Po Mszy św. zaplanowany jest koncert z udziałem wybitnych zespołów i muzyków scen polskich, a punktualnie o godz. 15.00 zostaną wypuszczone błękitne baloniki do nieba z napisem „Dziękuję”. Przez cały dzień Centrum Opatrzności Bożej będzie informować o swojej działalności, a dla warszawiaków zostanie udostępniony Panteon Wielkich Polaków.
Jana Paweł II od zawsze potrafił łączyć Polaków. Doskonale to widać już na etapie przygotowań do uroczystości beatyfikacyjnych i dziękczynnych. Wszystkie instytucje miejskie i kościelne doskonale współpracują ze sobą, gdy mają jeden wspólny cel - jak najlepiej uczcić Papieża Polaka. - W Warszawie mamy kilka instytucji „papieskich”, które doskonale się dopełniają - podkreśla Sylwia Kabała-Prawecka.

Reklama

* * *

Co, gdzie, kiedy

6. rocznica śmierci Jana Pawła II
Sobota, 2 kwietnia, pl. Piłsudskiego - finał projektu „Most. Każdy mały jest wielki” oraz wieczorne czuwanie mieszkańców Warszawy z Janem Pawłem II.
Niedziela, 3 kwietnia - koncert Pokolenia JPII

Reklama

Beatyfikacja - 1 maja
Pl. Piłsudskiego
od godz. 10.00 do 12.30 transmisja uroczystości beatyfikacyjnych z Watykanu. Ok. 12.30 rozpocznie się dziękczynna Msza św. pod przewodnictwem bp. Piotra Jareckiego.
Plac przed Świątynią Opatrzności Bożej w Wilanowie
o godz. 9.00 Msza św. odprawiana pod przewodnictwem bp. Tadeusza Pikusa, a od godz. 10.00 do 12.30 transmisja uroczystości beatyfikacyjnych z Watykanu. Po południu wystartuje „papieskie miasteczko”.

Dzień dziękczynienia - 5 czerwca
O godz. 8.00 wyruszy procesja dziękczynna z pl. Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie, gdzie o godz. 12.00 zostanie odprawiona ogólnonarodowa Msza św. dziękczynna za beatyfikację Jana Pawła II

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matka Boża Dobrej Rady

[ TEMATY ]

Matka Boża

pl.wikipedia.org

Matka Bożej Dobrej Rady. To tytuł nadany Najświętszej Maryi Pannie w celu podkreślenia Jej roli jako pośredniczki i wychowawczyni wypraszającej u Boga oświecenie w trudnych sytuacjach. Jej wspomnienie w kalendarzu katolickim przypada 26 kwietnia.

Podstawę kultu Matki Bożej Dobrej Rady stanowią teksty biblijne z ksiąg mądrościowych zastosowane do Najświętszej Maryi Panny, a także teologiczne uzasadnienia św. Augustyna, św. Anzelma z Canterbury i św. Bernarda z Clairvaux o Matce Bożej jako pośredniczce łask, zwłaszcza darów Ducha Świętego. Na początku naszego wieku papież Leon XIII włączył wezwanie „Matko Dobrej Rady” do Litanii Loretańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

2024-04-26 23:45

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Stanisław Dziwisz był przez 39 lat najbliższym współpracownikiem Karola Wojtyły, najpierw jako sekretarz arcybiskupa krakowskiego, a następnie osobisty sekretarz Ojca Świętego. Jako metropolita krakowski w latach 2005 – 2016 pełnił rolę strażnika pamięci Jana Pawła II i inicjatora wielu dzieł jemu poświęconych. Zwieńczeniem jego posługi była organizacja Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016, które zgromadziły 2, 5 mln młodych z całego świata.

W Rabie Wyżnej i w Krakowie

CZYTAJ DALEJ

Jak udzielić pasterskiego wsparcia

2024-04-27 12:45

[ TEMATY ]

warsztaty

Świebodzin

Zielona Góra

Gorzów Wielkopolski

dekanalny ojciec duchowny

Archiwum organizatora

Warsztaty dla dekanalnych ojców duchownych

Warsztaty dla dekanalnych ojców duchownych

W sobotę 27 kwietnia w Świebodzinie odbyły się warsztaty dla dekanalnych ojców duchownych, które poprowadził ks. dr Dariusz Wołczecki. Tematem ćwiczeń było, jak rozmawiać, żeby się spotkać relacyjnie i udzielić pasterskiego wsparcia.

Dekanalny ojciec duchowny jest kapłanem wybranym przez biskupa diecezjalnego spośród księży posługujących w dekanacie, który troszczy się o odpowiedni poziom życia duchowego kapłanów. Spotkanie rozpoczęło się wspólną modlitwą brewiarzową i wzajemnym podzieleniem się dylematami i radościami płynącymi z posługi dekanalnego ojca duchownego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję