Reklama

Powołanie to wybór uczyniony z miłości

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Drodzy Kapłani,
Umiłowani w Chrystusie Panu Przyjaciele i Dobrodzieje naszego Seminarium

W całym Kościele, a szczególnie w naszej Ojczyźnie przeżywaliśmy w ostatnich dniach jakże piękne chwile związane z beatyfikacją Jana Pawła II. Dziękujemy Opatrzności za ten wielki dar. Mamy wspaniałego Orędownika w niebie. To błogosławiony Jan Paweł II mówił, że powołanie jest darem, ale i tajemnicą. Dotyka ono człowieka w przeróżny sposób. Powiedzieć Panu Bogu „tak” Ź to wielka sprawa. Do seminarium winna przywieść człowieka własna, przemyślana decyzja, wolna i nieprzymuszona wola; więcej - musi sprowadzić największa miłość do Pana Boga i człowieka! Powołanie to wybór uczyniony z miłości.
Ojciec Święty Benedykt XVI na 47. Światowy Dzień Modlitw o powołania w 2010 r. powiedział, że wolna i bezinteresowna inicjatywa Boga spotyka się z odpowiedzią człowieka i stanowi wezwanie dla tych, którzy przyjmują Boże zaproszenie do tego, by - za pomocą własnego świadectwa - stać się narzędziami Bożego powołania.
Podstawowym elementem każdego powołania kapłańskiego oraz powołania do życia konsekrowanego jest przyjaźń z Chrystusem. Pan Jezus żył w stałym zjednoczeniu z Ojcem i właśnie to wzbudzało w uczniach pragnienie, by przeżywać to samo doświadczenie, ucząc się od Niego komunii i nieustannego dialogu z Bogiem. Modlitwa jest pierwszym świadectwem, które wzbudza powołania.
W Dekrecie o apostolstwie świeckich Soboru Watykańskiego II czytamy: dla swoich dzieci rodzice są pierwszymi zwiastunami wiary i wychowawcami, dlatego niech słowem i przykładem przygotowują je do życia chrześcijańskiego i apostolskiego, pomagają im roztropnie w rozpoznaniu ich powołania, a w przypadku odkrycia w nich powołania świętego niech pielęgnują je z wielką troskliwością (DA11).
Błogosławiony Jan Paweł II w „Pastores dabo vobis” napisał, iż: Najważniejszym i najskuteczniejszym środkiem budzenia powołań jest świadectwo życia kapłanów, ich bezwarunkowe oddanie się owczarni Bożej, ich pełna miłości służba Chrystusowi i jego Kościołowi - służba będąca dźwiganiem krzyża, przyjętego z paschalną nadzieją i radością, wreszcie braterska zgoda i gorące pragnienie ewangelizacji („Pastores dabo vobis”, 41).
Owocność propozycji powołaniowych - jak zauważa Benedykt XVI - zależy najpierw od inicjatywy i działania Boga, ale - jak to potwierdza doświadczenie duszpasterskie - jest wspierana także jakością i bogactwem świadectwa osobistego i wspólnotowego tych, którzy już odpowiedzieli na wołanie Pana do podjęcia posługi kapłańskiej czy do życia konsekrowanego. Ich świadectwo może pomóc innym, by i oni zapragnęli z wielkodusznością odpowiedzieć na głos Chrystusa.
Papież Benedykt XVI przypomina, że aby wspierać szczególne powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego, aby przesłanie powołaniowe uczynić jeszcze silniejszym i bardziej stanowczym, jest konieczny przykład tych, którzy już powiedzieli swoje „tak” Bogu oraz projektowi życia, który On przygotował dla każdego człowieka. Osobiste świadectwo, oparte na konkretnych decyzjach życiowych, dodaje młodym odwagi, by także oni zdobyli się na decyzje wymagające zaangażowania na całą przyszłość. Aby im w tym pomóc, konieczna jest owa sztuka spotykania się i dialogu, który pomaga im odnaleźć światło i wsparcie w kimś, kto we wzorcowy sposób przeżywa swoje życie jako powołanie.
Do wspierania tego dzieła powołań II Sobór Watykański zaleca ciągłą modlitwę, chrześcijańską pokutę oraz gruntowniejsze nauczanie wiernych, wyjaśniające potrzebę, istotę i doniosłość powołania kapłańskiego. Wielką rolę odgrywa tutaj dobrze prowadzona katecheza, homilia, dzisiaj zwłaszcza Internet oraz inne środki społecznego przekazu.
Dzieło budzenia powołań ma jednak wspaniałomyślnie przekraczać granice diecezji, narodów, rodzin zakonnych oraz obrządków i przez wzgląd na potrzeby Kościoła powszechnego nieść pomoc szczególnie tym krajom, w których pilniej woła się o robotników do winnicy Pańskiej.
Wierzący muszą odczytać i dogłębnie przeżyć ciążący na nich obowiązek budzenia powołań, obowiązek, który spoczywa na całej społeczności, na wszystkich ludziach Kościoła bez wyjątku.
Budzenie powołań polega na różnorodnej pomocy okazywanej zaproszonemu przez Chrystusa, aby uświadomił sobie dobrze tę łaskę i ochotnym sercem ją przyjął. Dlatego też w budzeniu powołań potrzebny jest współudział całego Ludu Bożego. Najwięcej w tej dziedzinie wnoszą rodziny, bo one są domowym Kościołem. Przez życie w pełni chrześcijańskie tworzą one atmosferę pobożności, głębokiej wiary i chrześcijańskiej miłości. Wielką rolę odgrywa także środowisko, w którym powołanie dojrzewa. Chodzi tutaj o świadectwo życia najbliższych, znajomych, sąsiadów, mieszkańców danej miejscowości, ulicy bądź parafii. Duże znaczenie ma także właściwe odniesienie wiernych do kapłanów. Szacunek i otwartość na ich pracę czy też życzliwe nastawienie stwarzają klimat, w którym łatwiej jest młodemu człowiekowi zdecydować się na pójście za głosem Chrystusa.
W budzeniu i utwierdzaniu powołań wiele do zaofiarowania mają także ludzie chorzy i cierpiący. Ich modlitewne wsparcie ma szczególną moc. Dziękujemy wszystkim chorym, którzy modlą się w intencji powołanych.

Drodzy Przyjaciele i Dobrodzieje naszej Uczelni!

W imieniu Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie pragnę serdecznie podziękować kapłanom, siostrom zakonnym, dorosłym, dzieciom, młodzieży, a szczególnie ludziom chorym - za troskę o nasze Seminarium, za każdą okazaną życzliwość, czy to w postaci darów duchowych - modlitwy, ofiarowanego w tej intencji cierpienia, czy też w formie konkretnej pomocy materialnej, jakimi są ofiary pieniężne czy różnego rodzaju dary w naturze. Seminarium w Drohiczynie pamięta o swoich dobrodziejach żyjących i tych, którzy są już po drugiej stronie życia, w codziennej modlitwie podczas kleryckich pacierzy. Raz w miesiącu w kaplicy seminaryjnej odprawiana jest Msza św. w intencji wszystkich naszych Dobrodziejów. Niechaj Bóg stokrotnie wynagrodzi tym wszystkim, którzy czynią dobro naszej uczelni.

Ks. prof. dr hab. Tadeusz Syczewski, Rektor WSD w Drohiczynie

Drohiczyn, 2 maja 2011 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trwam w Winnym Krzewie

2024-04-23 12:03

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 22

[ TEMATY ]

rozważanie

Adobe Stock

Jakiś czas temu spotkałem mężczyznę, który po wielu latach przeżytych z dala od Boga i Kościoła odnalazł skarb wiary i utracony całkowicie sens życia. Urodził się w dobrej katolickiej rodzinie. Rodzice zadbali o jego religijną formację. Pokazali mu prawdziwe rodzinne życie, jednak już jako nastolatek zaczął się od tego wszystkiego odcinać. Spotkał takie osoby, które przekonały go, że religia to ludzki wymysł, że Boga nie ma, a Kościół i jego ludzie to zwykli hipokryci. Począł się zatracać, zaczął bowiem nadużywać alkoholu, zażywać narkotyki, prowadzić rozwiązłe życie, w niczym nieskrępowanej wolności. Porzucił dom, zrozpaczonych rodziców i związał się z towarzystwem, które wyznawało podobne „wartości”. Tam poznał swoją przyszłą żonę. Zawarli nawet sakrament małżeństwa, bo ktoś ich przekonał, że to fajna „impreza”. Dali życie trzem córkom, których nawet nie ochrzcili. Małżeństwo tego człowieka rozpadło się, a córki totalnie pogubiły się w życiu. Został sam z poczuciem przegranego życia. Postanowił ze sobą skończyć. I wtedy spotkał kogoś, kto przypomniał mu o Bogu, o sakramentach świętych, o Różańcu i zaprowadził do wspólnoty działającej w parafii, która otoczyła go miłością i modlitwą. Dzisiaj odbudowuje swoje życie, porządkuje swoje sprawy. Na jego dłoni widziałem owinięty różaniec, z którym, jak powiedział, nigdy się już nie rozstaje. Na pożegnanie przyznał, że nareszcie czerpie pełnymi garściami z Bożej miłości.

CZYTAJ DALEJ

Siedlce: Pogrzeb dzieci utraconych

2024-04-26 18:01

[ TEMATY ]

pogrzeb

dzieci utracone

Siedlce

Magdalena Pijewska

- Jeśli rodzicami byliście przez pięć czy dziesięć minut, to rodzicami zostaliście na wieczność - wskazał ks. kanonik Jacek Sereda podczas Mszy św. w katedrze siedleckiej. Dziś odbył się pogrzeb 20 dzieci. Podczas liturgii modlono się dar pokoju i nadziei dla rodziców przeżywających ból po stracie dziecka.

Ks. Jacek Sereda, w nawiązaniu do odczytanej Ewangelii, wskazał, że bardzo ważne jest przeżycie okres żałoby, smutku. - To jest czas na nasz żal i łzy; ale Pan Jezus mówi do nas „nie trwóż się”. To mówi Ten, który Zmartwychwstał, jest zwycięzcą nad śmiercią - wskazał ks. Sereda.

CZYTAJ DALEJ

Czego uczy nas świętość Jana Pawła II? Msza św. z okazji obchodów 10. rocznicy kanonizacji papieża

2024-04-27 17:55

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

@VaticanNewsPL

Odważny, zdecydowany, konsekwentny, człowiek pokoju, obrońca rodziny, godności każdego ludzkiego życia, prawdziwy i szczery przyjaciel młodych oraz wielka pobożność Maryjna - tak scharakteryzował św. Jana Pawła II kard. Angelo Comastri. Emerytowany archiprezbiter bazyliki watykańskiej w homilii podczas Mszy św. w Bazylice św. Piotra z okazji obchodów 10. rocznicy kanonizacji papieża Polaka starał się odpowiedzieć na pytanie: Czego uczy nas świętość Jana Pawła II - niezwykłego ucznia Jezusa w XX wieku?

Hierarcha nawiązał do dnia pogrzebu Jana Pawła II, 8 kwietnia 2005 roku na Placu Świętego Piotra, wspominając księgę Ewangelii, której strony zaczął przewracać wiatr. "W tym momencie wszyscy zadaliśmy sobie pytanie: `Kim był Jan Paweł II? Dlaczego tak bardzo go kochaliśmy?`" - powiedział kardynał i dodał: "Niewidzialna ręka przewracająca Ewangeliarz zdawała się mówić nam: `Odpowiedź jest w Ewangelii! Życie Jana Pawła II było nieustannym posłuszeństwem Ewangelii Jezusa, i z tego powodu - mówił nam wiatr! - z tego powodu go umiłowaliście!`"

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję