Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Przez całe życie przyjmujcie Ciało Jezusa czystym sercem!

2021-07-12 13:40

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Wraz z początkiem wakacji w archidiecezji łódzkiej zakończyły się uroczystości pierwszych komunii świętych. Pandemia nieco pokrzyżowała wcześniejsze plany organizacji uroczystości zarówno w kościołach, jak i w lokalach. Jednak już od początku maja w łódzkich parafiach odbywały się mniejsze lub większe uroczystości dla trzecioklasistów. Wiele parafii rozdzieliło klasy na mniejsze grupy, tak by każdy mógł przeżyć swoją I Komunię Świętą razem z najbliższą rodziną. W niektórych wspólnotach odbywały się także uroczystości indywidualne.

W parafii świętego Wojciecha msze święte komunijne odprawiane były w soboty i w niedzielę przez kilka tygodni, tak by dzieci i ich rodziny miały jak najlepsze warunki do przeżycia uroczystości. W parafii Najświętszego Zbawiciela na łódzkich Kozinach dzieci klas trzecich podzielone zostały na dwie grupy, tak by przy zachowaniu norm epidemicznych, jak największa liczba bliskich mogła wziąć udział w tej ważnej uroczystości. Ksiądz Rafał Dąbrowski przez cały rok przygotowywał dzieci do tej ważnej dla nich chwili. Dzień wcześniej odprawił nabożeństwo, podczas którego dzieci i ich rodzice odnowili przyrzeczenia chrzcielne. Najmłodsi przystąpili także po raz pierwszy do sakramentu pokuty. - Pan Jezus zaprosił was dziś do siebie, tu do kościoła, ponieważ wydaje dla Was ucztę. Ta uczta to msza święta, która nazywamy ucztą eucharystyczną albo po prostu Eucharystią. Dotychczasowe wasze uczestnictwo we mszy nie było pełne. Spotykaliście się wprawdzie z Jezusem, ale nie mogliście jeszcze przyjmować go w komunii świętej (…) Właśnie dziś przypada dzień, na który z niecierpliwością czekaliście. To dzisiaj Pan Jezus zastawił dla was stół Słowa Bożego i stół Eucharystii. Już niebawem przyjmiecie Ciało Pana Jezusa ukryte pod postacią chleba. Będziecie świadkami prawdziwego cudu. Bo oto na słowa kapłana zwykły biały opłatek przemieni się w Ciało Jezusa! Ten opłatek pomimo, że będzie nadal wyglądał tak samo, to stanie się zasłoną dla prawdziwego Boga, którego będziecie mogły przyjąć do swoich serc. Na pewno was to dziwi, ale ten cud przemiany chleba w Ciało Chrystusa zadziwia nie tylko was! – mówił ks. Rafał Dąbrowski.

Reklama

Następnie celebrans wyjaśnił dzieciom sens Eucharystii i częstego przyjmowania Komunii Świętej. - Wielki to cud i wielka tajemnica. Tak wielki, że wielu ludziom wydaje się wręcz niemożliwy! (…) Dusza potrzebuje Bożego pokarmu, czyli takiego chleba, który pochodzi z nieba. Tym cudownym i wyjątkowym chlebem jest sam Jezus, który powiedział: „Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba”. Takiego właśnie chleba, czyli samego Jezusa, potrzeba każdej ludzkiej duszy, żeby mogła żyć wiecznie. Pamiętajcie, żeby zawsze przez całe życie przyjmować czystym sercem Ciało Pana Jezusa i zawsze pięknie dziękować mu za tak wspaniały dar – zakończył ks. Dąbrowski.

W Zespole Szkół Salezjańskich uroczystości przystąpienia do sakramentu pokuty i Pierwszej Komunii Świętej miały charakter indywidualny. Praktycznie codziennie, od kwietnia do końca maja, w kaplicy szkolnej ks. Paweł Szczepaniak, katecheta, sprawował indywidualne liturgie tego sakramentu, w których uczestniczyło tylko dziecko pierwszokomunijne i jego najbliższa rodzina. Taka forma daje także możliwość lepszego i głębszego przeżycia tej uroczystości przez samo dziecko, jak i jego rodzinę. - Żeby mieć siłę trzeba jeść. Eucharystia obdarza nieśmiertelnością, daje życie wieczne. Chciałbym, by moi uczniowie było odważni, skuteczni. Widzę na to sposób - częste przyjmowanie komunii świętej – mówi salezjanin ks. Paweł Szczepański do dzieci klas trzecich przystępujących do I Komunii Świętej.

Jak zapowiadają księża proboszczowie, w wielu parafiach w archidiecezji łódzkiej na stałe wprowadzone zostaną osobne msze dla dzieci przystępujących do I Komunii Świętej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Pożegnanie śp. ks. kan. Józefa Komperdy

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Wczoraj wieczorem w kościele pw. św. Wojciecha w Łodzi – Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia – celebrowana była Msza święta żałobna za zmarłego księdza kanonika Józefa Komperdę – długoletniego proboszcza parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Szczercowie. Uroczystej liturgii przewodniczył ksiądz arcybiskup senior Władysław Ziółek, który we wprowadzeniu do liturgii przypomniał postać Zmarłego.

CZYTAJ DALEJ

Film „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie" – oficjalnym filmem beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia

2021-08-03 17:49

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

kard. Wyszyński

Materiał prasowy

- Chcieliśmy pokazać nie tylko młodego księdza, ale przede wszystkim młodego człowieka, który w czasie wojny spotyka się z dylematami zemsty i przebaczenia – mówił Tadeusz Syka, reżyser i producent podczas konferencji prasowej 3 sierpnia prezentującej kulisy powstania filmu fabularnego „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie". Film jest oficjalną produkcją przygotowaną na wrześniową beatyfikację Prymasa.

Film opowiada historię księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego - kapelana Armii Krajowej, działającego w okresie Powstania Warszawskiego pod pseudonimem „Radwan III". Jest biograficznym dramatem wojennym. Ukazuje nieznane fakty z życia przyszłego Prymasa, gdy jako młody ksiądz zaangażował się w Laskach pod Warszawą w działalność podziemną jako kapelan AK, a w czasie Powstania – kapelan szpitala powstańczego.

CZYTAJ DALEJ

Kadrówka wyrusza z podkrakowskich Oleandrów do Kielc

2021-08-05 19:36

[ TEMATY ]

Kraków

Józef Piłsudski

Kielce

PAP

W piątek 6 sierpnia z krakowskich Oleandrów wyruszy 56. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej upamiętniający żołnierzy, którzy 6 sierpnia 1914 roku pod wodzą Józefa Piłsudskiego wyruszyli z krakowskich Oleandrów do zaboru rosyjskiego. 12 uczestnicy marszu dotrą do Kielc.

Kadrówka przejdzie 120 kilometrów. Uczestnicy przejdą przez Jędrzejów, Chęciny, aż 12 sierpnia Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej dotrze do Kielc. Uroczystości kieleckie odbędą się na Placu Wolności i przed dawnym Pałacem Biskupów Krakowskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję