Reklama

Maryjo, witaj!

26 sierpnia w godzinach popołudniowych kopia Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej rozpoczyna peregrynację w diecezji toruńskiej pod hasłem: „Maryjo, prowadź nas drogą wiary”. Pierwszą wspólnotą na szlaku nawiedzenia jest parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Toruniu. Potem Maryja nawiedzi wszystkie parafie, domy zakonne i Wyższe Seminarium Duchowe

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Peregrynacja kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej (namalowanego przez prof. Leonarda Torwirta) po parafiach w Polsce trwała od sierpnia 1957 r. do 12 października 1980 r. i stanowiła przygotowanie do Millennium Chrztu Polski, wiązała się także z Jasnogórskimi Ślubami Narodu złożonymi w 1956 r. W diecezji chełmińskiej odbyła się od 23 października 1960 do 29 października 1961 r. 20 maja 1981 r. chory Prymas kard. Stefan Wyszyński mówił do Jasnogórskiej Matki: „Byłaś zawsze dla mnie największą łaską, światłem, nadzieją i programem mojego życia. Niech ta wędrówka nadal nie ustaje, a gdy się skończy, niech zacznie się na nowo, abyś stale krążyła po Polsce «dana ku obronie naszego narodu»!”. Spełnieniem tego testamentu była propozycja drugiego nawiedzenia, która pojawiła się po uroczystościach jubileuszu 600-lecia. Propozycję Komisji Maryjnej zatwierdziła Konferencja Plenarna Episkopatu Polski 21 marca 1985 r. i ogłosiła listem pasterskim z okazji uroczystości Matki Bożej Królowej Polski. Drugi etap nawiedzenia rozpoczął się 3 maja 1985 r. (od Drohiczyna) jako przygotowanie do Wielkiego Jubileuszu Roku 2000.
Umiłowany przez Polaków wizerunek - według słów bł. Jana Pawła II - ma być „natchnieniem w pracy nad sobą, w wewnętrznej przemianie serca, w wytrwałym budowaniu własnego człowieczeństwa na fundamencie wiary, nadziei i miłości, w praktykowaniu trzeźwości i przezwyciężaniu wszelkiego zła dobrem; aby pomogła każdemu odnaleźć drogę wiodącą do Chrystusa, Odkupiciela człowieka, i do prawdziwej jedności w wierze”. Najlepszym drogowskazem na tej drodze jest Maryja. Przybywa teraz do wiernych diecezji toruńskiej. Ta obecność ma budzić sumienia, przypominać zadania Kościoła w Polsce i diecezji toruńskiej, które wyznaczają rozpoczynający się w październiku Rok Wiary, hasło roku duszpasterskiego „Kościół naszym domem” i hasło nawiedzenia w diecezji: „Maryjo, prowadź nas drogą wiary”.
W czasie peregrynacji odbędzie się także sesja naukowa „Prof. Leonard Torwirt - artysta malarz i konserwator zabytków” organizowana 28 listopada w 100-lecie urodzin profesora (ur. 28 listopada 1912 r., zm. 9 listopada 1967 r.) przez Instytut Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ma ona pokazać zasługi prof. Torwirta, konserwatora, dydaktyka, artysty malarza (autora kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, m.in. w 1957 r. malował dwie kopie - jedna z nich to Obraz Nawiedzenia, druga - dar dla Piusa XII; artysta rozpoczął pracę od spowiedzi i Komunii św., a ojcowie paulini codziennie odprawiali Mszę św. w intencji jego pracy).
Ponadto Muzeum Okręgowe w Toruniu przygotowuje wystawę monograficzną Leonarda Torwirta w związku ze stuleciem jego urodzin. Wystawa będzie miała miejsce w Muzeum Okręgowym w Toruniu, w Ratuszu Staromiejskim od 29 listopada 2012 r. do lutego 2013 r. Wernisaż zaplanowano 28 listopada o godz. 17.
O. Zachariasz S. Jabłoński OSPPE zwraca uwagę, że „Maryja w swoim wizerunku przybywa, nie tylko, a może nie przede wszystkim, by odbierać hołdy od swoich dzieci, lecz aby stać się pomocą w widzeniu świata w całej rozciągłości” („Peregrynacja Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej i inne peregrynacje w polskim modelu duszpasterstwa”, „Peregrynacja Wizerunku Matki Bożej Jasnogórskiej w duchowym krajobrazie polski ku przyszłości (1957 - 2007)”. Dlatego spotkanie z Najświętszą Maryją Panną, która jest wzorem zawierzenia, miłości i wiary oraz przewodniczką na tej drodze, odmienia ludzkie serca. Ta przemiana rzutuje na życie osobiste i społeczne. Nawiedzenie więc pokazuje Bożą perspektywę, prowadzi do umocnienia wiary, pogłębienia pobożności maryjnej, gorliwszego życia sakramentalnego, uwrażliwienia sumień na przykazania Boże i kościelne, realizowania ślubów małżeńskich i wzrostu miłości rodzinnej, większej wrażliwości na sprawy społeczne, a materialnym znakiem umiłowania Matki Jezusa będzie umieszczenie Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w kościołach czy kaplicach oraz w każdym domu, a także rozpoczęcie peregrynacji Obrazu po rodzinach w parafiach diecezji toruńskiej.
Maryjo, diecezja toruńska jest przy Tobie. Maryjo, diecezja toruńska pamięta. Maryjo, diecezja toruńska czuwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Dla Jezusa nie ma przegranych”

2026-06-27 17:51

ks. Łukasz Romańczuk

Wygrana drużyna z Wierzbna

Wygrana drużyna z Wierzbna

Na boiskach Oławskiego Centrum Kultury Fizycznej odbył się Turniej Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Wrocławskiej w Piłce Nożnej, organizowany przez parafię pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła w Oławie. Wydarzenie rozpoczęła Msza święta pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego CMF.

Już na początku homilii biskup podkreślił, że sam udział w finale jest powodem do dumy: - Na pewno wiele ludzi chciałoby dzisiaj wystartować, a nie dało rady. Dlatego już na samym początku chcę Wam powiedzieć, że czujcie się wszyscy jako zwycięzcy finału turnieju liturgicznej służby ołtarza. To już jest Wasze zwycięstwo. Pierwsze, że tu jesteście. Że udało się skompletować super drużyny. Świetnie wyglądacie - zaznaczył biskup Jacek, dodając: - Czasami jest tak, że ktoś wygrywa, a ktoś przegrywa. I pamiętajcie, że jeśli ktoś poniesie porażkę, to nie jest tragedia.
CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

[ TEMATY ]

nowenna

ikona

Maryja

redemptoryści

Matka Boża Nieustającej Pomocy

Foto: Monika Książek

Chyba każdy z katolików słyszał kiedyś o szczególnym nabożeństwie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Jej obraz kojarzy większość z nas. Cały świat w środę ucieka się pod Jej obronę. Skąd tak właściwie wziął się ten wielki kult?

W ciągu ostatnich 150 lat obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy stał się drogi milionom chrześcijan, umacniając ich wiarę i modlitwę. Wielu uważa go nawet za jeden z najbardziej znanych i kochanych obrazów Maryi na świecie.
CZYTAJ DALEJ

Kościół powinien ukazywać samarytańskie oblicze - mówili kardynałowie podczas 3. sesji konsystorza

2026-06-27 15:37

[ TEMATY ]

Kościół

konsystorz

samarytańskie oblicze

Vatican Media

3. sesja konsystorza nadzwyczajnego

3. sesja konsystorza nadzwyczajnego

Podczas trzeciej sesji konsystorza w Watykanie w sobotę 27 czerwca kardynałowie zwrócili uwagę na podziały występujące w świecie, które uderzają najbardziej w ubogich, a młodym odbierają nadzieję. Kościół powinien ukazywać oblicze samarytańskie – wskazywali.

Przedpołudniowa sesja konsystorza nadzwyczajnego rozpoczęła się Mszą św., celebrowaną przez dziekana kolegium kardynalskiego kard. Giovanniego Battistę Re.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję