Reklama

XI Dzień Papieski

Jan Paweł II - Człowiek Modlitwy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Naszej trudnej epoce szczególnie potrzebna jest modlitwa. Jeśli na przestrzeni dziejów - w przeszłości i teraz - wielu ludzi, mężczyzn i kobiet, dawało świadectwo ważności modlitwy, poświęcając się na chwałę Boga i oddając życiu modlitwy przede wszystkim w klasztorach, z wielkim pożytkiem dla Kościoła, to w ostatnich latach zwiększyła się również liczba osób, które w obrębie rosnących ciągle ruchów i grup, na miejscu naczelnym stawiają modlitwę i w niej szukają odnowy życia duchowego. Jest to objaw znamienny i pocieszający, gdyż doświadczenie takie wpływa skutecznie na ożywienie modlitwy wśród wiernych, co dopomaga im lepiej dostrzegać w Duchu Świętym Tego, który budzi w sercu głębokie pragnienie świętości” (Jan Paweł II, Dominum et Vivificantem nr 65).
Myślimy o nim, jak o kimś bardzo bliskim. Najchętniej przypominamy sobie jego wizerunek z fotografii, na których jest młody i uśmiechnięty, wśród ludzi, a także - kiedy jest sam - zapatrzony w otaczający świat. Takie chwile uwiecznione przez fotografów pokazują go często na tle przyrody, zamyślonego… Jest nam tak bliski, kiedy nawet na nas nie patrzy; jakoś do nas przemawia, choć bez słów. Nie zawsze rozumiemy, co jest takiego w tej postawie, oddalonym spojrzeniu czy może tym czymś, co się dostrzega na jego twarzy. Bo na pewno coś jest - ledwie dostrzegalny uśmiech skierowany w przestrzeń, pozwalający nam myśleć o tajemnicy, której on był bliżej. Na pewno bliżej… I to jest jak modlitwa. Każdy krok pieszych wędrówek po górach, każde zamyślenie, zachwyt - wydają się jego osobistą rozmową ze Stwórcą.

Taki był

O modlitwie mówił i pisał często; jego niezwykła pokora przejawiała się także w postawie klęczącej wobec Boskiego Majestatu. Pamiętamy go z tylu miejsc, które odwiedzał, by wspólnie z innymi zanosić prośby, błagania, ale i wielkie dziękczynienia Bogu. Czcił Matkę Jezusa, oddając Jej w opiekę siebie i wszystkich ludzi, nawet tych, którzy sami nie mogli lub nie chcieli upominać się o jakiekolwiek wstawiennictwo. Swoim istnieniem dotykał każdego, o nikim nie zapominał…
Tak go widzimy i przypominamy sobie o tym zawsze, ilekroć spoglądamy na jego wizerunek, czy kierujemy ku niemu swoje myśli. Kochany Jan Paweł II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Modlitwa

Taka prosta, zwyczajna, po dziecięcemu ufna, pozostała w nim na zawsze, bo sprawdziła się w najmłodszych latach, czemu więc i później miałaby stracić sens… Na doświadczanie Bożego ojcostwa każdy moment życia jest odpowiedni. Ten, kiedy można patrzeć na swoich rodziców z pokorą codziennie klękających do modlitwy, czuć czułą dłoń, która zawsze wie, jak mocno uchwycić, by zapobiec upadkowi. Modlitwa bywa ukojeniem, gdy dzieje się coś nieodwracalnego, gdy ból przybija i zabiera spokój. Przyjaźń Jana Pawła II z modlitwą rozpoczęła się w rodzinnym domu, o czym mogliśmy od niego usłyszeć. Wspominał matkę i ojca, dla których modlitwa była codziennością, mówił o ojcu, który prowadzał go do kościoła i właśnie modlitwą wskazywał prostą drogę w trudnych chwilach. W jego sercu była Maryja, której się powierzył, i był krzyż, na którym się oparł także jako Papież z taką samą jak dawniej dziecięcą ufnością.

Dzień Papieski

Obchodzimy go od 2001 r., zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Ten dzień pomaga skierować myśli i działania w stronę człowieka, który pozostawił niezatarty ślad w naszym życiu i ciągle na nie oddziałuje. Na terenie całej Polski organizowane są seminaria naukowe i panele dyskusyjne, których tematem jest nauczanie Jana Pawła II. Ich celem jest przybliżenie i zatrzymanie się nad życiem i nauczania Ojca Świętego, a także przypominanie jego pontyfikatu. Do obchodów włączają się polskie parafie i Polonia m.in. z Australii, Stanów Zjednoczonych, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Kazachstanu. Więź duchową tworzy wspólna modlitwa o tej samej porze we wszystkich diecezjach. Uroczystościom towarzyszą imprezy kulturalne. W przeddzień święta na Zamku Królewskim w Warszawie Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” wręcza jedne z najbardziej prestiżowych nagród w Kościele katolickim - nagrody TOTUS. Podczas Dnia Papieskiego odbywają się także inne duże wydarzenia artystyczne, zarówno o zasięgu lokalnym, jak i ogólnopolskim. Zwieńczeniem jest Koncert Papieski na Placu Zamkowym w Warszawie.
Prócz intelektualnego, duchowego i artystycznego wymiaru obchody mają także wymiar charytatywny. Tego dnia odbywa się publiczna zbiórka pieniędzy w polskich i zagranicznych parafiach, a także na ulicach miast. Każdego roku bierze w niej udział blisko 100 tys. wolontariuszy: ministrantów, harcerzy, młodzieży i dorosłych z różnych środowisk wchodzących w skład Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego Dnia Papieskiego. Zebrane w ten sposób środki przeznaczone są na fundusz stypendialny Fundacji, która przyznaje stypendia najbardziej uzdolnionym gimnazjalistom i licealistom, pochodzącym z wiosek i małych miast. W ten sposób każdy może włączyć się w budowę „żywego pomnika” Janowi Pawłowi II.

Reklama

Dzieło Nowego Tysiąclecia

Program stypendialny powstał 11 lat temu. Jego celem jest wyrównywanie edukacyjnych szans młodych ludzi, którzy pochodzą z mniejszych miejscowości. W tym roku Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” obejmie pomocą młodzież z 42 diecezji Polski. Przyglądając się liczbie stypendystów wspieranych przez Fundację, można zaobserwować tendencję wzrostową. Pozwala to mieć nadzieję, że i w tym roku przekroczy ona liczbę z poprzedniej edycji. O powodzeniu Dzieła świadczą jednak nie tylko kolumny cyfr, lecz przede wszystkim ci, którym ta inicjatywa pomogła spojrzeć na życie z innej perspektywy. Program stypendialny obejmuje pomoc finansową, to jednak nie jedyny jej sens; dużą wagę przykłada do formacji, duchowego rozwoju uczestników. Stypendyści co roku spotykają się na letnim obozie formacyjno-integracyjnym w jednym z największych miast Polski. odwiedzili Toruń, Kołobrzeg, Ełk, Kraków, Warszawę, Trójmiasto, Poznań, Wrocław, Aglomerację Śląską, Łódź. W ubiegłym roku Fundacja obchodziła jubileusz 10-lecia istnienia. Ż tej racji 2 tys. stypendystów i ich rodzin oraz Przyjaciół Fundacji udało się na czterodniową (19-22 lipca) pielgrzymkę na Jasną Górę. W lipcu tego roku planowany jest wyjazd do Bydgoszczy. Każdego roku organizowane są osobne obozy dla studentów, maturzystów, absolwentów szkół średnich, a także językowe. By móc ubiegać się o stypendium Fundacji, należy zgłosić się do księdza koordynatora, który dysponuje formularzami wniosków o stypendium i poprowadzi przez wszystkie formalności (za: www.dzielo.pl).

W tym roku

Inicjatywa powstała zgodnie z wolą Ojca Świętego. To on był naszym Świadkiem Nadziei, Apostołem Jedności, Orędownikiem Prawdy, Sługą Miłosierdzia, Pielgrzymem czy Obrońcą Godności Człowieka… Określenia jego osoby pozwalają każdego roku przyjrzeć mu się z innej perspektywy, zobaczyć go w działaniu, wysłuchać jego słów. XI Dzień Papieski przypomina Jana Pawła II jako człowieku modlitwy i nad tym, jakże ważnym aspektem jego życia każe się zastanowić. Czym modlitwa była dla niego, co o niej mówił, co w tej materii zostawił jako swoisty testament - to pytania, na które odpowiedzi szukają organizatorzy i uczestnicy tegorocznych obchodów.

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Portugalia: do Fatimy zmierzają największe od wybuchu pandemii grupy pielgrzymów

2024-05-06 19:15

[ TEMATY ]

Fatima

Graziako

Do Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie udają się tysiące pielgrzymów, największe od czasu wybuchu w 2020 r. pandemii Covid-19 grupy pątników z całego kraju, podają portugalskie media na bazie informacji służb policyjnych. Według szacunków funkcjonariuszy portugalskiej drogówki, większość zmierzających do Fatimy pielgrzymów dotrze do sanktuarium w sobotę.

Głównym motywem pielgrzymki do tego miejsca kultu maryjnego jest 107. rocznica rozpoczęcia objawień Maryi trzem pastuszkom w Cova da Iria. Według służb porządkowych na rozpoczynające się późnym popołudniem w niedzielę uroczystości do Fatimy może przybyć ponad 500 tys. pątników, głównie Portugalczyków. Uroczystościom tym będzie przewodniczył ordynariusz diecezji Leiria-Fatima biskup José Ornelas. Stoi on na czele Konferencji Episkopatu Portugalii.

CZYTAJ DALEJ

Osoby z niepełnosprawnościami na ulicach Milicza

2024-05-06 17:02

ks. Łukasz Romańczuk

Było kolorowo, z balonami i transparentami

Było kolorowo, z balonami i transparentami

W ramach Tygodnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną ulicami Milicza przeszedł pochód. Wzięło w nim udział wiele osób, które poprzez swój udział chciały pokazać, że każdy człowiek niezależnie od swojego stanu zdrowia jest cenny, wartościowy i potrzebny.

Pochód rozpoczął się przy Milickim Stowarzyszeniu Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych przy ul. Kopernika. Wzięło w nim udział wiele dzieci i młodzieży w pobliskich szkół, a także osoby związane z MSPDION na czele z Alicją Szatkowską, która od ponad 30 lat pełni funkcję prezesa MSPDION wspierając swoją działalnością osoby niepełnosprawne. Obecny był także europoseł Jarosław Duda, Ewelina Lisowska, piosenkarka i ambasadorka MSPDION, Paweł Parus, dotychczasowy pełnomocnik Marszałka Województwa Dolnośląskiego ds. Osób Niepełnosprawnych, Andrzej Biały, wójt Gminy Krośnice, a cały pochód prowadził Wojciech Piskozub, burmistrz-elekt miasta i gminy Milicz.

CZYTAJ DALEJ

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim człowiekiem - tematy rozprawki

2024-05-07 13:29

[ TEMATY ]

matura

PAP/Lech Muszyński

"Bunt i jego konsekwencje dla człowieka" lub "Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka?" - takie tematy rozprawki do wyboru były - według maturzystów - na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule.

Tematy te podali PAP po wyjściu z egzaminu maturzyści z XVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję