Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ewangelia jest światłem ogarniającym całą rozległą przestrzeń życia społecznego: od rodziny po kulturę, od szkoły po uniwersytet, młodzież i środki masowego przekazu, gospodarkę i politykę. Chrystus wychodzi naprzeciw człowiekowi, gdziekolwiek on się znajduje i działa, nadając pełny sens jego istnieniu.
Jan Paweł II - papież
(Z rozważań przed modlitwą Anioł Pański - 27 lipca 2003 r.)

"Anioł Pański" z Papieżem

Dzisiejsza Europa potrzebuje katolików dojrzałych w wierze i zaangażowanych misyjnie, którzy będą świadczyć o miłości Boga do wszystkich ludzi. Mówił o tym Jan Paweł II w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański do pielgrzymów zgromadzonych 27 lipca na dziedzińcu Pałacu Apostolskiego w Castel Gandolfo.
"Kościół otrzymał od Chrystusa Zmartwychwstałego polecenie głoszenia Ewangelii aż po krańce ziemi" - powiedział Papież. Zwrócił uwagę, że w ostatnich tygodniach kilkakrotnie przypominał, iż do tego zadania zostały powołane szczególnie chrześcijańskie wspólnoty Europy. Wypada bowiem, aby "na tym kontynencie wszyscy wierzący umieli odnajdywać entuzjazm ewangeliczny do głoszenia i świadczenia [o Dobrej Nowinie]" - dodał Jan Paweł II. Zauważył, że często Pismo Święte jest mało czytane i poznawane, katecheza nie zawsze jest pogłębiona i rzadko przyjmuje się sakramenty. "W ten sposób zamiast prawdziwej wiary szerzy się puste i mało zaangażowane uczucie religijne, które może się stać agnostycyzmem i praktycznym ateizmem" - stwierdził.
"Europa dzisiejsza potrzebuje obecności katolików dojrzałych w wierze i chrześcijańskich wspólnot misyjnych, które będą świadczyć o miłości Boga do wszystkich ludzi" - mówił dalej Ojciec Święty. Zaznaczył, że to ciągłe głoszenie Chrystusa wymaga pogłębionej jedności i wspólnoty w łonie Kościoła, a także szczerego zaangażowania na polu ekumenicznym i w dialogu z wyznawcami innych religii.
"Kościele w Europie, wejdź w nowe tysiąclecie z Księgą Ewangelii!" - powiedział Jan Paweł II, cytując słowa orędzia wystosowanego do ludu Bożego przez uczestników specjalnego zgromadzenia Synodu Biskupów dla Europy w 1999 r.

Jan Paweł II do Polaków

"Serdecznie witam i pozdrawiam moich Rodaków.
Już po raz czwarty, podczas środowych katechez na temat Liturgii Godzin, rozważamy Psalm Miserere. Powtarzamy go w Jutrzni brewiarzowej w każdy piątek, dzień męki i śmierci Chrystusa na krzyżu.
W tej modlitwie błagamy Boga o odpuszczenie grzechów i o Jego miłosierdzie: «Zmiłuj się nade mną, Boże, w swojej łaskawości, w ogromie swej litości zgładź nieprawość moją! Obmyj mnie zupełnie z mojej winy i oczyść mnie z grzechu mojego!» (por. Ps 50, 3-4).
Niech Bóg daje nam prawdziwą skruchę i szczere wyznanie win w sakramencie pokuty: «Boże, moją ofiarą jest duch skruszony, pokornym i skruszonym sercem Ty, Boże, nie gardzisz» (por. Ps 50, 19).
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus".

Audiencja generalna 30 lipca 2003 r.

Przeciwko legalizacji związków homoseksualnych

Reklama

W związku z opublikowanym 31 lipca br. w Watykanie dokumentem sprzeciwiającym się legalizacji związków homoseksualnych sekretarz watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary - abp Angelo Amato w wywiadzie dla Radia Watykańskiego powiedział, że "Kościół szanuje osoby o skłonnościach homoseksualnych i zachęca je do życia w czystości". Kościół - przypomniał - uważa, że takie skłonności są "obiektywnie nieuporządkowane" oraz że "czyny homoseksualne są grzechami pozostającymi w głębokiej sprzeczności z czystością".
Katoliccy parlamentarzyści, głosując za legalizacją związków homoseksualnych, dopuściliby się czynu sprzecznego z zasadami moralności - wskazał Arcybiskup.
"W przypadku zajęcia postawy tolerancji katolicy mają obowiązek przypominać państwu o niemoralnym charakterze tego zjawiska oraz o konieczności utrzymania zjawiska w takich granicach, aby nie stanowiło ono zagrożenia dla moralności społecznej i nie narażało młodych pokoleń na błędne koncepcje płciowości i małżeństwa" - powiedział abp Amato.
Z kolei w odniesieniu do legalnego uznania związku homoseksualnego lub zrównania go w prawach z małżeństwem obowiązkiem katolików jest przeciwstawić się temu w sposób jasny i uzasadniony, "odwołując się do prawa odmowy posłuszeństwa z pobudek sumienia". Hierarcha krytycznie ocenił ewentualność adopcji dzieci w przypadku par homoseksualnych, podkreślając, że "może to prowadzić do radykalnej zmiany koncepcji małżeństwa", którego zadaniem jest prokreacja i wychowanie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Watykan postuluje reformę ONZ i umocnienie Rady Bezpieczeństwa

Stolica Apostolska opowiada się za umocnieniem pozycji Rady Bezpieczeństwa ONZ i głęboką reformą Narodów Zjednoczonych. Stolica Apostolska jest od dawna przekonana, że dobro społeczności całego świata mogą zapewnić jedynie "odpowiednie struktury mające globalne kompetencje" - powiedział 24 lipca przewodniczący Papieskiej Rady "Iustitia et Pax" - abp Renato Martino.
Aby zreformować ONZ w tym duchu, należy wzmocnić pozycję Rady Bezpieczeństwa. Jednocześnie ONZ musi mieć możliwość przeforsowania określonych norm w dziedzinie gospodarczej i społecznej, takich jak ochrona środowiska i zdrowia.
Abp Martino, który w latach 1987- 2002 był stałym obserwatorem Stolicy Apostolskiej przy ONZ, zapowiedział, że jesienią Stolica Apostolska zorganizuje w siedzibie głównej ONZ konferencję z udziałem m.in. sekretarza generalnego ONZ Kofi Annana.

"Pontyfikat przełomu tysiącleci.
25 lat Jana Pawła II na stolicy Św. piotra"

Taki tytuł nosi nowo otwarta wystawa na Jasnej Górze, będąca ekspozycją wędrującą. Jej szlak peregrynacyjny po Polsce rozpoczyna się właśnie na Jasnej Górze. Honorowy patronat nad wystawą objął nuncjusz apostolski w Polsce - abp Józef Kowalczyk, który 26 lipca br. dokonał uroczystego otwarcia ekspozycji. Na uroczystość przybył z Rzymu ks. prał. Paweł Ptasznik z Polskiej Sekcji Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. Wśród gości inaugurujących wystawę znaleźli się również: generał Zakonu Ojców Paulinów - o. Izydor Matuszewski, jej twórcy i organizatorzy: dyrektor Ośrodka Dokumentacji Pontyfikatu Jana Pawła II - ks. Jan Główczyk CSSR, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Krakowie - ks. dr Andrzej Józef Nowobilski oraz kustosz zbiorów jasnogórskich - o. Jan Golonka, a także prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona. Ekspozycja, mieszcząca się w Auli o. Kordeckiego, czynna będzie do 20 sierpnia. Następnie zostanie zaprezentowana w Radomiu, Tarnowie, Krakowie i Wrocławiu.
"Jasnogórska cząstka jest wkomponowana w posługę Ojca Świętego" - stwierdził Generał Zakonu podczas otwarcia wystawy. Nie dziwi zatem fakt, że właśnie Jasnogórskie Sanktuarium zostało wybrane na miejsce inauguracji tego przedsięwzięcia.
Ekspozycja składa się z ok. 420 obiektów. Ilustruje cały Pontyfikat Jana Pawła II i czasy związane z jego osobą przed wstąpieniem na tron papieski. Jest to zaledwie cząstka ogromnego, 10-tysięcznego zbioru obiektów muzealnych zgromadzonych w Ośrodku Dokumentacji Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie. Obiekty prezentowane na "wędrującej" wystawie mają różnorodny charakter, wymiar i wartość. Ekspozycję otwiera dział historyczny, czyli obiekty najstarsze, unikalne, które przez lata znajdowały się poza granicami kraju i które zostały zwrócone "w najgodniejsze ręce" - papieskie, wzbogacając tym samym naszą kulturę i muzealnictwo.
Ważnym działem wystawy jest martyrologia narodu polskiego. Najistotniejszą część ekspozycji stanowią jednak "Papanalia", czyli kolekcja przedmiotów bezpośrednio związanych z osobą Ojca Świętego. Swoistym wypełnieniem wystawy jest dział szeroko pojętej sztuki sakralnej oraz związany z nią dział darów i pamiątek składanych Ojcu Świętemu podczas jego licznych pielgrzymek apostolskich.
Zachęcając wszystkich do odwiedzenia wystawy, warto przytoczyć słowa abp. Józefa Kowalczyka, który pod wpływem uroku ekspozycji stwierdził: "Jesteśmy pokoleniem, które ma wyjątkowe szczęście poznać Jana Pawła II osobiście, a zarazem przez dzieła, jakich dokonał, przez poczynania, których świadectwo znajdujemy na tej wystawie".

Marta Bilonowicz-Hutna

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi, że nie wystarcza sama chęć pomagania

2025-07-10 21:29

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Czytamy następnie, że Samarytanin: „Podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem”. To również ważne przesłanie, które płynie do nas z dzisiejszej Ewangelii. Mówi ono, że nie wystarcza tylko sama chęć pomagania. Ważne jest, aby pomagać mądrze, aby pomoc, którą chcemy nieść, była dostosowana do warunków, sytuacji i potrzeb osoby pokrzywdzonej.

Powstał jakiś uczony w Prawie i wystawiając Jezusa na próbę, zapytał: «Nauczycielu, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?» Jezus mu odpowiedział: «Co jest napisane w Prawie? Jak czytasz?» On rzekł: «Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całą swoją mocą i całym swoim umysłem; a swego bliźniego jak siebie samego». Jezus rzekł do niego: «Dobrze odpowiedziałeś. To czyń, a będziesz żył». Lecz on, chcąc się usprawiedliwić, zapytał Jezusa: «A kto jest moim bliźnim?» Jezus, nawiązując do tego, rzekł: «Pewien człowiek schodził z Jeruzalem do Jerycha i wpadł w ręce zbójców. Ci nie tylko go obdarli, lecz jeszcze rany mu zadali i zostawiwszy na pół umarłego, odeszli. Przypadkiem przechodził tą drogą pewien kapłan; zobaczył go i minął. Tak samo lewita, gdy przyszedł na to miejsce i zobaczył go, minął. Pewien zaś Samarytanin, wędrując, przyszedł również na to miejsce. Gdy go zobaczył, wzruszył się głęboko: podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem; potem wsadził go na swoje bydlę, zawiózł do gospody i pielęgnował go. Następnego zaś dnia wyjął dwa denary, dał gospodarzowi i rzekł: „Miej o nim staranie, a jeśli co więcej wydasz, ja oddam tobie, gdy będę wracał”. Kto z tych trzech okazał się według ciebie bliźnim tego, który wpadł w ręce zbójców?» On odpowiedział: «Ten, który mu okazał miłosierdzie». Jezus mu rzekł: «Idź i ty czyń podobnie!»
CZYTAJ DALEJ

To co stracone dla Boga, nigdy nie jest przez niego zapomniane

Rozważanie do Ewangelii Mt 19, 27-29

Czytania liturgiczne na 11 lipca 2025;
CZYTAJ DALEJ

Abp Szewczuk: to szaleństwo musi się skończyć

2025-07-11 13:22

[ TEMATY ]

Ukraina

abp Światosław Szewczuk

zbrodnia przeciwko ludzkości

Vatican Media

Cmentarz ukraiński

Cmentarz ukraiński

Zwierzchnik ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego nie ustaje w apelach o zakończenie wojny na Ukrainie. „Bombardowania się nasilają. Każdego dnia rakiety i drony atakują i masowo bombardują nasze miasta. Sytuacja dramatycznie się zaostrza, ponieważ głównym celem tej agresji jest uderzenie w ludność cywilną. To zbrodnia przeciwko ludzkości” - stwierdził abp Światosław Szewczuk.

„Widzimy, że Rosja chce wykorzystać ten letni czas do dalszej ofensywy i odrzuca wszelkie negocjacje pokojowe, stosując środki militarne do osiągnięcia celów politycznych. Dlatego walki stają się coraz bardziej zaciekłe i intensywne” - powiedział w wywiadzie dla agencji SIR i dziennika „Avvenire” arcybiskup większy kijowsko-halicki, który w ostatnich dniach brał udział w Synodzie Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, odbywającym się od 30 czerwca do 10 lipca w Papieskim Kolegium Ukraińskim św. Jozafata w Rzymie. Przypomniał o konieczności szybkiego działania i zakończenia szaleństwa wojny, które uderza najbardziej w ludność cywilną.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję