Reklama

Posłuchaj, jak bije serce Łodzi

Od kilkunastu miesięcy mieszkańcy Łodzi coraz częściej słyszą to imię. Serce Łodzi - tak, w niedzielę, 18 września 2011 r., we wspomnienie św. Stanisława Kostki, patrona parafii archikatedralnej, będzie ochrzczony nowy dzwon, który zostanie umieszczony w sercu miasta, w wieży łódzkiej archikatedry. Zajmie miejsce swojego wielkiego poprzednika - dzwonu o imieniu Zygmunt, który był dumą miasta przed stu laty

Niedziela łódzka 37/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Historia Zygmunta, to piękne, choć bolesne dzieje

Dzwon Zygmunt ufundowany został 100 lat temu przez mieszkańców Łodzi jako zwieńczenie dzieła budowy kościoła pw. św. Stanisława Kostki i upamiętnienie koronacji wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej. Łodzianie przekazywali wówczas nie tylko pieniądze, ale również wszelkiego rodzaju metale, które miały posłużyć do odlewu dzwonu. Zygmunt został odlany 14 maja 1911 r. w łódzkich zakładach Józefa Johna, mieszczących się przy ul. Piotrkowskiej 219. Dzwon został uroczyście ochrzczony 25 czerwca 1911 r. Było to wielkie wydarzenie dla naszego miasta. W uroczystej procesji z dzwonem i Mszy Świętej chrzcielnej uczestniczyło 60 tysięcy łodzian! Po poświęceniu dzwon zawisł na specjalnie wybudowanej dzwonnicy, która stanęła z prawej strony kościoła. Na wieżę świątyni trafił w 1927 r., po zakończeniu jej budowy. Zygmunt stał się dumą i symbolem łodzian. Dowód swojego przywiązania do dzwonu dali mieszkańcy grodu nad Łódką już podczas I wojny światowej, kiedy to Niemcy chcieli go skonfiskować. Łodzianie dzielnie bronili swego dzwonu - trzymali przy nim straż, a na jego wykupienie zebrali 400 kg więcej metali niż ważył Zygmunt. I tak oto dzwon pozostał na swym miejscu. Przez kolejne lata, do II wojny światowej odzywał się podczas najważniejszych dla miasta wydarzeń. Podczas II wojny światowej, gdy okupanci rekwirowali dzwony spiżowe, w obronie Zygmunta stanął ówczesny proboszcz łódzkiej katedry, ks. Jan Cesarz. Niestety, świątynię zamknięto i urządzono w niej magazyny wojskowe, Zygmunt zaś został potajemnie wywieziony i ślad po nim zaginął.

Miejsce po Zygmuncie nie będzie puste

Po 100 latach puste miejsce w katedralnej wieży zajmie w końcu nowy dzwon. Inicjatywa przwrócenia miastu jego serca powstała kilkanaście miesięcy temu. Przez ten czas została przeprowadzona zbiórka pieniężna na ten cel, odbyła się akcja edukacyjna w łódzkich szkołach, a także zaprojektowano i odlano dzwon. Już za tydzień 18 września 2011 r. Serce Łodzi zacznie bić.
Uroczystość poświęcenia dzwonu będzie miała podniosły, niepowtarzalny i bezpośrednio nawiązujący do historii sprzed 100 lat charakter. Ponieważ Serce Łodzi, podobnie jak Zygmunt, jest wspólnym darem mieszkańców naszego miasta, uroczystość będzie radosnym świętem wszystkich łodzian.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Chrzest dzwonu to wielkie święto

W nawiązaniu do wydarzenia z 1911 r. dzwon transportowany będzie na pl. Katedralny w przemarszu, w którym uczestniczyć będą mieszkańcy Łodzi. Pochód wyruszy o godz. 13.30 z dawnej Fabryki Johna, przy ul. Piotrkowskiej 219/221. Tak, jak przed stu laty, dzwon umieszczony zostanie na platformie przystrojonej kwiatami, ciągniętej przez 6 koni. Rytm marszu wyznaczać będzie orkiestra dęta. W przemarszu uczestniczyć będą poczty sztandarowe parafii, miasta, województwa, łódzkich szkół i uczelni. Po powitaniu na pl. Katedralnym, o godz. 14 rozpocznie się część liturgiczna uroczystości - Msza św. polowa i chrzest dzwonu. Uroczystość będzie miała wymiar ekumeniczny, gdyż chrzestnymi dzwonu mają zostać przedstawiciele Kościołów Katolickiego, Prawosławnego, Luterańskiego i wyznawców judaizmu. Po Mszy św. polowej i poświęceniu dzwonu, ok. godz. 15.30 rozpocznie się festyn.
Program artystyczny prezentowany będzie na scenie od godz. 17 w czterech odsłonach, nawiązujących do historii dzwonu. Nie zabraknie prezentacji fotograficznych i filmowych, ciekawych rozmów oraz występów artystycznych. Na scenie zagrają uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. H. Wieniawskiego w Łodzi, Big Band Akademii Muzycznej w Łodzi, pod dyrekcją Jacka Delonga, Kapela Bałucka, a w finale, o godz. 20.15, Ryszard Rynkowki z zespołem.
Uroczystość zakończy się pierwszym biciem Serca Łodzi o godz. 21.37, któremu zawtórują wszystkie dzwony w łódzkich kościołach. Wydarzeniu artystycznemu towarzyszyć będą występy szczudlarzy w strojach nawiązujących do epoki, pokazy żonglerów, monocyklistów i bicyklistów. Będą także gazeciarze w strojach z epoki rozdający okolicznościową gazetę. Na terenie placu ustawione zostaną namioty z atrakcjami dla dzieci i dorosłych.

Reklama

Serce Łodzi ratuje dziecięce serca

Odlew dzwonu, zarówno tego w 1911 r., jak i współczesnego, możliwy był dzięki zaangażowaniu łodzian, ich ofiarności i chęci uczestnictwa we wspólnym dziele. Kontynuacją tej idei jest charytatywny wymiar uroczystości. Wszystkie atrakcje na pl. Katedralnym zostaną symbolicznie wycenione. Datki zebrane podczas uroczystości przekazane zostaną na rzecz Oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej Centrum Zdrowia Matki Polki. Dobroczynny charakter uroczystości pozwoli kontynuować wspólne dzieło łodzian, tym razem jako dar dla łódzkiego szpitala ratującego maleńkie dziecięce serca.

***

historia dzwonu w łódzkiej archikatedrze zatacza koło. Dożyliśmy chwili, gdy podobnie jak nasi przodkowie możemy odnaleźć nasz wspólny symbol i powód do dumy. Serce Łodzi będzie biło dla każdego z nas. Wsłuchajmy się w jego bicie. 18 września musimy tam być wszyscy. Serce zabije po raz pierwszy!

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

10 lat Rycerzy Kolumba w Miliczu

2024-05-01 15:08

ks. Łukasz Romańczuk

Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

W dniu odpustu w kaplicy św. Józefa Robotnika w Godnowej swoje dziesięciolecie założenia świętowali Rycerze Kolumba z rady lokalnej nr 15947. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Zbigniew Słobodecki, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Miliczu i kapelan milickich Rycerzy Kolumba.

10-lecie założenia Rady Lokalnej był okazją do dziękczynienia i modlitwy za tych, co odeszli już do wieczności. W wygłoszonej homilii ks. Marcin Wachowiak, wikariusz parafii św. Michała Archanioła zwrócił uwagę na fakt, że Bóg potrafi zaskakiwać, zachęcając do zastanowienia się do swojej reakcji na takie zaskoczenia Pana Boga. Rozwijając ten temat ks. Marcin ukazał dwie perspektywy. - Pierwsza dotyczy mieszkańców Nazaretu, którzy znali Jezusa. Orientowali się kim On jest, skąd pochodzi, gdzie mieszka. Wiedzieli wszystko o Nim. Na pewno słyszeli o tym, co Jezus zdziałał poprzez nauczanie, czynienie cudów. A gdy Jezus do nich przyszedł, zaczęli w Niego powątpiewać. Zatem to jest ta pierwsza reakcja na działanie Jezusa - powątpiewanie - zaznaczył ks. Wachowiak, wskazując na drugą perspektywę poprzez postawę św. Józefa. - Był to człowiek pracowity, posłuszny, pokornym, przyjmował wolę Bożą. Święty Józef to człowiek, który realizował plan zbawienia w swoim życiu - mówił kapłan, zachęcając wiernych do refleksji nad realizowaną przez nich perspektywą poznania Jezusa. Czy jest to perspektywa mieszkańców Nazaretu czy św. Józefa.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pod kościół św. Jana Pawła II w Villaricca

2024-05-01 15:49

[ TEMATY ]

Włochy

św. Jan Paweł II

Portret Jana Pawła II (aut. Zbigniew Kotyłło), fot. wikimedia / CC BY-SA 3.0

We Włoszech powstaje nowy kościół dedykowany św. Janowi Pawłowi II i kompleks parafialny pod wezwaniem polskiego Papieża. We wtorek 30 kwietnia w Villaricca w diecezji Neapolu poświęcono i położono kamień węgielny pod nową świątynię.

W skład nowego kompleksu parafialnego wejdą: sala liturgiczna, kaplica, muzeum poświęcone św. Janowi Pawłowi II, plac kościelny, sale katechetyczne, a także amfiteatr na świeżym powietrzu, sala wielofunkcyjna (teatr), place zabaw, tereny zielone i miejsca parkingowe, służące również miejscowej szkole. Inicjatywa jest swoistym wotum wdzięczności emerytowanego metropolity Neapolu kard. Crescenzio Sepe, wieloletniego współpracownika św. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: „Perły od królów, złoto od rycerzy” - królewskie atrybuty Patronki Polski

2024-05-02 09:59

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Maryja Królowa Polski

Karol Porwich/Niedziela

„Perły od królów, złoto od rycerzy”, tysiące brylantów i innych kamieni szlachetnych, a nawet meteoryty znalezione w różnych częściach świata czy ślubne obrączki, w tym ta wyrzucona z transportu do Auschwitz, to od wieków darami wyrażany hołd, Tej, która w naszej Ojczyźnie sławiona jest jako Królowa Polski i Polaków. Już w XV w. Jan Długosz nazwał Matkę Chrystusa czczoną w jasnogórskim obrazie cudami słynącym „najdostojniejszą Królową świata i naszą”. Wizerunek Jasnogórskiej Bogurodzicy od początku powstania częstochowskiego klasztoru uznany za niezwykły, otoczony został powszechnym kultem przez wiernych, ale i przez polskich królów. Wyrazem tego były także korony i niezwykłe szaty nakładane na obraz.

Zapowiedź zabiegania w Stolicy Apostolskiej o ustanowienie święta Królowej Polski - 3 maja można odczytać w ślubach króla Jana Kazimierza (1656), ale dopiero w Polsce niepodległej kroki takie podjęto i na prośbę polskiego Episkopatu Pius XI zatwierdził tę uroczystość dla całej Polski (1923). Dla Polaków jest Jasnogórski Obraz to jeden z najcenniejszych „narodowych skarbów", obok godła Orła Białego, dla wielu znak naszej tożsamości. Właśnie ze względu na jego obecność, rocznie do jasnogórskiego Sanktuarium przybywają miliony pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję