Reklama

Kościół

Bp Damian Bryl objął kanonicznie diecezję kaliską

W liturgiczne wspomnienie NMP z Lourdes, w południe, w kaplicy Kurii Diecezjalnej w Kaliszu odbyło się kanoniczne objęcie diecezji kaliskiej przez nowego ordynariusza bp. Damiana Bryla.

[ TEMATY ]

Bp Damian Bryl

flickr.com/episkopatnews

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W kaplicy nastąpiło podpisanie dokumentów potwierdzających objęcie diecezji kaliskiej przez bpa Damiana Bryla, dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej.

Dokumenty zostały podpisane przez biskupa kaliskiego Damiana Bryla, administratora apostolskiego diecezji kaliskiej abp. Grzegorza Rysia, biskupa pomocniczego diecezji kaliskiej bp. Łukasza Buzuna, Kolegium Konsultorów i kanclerza Kurii ks. kan. Marcina Papuzińskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po podpisaniu dokumentów biskup kaliski Damian Bryl złożył Wyznanie Wiary.

W swoim słowie ordynariusz diecezji kaliskiej wyraził szacunek wobec każdej osoby, która tworzy wspólnotę diecezji. - Chciałbym wyrazić szacunek wobec tej wiary, którą przeszła nasza diecezja na razie w krótkim etapie jej istnienia. Chciałbym wyrazić szacunek wobec tego pięknego dzieła jednoczenia osób, które tworzą naszą diecezję, za to piękne dążenie ku jedności u jej początków. Szanując piękne i dobre dziedzictwo chciałbym razem z wami to dziedzictwo objąć i chciałbym razem z wami rozeznawać jak je dobrze i twórczo rozwijać – powiedział bp Bryl.

Reklama

Zapewnił, że będzie starał się jak najlepiej rozwiązywać pojawiające się trudne sprawy. - Mam świadomość też wielu trudnych spraw, które też przenikają życie naszej wspólnoty. Chciałbym podjąć je w odpowiedzialny sposób zgodnie z drogą, którą pokazuje nam papież Franciszek i Konferencja Episkopatu Polski. Bardzo dziękuję za to wszystko co na tej drodze już dokonało się także dzięki zaangażowaniu ks. arcybiskupa Grzegorza Rysia oraz osób z naszej diecezji i innych – mówił biskup kaliski.

Zaprosił duchowieństwo i wiernych na drogę przebaczenia, pojednania i odnowy zaufania. - Te trudne doświadczenia na różnych polach niektórych mocno dotknęły. Chciałbym, abyśmy wobec szczególnie tych, którzy czują się dotknięci, może skrzywdzeni taką drogę przebaczenia, pojednania i odnowy zaufania wspólnie podjęli – podkreślał duchowny.

Wskazywał, żeby zawsze w centrum wspólnoty diecezjalnej był Jezus. - Chciałbym, abyśmy postawili w centrum wszystkiego Pana naszego Jezusa Chrystusa i żebyśmy Jego szukali we wszystkim, żebyśmy razem modlili się, słuchali Jego Słowa, żeby rozpoznać do czego nas zaprasza. Chciałbym zaprosić, abyśmy podjęli zaproszenie papieża Jana Pawła II, które na początku nowego tysiąclecia mocno wybrzmiało, abyśmy „Kościół czynili domem i szkołą komunii” i abyśmy „żyli kulturą spotkania” jak mówi papież Franciszek. Chciałbym bardzo serdecznie do takiej wspólnej drogi zaprosić. Wierzę, że Jezus w mocy ducha jest w tej wspólnocie, którą razem tworzymy i wierzę, że On ją prowadzi – mówił ordynariusz diecezji kaliskiej.

Reklama

Swoją posługę zawierzył Maryi i św. Józefowi. - Ufam w szczególne wstawiennictwo Matki Bożej. Mocno Maryi zawierzam siebie i nas wszystkich. Ufam też w wielkie przewodnictwo i wstawiennictwo św. Józefa, który w naszej diecezji ma takie ważne miejsce – powiedział bp Bryl.

Podziel się cytatem

Radość z nowego biskupa dla diecezji kaliskiej wyraził abp Grzegorz Ryś. - Dla mnie ten dzień jest dniem wielkiej radości dlatego, że Kalisz ma swojego biskupa. Każdy Kościół zasługuje na własnego pasterza, a Kościół kaliski może nawet bardziej. Im dłużej z wami byłem tym bardziej byłem o tym przekonany, że to jest Kościół, który zasługuje na własnego biskupa, który go poprowadzi dalej. Kościół kaliski jest bardzo pięknym Kościołem, ma ogromny potencjał ewangelizacyjny – powiedział dotychczasowy administrator apostolski diecezji kaliskiej.

- Bardzo się cieszę, że Kościół dostaje pasterza, który wywodzi się z tych terenów, że dostaje pasterza, który ukazał się w Konferencji Episkopatu Polski jako biskup bardzo odpowiedzialny. Jestem spokojny o los tego Kościoła – akcentował hierarcha.

Podziękował za siedem miesięcy służby w Kościele kaliskim. - Tak jak umiałem tak starałem się temu Kościołowi przez te siedem miesięcy posłużyć. Dziękuję wszystkim za te wspólne siedem miesięcy. Jeśli ktoś czuje się przeze mnie dotknięty lub zraniony to przepraszam – powiedział abp Ryś, który zapewnił o modlitwie za Kościół kaliski i nowego biskupa.

Spotkanie zakończono modlitwą „Anioł Pański”.

Ingres biskupa kaliskiego Damiana Bryla do katedry św. Mikołaja w Kaliszu zaplanowano na sobotę przed Niedzielą Palmową.

Reklama

Bp Damian Bryl urodził się 10 lutego 1969 r. w Jarocinie.

W latach 1988-1994 odbywał formację filozoficzno-teologiczną w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął 26 maja 1994 r. w Poznaniu z rąk abp. Jerzego Stroby.

W latach 1994-1996 pracował jako wikariusz w parafii Najświętszego Serca Jezusa w Środzie Wielkopolskiej.

W 1996 r. podjął studia specjalistyczne na Universidad de Navarra w hiszpańskiej Pampelunie, ukończone w 1999 r. doktoratem z teologii.

Po powrocie do Polski (1999), został spowiednikiem, a od 2001 r. ojcem duchownym w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. W latach 1999-2001 pomagał w pracy duszpasterskiej w parafii Bożego Ciała w Poznaniu.

Posługę w seminarium duchownym łączył z pracą redakcyjną w miesięczniku „Katecheta” (do 2006).

W latach 2006-2010 pracował jako adiunkt na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

13 lipca 2013 r. papież Franciszek mianował go biskupem tytularnym Suliana i biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej. Sakrę biskupią przyjął 8 września 2013 r. Jako swoją dewizę biskupią przyjął słowa z Drugiego Listu do Koryntian: Caritas Christi urget nos („Miłość Chrystusa przynagla nas”).

W Konferencji Episkopatu Polski jest członkiem Komisji Wychowania Katolickiego, Komisji Duchowieństwa i Rady ds. Rodziny.

W sierpniu 2020 r. został wybrany członkiem rady stałej Konferencji Episkopatu Polski.

2021-02-11 14:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Damian Bryl, nowy biskup kaliski

[ TEMATY ]

ingres

Kalisz

Bp Damian Bryl

flickr.com/episkopatnews

Rozpoczął się ingres bp Damiana Bryla do katedry św. Mikołaja w Kaliszu. Od 2013 r. bp Bryl był biskupem pomocniczym poznańskim. W sierpniu 2020 r. wybrany został do Rady Stałej KEP. 25 stycznia 2021 r. papież Franciszek mianował go biskupem kaliskim. Objęcie kanoniczne diecezji miało miejsce 11 lutego, w święto Matki Bożej z Lourdes.

Bp Damian Bryl urodził się 10 lutego 1969 r. w Jarocinie.
CZYTAJ DALEJ

Wielka Brytania: nowa ustawa uderza w tajemnicę spowiedzi

2025-05-27 14:46

[ TEMATY ]

spowiedź

Adobe Stock

Katoliccy księża, którzy podczas spowiedzi dowiedzą się o molestowaniu seksualnym dzieci, muszą zgłosić penitentów policji – stwierdziła minister ds. kobiet w brytyjskim rządzie.

Na mocy nowej, jeszcze nie uchwalonej Ustawy o przestępczości i policji – Nienaruszalność Sakramentu Pojednania nie będzie chroniona. Kwestię podjęła antyreligijna organizacja National Secular Society (NSS). W odpowiedzi na żądania grupy ​​rząd podkreślił, że nie będzie „żadnych wyjątków” na podstawie miejsca ujawnienia przypadków molestowania seksualnego, „w tym w konfesjonale”.
CZYTAJ DALEJ

Ks. Tomasz Podlewski o „medialnym papiestwie", Leonie XIV i Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II

Gościem majowego spotkania z cyklu „Życie na gigancie” w częstochowskim duszpasterstwie akademickim „Emaus” był ks. dr Tomasz Podlewski – kapłan archidiecezji częstochowskiej, który obecnie mieszka w Rzymie, pracując jako dyrektor biura prasowego Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II. W poniedziałkowy wieczór 26 maja, licznie zebranym słuchaczom, na prośbę duszpasterza akademickiego ks. Michała Krawczyka, opowiedział on o swojej pracy i podzielił się rzymskim doświadczeniem czasu konklawe oraz wyboru i pierwszych celebracji Ojca Świętego Leona XIV. Poniżej przytaczamy fragmenty wypowiedzi ks. Podlewskiego.

W kontekście wyboru nowego papieża ks. Tomasz Podlewski mówił m. in.: „Dla mnie osobiście radość z wyboru nowego papieża to była radość podwójna. Najpierw bowiem, zanim na Placu Św. Piotra usłyszeliśmy konkretne nazwisko, wpierw w naszych uszach zabrzmiały znane wszystkim słowa Hamebus Papam. Dla mnie już same one były dostatecznym powodem wzruszenia, radości i wdzięczności wobec Boga. Przecież już sam fakt, że Kościół znowu ma papieża, jest w stanie napełnić serca katolików pokojem. I rzeczywiście tak było. Zdałem sobie sprawę, że ludzie wiwatują na cześć Ojca Świętego, nie wiedząc jeszcze, kto nim został. To była bardzo krótka i subtelna chwila, ale na mnie zrobiła wielkie wrażenie, dlatego starałem się ten moment jakoś uchwycić świadomością, objąć sercem i zachowuję go w pamięci bardzo żywo. Te słowa przyniosły nam wszystkim jasny przekaz: Łódź Piotrowa znowu ma kapitana! Na Watykanie znowu jest papież! Po czasie oczekiwania i sede vacante, nasz Kościół znów jest pod opieką Piotra! Dla mnie osobiście to był bardzo ważny moment i mimo że ten aplauz oddzielający słowa Hamebus Papam od konkretnych słów Cardinalem Prevost to była w sumie tylko chwila, dla mnie miała wielkie znaczenie. Ten ulotny moment, na który świadomie zwracam dziś uwagę, dla mojej duszy miał w sobie coś z radości dziecka, kiedy tata wraca do domu. Jeszcze nie wiedzieliśmy kim jest nowy papież, ale każdy zdał sobie sprawę, że Bóg po raz kolejny w dziejach Kościoła daje nam w prezencie przewodnika, którego sam dla nas zaplanował. Powiem szczerze, że ktokolwiek zostałby wówczas ogłoszony papieżem, przyjąłbym go z identyczną wdzięcznością i miłością, jako dar od samego Jezusa. Bo przecież tak jest”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję