Reklama

Na Górze Przymierza

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

W wakacyjny dzień pielgrzymuję na Górę Chełmską - najwyższe wzniesienie morenowe na południowym wybrzeżu Bałtyku (137 m n.p.m.). Od wieków stanowiła ona punkt orientacyjny dla żeglarzy i wędrowców. Już w średniowieczu ludność uważała ją za górę świętą, a potem miejsce kultu maryjnego. Pątnicy przybywali tu w intencjach błagalnych, dziękczynnych i pokutnych, szczególnie po nadaniu kaplicy na Górze Chełmskiej przywilejów odpustowych. A dziś, w XXI wieku, wciąż są tacy, którzy podejmują trud pielgrzymowania, ponieważ szukają miłości, dobra i oblicza Boga. Wiedzą, że najlepszą przewodniczką na tej drodze jest Maryja. Tę prawdę potwierdza napis pod bramą wejściową do sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej - Sanktuarium Przymierza na Górze Chełmskiej: „Niech ze swoim Dzieciątkiem błogosławi nam Dziewica Maryja!”. Wchodzę z nadzieją, że również na mnie spłynie łaska.
To miejsce bowiem - tak jak wszystkie sanktuaria szensztackie na świecie - jest źródłem potrójnych łask: zadomowienia w sercu Maryi i Chrystusa, przemiany i duchowej odnowy oraz owocności i gorliwości apostolskiej. Wymienione łaski pozwalają odkryć miłość Boga, podjąć trud pracy nad sobą, by żyć według wskazań Jezusa, i z wiarą w Bożą Opatrzność stać się świadkiem Chrystusa w swoim środowisku. O. Józef Kentenich, założyciel Ruchu Szensztackiego, podkreśla cuda przemiany dokonujące się za wstawiennictwem Matki Bożej, która prowadzi do „głębokiego zadomowienia człowieka w świecie nadprzyrodzonym, wewnętrznego przemienienia i upodobnienia do Chrystusa oraz rozbudzenia apostolskiego zapału i gorliwości” („Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć przedziwnej na Górze Chełmskiej w Koszalinie”).
Ośrodki maryjno-apostolskiego Ruchu Szensztackiego są budowane na wzór pierwszej kaplicy, w której założono Ruch. We wszystkich Matka Boża doznaje czci jako Matka i Wychowawczyni nowego człowieka i nowej wspólnoty.
Wpatrzona w Maryję, wchodzę schodami na szczyt góry, gdzie znajduje się kaplica z obrazem Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej (Córa Boga Ojca, Matka Syna Bożego i Oblubienica Ducha Świętego). Przed ołtarzem zauważam stągiew, do której pielgrzymi - podobnie jak słudzy w Kanie Galilejskiej napełnili stągwie wodą - składają duchowe dary, np. modlitwę, radość czy cierpienie, pracę, pomoc bliźnim, całe swoje życie i serce. W tym miejscu rozmyślam o moim przymierzu z Maryją, Bogiem i drugim człowiekiem oraz zawierzam Bożej Opatrzności całe moje istnienie. Po południowej modlitwie Anioł Pański opuszczam sanktuarium i udaję na „wycieczkę w czasie”, bowiem w odległych wiekach mieściła się tu świątynia. Przypomina o tym rekonstrukcja fundamentów kaplicy istniejącej od XIII do XVI wieku. Nadal jestem w strefie ciszy, zadumy i rozmowy ze Stwórcą. Koronę góry okala kamienny różaniec, który tworzą głazy pochodzące ze średniowiecznej kaplicy. Stąd moja modlitwa jest jakby wzmocniona błaganiami licznych pątników z całej Polski teraz i w przeszłości.
Idąc dalej urokliwym lasem, odkrywam wieżę widokową z 1888 r., wys. 31, 5 m, z której z jednej strony rozciąga się widok na Bałtyk, a z drugiej na Koszalin. Na Górze Chełmskiej są wytyczone szlaki turystyczne, które z Koszalina prowadzą po paśmie wzniesień morenowych. Po drodze spotykam pielgrzymów przybywających indywidualnie i w grupach, osoby spacerujące oraz kobiety i mężczyzn uprawiających sport: rowerowy, nordic walking czy biegających, którzy na szczycie góry klękają przed obliczem Maryi. Potem s. Paulina Kopacz, przełożona sióstr szensztackich na Górze Chełmskiej w Koszalinie, potwierdza, że to miejsce ma nie tylko wymiar religijny, lecz także turystyczny i rekreacyjny. - Łączenie tych elementów jest jedną z cech charakterystycznych tego niepowtarzalnego miejsca. Piękno przyrody, atmosfera i klimat otwarcia prowadzi bowiem do Stwórcy. Na Górze Chełmskiej, zwanej też Górą Przymierza - Górą Spotkań, można doświadczyć w sanktuarium obecności Najwyższego, spotkania Maryi jako Wychowawczyni oraz ubogacających relacji z drugim człowiekiem - podkreśla s. Paulina. Wspólnota wiary, osobiste doświadczenie Boga na modlitwie i medytacji, wspólnota między ludźmi przypominają o przymierzu miłości. Ta duchowa droga z Maryją wiedzie do Chrystusa, który wzywa do przyjęcia Jego miłości i obdarzania nią innych.
Kończy się dzień, kolejny mojego życia. Ile ich jeszcze przede mną? To Boża tajemnica. A teraźniejszość należy do mnie. Dlatego chcę całe ziemskie pielgrzymowanie, chwila po chwili, złożyć w dobre ręce Pana, a tego uczę się od Maryi, w takie dni jak ten, spędzony u Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej.

* * *

Rys historyczny

Reklama

Historia Góry Chełmskiej k. Koszalina sięga wczesnego średniowiecza. Kaplicę pw. Najświętszej Maryi Panny wznieśli norbertanie między 1214 a 1217 r. Do powstania parafii w Koszalinie pełniła ona funkcję kościoła parafialnego. Od XIV do XV wieku była sławnym miejscem odpustowym i pątniczym, do którego docierały pielgrzymki z Pomorza oraz Europy. Jako miejsce pątnicze znajduje się na najstarszej mapie dróg chrześcijańskiej średniowiecznej Europy, tzw. mapie drogi do Rzymu. Bonifacy IX bullą z 1400 r. ustanowił kaplicę miejscem zupełnego przebaczenia ciężkich win. W XVI wieku kult Matki Bożej został zakazany przez władze luterańskie, a kaplica zniszczona. Po II wojnie światowej mieszkańcy Koszalina gromadzili ślady mówiące o historii miasta i Góry Chełmskiej. W 1972 r., gdy powstała diecezja koszalińsko-kołobrzeska, pierwszy ordynariusz bp Ignacy Jeż wielokrotnie zwracał się do władz z prośbą o przekazanie góry Kościołowi. Stało się to dopiero w 1990 r. Opiekę duchową i materialną nad tym miejscem sprawuje Szensztacki Instytut Sióstr Maryi. Siostry przyjęły wezwanie Bożej Opatrzności i założyły filię, a potem zbudowały - zgodnie z charyzmatem Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi i Dzieła Szensztackiego - Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, Sanktuarium Przymierza na Górze Chełmskiej. Obecnie znajduje się tam kaplica z obrazem Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej. 1 czerwca 1991 r. sanktuarium odwiedził bł. Jan Paweł II i dokonał konsekracji kaplicy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

* * *

Msze św.
W niedziele i święta: godz. 12
W tygodniu: godz. 17
Eucharystia dla grup pielgrzymkowych w innych godzinach jest możliwa po uprzednim zgłoszeniu. Informacje o ruchu pielgrzymkowym działającym przy sanktuarium - po wcześniejszym zgłoszeniu grupy u sióstr.
Siostry proponują również modlitewny program dla pielgrzymów: wspólne modlitwy w sanktuarium, nabożeństwa maryjne, medytacje

Główne uroczystości
15 sierpnia - uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, główny odpust przy Sanktuarium Przymierza, Diecezjalna Pielgrzymka Rodzin
1. niedziela miesiąca - błogosławieństwo dzieci przez rodziców
2. niedziela miesiąca - błogosławieństwo matek i ojców oczekujących potomstwa

Nabożeństwa
W niedziele i święta: godz. 15
W tygodniu: godz. 16.30

Adoracja Najświętszego Sakramentu
W niedziele i święta: w godz. 13-15
W czwartki: w godz. 15-16.30

Spowiedź
W niedziele i święta: w godz. 11.30-12
W tygodniu: w godz. 16.30-17

Spotkania, rekolekcje i skupienia
Przy sanktuarium odbywają się spotkania formacyjne, rekolekcje i skupienia dla rodzin, matek (kontakt: s. M.Eligia, tel. 603-256-785, s.Eligia@szensztat.pl); warsztaty formacyjno-edukacyjne dla dzieci i młodzieży - w ciągu roku szkolnego (od 1 kwietnia do końca roku szkolnego oraz od września do listopada), spotkania młodzieżowe w 1. sobotę miesiąca o godz. 15 (s. M. Edyta, tel. 601-623-464, s.edyta@szensztat.pl) oraz pogawędki małżeńskie - 2. niedziela miesiąca o godz. 16.
Więcej informacji:
Szensztacki Instytut Sióstr Maryi, ul. Słupska 1,
skr. poczt. 74, 75-016 Koszalin-Góra Chełmska,
tel. (94) 345-44-99,
gora.ch.siostry@szensztat.pl

Inne atrakcje
Wieża widokowa (32 m) czynna w godz. 10-19 (czerwiec-wrzesień). W pozostałych miesiącach, w soboty i niedziele całego roku: w godz. 10-16 (wejście przy dobrej pogodzie). Gościniec (zadaszenie dla ok. 50 osób) oraz punkt małej gastronomii otwarty w godz. 10-19 (maj-wrzesień)

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Długosz: miłosierdzie nie oznacza, że mamy otwierać drzwi przed wszystkimi nielegalnymi emigrantami

2025-07-12 14:50

[ TEMATY ]

bp Antoni Długosz

Ruch Obrony Granic

yt.com/zrzut ekranu

Bp Antoni Długosz podczas Apelu Jasnogórskiego 11 lipca 2025 r.

Bp Antoni Długosz podczas Apelu Jasnogórskiego 11 lipca 2025 r.

„Matko Boża, Ty wiesz, że Polacy zdali egzamin, kiedy trzeba było otworzyć drzwi dla milionów uciekających Ukraińców. A w imię miłości bliźniego potrafili zapłacić najwyższą cenę za pomoc Żydom” – powiedział biskup Antoni Długosz podczas Apelu Jasnogórskiego 11 lipca 2025.

"Kochana Matko, jak co wieczór przechodzimy do Ciebie, by powiedzieć Ci nasze małe prywatne troski, ale też i ukazać wielkie narodowe problemy. Przychodzimy, by prosić Ciebie o wstawiennictwo za nami u Twojego Syna. Dziś chcemy modlić się za obrońców naszych granic tych w mundurach strażników granicznych, żołnierzy, policjantów, celników, Wojska Obrony Terytorialnej, ale również wolontariuszy z Ruchu Obrony Granic tych, którzy bezinteresownie organizują patrole" – mówił.
CZYTAJ DALEJ

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko polskiej granicy

2025-07-09 08:31

[ TEMATY ]

Watykan

Słowacja

Dykasteria Nauki Wiary

objawienia Maryi

Litmanowa

nihil obstat

Jerzy Opioła - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid

Litmanowa. Kaplica z obrazem Matki Boskiej Litmanowskiej

Litmanowa. Kaplica z obrazem Matki Boskiej Litmanowskiej

List Dykasterii Nauki Wiary do arcybiskupa metropolity preszowskiego obrządku bizantyjskiego: liczne owoce duchowe w miejscu domniemanych objawień Maryi, do których miało dojść w latach 1990-1995 w pobliżu niewielkiej miejscowości Litmanowa.

Dykasteria Nauki Wiary kontynuuje swoje działania i – dzięki nowym normom opublikowanym w ubiegłym roku – mogła udzielić zezwolenia (nihil obstat), po ocenie duchowych owoców, odnośnie do domniemanych objawień maryjnych, które miały wydarzyć się w latach 1990-1995 w Litmanowej, na górze Zvir na Słowacji. List prefekta kard. Victora Manuela Fernándeza skierowany jest do arcybiskupa Preszowa dla katolików obrządku bizantyjskiego, Jonáša Jozefa Maxima.
CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 34. pielgrzymka Rodziny Radia Maryja

2025-07-13 13:36

[ TEMATY ]

Radio Maryja

Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja

Karol Porwich/Niedziela

Prezydent Andrzej Duda, prezydent-elekt Karol Nawrocki oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński skierowali listy do uczestników 34. pielgrzymki Rodziny Radia Maryja, która odbyła się w weekend na Jasnej Górze.

„Zwycięstwo Karola Nawrockiego w wyborach prezydenckich jest bardzo ważne, ale stanowi część szerszego zadania, jakim jest uratowanie Polski przed dalszymi rządami sił lewicowo-liberalnych” - napisał prezes PiS w liście odczytanym przed ołtarzem na jasnogórskich wałach.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję