Reklama

Siedem wieków służby Bogu i ludziom

W Kościele obchodzimy rocznice ślubu, kapłaństwa, I Komunii św. i wiele innych. Podkreślamy i wspominamy te ważne dla nas wydarzenia przede wszystkim po to, aby dziękować Panu za dobra, jakimi wszystkich obdarza. Parafia św. Mikołaja i św. Wawrzyńca w Dłużcu w ostatnim czasie miała powody do dumy i radości, a także refleksji nad minionymi wiekami służby Bogu i ludziom - a wszystko z racji wielkiego jubileuszu 700-lecia jej istnienia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dłużec to piękna, choć niewielka miejscowość w gminie Wolbrom, terytorialnie należąca do diecezji sosnowieckiej i województwa małopolskiego, która leży w samym centrum Bramy Wolbromskiej. W słoneczne południe, 14 sierpnia wierni zgromadzili się na uroczystej Eucharystii, aby pod przewodnictwem bp. Piotra Skuchy wspólnie dziękować Panu Bogu za otrzymane dary w postaci osób, które tę parafię tworzyły i tworzą, licznych dzieł podejmowanych przez parafian oraz działalność wspólnot, ruchów i stowarzyszeń. „Chcemy dziękować za to bogactwo łaski uświęcającej, wlewającej się przez posługę sakramentalną w nasze życie. Można w nieskończoność wymieniać ludzi, zdarzenia, za które Panu Bogu należy wyśpiewać «Te Deum laudamus». Chcemy to dziś wspólnie uczynić” - powiedział na rozpoczęcie uroczystości jubileuszowej proboszcz parafii w Dłużcu, ks. Andrzej Michniewski. Bp Skucha w wygłoszonym słowie Bożym podkreślił postać św. Wawrzyńca - jednego z patronów parafii oraz św. Maksymiliana Kolbego, w związku z kończącym się w naszym kraju Rokiem Kolbiańskim. Nawiązując do wielkiego jubileuszu parafii w Dłużcu wskazał na siedem wieków służby Bogu i ludziom tej prastarej placówki duszpasterskiej.

Wielki jubileusz małej parafii

Reklama

Parafia w Dłużcu do niezwykłego wydarzenia, jakim stał się jubileusz 700-lecia jej istnienia, przygotowywała się intensywnie przez kilka lat, zaś w sposób szczególny - przez ostatni rok. Zarówno w sferze duchowej, jak i materialnej. Wstęp do obchodów jubileuszu stanowiły dożynki powiatowe, które odbyły się w miejscowości w 2010 r. One to zapoczątkowały kolejne inicjatywy, które miały na celu ubogacić nadchodzący rok jubileuszowy - 2011. Kolejnym etapem przygotowań do nadchodzących uroczystości była pielgrzymka do Fatimy, na którą w listopadzie 2010 r. udali się przedstawiciele parafii wraz ze swoim Proboszczem. Stamtąd przywieziona została figura Matki Bożej Fatimskiej, która 8 grudnia 2010 r., w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny rozpoczęła peregrynację po rodzinach parafii. Wtedy też rozpoczęły się oficjalne obchody roku jubileuszowego. Peregrynacja trwała do uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, 15 sierpnia 2011 r. W ramach obchodów jubileuszu 700-lecia, w maju br. odbyły się także trwające 8 dni misje św., którym przewodniczył zaprzyjaźniony z tutejszą wspólnotą ks. Tomasz Zmarzły, pełniący wraz z Księdzem Proboszczem opiekę duchową nad obchodami roku jubileuszowego. W lipcu br. przedstawiciele parafii udali się do Bari - do grobu głównego patrona parafii - św. Mikołaja. Celem pielgrzymki było sprowadzenie do prastarej świątyni relikwii Patrona parafii. Ich uroczyste wprowadzenie i wystawienie przed ołtarzem Świętego miało miejsce 24 lipca br. Chętni parafianie mogli także uczestniczyć w pielgrzymce do Ostrej Bramy w Wilnie oraz wzdłuż wschodniej granicy Polski, która odbyła się w ostatnich dniach lipca. Z okazji jubileuszu na Górze Krzyży znajdującej się przy sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, pozostawiony został krzyż upamiętniający tę uroczystość.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kulminacja jubileuszu

Kulminacyjny moment jubileuszowej radości miał miejsce w niedzielne, słoneczne południe, w dniu odpustu parafialnego ku czci św. Wawrzyńca. W jubileuszowej i równocześnie odpustowej Eucharystii wzięło udział kilkuset wiernych z parafii i okolicy, kapłani oraz zaproszeni goście, a wśród nich władze miasta, województwa i gminy oraz zespół folklorystyczny „Wolbromiacy” i ich goście z Portugalii i Macedonii, których regionalne stroje nadawały obchodom splendoru i blasku. Nie zabrakło druhów Ochotniczej Straży Pożarnej, a także pań z Koła Gospodyń Wiejskich. Nadleśnictwo Olkusz z racji uroczystości ofiarowało sadzonkę świerka istebniańskiego, która wyrosła z poświęconych przez papieża Benedykta XVI nasion. Została ona zasadzona w ogrodzie znajdującym się przy plebanii, a jej poświęcenia dokonał bp Skucha. Niedzielna uroczystość zakończona została przemarszem z kościoła do remizy OSP Dłużec, gdzie odbył się występ Zespołu Pieśni i Tańca „Wolbromiacy” oraz poczęstunek dla gości.

Materialne dzieła

Reklama

Dłużeccy parafianie z wielką dbałością przygotowywali się do wielkiego jubileuszu także na sposób materialny. Od kilku lat z wielkim zaangażowaniem walczą o fundusze na renowację świątyni i jej otoczenia. W latach 1997-2010 wykonano szereg inwestycji zarówno przy plebanii, jak i przy kościele. Większość z nich sfinansowano z funduszy parafialnych, znaczną cześć pozyskano z funduszy UE oraz od sponsorów indywidualnych. A oto i one. Plebania: nowe ogrodzenie ogrodu i plebanii o długości 180 m, wycinka drzew, remont instalacji elektrycznej, wymiana okien na nowe plastikowe, założenie wentylacji wewnątrz budynku, zakup nowego pieca CO, częściowe ocieplenie budynku, wewnętrzny, remont plebanii. Kościół parafialny i plac kościelny: wymieniono nagłośnienie, odnowiono ogrodzenie, wycięto drzewa na placu kościelnym i cmentarzu, utworzono kanalizację ściekową, plac wokół kościoła wyłożono kostką brukową, utworzono asfaltowy nowy parking od strony wschodniej i północnej, założono oświetlenie zewnętrzne kościoła, wykonano nową ambonkę z pulpitem do czytań, wykonano nowy katafalk, wyremontowano instalację elektryczną w kościele, wyremontowano organy, zamontowano instalację alarmową wewnątrz kościoła, dokonano też generalnego remontu dachu świątyni i pokryto go blachą miedzianą, a także generalnemu remontowi poddana została dzwonnica z elektrycznie sterowanymi dzwonami. Wszystkie inwestycje pobłogosławił i poświęcił celebrans jubileuszowej uroczystości, bp Skucha.

Z kart historii

Dłużec liczy 980 mieszkańców zamieszkujących w 185 domostwach. Miejscowość podzielona jest na kolonie: Rędziny, Stara Wieś, Lizak, Nowa Wieś i Niestara. Największa z nich - Nowa Wieś zajmuje ponad 50 proc. terytorium Dłużca. Najmniejszy jest Lizak, na którym położonych jest 12 domów oraz szkoła i remiza OSP. W Dłużcu znajduje się także jedyny w okolicy Ośrodek Zdrowia.
W czasach prehistorycznych istniało tu grodzisko oraz miejsce pogańskiego kultu. W 1211 r. powstaje wieś królewska Dłużec. Już wówczas liczyła ok. 250 mieszkańców. W 1325 r. został wzniesiony prawdopodobnie wraz z lokacją wsi pierwszy kościół, murowany, który przetrwał ponad 300 lat. Na jego miejsce wybudowano przed 1628 r. drugi, ale ten też niestety nie przetrwał. Obecny modrzewiowy kościół stoi na miejscu dwóch poprzednich świątyń. Jego powstanie datuje się na 1768 r. Wyposażenie pochodzi z różnych epok: późnorenesansowy ołtarz główny z XVII wieku oraz dwa manierystyczne ołtarze boczne z przełomu XV i XVI wieku. Jednym z nich jest tryptyk, który według miejscowej legendy był ołtarzem polowym Jana III Sobieskiego. Król pozostawił go w Dłużcu w drodze powrotnej spod Wiednia. Kościół ufundowany został przez starościnę wolbromską Urszulę z Morsztynów Rawicz Dembińską i poświęcony w 1781 r. przez dziekana wolbromskiego, ks. Kocimskiego.
Za datę utworzenia parafii dłużeckiej uważa się rok 1311, kiedy to z polecenia Władysława Łokietka dwaj bracia - Wolfram i Hilary podjęli akcję osadniczą na zalesionych obszarach jurajskich. Pierwszą zaś informację o istnieniu parafii znaleziono w wykazie świętopietrza z 1325 r. Parafia została zlikwidowana po upadku powstania styczniowego, ponieważ proboszcz brał w nim udział, a kościół został włączony do parafii św. Katarzyny w Wolbromiu. Taki stan przetrwał do 1921 r., kiedy biskup kielecki Augustyn Łosiński powołał ponownie do życia samodzielną parafię w Dłużcu.

Obiekty o niespotykanym uroku

Jak piszą przewodniki: kościół w Dłużcu jest jednonawową budowlą drewnianą o konstrukcji zrębowej, z prosto zamkniętym prezbiterium i umieszczoną za nim niższą zakrystią. Nad wejściem wznosi się wieża konstrukcji słupowej, a nad całością obiektu góruje sygnaturka zwieńczona krzyżem. Ołtarz główny reprezentuje sztukę barokową. Są cztery ołtarze boczne. Całości dopełniają XVII-wieczne obrazy oraz gotyckie figury. Najstarsza, przedstawiająca św. Mikołaja pochodzi z XIII wieku.
Warto też wspomnieć o dwóch zabytkowych dzwonach, które umieszczone są w niewielkiej wieży na dachu kościoła oraz w drewnianej zabytkowej dzwonnicy, znajdującej się na placu otaczającym świątynię. Jeden z nich powstał w 1595 r. Nie sposób przejść obojętnie wobec innych obiektów o niespotykanym uroku. Pierwszym z nich jest nietypowa kapliczka - figura Matki Bożej umieszczona w skale, a drugi to kamienny ołtarz za kościołem. Krajobrazu Dłużca dopełniają kapliczki. Do najciekawszych zaliczana jest murowana kapliczka św. Józefa w pobliżu kościoła. Jej malowniczy charakter podkreślają rosnące tam drzewa. Została ona usypana na kopcu, który jest zarazem mogiłą. Wiadomo również, że w Dłużcu istniała jeszcze jedna taka budowla o charakterze sakralnym, która powstała w 1904 r. Została ona zniszczona w czasie I wojny światowej. Obecnie na jej miejscu znajduje się kapliczka postawiona w 1958 r.
„Jubileusz to pamięć, ofiara, praca i wysiłek wielu, wielu ludzi, którzy tworzą parafię i którzy odeszli już do Pana. To także troska, aby dzieło jakim jest parafia, zwłaszcza tak dostojna, 700-letnia, nie zostało zmarnowane i służyło następnym pokoleniom” - podkreśla proboszcz parafii, ks. Andrzej Michniewski.

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się zmienił na lepsze

2025-04-02 14:38

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

źródło: wikipedia.org

"Chrystus i jawnogrzesznica", Nicolas Poussin (1653 r.)

Chrystus i jawnogrzesznica, Nicolas Poussin (1653 r.)

Ważne jest, aby w każdej sytuacji kryzysowej, którą przeżywam, zaprosić Jezusa. On jest pomocą, światłem i On udziela łaski, aby z trudności wyjść i stać się lepszym czy mądrzejszym.

Jezus udał się na Górę Oliwną, ale o brzasku zjawił się znów w świątyni. Cały lud schodził się do Niego, a On, usiadłszy, nauczał ich. Wówczas uczeni w Piśmie i faryzeusze przyprowadzili do Niego kobietę, którą dopiero co pochwycono na cudzołóstwie, a postawiwszy ją pośrodku, powiedzieli do Niego: «Nauczycielu, tę kobietę dopiero co pochwycono na cudzołóstwie. W Prawie Mojżesz nakazał nam takie kamienować. A Ty co powiesz?» Mówili to, wystawiając Go na próbę, aby mieli o co Go oskarżyć. Lecz Jezus, schyliwszy się, pisał palcem po ziemi. A kiedy w dalszym ciągu Go pytali, podniósł się i rzekł do nich: «Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią kamieniem». I powtórnie schyliwszy się, pisał na ziemi. Kiedy to usłyszeli, jeden po drugim zaczęli odchodzić, poczynając od starszych, aż do ostatnich. Pozostał tylko Jezus i kobieta stojąca na środku. Wówczas Jezus, podniósłszy się, rzekł do niej: «Kobieto, gdzież oni są? Nikt cię nie potępił?» A ona odrzekła: «Nikt, Panie!» Rzekł do niej Jezus: «I Ja ciebie nie potępiam. Idź i odtąd już nie grzesz».
CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Szatan to szermierz lęku

2025-04-04 14:42

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

mat. prasowy

Historia z długą deską, zarówno na podłodze, jak i zawieszoną między dachami, doskonale ilustruje, jak różne sytuacje mogą wywoływać w nas strach. Choć deska jest ta sama, perspektywa zmienia wszystko. Lęk staje się narzędziem, które może nas paraliżować i ograniczać nasze działania. Tak jak w życiu, gdzie nowe wyzwania mogą wydawać się przerażające, ale ich pokonanie otwiera przed nami nowe możliwości.

Przeszłość często niesie ze sobą bagaż, który może nas przytłaczać, ale warto pamiętać, że trudne doświadczenia mogą prowadzić do przemiany. Historia Jacques’a Fescha, który w celi więziennej przeżył nawrócenie i odnalazł wiarę, jest tego dowodem. Nawet w najtrudniejszych chwilach Bóg może działać, przynosząc dobro z pozornie negatywnych sytuacji.
CZYTAJ DALEJ

25 lat Źródełka

2025-04-06 21:43

Magdalena Lewandowska

Pracownicy i wolontariusze "Źródełka" z bpem Jackiem Kicińskim.

Pracownicy i wolontariusze Źródełka z bpem Jackiem Kicińskim.

Centrum Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Źródełko” od 25 lat działa przy parafii św. Jadwigi na wrocławskiej Leśnicy.

Nową wyremontowaną siedzibę poświęcił bp Jacek Kiciński. – To bardzo ważne miejsce dla wszystkich dzieci, które przychodziły kiedyś i będą tu jeszcze przychodzić. Pięknie wyremontowane pomieszczenia na pewno zachęcają, ale tym, co tworzy największą wartość tego miejsca są ludzie: opiekunowie i same dzieci – mówił biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję