Reklama

Kościół

Kościół nie upadnie! CFD w Krakowie pęka w szwach i rozpoczyna rozbudowę

Od 1997 roku przez salwatoriańskie Centrum Formacji Duchowej w Krakowie przewinęło się 65 tysięcy osób, z czego połowa to świeccy. Niektórzy pół żartem pół serio mówią, że w rekolekcjach ważne jest, aby każdy uczestnik spotkał się ze Słowem Bożym, a nie z łokciem sąsiada. Dlatego przy ulicy św. Jacka 16 rusza właśnie rozbudowa ośrodka.

[ TEMATY ]

salwatorianie

Zobacz stronę internetową rozbudowy CFD: Zobacz

Siostra Justyna Urban, salwatorianka, w młodości chciała służyć w marynarce wojennej. Na recepcji CFD jest bezpieczniejsza, ale trudnych zadań jej nie brakuje. Gdy we wrześniu ogłoszony zostaje program rekolekcji na cały rok, CFD zalewa fala zgłoszeń. Ośrodek rekolekcyjny dysponuje 120 miejscami, z czego zaledwie 27 w pokojach jednoosobowych.

– Dzwoni mama trójki dzieci, która w swoim własnym mieszkaniu ma dwa pokoje i teraz chce przeżyć rekolekcje w samotności. Prosi o jedynkę. A ja z bólem serca odpowiadam, że nie mamy już możliwości zarezerwowania takiego pokoju – opowiada siostra Justyna.

Podziel się cytatem

Często w rekolekcjach i weekendowych sesjach brałoby udział nawet 100 osób więcej, gdyby były wolne pokoje i miejsca w auli. Z powodu ciasnoty i braku miejsc trzeba odmawiać wielu ludziom naprawdę potrzebującym ciszy i spotkania z Bogiem.

Reklama

Powyższe dane potwierdzają konieczność rozbudowy centrum rekolekcyjnego, które pęka w szwach. Wolontariusze i wszyscy, którzy przeżyli doświadczenie rekolekcji w Domu Słowa CFD, kierują gorący apel do przyjaciół o modlitewne i materialne wsparcie dzieła rozbudowy: www.cfd.sds.pl/rozbudowa.

50 na 50

Podziel się cytatem

Choć mniejszą liczbę wiernych uczestniczących we mszach świętych i spadek powołań można określić jako problemy i wyzwania Kościoła, to jednocześnie wzrasta liczba osób, które potrzebują pogłębienia swojej wiary. Od 1997 roku, czyli otwarcia krakowskiego CFD, do sierpnia 2020 w rekolekcja wzięło udział 65 tysięcy osób. Świeccy reprezentujący przeróżne zawody i środowiska – nauczyciele, lekarze, prawnicy - stanowią 50% uczestników, drugie 50% to kapłani i osoby zakonne.

Rozbudowa

Podziel się cytatem

Reklama

Wszystkie informacje dotyczące wielkości nowego budynku, kosztów budowy znajdują się na www.dfd.sds.pl/rozbudowa. 16 X 2020 odbędzie się poświęcenie placu pod budowę i symboliczne wbicie łopaty. Zobacz (Wideo z zaproszeniem, ks. Krzysztof Wons SDS)

To nowy impuls do zbiórki ofiar duchowych i materialnych. Wolontariusze wraz z salwatorianami, duchowymi opiekunami CFD, proszą i zapraszają wszystkich zainteresowanych rozwojem życia duchowego, zgłębianiem Biblii do włączenia się w szczególna akcję - klikając w poniższy odsyłacz https://cfd.sds.pl/Zgloszenia/budujemy-razem-dom-slowa-cfd-w-krakowie/ można napisać i przesłać Słowo Boże szczególnie bliskie i ważne w historii własnego życia. Tu, aż do momentu wylania fundamentów, zbierane będą prośby, intencje, podziękowania. Wszystkie zostaną wmurowane w fundamenty nowego DOMU SŁOWA, a potem omadlane w czasie rekolekcji i spotkań w CFD, będą też systematycznie publikowane na stronie rozbudowy. CFD zaprasza do składania materialnych CEGIEŁEK wg własnych możliwości.

Reklama

[zdjecie id="99753"][/zdjecie]

O CFD

Podziel się cytatem

Centrum Formacji Duchowej (CFD) w Krakowie istnieje od 1997 roku. To pierwsze i największe w Polsce centrum rekolekcji lectio divina – budowania stylu życia opartego na Słowie Bożym. Jego założycielem i dotychczasowym dyrektorem jest ksiądz Krzysztof Wons. Dom Słowa CFD jest otwarty dla wszystkich: dla świeckich i dla duchownych, dla bardzo pobożnych i dla niepobożnych, dla młodych i dla tych w jesieni życia.

Ksiądz Wons wraz ze współpracownikami prowadzi rekolekcje w milczeniu – ignacjańskie i lectio divina. Ćwiczenia ignacjańskie uczą metody modlitwy opartej na rozeznawaniu duchowym i medytacji. Są dość rozpowszechnione w środowiskach katolickich w Polsce, bazują na Ćwiczeniach duchownych Ignacego Loyoli, znanych od XVI wieku. Rekolekcje lectio divina, dużo słabiej rozpoznawalne, proponują duchowość biblijną i życie Słowem Bożym na co dzień.

Reklama

Lectio divina jest znane w Kościele już od IV wieku, jednak od XV wieku było stopniowo zastępowane modlitwą myślną, która w niewielkim stopniu opierała się na lekturze biblijnej. Odrodziło się w XX wieku wraz z pojawieniem się w społeczeństwach nowego głodu Boga i Jego Słowa.

Benedykt XVI w adhortacji Verbum Domini napisał: „Nie ma rzeczy ważniejszej od tego, by umożliwić na nowo dzisiejszemu człowiekowi dostęp do Boga”.

Pomoc kapłanom w kryzysie

Podziel się cytatem

Centrum Formacji Duchowej w Krakowie prowadzi też jedyną w Europie Środkowowschodniej Szkołę Wychowawców Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych pod patronatem Komisji Episkopatu Polski ds. Duchowieństwa.

Trudno przecenić rolę tej szkoły wobec dzisiejszych potrzeb w Kościele, wobec kryzysów w kapłaństwie, trudności w formacji kapłańskiej i zakonnej. Szkoła pomaga w odnowie życia kapłańskiego.

Rozbudowie patronują:

Podziel się cytatem

Reklama

Konferencja Episkopatu Polski

abp Stanisław Gądecki – Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, Metropolita Poznański

abp Wojciech Polak - Prymas Polski, Przewodniczący Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. Duchowieństwa, Metropolita Gnieźnieński

abp Marek Jędraszewski - Zastępca Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, Metropolita Krakowski

abp Grzegorz Ryś - Przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji Metropolita Łódzki

kardynał Robert Sarah – prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów,

kardynał Gianfranco Ravasi – przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury,

arcybiskup Mieczysław Mokrzycki – metropolita lwowski

____________________________

Więcej o CFD i rozbudowie: Zobacz

2020-10-14 15:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Salwatorianie Świeccy w Krzywinie

W naszej archidiecezji pełnią swoją misję od kilkudziesięciu lat kapłani ze Zgromadzenia Księży Salwatorianów. Obecni są w parafiach w Kołczewie, Widuchowej, Krzywinie i w Domu Rekolekcyjnym w Międzywodziu. Jednym z takich przejawów pracy zgromadzenia Księży Salwatorianów jest Rodzina Świeckich Salwatorianów, która niedawno zainicjowana została w Krzywinie.

CZYTAJ DALEJ

Litania nie tylko na maj

Niedziela Ogólnopolska 19/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

litania

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Za nami już pierwsze dni maja – miesiąca poświęconego w szczególny sposób Dziewicy Maryi. To czas maryjnych nabożeństw, podczas których nie tylko w świątyniach, ale i przy kapliczkach lub przydrożnych figurach rozbrzmiewa Litania do Najświętszej Maryi Panny, popularnie nazywana Litanią Loretańską. Wielu z nas, także czytelników Niedzieli, pyta: jak powstały wezwania tej litanii? Jaka jest jej historia i co kryje się w niekiedy tajemniczo brzmiących określeniach, takich jak: „Domie złoty” czy „Wieżo z kości słoniowej”?

CZYTAJ DALEJ

Majowe przy kapliczce

2023-06-01 13:00

[ TEMATY ]

kapliczka

nabożeństwo majowe

litania loretańska

Katarzyna Góralczyk

Miesiąc maj, który właśnie się zakończył, w naszej kulturze i tradycji od wieków kojarzy się z naszą ukochaną Matką, Maryją. W kościołach czy przy przydrożnych kapliczkach spotykają się wierni, by pięknem Litanii Loretańskiej oddawać cześć Niebiańskiej Mateczce.

Choć wydawać by się mogło, że tradycja modlitw przy kapliczkach powoli zanika, to w naszej Ojczyźnie jest wiele takich miejsc, gdzie dzięki zaangażowaniu ludzi Nabożeństwo Majowe przeżywa swój renesans. Jednym z takich miejsc jest skrzyżowanie ulicy Sztormowej z Przestrzenną w Częstochowie, w dzielnicy Kawodrza. Znajduje się tam wymurowana kapliczka z reprodukcją obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Data umieszczona na kapliczce informuje, że powstała ona w 1957 roku, jako dar dziękczynny mieszkającej obok rodziny, której potomkowie po dziś dzień dbają o nią i jej otoczenie. Początkowo kapliczka była drewniana a dopiero po jakimś czasie zastąpiła ją murowana wersja. Kapliczka została poświęcona przez proboszcza parafii św. Barbary, do której wówczas przynależeli okoliczni mieszkańcy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję