Wychowanie młodego pokolenia powinno wypływać zawsze z Ewangelii i od Jezusa Chrystusa - podkreśliłł biskup drohiczyński Antoni Dydycz podczas uroczystości poświęcenia sztandaru Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Rudce.
18 października
Reklama
Celebrował on 18 października uroczystą Eucharystię w miejscowym kościele parafialnym, podczas której odbył się ten obrzęd. W homilii mówił również, że od Chrystusa i Ewangelii płynie wielka miłość do każdego człowieka. „Chrystus swoim przyjściem na ziemię chce powiedzieć, że czyni to tylko po to, abyśmy odkryli naszą godność i możliwości. Chce też nam dopomagać, żebyśmy stawali się bardziej szlachetni, czyli bardziej świadomi naszej tożsamości jako dzieci Boga, stworzone na Jego obraz i podobieństwo” - mówił Ksiądz Biskup. Zaapelował też o potrzebę wszczepiania młodym ludziom własnej wartości i wiary, że mogą oni być twórcami dobra, uczciwości, szczęścia i zaufania w wielu dziedzinach życia. Życzył również, aby nowy sztandar, na którym widnieje wizerunek bł. Jana Pawła II, i symbole narodowe były znakiem i symbolem tego, co jest najpiękniejsze. Przypomniał, że w 1939 r. ani jeden sztandar wojsk polskich nie dostał się do niewoli. Homilię Pasterz Kościoła drohiczyńskiego zakończył słowami: „Polscy żołnierze uratowali polskie sztandary. Bądźcie w przyszłości takimi ludźmi, którzy będą stać na straży naszych sztandarów, poczynając od tego szkolnego sztandaru!”.
Proboszcz parafii Rudka ks. kan. Ryszard Zalewski powiedział, że po kilku latach od nadania szkole imienia Jana Pawła II tutejsza społeczność ufundowała sztandar. Życzył on też, aby sztandar stał się znakiem jednoczącym nie tylko społeczność szkolną, ale również parafialną i gminną.
W budynku szkoły odbyło się oficjalne przekazanie sztandaru i wbicie symbolicznych gwoździ przez przedstawicieli duchowieństwa, władz wojewódzkich, samorządowych, oświatowych, ofiarodawców i społeczności szkolnej. Dyrektor placówki Danuta Kresso podziękowała za przybycie na uroczystość. Przypomniano też historię szkoły w Rudce od 1905 r. do czasów obecnych. Ks. kan. Ryszard Zalewski ukazał natomiast historię kościelnych placówek szkolnych, prowadzonych w tej miejscowości już od 1544 r., kiedy to została powołana do istnienia szkoła parafialna.
Wójt gminy Rudka Andrzej Anusiewicz wspomniał wiele osób i instytucji, które przyczyniły się do rozwoju tej placówki, w tym również tych, którzy odeszli do wieczności spośród tutejszych pedagogów - pierwszego dyrektora Gimnazjum Gminnego w Rudce Jana Dobosza, zaangażowanego w rozbudowę szkoły, i ks. Tadeusza Krakówkę. Przypomniał też, że idea, aby patronem szkoły został Jan Paweł II była obecna w tutejszej społeczności od dawna. Stało się to faktem przed 5 laty. Powiedział też, że zarówno imię, jak i sztandar jednoczą ludzi, którzy podobnie myślą i działają oraz wyznają te same wartości. „Na naszym sztandarze widnieje Jan Paweł II Wielki. Pod każdym względem wielki. Wielki wiarą i życiem. Wielki umysłem i działaniem. Wielki cierpieniem i miłością. Czyż można wybrać znakomitszego patrona? W dzisiejszych trudnych czasach potrzebne są nam wzorce do naśladowania. Zespół Szkół w Rudce dobrze wybrał” - mówił.
Nowy sztandar został też podczas uroczystości udekorowany brązowym medalem „Zasłużony dla Pożarnictwa”, przyznanym szkole w dowód uznania za wielokrotne reprezentowanie województwa podlaskiego w sportach pożarniczych
W przedstawionym programie artystycznym uczniowie przypomnieli postać i przesłanie bł. Jana Pawła II jako człowieka modlitwy.
Uroczystość poświęcenia sztandaru Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Rudce odbyła się podczas wizytacji kanonicznej Biskupa Drohiczyńskiego w tamtejszej parafii pw. Trójcy Przenajświętszej.
18 października ks. bp Antoni Dydycz odwiedził również Urząd Gminy i Nadleśnictwo. W ramach wizytacji uczestniczył on również 2 września w ogólnopolskiej inauguracji nowego roku szkolnego szkół rolniczych w tamtejszym Zespole Szkół Rolniczych im. ks. Krzysztofa Kluka.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
30 października
Dniem kończącym wizytację był 30 października, kiedy to w programie znalazły się odwiedziny kaplicy w Korycinach, spotkanie się z grupami parafialnymi, udzielenie sakramentu bierzmowania oraz uroczystość obłóczyn alumnów III roku Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie. Sutanny z rąk Pasterza diecezji drohiczyńskiej otrzymali: Krzysztof Nagórny pochodzący z parafii Dołubowo, Emil Skobel z parafii Rudka oraz Łukasz Wojewódzki z parafii Łazówek. W homilii Ksiądz Biskup nawiązał do obchodzonej tego dnia rocznicy poświęcenia kościoła. Przypomniał że każda świątynia jest szczególnym miejscem spotkań człowieka z Bogiem, ale prawdziwego znaczenia nadaje jej obecność w niej kapłanów. Każdy kapłan wzięty jest zawsze z jakiegoś środowiska, które go kształtuje, natomiast w seminarium podczas swoistej formacyjnej wędrówki nabiera duchowej wyrazistości. Na drodze tej formacji znajduje się także obrzęd obłóczyn, czyli przywdziania szaty duchownej. Ma ona być świadectwem szczególnego oddania się Bogu. Może ona być on także znakiem dla innych, których drogi odeszły od Boga i Kościoła, że zawsze mają szansę na spotkanie z miłującym Chrystusem.
Zachęcił również do modlitwy o nowe dobre powołania kapłańskie i zakonne, a także w intencji zmarłych kapłanów, przypominając postacie dwóch zmarłych proboszczów rudkowskich - ks. prał. Michała Badowskiego i ks. Zygmunta Niewiarowskiego oraz pochodzącego z tej parafii ks. kan. Ryszarda Starczewskiego, zasłużonego kapłana, który 11 lat temu w młodym wieku odszedł do wieczności.
* * *
Parafia w Rudce została założona w 1422 r., obecny kościół pochodzi z XVIII wieku, a społeczność ta liczy ok. 1800 wiernych.Proboszczowi ks. kan. Ryszardowi Zalewskiemu pomaga ks. Łukasz Kuźma oraz jako prefekt także proboszcz z parafii Niemyje Nowe ks. Tadeusz Czyżak. W parafii pracują również Siostry Misjonarki Świętej Rodziny.