Był to też czas odnowienia przyrzeczeń kapłańskich, które zwyczajowo dokonuje się w Wielki Czwartek, jednak na skutek restrykcji spowodowanych pandemią, niewielu z księży uczestniczyło we Mszy św. Krzyżma w świdnickiej katedrze. Czwartkowe wspólne świętowanie odbyło się w trzech kościołach: w Świdnicy, Kłodzku i w Wałbrzychu. Program spotkania był podobny: adoracja Najświętszego Sakramentu, koronka do Bożego Miłosierdzia, okazja do spowiedzi św. oraz Msza św.
Potrzebna jest wspólnota
Kapłani z dekanatów centralnych spotkali się w par. NMP Królowej Polski w Świdnicy, pod przewodnictwem bp Marka Mendyka. Blisko stu kapłanów z uwagą słuchało słów biskupa diecezjalnego, który mówił o owocach miłości i jedności, które przynosi Eucharystia. Biskup zwrócił uwagę na pojawiające się w kapłanach emocje, a nawet przemoc, która ujawnia się w różnych sytuacjach duszpasterskich: - Już nie tylko na ambonie, ale nawet w konfesjonale czy w kancelarii. Ta przemoc sprawia, że burzymy relacje tak pieczołowicie budowane przez innych, a także przez nas samych. Dlatego potrzebna jest nam braterska wspólnota: wspólnota myśli, wspólnej modlitwy, wspólnego działania; potrzebujemy wspólnoty kontemplującej tajemnicę Chrystusowego Krzyża; Jego Kapłaństwa – podkreślał bp Mendyk.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
ks. Mirosław Benedyk
Msza św. pod przewodnictwem bp Marka Mendyka w kościele NMP Królowej Polski w Świdnicy
Troska o liturgię
W Kłodzku natomiast, ponad czterdziestu kapłanów w franciszkańskim kościele Matki Bożej Różańcowej, modliło się pod przewodnictwem bp Adama Bałabucha. Biskup pomocniczy diecezji świdnickiej w homilii zwrócił uwagę na troskę o wierne sprawowanie Mszy św., według norm liturgicznych, co jest wymowną, cichą, dyskretną miłością do Kościoła. – Nie jest to obojętne, jak ja sprawujemy Eucharystię. Wierność normom, które podaje mi Kościół, to jest moja miłość do Kościoła i wspólnoty, której przewodzę. Czy sam dostosowuję się do tych norm i staram się, by one były zachowywane? Starajmy się normy dotyczące liturgii poznawać i zachowywać je – zachęcał bp Bałabuch.
Stanisław Bałabuch
Kapłani zgormadzeni w kościele Królowej Różańca Św. w Kłodzku
Wierzcie w moc kapłaństwa
Pięćdziesięciu księży przybyło do kościoła Podwyższenia Krzyża Św. w Wałbrzychu, aby wspólnie z bp. seniorem Ignacym Decem sprawować Mszę św. - Przez wiele już lat użyczamy Chrystusowi naszych ust do głoszenia Ewangelii, do wypowiadania rozgrzeszenia z grzechów. Użyczamy naszych rąk do sprawowania Eucharystii i karmienia wiernych Ciałem Pańskim. Użyczamy naszych serc do miłowania chorych, biednych i źle się mających – mówił w homilii bp Dec, cytując słowa papieża Benedykta XVI: „Wierzcie w moc waszego kapłaństwa. Pamiętajmy, że nasze kapłaństwo mamy nie dla siebie, ale dla drugich, że udzielana przez nas moc nie pochodzi od nas, ale od Chrystusa."
ks. Mirosław Benedyk
Msza św. w kościele Podwyższenia Krzyża Św. w Wałbrzychu