Reklama

Włochy

75-lecie kapłaństwa włoskiego biskupa

Niezwykle rzadką 75. rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich obchodzi włoski biskup Luigi Bettazzi. 98-letni emerytowany ordynariusz diecezji Ivrea jest ostatnim żyjącym włoskim uczestnikiem Soboru Watykańskiego II.

[ TEMATY ]

biskup

rocznica

Włochy

Wikipedia

Bp. Luigi Bettazzi

Bp. Luigi Bettazzi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Swój jubileusz hierarcha świętował 4 sierpnia w kaplicy Różańcowej w bazylice św. Dominika w Bolonii, gdzie w 1946 roku przyjął w wieku 23 lat święcenia kapłańskie.

– Dziękuję Panu za to, że mnie powołał, że się mną opiekował, że zawsze mi na nowo przebaczał każdy błąd, jaki popełniłem – mówił bp Bettazzi na zakończenie Mszy św., którą z nim koncelebrowali: metropolita Bolonii kard. Matteo Zuppi, abp Arrigo Miglio, który był następcą bp. Bettazziego w Ivrei oraz pochodzący z Ivrei bp Roberto Farinella, odynariusz Bielli. Obecny na liturgii był burmistrz Bolonii Virginio Merola.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Sędziwy dziś hierarcha brał udział w trzech ostatnich sesjach soborowych w 1963, 1964 i 1965 roku jako młody biskup pomocniczy w Bolonii. – To doświadczenie nauczyło nas znaczenia kolegialności i synodalności, które papież Franciszek umieścił w sercu Kościoła. Na początku soboru wielu spodziewało się, że wszystkie decyzje soboru zostały już napisane, ale tak się nie stało, dzięki woli papieża Jana XXIII, który chciał, by prawdziwym protagonistą tego historycznego procesu był lud Boży za pośrednictwem biskupów przybyłych z całego świata – podkreślił bp Bettazzi podaczas lipcowego sympozjum w Weronie.

Reklama

Odrzucił głosy mówiące o potrzebie zwołania nowego soboru, gdyż – jego zdaniem – Kościół znajduje się dopiero w połowie drogi wprowadzania w życie Vaticanum II i teraz trzeba przebyć drugie pół. Tymczasem „grozi nam raczej cofnięcie się niż pójście naprzód”. Jako przykład podał liturgię, gdzie „klerykalizm ma wciąż tyle do powiedzenia”.

– Na szczęście Pan dał nam takiego papieża jak Franciszek, który choć sam nie uczestniczył w soborze, wprowadza go w życie – wskazał hierarcha.

W ubiegłym roku w wywiadzie dla tygodnika „Famiglia Cristiana” bp Bettazzi powiedział, że najpiękniejszym dokumentem soborowym była konstytucja dogmatyczna o Objawieniu Bożym „Dei Verbum”, która „przywróciła słowo Boże do rąk i serc wszystkich ochrzczonych”.

Za najlepiej wdrożony uznaje konstytucję o liturgii świętej „Sacrosanctum Concilium”, która „przywraca liturgię jako modlitwę całego ludu Bożego”, choć – jego zdaniem – „poza wprowadzeniem języków narodowych nie zrobiono wiele dla przezwyciężenia klerykalizmu, czyli dominacji duchownych, nie tylko w liturgii”.

Z kolei najważniejszym dokumentem jest dla niego konstytucja duszpasterska o Kościele w świecie współczesnym „Gaudium et spes”, która „zmienia perspektywę”: Kościół nie jest już „surowym sędzią i oblężoną twierdzą”, lecz otwiera się na „odczytywanie znaków czasu”, jest „towarzyszem drogi człowieka”. – Gdybyśmy tylko byli w stanie w pełni urzeczywistnić jego literę i ducha – postulował bp Bettazzi.

Reklama

Według niego, wiele w tym względzie pozostaje jeszcze do zrobienia. – Rewolucja kopernikańska zawarta w „Gaudium et spes” (nie ludzkość dla Kościoła, tylko Kościół dla ludzkości) i w [konstytucji dogmatycznej o Kościele] „Lumen gentium” (nie wierni dla hierarchii, tylko hierarchia dla wiernych) z trudem się umacniają – podkreślił były uczestnik Soboru Watykańskiego II.

Luigi Bettazzi urodził się w 1923 roku w Treviso, gdzie pracował jego ojciec, jednak rodzina przeniosła się do Bolonii – rodzinnego miasta matki. Po święceniach kapłańskich studiował teologię na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim i filozofię na Uniwersytecie Alma Mater w Bolonii. Wykładał w bolońskim regionalnym seminarium duchownym, był też duszpasterzem młodzieży i akademickim. W 1963 roku został biskupem pomocniczym w Bolonii, a od 1966 do 1999 roku był ordynariuszem diecezji Ivrea.

W 1968 roku został przewodniczącym włoskiego oddziału Pax Christi, a 10 lat później – przewodniczącym międzynarodowym tego ruchu katolików na rzecz pokoju i był nim do 1985 roku. Za swą działalność otrzymał w 1985 roku prestiżową Międzynarodową Nagrodę UNESCO za Wychowanie dla Pokoju.

W 1978 roku chciał być zakładnikiem Czerwonych Brygad w zamian za uwolnienie porwanego przez nich premiera Aldo Moro, jednak nie dostał na to zgody watykańskiego Sekretariatu Stanu.

2021-08-06 18:52

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: papież zapewnił Włochów i cały świat o swej bliskości i modlitwie

[ TEMATY ]

Wielki Tydzień

Włochy

przesłanie

papież Franciszek

pandemia

PAP

Dziś wieczorem na początku wieczornych wiadomości włoskiej telewizji publicznej RAI 1 wyemitowano wideoprzesłanie Ojca Świętego w związku z dramatyczną sytuacją, w jakiej znalazły się Włochy i cały świat na początku Wielkiego Tygodnia.

Oto tekst papieskiego orędzia w tłumaczeniu na język polski:
CZYTAJ DALEJ

Jadowniki Mokre pożegnały śp. abpa Józefa Kowalczyka

2025-08-23 13:35

[ TEMATY ]

abp Józef Kowalczyk

Archidiecezja Gnieżnieńska

- Śp. abp Józef Kowalczyk żył dla Pana, żył i pracował dla Jego Kościoła. Świadkowie jego codziennej pracy zaświadczają, że była gigantyczna - powiedział abp Wiktor Skworc o zmarłym byłym nuncjuszu apostolskim w Polsce i Prymasie. Były biskup tarnowski przewodniczył Mszy św. żałobnej w kościele w Jadownikach Mokrych - rodzinnej parafii abpa Kowalczyka.

Liturgię poprzedziła procesja z trumną byłego nuncjusza apostolskiego w Polsce z Ośrodka Opiekuńczo - Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Caritas Diecezji Tarnowskiej do kościoła parafialnego. Abp Kowalczyk był inicjatorem powstania ośrodka, a 24 lata temu otwierał go także ówczesny biskup tarnowski Wiktor Skworc.
CZYTAJ DALEJ

Ingres biskupa Edwarda Kawy do katedry w Kamieńcu Podolskim

2025-08-23 13:33

Miłość, która jest powołana do niesienia ludziom Dobrej Nowiny i przemieniania świata, powinna znajdować odzwierciedlenie zarówno w naszym życiu społecznym, jak i w życiu kościelnym - mówił bp Edward Kawa w homilii podczas ingresu do katedy św. Apostołów Piotra i Pawła w Kamieńcu Podolskim. Przed uroczystością nawiązał do słów Jana Pawła II wypowiedzianych w Wadowicach, odnosząc je do swojej dotychczasowej posługi we Lwowie: "Tu wszystko się zaczęło".

Dotychczasowy biskup pomocniczy Archidiecezji Lwowskiej Edward Kawa został mianowany nowym biskupem diecezjalnym diecezji kamieniecko-podolskiej 1 lipca 2025 roku, po tym jak papież Leon XIV przyjął rezygnację biskupa Leona Dubrawskiego w związku z osiągnięciem przez niego wieku emerytalnego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję