Reklama

"TOTUS-y" rozdane

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Poeta ks. Jan Twardowski, aktorka Maja Komorowska i Centrum Młodzieży "U Siemachy" w Krakowie to tylko niektórzy laureaci tegorocznej nagrody TOTUS, określanej mianem "katolickiego Nobla" . Nagrody w trzech kategoriach rozdano 13 października br. podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie.

W kategorii "promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza" nagrodę TOTUS 2001 otrzymali ex aequo: dr inż. Stanisław Jabłonka z Wrocławia oraz Centrum Młodzieży "U Siemachy" z Krakowa. Dr inż. Jabłonka jest pracownikiem naukowym Politechniki Wrocławskiej. Jako ojciec niepełnosprawnego syna Macieja od wielu lat jest związany ze środowiskiem osób upośledzonych umysłowo i ich rodziców. Był inicjatorem powstania pierwszego we Wrocławiu przedszkola dla dzieci specjalnej troski, założył Warsztaty Terapii Zajęciowej "Wspólnota" we Wrocławiu, z których korzysta 50 dzieci.
Centrum Młodzieży "U Siemachy" z Krakowa doceniono za niesienie pomocy duchowej i materialnej młodzieży żyjącej w trudnych warunkach społecznych.
Nagrodę za promowanie nauczania papieskiego otrzymał konkurs "Pro Publico Bono", powołany w 1999 r. dla promowania inicjatyw obywatelskich. W ciągu trzech lat zgłoszono do niego siedemset inicjatyw organizacji pozarządowych, których celem działania była współpraca na rzecz dobra wspólnego i społeczeństwa obywatelskiego, w oparciu o zasadę pomocniczości. Kapituła konkursu bierze pod uwagę nowatorstwo inicjatywy, jej zasięg społeczny, umiejętność pozyskania środków oraz całkowitą przejrzystość w dysponowaniu środkami i brak jakichkolwiek zastrzeżeń natury etycznej.
Kapituła przyznała również nagrody za osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej. Otrzymali je: ks. Jan Twardowski - za całokształt osiągnięć twórczych, a szczególnie za wielką syntezę kultury i mistyki w czasach, gdy ta więź jest świadomie zrywana; oraz Maja Komorowska za całokształt osiągnięć twórczych, a także niepospolitość i autentyczność uprawianej sztuki. Nagrody TOTUS to statuetki anioła i 50 tys. zł. Przyznawane są przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia, założoną przez Konferencję Episkopatu Polski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Leon XIV: Jezus wymaga, byśmy zajęli stanowisko

2025-11-22 10:41

[ TEMATY ]

Jezus

Papież Leon XIV

wymaga

zajęli stanowisko

Vatican Media

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

W obliczu niesprawiedliwości, nierówności, gdzie depcze się godność ludzką, gdzie pozbawia się głosu tych, którzy są słabi: trzeba zająć stanowisko – powiedział Papież w katechezie podczas sobotniej audiencji jubileuszowej.

Podziel się cytatem – te słowa z Ewangelii wg św. Łukasza były inspiracją do katechezy, którą wygłosił Leon XIV.
CZYTAJ DALEJ

Ważna zmiana w Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego

Papież Leon XIV wydał Motu proprio, w którym reformuje zasady dotyczące przewodniczenia Papieskiej Komisji Państwa Watykańskiego. Dokument w formie listu apostolskiego wprowadza zmianę w podstawowej strukturze administrującej Watykanem - uchyla 1 punkt artykułu 8 poprzedniego Prawa Fundamentalnego Państwa Watykańskiego, który przewidywał, że stanowisko przewodniczącego Komisji może zajmować jedynie kardynał. Teraz mogą je obejmować także inne osoby.

Zgodnie z Motu proprio Papieża Leona XIV, opublikowanym 21 listopada, nie tylko kardynałowie, ale także „inni członkowie” mogą pełnić funkcję przewodniczącego Papieskiej Komisji Państwa Watykańskiego, a więc także świeccy – mężczyźni i kobiety.
CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: zakończyły się rekolekcje biskupów

2025-11-22 15:27

BP KEP

Na Jasnej Górze zakończyły się rekolekcje biskupów na temat „Być prorokiem nadziei”. W tym roku poprowadził je w dniach od 19 do 22 listopada ks. dr Jan Jędraszek SAC, filozof, rekolekcjonista i spowiednik z Domu Rekolekcyjnego Księży Pallotynów w Otwocku.

Ostatni dzień rekolekcji biskupów rozpoczęła Msza Święta w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej w intencji zmarłych kardynałów, arcybiskupów i biskupów. Uroczystej Eucharystii przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję