Reklama

Liturgia (XV)

Boże Ciało

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej (Boże Ciało) została ustanowiona w XIII w. Sam jednak kult Eucharystii znany był już w Kościele starożytnym. Rozkwit zaś pobożności eucharystycznej przypadł na wiek XI i XII. Bezpośrednią przyczyną powstania święta były objawienia, jakich dostąpiła św. Joanna de Retine (+ 1258 r.) . Jej to Chrystus zlecił, aby podjęła starania o ustanowienie święta Bożego Ciała w Kościele, które miałoby wypadać w czwartek po uroczystości Trójcy Świętej. Tak też się stało.

Pierwszy raz nowe święto w swojej diecezji LieOge obchodził Biskup Robert już w 1246 r., mimo iż spotkało się to z wielkim niezadowoleniem duchownych. Po śmierci Biskupa, archidiakon katedry w LieOge, Jakub, poprowadził procesję eucharystyczną w 1251 r. Stał się też wielkim apostołem nowego święta. Wynagrodził mu to sam Chrystus - gdyż w niedługim czasie został biskupem Verdum, patriarchą Jerozolimy i wreszcie papieżem (kierował Kościołem jako Urban IV w latach 1261-64) . I to właśnie on bullą Transiturus wprowadził do liturgii święto Bożego Ciała w 1264 r. Jego bullę ogłosił publicznie papież Jan XXII, rozszerzając uroczystość na cały Kościół w 1317 r. Za autora rzymskiego oficium brewiarzowego i formularza mszalnego uważa się św. Tomasza z Akwinu.

Pierwszym śladem procesji teoforycznej (z Najświętszym Sakramentem) w uroczystość Bożego Ciała była uroczysta procesja ( z aspersją - pokropieniem) przed Sumą, którą praktykowano w Kolonii ( XIII w.). Nawiązywała ona do dawnego zwyczaju zabierania ze sobą Eucharystii dla ochrony przed niebezpieczeństwami. Na początku XIV w. ową procesję znano już Niemczech, Anglii, Francji, Włoszech i Hiszpanii, a nawet w Polsce. W Niemczech też po raz pierwszy połączono ową procesję teoforyczną z procesją błagalną, związaną z modłami o urodzaje i zachowanie zbiorów od zarazy. Zatrzymywała się ona przy czterech stacjach (cztery strony świata), przy których odczytywano początki poszczególnych Ewangelii. Obie procesje dały w końcu jedną, która charakteryzując odtąd uroczystość Bożego Ciała rozpowszechniła się w całym Kościele i z niewielkimi zmianami (teksty modlitw i Ewangelie o tematyce eucharystycznej) dotarła do naszych czasów.

Procesja z Najświętszym Sakramentem w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej wyrusza z kościoła po głównej Mszy św. (Sumie) . Wierni, zgodnie z wielowiekową tradycją, niosą feretrony (ruchome ołtarze), chorągwie kościelne, wezgłowia (poduszki), sztandary cechowe, dziewczęta sypią kwiaty, unosi się wonny dym kadzideł, biją dzwony, a śpiewowi pieśni eucharystycznych często towarzyszy orkiestra. Procesja zatrzymuje się przy czterech ołtarzach, gdzie odczytywana jest Ewangelia, śpiewane są suplikacje i następuje błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Pierwszą taką procesję w uroczystość Bożego Ciała w naszej Ojczyźnie poprowadził biskup Nanker w Krakowie w 1320 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ksiądz z Polski tworzy internetową grę. "To produkcja, która opowiada historię!"

2026-04-07 08:00

[ TEMATY ]

gra

gra komputerowa

gra edukacyjna

"The Altar Boy Adventures"

Ksiądz dr Paweł Rybka stworzył grę przygodową The Altar Boy Adventures. Duchowny w wolnych chwilach uczył się sam programowania od podstaw. Jaki jest efekt?

Agata Kowalska: Skąd wziął się pomysł, żeby ksiądz stworzył grę komputerową? Czy to było marzenie z młodości, czy raczej odpowiedź na potrzeby duszpasterskie?
CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Episkopatu apeluje o modlitwę o pokój w jedności z Papieżem

2026-04-07 12:42

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda

BP KEP

Przewodniczący Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC zaapelował do duszpasterzy oraz wiernych Kościoła katolickiego w Polsce, aby dzień 11 kwietnia 2026 r., stał się szczególnym czasem modlitwy o pokój w jedności z Ojcem Świętym Leonem XIV.

Warszawa, dnia 7 kwietnia 2026 r.
CZYTAJ DALEJ

Od Niedzieli Palmowej po wielkanocne „Urbi et Orbi”. Papież Leon XIV wołał tylko o jedno

2026-04-07 18:40

[ TEMATY ]

pokój

modlitwa o pokój

wołanie o pokój

Leon XIV

Vatican Media

Od Niedzieli Palmowej po wielkanocne „Urbi et Orbi” Papież Leon XIV konsekwentnie prowadził Kościół ku jednemu wezwaniu: odłożyć broń, przerwać spiralę przemocy i pozwolić, by pokój Chrystusa przemienił ludzkie serca. W kolejnych celebracjach i wystąpieniach przypominał, że wojna uderza przede wszystkim w niewinnych, a prawdziwy pokój nie jest jedynie uciszeniem oręża, lecz rodzi się z miłości, dialogu i służby - przypomina Vatican News.

Już na początku Wielkiego Tygodnia Papież wskazał, że w wołaniu Ukrzyżowanego słychać „płacz tych, którzy są zdruzgotani, pozbawieni nadziei, chorzy i samotni” oraz „jęk boleści wszystkich tych, którzy są uciskani przez przemoc oraz wszystkich ofiar wojny”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję