W komunikacie przekazanym PAP Caritas Polska poinformowała, że do Afgańczyków, którzy schronili się w Polsce, jeszcze przed ogłoszeniem zbiórki trafiła pomoc materialna.
"Do ośrodków, w których przebywają, Caritas dostarczyła w ostatnich tygodniach m.in. wyprawki szkolne, koce, artykuły higieniczne, ciepłą odzież i artykuły dla dzieci. Ze wsparcia rzeczowego skorzystali podopieczni ośrodków w Czerwonym Borze, Lininie i Dębaku. Ponadto Caritas Polska przekazała Caritas diecezjalnym fundusze na pomoc w ośrodkach prowadzonych na ich terenie lub w okolicy przez Urząd ds. Cudzoziemców i Straż Graniczną. Łączna kwota 125 tys. zł została przekazana na potrzeby mieszkańców ośrodków w Białymstoku, Czerwonym Borze (Caritas Archidiecezji Białostockiej), w Kętrzynie (Caritas Archidiecezji Warmińskiej), Przemyślu (Caritas Archidiecezji Przemyskiej) i Krośnie Odrzańskim (Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej)" - czytamy w komunikacie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jak wyjaśnił dyrektor Caritas Polska ks. dr Marcin Iżycki, umowy będą aneksowane i przekazana zostanie większa ilość środków na wsparcie placówek. "Zgłaszane potrzeby dotyczą głównie zakupu ubrań, zabawek i sprzętu sportowego dla dzieci" - dodał.
Reklama
Oprócz pomocy doraźnej Caritas świadczy też uchodźcom pomoc systemową, prowadząc Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom. Placówki te zapewniają swoim podopiecznym m.in. pomoc konsultantów kulturowych oraz doradców integracyjnych i zawodowych, psychologów i prawników, a także dofinansowanie do wynajmu mieszkań, zakupu leków i odzieży, paczki z artykułami higienicznymi, kursy adaptacyjne i kursy języka polskiego. Od 2018 r. z różnych form pomocy Caritas skorzystało ponad 14,5 tys. migrantów i uchodźców przebywających w Polsce.
Najwięcej Afgańczyków, po przejęciu w ich kraju władzy przez talibów, ucieka do Pakistanu. "Caritas Polska będzie im pomagać we współpracy z pakistańską Caritas. Planowany zakres trzymiesięcznej interwencji humanitarnej to natychmiastowa pomoc dla 1,5 tys. rodzin (około 7,5 tys. osób): żywność, artykuły pierwszej potrzeby (zestawy kuchenne, zestawy pościelowe, koce), zapewnienie schronienia i zestawy higieniczne".
Poza granicami kraju organizacja działa zarówno na rzecz osób przesiedlonych wewnętrznie, które musiały opuścić własne domy, ale przebywają na terenie swojego kraju, jak i tych, które szukają schronienia poza granicami swych państw.
Od 2017 r. przekazała na ich wsparcie 20,5 mln zł. Ze środków tych skorzystali m.in. uchodźcy opuszczający swoje domy w Syrii, Jemenie, czy na Ukrainie. Do uchodźców wewnętrznych skierowany jest w dużej mierze największy polski program pomocy zagranicznej – Rodzina Rodzinie, zapoczątkowany przez Caritas Polska w Syrii i stopniowo rozszerzany na kolejne kraje Bliskiego Wschodu.
Reklama
Oprócz pomocy finansowej i rzeczowej Caritas Polska organizuje także wolontariat na rzecz uchodźców za granicą i w Polsce. W wakacje młodzi wolontariusze Caritas pomagali mieszkańcom obozu dla uchodźców na greckiej wyspie Lesbos – rozdawali im żywność i prowadzili zajęcia edukacyjne dla dzieci. Od września odwiedzają uchodźców mieszkających w ośrodku w podwarszawskim Lininie, gdzie również pracują z dziećmi i młodzieżą.
"Reagujemy na bieżąco również na obecny kryzys migracyjny, pomagając wszelkimi dostępnymi środkami. Jednocześnie obserwujemy rozwój sytuacji i jesteśmy gotowi do działania w odpowiedzi na pojawiające się potrzeby" – zapewnił ks. Iżycki.(PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ mhr/