Reklama

Z Watykanu

Niedziela Ogólnopolska 11/2004

Adam Bujak

„Oto drzewo Krzyża, do którego przybito Chrystusa, Zbawiciela Świata”.

„Oto drzewo Krzyża, do którego przybito Chrystusa, Zbawiciela Świata”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Anioł Pański” z Papieżem

Niech Wielki Post będzie okazją do „szlachetnego współzawodnictwa” na rzecz dzieci, szczególnie tych, które żyją w zagrożeniu i mają trudności - wezwał Jan Paweł II podczas spotkania z wiernymi na południowej modlitwie Anioł Pański 29 lutego br.
Nawiązując do swego orędzia na tegoroczny Wielki Post, Papież przypomniał, że mowa jest w nim o dzieciach, które „nierzadko są niewinnymi ofiarami ludzkiej nikczemności”. „Kościół otacza je szczególną troską - mówił Ojciec Święty - ponieważ sam Chrystus powiada nam, że «kto by jedno takie dziecko przyjął w imię moje, Mnie przyjmuje» (Mt 18, 5)”.
Papież w rozważaniu nawiązał do tekstu Ewangelii czytanej w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, w której Chrystus po otrzymaniu chrztu od św. Jana nad brzegiem Jordanu, prowadzony przez Ducha Świętego, udaje się na pustynię. Papież przypomniał o kuszeniu Jezusa przez szatana w trakcie Jego czterdziestodniowego pobytu na pustyni.
Ojciec Święty skierował też do obecnych prośbę, by duchowo towarzyszyli mu w czasie rozpoczynających się rekolekcji wielkopostnych w Watykanie.
Po odmówieniu modlitwy Papież zaapelował o pokój i pomoc dla Haiti: „Zatrważające wiadomości docierają do nas z Haiti. Czuję się w obowiązku zaapelować do wszystkich mieszkańców tego kraju, aby mieli odwagę i pokorę do podjęcia ważnych decyzji dla jego dobra” - mówił Ojciec Święty. Zachęcił też wspólnotę międzynarodową do podjęcia wszelkich wysiłków dyplomatycznych na rzecz przywrócenia pokoju na Haiti i niesienia pomocy mieszkańcom wyspy.
Zwracając się do pielgrzymów z Polski, Jan Paweł II zachęcał do udziału w Gorzkich żalach. „W tę pierwszą niedzielę Wielkiego Postu pozdrawiam rodaków. Zachęcam do udziału w Gorzkich żalach, które przez rozważania Męki Pańskiej zbliżają nas do Jezusa Chrystusa, naszego Pana i Zbawiciela. Ja również w każdą niedzielę śpiewam z domownikami Gorzkie żale. Niech Pan Bóg wszystkim błogosławi na Wielki Post!”.

Reklama

Rekolekcje wielkopostne dla Kurii Rzymskiej

29 lutego - w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu rozpoczęły się siedmiodniowe rekolekcje dla Kurii Rzymskiej z udziałem Jana Pawła II. Głosił je ks. Bruno Forte z Wydziału Teologii w Neapolu, członek watykańskiej Międzynarodowej Komisji Teologicznej, znany z wystąpień w środkach masowego przekazu. Temat rekolekcji brzmiał: Idąc za Tobą, Światłości świata.
Papież, niewidoczny dla innych, uczestniczył w rekolekcjach w oratorium św. Wawrzyńca, podczas gdy jego współpracownicy i kaznodzieja znajdowali się w kaplicy Redemptoris Mater.
Ks. Forte, próbując w swoich rozważaniach odpowiedzieć na pytanie, jaki był styl życia Jezusa, powiedział: „Fundamentalną opcję Jezusa widzimy w całej Jego działalności. Jezus uzmysławia nam, że nikt nie jest bardziej wolny od tego, kto wolny jest od swojej wolności. Sprawą życia Jezusa jest Bóg, Jego królestwo. Stylem życia Jezusa jest Jego ubóstwo, wybrane dobrowolnie, wolność radykalna, bezgraniczna ufność w Ojcu, znak intensywnej miłości do życia”.
Inne poruszane tematy to: droga na krzyż, ewangelia cierpienia i krzyż jako „historia” Trójcy Świętej.
Mówiąc o krzyżu, włoski teolog stwierdził, że jest on „miejscem, w którym Bóg przemawia w ciszy, rozjaśniając mroki naszego spragnionego Boga serca”. Podkreślił, że „całe życie Jezusa ukierunkowane było na krzyż, a opowieści ewangeliczne to historia męki poprzedzona opisem tych czy innych wydarzeń”, dlatego, że „Ewangelia, którą głosimy, to dzieje męki”.
Zdaniem ks. Forte, „krzyż jest narracją Trójcy Świętej, Trójca zaś jest pojęciem krzyża. Jeżeli chcemy dowiedzieć się, kim jest Bóg, musimy uklęknąć u stóp krzyża”.
Na czas ćwiczeń rekolekcyjnych odwołane zostały wszystkie publiczne spotkania Jana Pawła II, z audiencją środową włącznie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

„Chcemy ujrzeć Jezusa” (J 12, 21)

Ogłoszono Orędzie na XIX Światowy Dzień Młodzieży

„Bóg posługuje się ludzką przyjaźnią, by prowadzić serca do źródła Boskiej miłości. Poczuwajcie się do odpowiedzialności za ewangelizację Waszych przyjaciół i wszystkich Waszych rówieśników” - napisał Jan Paweł II w ogłoszonym 1 marca orędziu na tegoroczny XIX Światowy Dzień Młodzieży, który obchodzony będzie w Niedzielę Palmową, 4 kwietnia, w Kościołach lokalnych.
Nawiązując do hasła tegorocznego ŚDM: Chcemy ujrzeć Jezusa (J 12, 21), Papież podkreśla, że „pragnienie ujrzenia Boga mieszka w sercu każdego mężczyzny i każdej kobiety”. „Czy i Wy także pragniecie kontemplować piękno tego Oblicza? - pyta Ojciec Święty. - Oto pytanie, które kieruję do Was na ten Światowy Dzień Młodzieży 2004 r. Nie spieszcie się z odpowiedzią”. Papież zachęca młodzież, aby przede wszystkim „wyciszyła swoje wnętrze”. „Pozwólcie, aby z głębi serca dobiegło to żarliwe pragnienie ujrzenia Boga, pragnienie częstokroć tłumione przez wir świata i uroki przyjemności. Pozwólcie dojść do głosu temu pragnieniu, a doznacie nadzwyczajnego przeżycia spotkania z Jezusem. Chrześcijaństwo nie jest po prostu jakąś doktryną; jest spotkaniem w wierze z Bogiem, który uobecnił się w naszej historii przez wcielenie Jezusa” - pisze Ojciec Święty.
Jan Paweł II zachęca młodych ludzi, by szukali tego spotkania „w wydarzeniach życia i twarzach innych, ale także oczyma duszy przez modlitwę i rozważanie Słowa Bożego, ponieważ «kontemplacja oblicza Chrystusa winna czerpać inspirację z tego, co mówi o Nim Pismo Święte» (Novo millennio ineunte, 17)”. Przypomina, że grzech może „wypaczyć pragnienie kontemplowania tego Oblicza”.
Zdaniem Papieża, „Jezus wychowuje nas do tego, byśmy spotykali Go w innych, w pierwszym rzędzie w oszpeconych twarzach biednych”. Dlatego stawia młodzieży za wzór bł. Matkę Teresę z Kalkuty.
Papież ostrzega, że na drodze dawania świadectwa Jezusowi człowiek zawsze spotyka krzyż, dlatego Światowym Dniom Młodzieży towarzyszy od początku drewniany krzyż, który ofiarował młodzieży w 1984 r. „Setki tysięcy młodych ludzi modliło się już pod tym krzyżem. Składając u jego stóp swoje ciężary, odkryli, że Bóg ich kocha, a wielu znalazło nawet siłę, by zmienić swe życie” - napisał Jan Paweł II.

Lekarze przeciw klonowaniu człowieka

Całkowity zakaz klonowania człowieka zaproponowała Światowa Federacja Stowarzyszeń Lekarzy Katolickich. Zrzesza ona 30 tys. lekarzy z pięciu kontynentów. Zdaniem Federacji, udany eksperyment klonowania ludzkich zarodków stawia przed światem medycznym i naukowym poważne problemy etyczne.
Federacja zwraca uwagę w wydanym oświadczeniu, że moralnie niedopuszczalne jest przeznaczanie na tego typu doświadczenia olbrzymich sum, pochodzących m.in. z kieszeni podatników. Te same czynniki bowiem, które wspierają eksperymenty nad ludzkim życiem, z drugiej strony uchylają się od walki z tragediami na skalę planetarną, jak AIDS, malaria czy niedożywienie.
Światowa Federacja Stowarzyszeń Lekarzy Katolickich podkreśla także nieetyczność powoływania do życia ludzkich zarodków po to tylko, by wydobyć z nich komórki macierzyste. „Nie wolno poświęcać z premedytacją istnień ludzkich, nawet jeśli chodziłoby o rozwiązanie problemów zdrowotnych innych ludzi” - czytamy w oświadczeniu.
Katoliccy lekarze zauważają też inne niepokojące zjawiska towarzyszące kwestii klonowania. Uporczywym milczeniem pokrywa się w świecie naukowym udane doświadczenia z komórkami macierzystymi uzyskiwanymi z dorosłych organizmów. Tego rodzaju eksperymenty nie niosą ze sobą kontrowersji etycznych, a są równie obiecujące dla zastosowań medycznych. Przemilcza się także związane z wykorzystywaniem przez medycynę embrionów niebezpieczeństwa, którymi są m.in. podwyższony potencjał niekontrolowanego rozwoju komórek i pokusa tworzenia ludzkich sobowtórów.
Dlatego Światowa Federacja Stowarzyszeń Lekarzy Katolickich postuluje całkowity zakaz klonowania ludzkich zarodków.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trwają przygotowania do synodu nt. synodalności: pierwsza wersja dokumentu roboczego gotowa

2024-06-25 14:27

[ TEMATY ]

synod

episkopat

Gotowa jest pierwsza wersja dokumentu roboczego na październikową sesję synodu nt. synodalności. Instrumentum laboris jest aktualnie konsultowane przez ok. 70 osób reprezentujących lud Boży z całego świata, o różnej wrażliwości kościelnej i z różnych „szkół” teologicznych. Po zaaprobowaniu ostatecznej wersji dokumentu przez papieża Franciszka zostanie on opublikowany. Ma to nastąpić w pierwszej połowie lipca.

Jak informuje specjalny komunikat, pierwsza wersja Instrumentum laboris była dyskutowana przez członków Rady Zwyczajnej Sekretariatu Generalnego Synodu, którzy obradowali w Watykanie w dniach 23-24 czerwca i spotkali się z Ojcem Świętym. Dokument jest teraz konsultowany przez księży, osoby konsekrowane i ludzi świeckich, którzy reprezentują różne rzeczywistości kościelne. Kard. Mario Grech, który jest sekretarzem generalnym Synodu Biskupów wskazał, że jest to wyraz praktycznej synodalności.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Londyn: więcej ataków na chrześcijan

2024-06-26 07:21

[ TEMATY ]

Wielka Brytania

Karol Porwich/Niedziela

Andreas Blum, proboszcz niemieckiej parafii św. Bonifacego w londyńskiej dzielnicy Eastend, zwrócił uwagę na konsekwencje konfliktu na Bliskim Wschodzie dla chrześcijan w Londynie. W angielskiej metropolii chrześcijanie stanowią obecnie mniej niż 50 procent mieszkańców miasta. Od czasu ataku Hamasu na Izrael wzrosła liczba ataków na wspólnoty chrześcijańskie w Londynie.

Duszpasterz przypomniał doświadczenia zakonnic z Brazylii mieszkających w pobliżu kościoła św. Bonifacego: „Nagle zaczęły być opluwane na ulicy. W dużym szpitalu obok dopuszczono się profanacji tabernakulum i ołtarza w sali modlitewnej, która jest przeznaczona dla wszystkich religii, podczas gdy wszystkie akcesoria muzułmańskie pozostały nietknięte. Kiedy ktoś na sąsiedniej ulicy próbował zdjąć palestyńską flagę zawieszoną przed kościołem, zatrzymały się dwa samochody, a mężczyzna został pobity przez ich pasażerów. Nigdy wcześniej nie zdarzyło się to w takiej formie" - stwierdza ks. Blum.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję