Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Rodzice katechetami dziecka

2021-06-10 08:26

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

- Obok Chrztu świętego, który bywa bramą do wszystkich sakramentów, przez który rodzimy się do życia Bożego i który stanowi drogę człowieka wierzącego do spotkania z Chrystusem, Komunia święta jest tak naprawdę przygotowaniem i wejściem w największą tajemnicę naszej wiary, w tajemnicę Eucharystii, zjednoczenia sakramentalnego z Chrystusem, w Jego Ciele i Krwi - tłumaczył ks. prałat Ireneusz Kulesza proboszcz parafii archikatedralnej pw. św. Stanisława Kostki w Łodzi.

Zobacz zdjęcia: Łódź: Rodzice katechetami dziecka

Reklama

Przygotowania do Pierwszej Komunii świętej obejmują trzy lata katechezy szkolnej. Najważniejszy jest jednak ostatni rok. Ze względu na panującą pandemię obecność na Mszach świętych niedzielnych w katedrze zostały jesienią i zimą znacznie ograniczone. Obok nauczania zdalnego księża i katecheci szukali różnych możliwości przygotowania dzieci. - Pisałem listy do rodziców z prośbą, by uaktywniali swoje możliwości i obecność w kontakcie z dziećmi w przygotowaniu do Pierwszej Komunii świętej. Podałem też adresy linków do filmów specjalnych, które archidiecezja przygotowała. Stąd też powróciło przez tę pandemię to prawdziwe pojęcie, że pierwszymi nauczycielami, pierwszymi wychowawcami i pierwszymi katechetami dziecka są rodzice i dziadkowie jako pomocnicy rodziców - podkreślił ks. Ireneusz.

W tym roku dzieci do Pierwszej Komunii świętej przystępowały w małych grupach w soboty w godzinach popołudniowych. Ksiądz Proboszcz wyraził wielką radość, że w tych trudnych czasach rodzice fantastycznie zdali egzamin przygotowując dzieci.

Posiłkowali się katechetami, księżmi, dziadkami, ale najważniejszymi nauczycielami dla swoich dzieci w przygotowaniu do pełnego uczestnictwa we Mszy świętej byli rodzice.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kaszewice: Dom Seniora na 100 - lecie powstania Diecezji Łódzkiej

[ TEMATY ]

dom seniora

archidiecezja łódzka

Kaszewice

Archiwum Caritas Archidiecezji Łódzkiej

Wizerunek budynku Domu Seniora

Wizerunek budynku Domu Seniora

Zgodnie z zapowiedzią Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia Metropolity Łódzkiego ofiary na tacę złożone w najbliższą niedzielę, 13 września, przeznaczone zostaną na sfinansowanie trwających prac budowlanych i zakup niezbędnego wyposażenia Domu Seniora „Pomocna Dłoń” w miejscowości Kaszewice koło Bełchatowa. Dom Seniora jest wyrazem wdzięczności wobec Pana Boga za dar Diecezji Łódzkiej w roku Jubileuszu 100-lecia jej powstania.

CZYTAJ DALEJ

Abp Marek Jędraszewski w Kalwarii Zebrzydowskiej o wspólnocie serc Jezusa i Maryi

2021-06-12 09:29

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Diecezja.pl

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. rozpoczynającej drugi dzień obrad 389. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej. Metropolita krakowski podkreślił, że zbieżność liturgicznych obchodów Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny i Najświętszego Serca Pana Jezusa skłania, „abyśmy raz jeszcze powrócili do idei Eleusy, która w swej istocie mówi o przedziwnej wspólnocie Serc Jezusa i jego Przeczystej Matki".

Na początku homilii abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę na ikonograficzny typ Eleusy, w którym namalowany jest wizerunek Matki Bożej Kalwaryjskiej. Podkreśla on silny związek uczuciowy między Maryją, a Dzieciątkiem Jezus. – Stojące na kolanach Matki Dzieciątko Jezus mówi coś do Maryi, a Jej twarz, dostojna i spokojna, wskazuje na to, że słowa Jezusa głęboko zapadają głęboko w Jej serce. Jednakże Jej oczy nie są, jak jest to zazwyczaj w tego rodzaju obrazach, skierowane w stronę Dzieciątka, ale do modlących się przed Obrazem ludzi – opisywał metropolita krakowski, który przywołał historię kultu kalwaryjskiego wizerunku.

CZYTAJ DALEJ

Biskupi za obowiązkowym udziałem uczniów w lekcjach religii lub etyki

2021-06-12 16:33

[ TEMATY ]

biskup

katecheza

Karol Porwich/Niedziela

Biskupi zgodnie stoją na stanowisku, że należy wprowadzić obowiązek, aby każdy uczeń uczestniczył w lejcach religii bądź etyki powiedział KAI przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP - bp Wojciech Osial.

Biskup Osial zaznaczył, że wcześniej zostały wystosowane ankiety na ten temat do biskupów i Wydziałów Katechetycznych poszczególnych Kurii diecezjalnych. Pozwoliły one nakreślić kierunki rozwoju katechezy w Polsce. „Biskupi są zgodni co do konieczności podejmowania starań o wprowadzenie obowiązkowego wyboru pomiędzy religią bądź etyką. Ale oczywiście uczeń mógłby też wybrać zarówno religię jak i etykę. Chodzi o to, żeby nie było dotychczas funkcjonującego zapisu, który mówi, że uczeń może nie wybrać żadnego z tych przedmiotów. Staramy się o to, aby nie było dotychczasowej możliwości rezygnacji zarówno z religii jak i etyki – powiedział przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję