Reklama

Biskup wpłynął do Wenecji gondolą

Niedziela Ogólnopolska 13/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

3 marca br. bp Angelo Scola został 47. patriarchą Wenecji. Od 1451 r. tytuł ten przyznaje się biskupom diecezji weneckiej, w skład której wchodzi nie tylko sama Wenecja i otaczające ją wyspy Laguny, ale i terytoria na stałym lądzie należące do regionu Veneto. Chociaż siedzibą patriarchatu jest wenecka bazylika św. Marka, liczba wiernych na wyspach nie przekracza 65 tys., podczas gdy na stałym lądzie jest ich ponad 370 tys.
Zgodnie z tradycją, nowo powołany biskup wpłynął do Wenecji gondolą. Orszak wodny uformowało 10 gondoli dla dostojników i gości oraz kilkanaście łodzi reprezentujących najważniejsze kluby wioślarskie Laguny. Na czele znalazły się dwie bogato zdobione gondole ośmiowiosłowe, od stuleci towarzyszące miejskim uroczystościom. Powiewały z nich weneckie flagi z lwem św. Marka, a na dziobach, zwieńczonych złotymi posążkami patrona miasta, trębacze wygrywali świąteczny hymn Viva Venezia! (Niech żyje Wenecja!). Bp Scola zasiadł w gondoli prowadzonej przez dwóch gondolierów w białych strojach. W orszaku towarzyszyli mu burmistrz Wenecji i prezydent regionu.
Powitalna przejażdżka pod słonecznym niebem zajęła godzinę, od Piazzale Roma, gdzie zaczyna się Canal Grande, po plac św. Marka. Wprawdzie tradycja nie przewiduje w dni świąteczne złej pogody, lecz na wypadek niespodziewanych kropli deszczu czuwały w pobliżu nietradycyjne, za to zadaszone, motorówki. Na mostach nie zabrakło diecezjan skandujących głośno w geście powitania.
Nie tylko malownicza oprawa nadała pierwszemu dniu nowego patriarchatu niecodzienne oblicze. Po raz pierwszy bowiem były patriarcha Wenecji - Marco CeM, który na własną prośbę po 23 latach służby udał się na emeryturę - sam przekazał pastorał swojemu następcy w bazylice św. Marka po odczytaniu bulli papieskiej. Nie miała do tej pory Wenecja biskupa emeryta - jedynie śmierć lub wybór na papieża przerywał biskupią posługę. Trzeba przypomnieć, że w XX wieku powołano stąd aż trzy głowy Kościoła. Byli to: w 1903 r. Giuseppe Sarto - Pius X; w 1958 r. Angelo Giuseppe Roncalli - Jan XXIII; a w 1978 r. Albino Luciani - Jan Paweł I.
Czytanie z Ewangelii św. Jana przewidziane na ten dzień, w którym bp Scola stanął na czele diecezji, zawierało przypowieść o Samarytance. Biskup wybrał z niego motto o "źródle żywym" i nieugaszonym pragnieniu, przyznając, że w otoczeniu weneckiej Laguny metaforyka wody wydała mu się, jak nigdy dotąd, wymowna.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kuria Metropolitalna w Lublinie reaguje na artykuł "GW" ws. ks. Mieczysława P.

2025-05-20 16:53

[ TEMATY ]

komunikat

Karol Porwich/Niedziela

W ramach wstępnego dochodzenia wysłuchaliśmy osób mających wiedzę na ten temat i oskarżanego księdza, jesteśmy w kontakcie z osobami zgłaszającymi swoją krzywdę. Sprawa została zgłoszona Dykasterii Nauki Wiary, czekamy na dalsze instrukcje - poinformował KAI kanclerz Kurii Metropolitalnej w Lublinie w odpowiedzi na artykuł "Gazety Wyborczej" opisujący przypadki molestowania seksualnego, jakiego wobec nastoletnich kobiet miał się dopuścić znany duszpasterz ks. Mieczysław P. z Lublina.

Dochodzenie wstępne w sprawie duchownego zostało rozpoczęte w październiku ubiegłego roku i zamknięte 20 grudnia. W ramach dochodzenia wysłuchaliśmy świadectw osób mających wiedzę w tej sprawie, jak i oskarżanego księdza. Wszystkie dokumenty zostały przekazane do Stolicy Apostolskiej. Otrzymaliśmy już odpowiedź, że zgłoszenie zostało przyjęte przez Dykasterię Nauki Wiary. Czekamy na dalsze instrukcje. Jesteśmy też w kontakcie z osobami zgłaszającymi swoją krzywdę.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: kard. Parolin ujawnia motywy wyboru Leona XIV

„Wysłuchaliśmy głosu Ducha Świętego, aby wybrać człowieka przeznaczonego do przewodzenia Kościołowi powszechnemu, następcę Piotra, biskupa Rzymu” Tymi słowami rozpoczyna się przedmowa kardynała Pietro Parolina, do książki „Leone XIV. La via disarmata e disarmante” („Leon XIV. Droga nieuzbrojona i rozbrajająca”), opublikowanej dzisiaj przez wydawnictwo San Paolo i napisanej przez włoskiego dziennikarza Antonio Preziosi.

Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej przywołuje atmosferę konklawe i pierwsze chwile nowego pontyfikatu: „Długie i gorące oklaski towarzyszyły słowom, którymi kardynał Robert Francis Prevost przyjął kanoniczny wybór na Stolicę Piotrową. Była to chwila intensywna, wręcz dramatyczna, jeśli pomyśleć o ciężarze, jaki spoczął na barkach jednego człowieka” - wspomina. Kard. Parolin opisuje Leona XIV jako człowieka o spokojnej twarzy, o jasnym i silnym stylu, uważnego na wszystkich i zdolnego do zaoferowania rozwiązań wyważonych, pełnych szacunku”. Kardynał kończy, wyrażając nadzieję, że „Kościół będzie każdego dnia coraz bardziej jaśniał jako świadek miłości Boga”.
CZYTAJ DALEJ

Głuszyca. Żył prosto, wiernie, uczciwie - pożegnanie Jerzego Białka

2025-05-22 15:01

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

Głuszyca

pogrzeb taty kapłana

ks. Andrzej Białek

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Msza święta pogrzebowa śp. Jerzego Białka w kaplicy św. Józefa Oblubieńca NMP w Głuszycy pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka, z udziałem kapłanów, rodziny i licznych wiernych

Msza święta pogrzebowa śp. Jerzego Białka w kaplicy św. Józefa Oblubieńca NMP w Głuszycy pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka, z udziałem kapłanów, rodziny i licznych wiernych

Był aktywnym członkiem wspólnoty i człowiekiem głębokiej wiary. Zostawił po sobie trwały ślad modlitwy, poświęcenia i pracowitości – podkreślił ks. kan. Sławomir Augustynowicz, proboszcz parafii Chrystusa Króla w Głuszycy, dając świadectwo o swoim parafianinie śp. Jerzym Białku.

W czwartek 22 maja w kaplicy św. Józefa Oblubieńca NMP odbyły się uroczystości pogrzebowe taty ks. kan. Andrzeja Białka – proboszcza parafii św. Franciszka z Asyżu w Świebodzicach. Mszy świętej przewodniczył bp Marek Mendyk, który w wygłoszonej homilii odwołał się fragmentu ewangelii o wskrzeszeniu Łazarza, przyjaciela Jezusa, jako obrazu nadziei, że życie nie kończy się śmiercią, ale trwa w zjednoczeniu z Bogiem.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję