Reklama

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z Kanady

Dziedzictwo Światowego Dnia Młodzieży

"W całej Kanadzie dziedzictwo ubiegłorocznego Światowego Dnia Młodzieży nadal wzrasta w sercach, i to nie tylko ludzi młodych, ale w każdym wieku" - tak napisał m.in. bp Jacques Berthelet, przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Kanady, w liście wystosowanym z okazji 1. rocznicy spotkania młodych i papieskiej wizyty w Toronto. W swoim przesłaniu 68-letni Ordynariusz diecezji St.-Jean-Longueuil podkreśla, że wydarzenia sprzed roku głęboko poruszyły Kanadyjczyków. "Nie chodzi tu tylko o sam fakt przybycia setek tysięcy młodych z całego świata do Toronto. W ludzkich sercach dokonuje się od tamtej pory wewnętrzna przemiana, będąca głębokim przeżyciem osobistym" - napisał Przewodniczący kanadyjskiego Episkopatu.
Specjalne oświadczenie w rocznicę spotkania młodych w Toronto złożył też odpowiedzialny za jego organizację - o. Thomas Rosica. Obecnie kieruje on katolicką telewizją, która nawiązując do ubiegłorocznego hasła ŚDM, przyjęła nazwę: Sól i światło.

Z Hiszpanii

Obchody uroczystości św. Jakuba w Santiago de Compostela

Reklama

W Santiago de Compostela obchodzono uroczystość św. Jakuba, patrona Hiszpanii. Według miejscowej tradycji, w tamtejszym sanktuarium przechowuje się relikwie tego pierwszego Męczennika w gronie Apostołów.
Uroczystej Mszy św., transmitowanej przez hiszpańską telewizję, przewodniczył w katedrze abp Julián Barrio. Koncelebrowali hiszpańscy biskupi, a także niedawno wybrany przełożony generalny Zakonu Braci Mniejszych - o. José Rodríguez Carballo. Specjalną modlitwę do patrona Hiszpanii odczytał przewodniczący regionalnego parlamentu.
25 lipca był kiedyś w Hiszpanii dniem wolnym od pracy. Obecnie nie obowiązuje to już na całym terytorium kraju. Ubolewanie z tego powodu wyraził w wypowiedzi dla katolickiej sieci radiowej Cadena COPE arcybiskup Madrytu - kard. Antonio María Rouco Varela. Arcybiskup ma nadzieję, że nasz kontynent będzie umiał powrócić do swych chrześcijańskich korzeni, a Hiszpania będzie znowu obchodzić uroczystość apostoła Jakuba jako swe wielkie święto.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Włochy

Wakacje w klasztorach - ta forma spędzania wakacji cieszy się we Włoszech coraz większą popularnością. Drzwi przed spragnionymi ciszy, poszukującymi Boga czy też odpowiedzi na pytania o sens życia pielgrzymami-turystami otwiera coraz więcej opactw, klasztorów czy domów zakonnych. Od kilku lat taki sposób spędzania wakacyjnego odpoczynku proponują m.in. Kameduli z opactwa odległego 50 km od Arezzo. "Ludzie, którzy do nas przychodzą, to głównie praktykujący chrześcijanie: księża, zakonnicy, siostry, ludzie świeccy, a nawet całe rodziny - powiedział w Radiu Watykańskim o. Giordano Remondi z klasztoru Kamedułów. - Zatrzymują się u nas tydzień. Przychodzą w poszukiwaniu wspólnej modlitwy, która wyznacza rytm naszego życia". Zakonnicy przynajmniej 2 razy dziennie - rano i wieczorem - proponują refleksję na tematy związane z wiarą.

USA

Dzięki samolotowi i licencji pilota metropolita Anchorage na Alasce - abp Roger L. Schwietz będzie mógł częściej odwiedzać wiernych z ubogich i odległych rejonów swojej archidiecezji. Zakup maszyny współfinansowała organizacja Catholic Extension, wspierająca działalność misyjną w Ameryce. Nowy samolot zastąpi maszynę zniszczoną w katastrofie, w której w Niedzielę Palmową ub.r. zginął ks. James Kelley, gdy udawał się z posługą sakramentalną do odległych ośrodków misyjnych na Aleutach.

Hiszpania

Reklama

Coraz częściej grupy hiszpańskiej młodzieży część swoich wakacji poświęcają pracy na terenach misyjnych czy w regionach dotkniętych klęskami żywiołowymi. Ostatnio 9 młodych Hiszpanów z diecezji Zamora wyjechało na miesiąc do Peru, by pomagać jednemu z hiszpańskich misjonarzy. Młodzi ludzie będą tam prowadzić katechezy, spotkania modlitewne, zabawy dla dzieci, konferencje na temat: alkoholizmu, sekt, rodziny, sakramentów i ochrony zdrowia. Inicjatywę tę podjęto już po raz trzeci.

Azerbejdżan

W Azerbejdżanie, rządzonym obecnie przez muzułmanów, w regionach Nachiczewania i Dolnego Karabachu trwa zakrojona na szeroką skalę kampania burzenia chrześcijańskiego, ormiańskiego dziedzictwa kultury. Informuje o tym na łamach Service Orthodoxe de Presje ormiański historyk z Francji, diakon Philippe Sukiasyan. Według jego informacji, we wspomnianych regionach zostały zniszczone setki ormiańskich kościołów i klasztorów. Miejsca święte są niszczone nawet buldożerami.

Hongkong

Biskup pomocniczy diecezji hongkońskiej John Tong Hon jest jednym z 18 nowych konsultorów Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, mianowanych 26 lipca br. na 5-letnią kadencję przez Jana Pawła II. "Nominacja ta pokazuje, że Stolica Apostolska przywiązuje wielką wagę do rozwoju Kościoła w Chinach. Świadczy też o tym, że Kościół powszechny pragnie pozostawać w bliskim kontakcie z Kościołem w Chinach kontynentalnych" - powiedział Biskup watykańskiej agencji misyjnej Fides.

Tydzień na świecie

Jan Paweł II mianował 18 konsultorów Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. W skład nowo powołanej grupy wchodzi 11 arcybiskupów i biskupów - w tym metropolita Astany w Kazachstanie, abp Tomasz Peta, oraz księża - wśród nich ks. prof. Jan Górski z archidiecezji katowickiej. Elżbieta Adamiak, przełożona generalna Zgromadzenia Misjonarek św. Piotra Klawera, jest jedyną kobietą w tym gronie.

Papież Jan Paweł II utworzył na Ukrainie odesko-krymski egzarchat arcybiskupi dla grekokatolików. Na czele nowej placówki stanął o. Wasyl Iwasiuk. Nowy egzarchat obejmuje 5 obwodów: Odessę, Mikołajew, Kerson, Kirivohrad i Krym w południowo-wschodniej Ukrainie, zamieszkanych przez 8,7 mln ludzi, z czego prawie 70 tys. to grekokatolicy. Siedzibą egzarchy będzie Odessa.

Katoliccy biskupi Francji zaprosili Jana Pawła II, by po raz kolejny odwiedził ich kraj - tym razem z okazji 100. Tygodnia Społecznego. Jubileuszowe uroczystości planowane są na wrzesień 2004 r. w Lille.

Stolica Apostolska skrytykowała opublikowanie w mediach zdjęć zabitych synów Saddama Husajna. "Udostępnienie zdjęć zmasakrowanych zwłok narusza przepisy prawa międzynarodowego o zachowaniu się wobec zwyciężonych" - napisał m.in. watykański dziennik L´Osservatore Romano.

Amerykańscy eksperci z CIA badający taśmę wyemitowaną przez telewizję al Arabija stwierdzili, że to najprawdopodobniej b. dyktator iracki Saddam Husajn mówił o "męczeńskiej śmierci" swoich synów po sześciogodzinnej walce z Amerykanami.

Pozew do Międzynarodowego Trybunału Karnego przeciwko brytyjskiemu premierowi Tony´emu Blairowi złożyło stowarzyszenie ateńskich prawników, zarzucając mu dokonanie zbrodni wojennych w Iraku, m.in. takich jak: bombardowanie cywilnych rejonów Bagdadu, Basry i innych miast, niszczenie zapasów żywności i zabytków na terenie kraju.

Premier Syrii Mohammed Mustafa Miro wezwał kraje regionu, by umocniły wzajemne więzy i wspólnie stawiły czoło próbom USA "przemodelowania" Bliskiego Wschodu. Tymczasem amerykańskie wojska w Iraku ponoszą coraz większe straty: w ostatnim czasie zginęło tam 17 żołnierzy Pentagonu. Przewodniczący kolegium szefów sztabów - gen. Richard Myers przyznał, że centralny Irak jest nadal "strefą wojenną".

Na klasztor Sióstr Dominikanek z USA w Bagdadzie spadł granat. Eksplodował w pomieszczeniach nowicjuszek. Prawdopodobnie zamachu dokonali fundamentaliści islamscy.

Wicepremier Iranu Mohammad Ali Abtahi przyznał, że w irańskim więzieniu zamordowano kanadyjską dziennikarkę Zahrę Kazemi, aresztowaną za fotografowanie nielegalnej demonstracji w Teheranie.

UNICEF opublikował wstrząsający raport na temat handlu dziećmi. Co roku na świecie przemycanych jest blisko 1,2 mln dzieci. Są one zmuszane do prostytucji, żebrania, pracy ponad siły - wynika z raportu UNICEF-u. Przemyt dzieci to najszybciej rozwijająca się dziedzina przestępczości zorganizowanej.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na Plac Zbawiciela w Warszawie powróci tęcza. Koszt? 700 tys. złotych

2025-07-06 21:56

[ TEMATY ]

Warszawa

Artur Stelmasiak

Na Plac Zbawiciela w Warszawie ma powrócić tęcza, która nieco ponad 10 lat temu wzbudzała liczne kontrowersje - była siedmiokrotnie podpalana, a ówczesne władze stolicy za każdym razem naprawiały instalację, która doczekała się nawet ochrony. Nowa tęcza to jeden z projektów wybranych przez mieszkańców w głosowaniu w budżecie obywatelskim.

Tęcza na Pl. Zbawiciela w latach 2011-2012 stała przed budynkiem Parlamentu Europejskiego w Brukseli, a następnie trafiła na warszawski Plac Zbawiciela.
CZYTAJ DALEJ

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy czuję się Jego uczniem?

2025-07-01 20:39

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytania: Czy czuję się Jego uczniem? Czy jestem uczniem Jezusa w moim środowisku życia (w rodzinie, wspólnocie, w pracy…)? Czy wierzę, że tam, gdzie żyję i pracuję, jestem „posłany” przez Jezusa? W kapłaństwie, w rodzinie, w szkole, w pracy, w ośrodku wakacyjnym?

Jezus wyznaczył jeszcze innych siedemdziesięciu dwu uczniów i wysłał ich po dwóch przed sobą do każdego miasta i miejscowości, dokąd sam przyjść zamierzał. Powiedział też do nich: «Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo. Idźcie! Oto posyłam was jak owce między wilki. Nie noście z sobą trzosa ani torby, ani sandałów; i nikogo w drodze nie pozdrawiajcie. Gdy wejdziecie do jakiegoś domu, najpierw mówcie: Pokój temu domowi. Jeśli tam mieszka człowiek godny pokoju, wasz pokój spocznie na nim; jeśli nie, powróci do was. W tym samym domu zostańcie, jedząc i pijąc, co będą mieli: bo zasługuje robotnik na swoją zapłatę. Nie przechodźcie z domu do domu. Jeśli do jakiegoś miasta wejdziecie i przyjmą was, jedzcie, co wam podadzą; uzdrawiajcie chorych, którzy tam są, i mówcie im: Przybliżyło się do was królestwo Boże».
CZYTAJ DALEJ

Ks. Tomasz Kancelarczyk ze Złotym Krzyżem Zasługi od prezydenta Andrzeja Dudy

2025-07-06 21:37

[ TEMATY ]

złoty Krzyż Zasługi

Polska Federacja Ruchów Obrony Życia

Ks. Tomasz Kancelarczyk

Ks. Tomasz Kancelarczyk

Ks. Tomasz Kancelarczyk – prezes Fundacji Małych Stópek i wiceprezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia został odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Złotym Krzyżem Zasługi za „za działalność społeczną i zasługi w niesieniu pomocy potrzebującym”.

Na podstawie art. 138 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy o orderach i odznaczeniach Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył osoby zasłużone w niesieniu pomocy humanitarnej potrzebującym oraz działaczom społecznym. Odznaczenia – w imieniu Prezydenta RP – wręczył 4 lipca podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Minister KPRP Andrzej Dera.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję