Reklama

Niedziela Legnicka

Papieskie relikwie, sekretarz i kremówki

To wszystko stało się udziałem parafii pw. Podwyższenia Krzyża św. w Legnicy. W dniu 16 października otrzymała ona relikwie św. Jana Pawła II. Przekazał je obecny abp Mieczysław Mokrzycki metropolita lwowski, który w latach 1996-2005 był drugim osobistym sekretarzem papieża Jana Pawła II. A słodkim akcentem wydarzenia były „papieskie kremówki”

Relikwie

- Księże proboszczu. Przyjmij te relikwie, otaczaj je pobożną czcią i przekazuj do uczczenia wiernym. Niech wszyscy modlący się przed relikwiami, za wstawiennictwem św. Jana Pawła II otrzymują obfitość łask. Św. Jana Pawle II módl się za nami – mówił arcybiskup przekazując relikwiarz w ręce proboszcza parafii ks. Romana Raczaka. Są to relikwie tzw. I stopnia, czyli najściślej związane z ciałem osoby. W tym przypadku są to włosy papieża.

- Jesteśmy tobie wdzięczni ekscelencjo, za ten niezwykły dar, dar obecności Jana Pawła II dla naszej parafii – mówił przedstawiciel parafii.

- Nasze miasto jest oznaczone obecnością Jana Pawła II – przypominał z kolei ks. Robert Kristman Wikariusz Generalny - stało się to podczas jego wizyty apostolskiej w 1997 r. Dzisiaj dziękujemy za twoją obecność wśród nas i ten tak cenny dar dla parafii i miasta.

Czego uczy nas jego świętość

„Święci nie proszą byśmy ich chwalili, ale naśladowali” – te słowa papieskie przywołał w homilii abp Mokrzycki. Przypomniał, że do świętości Jan Paweł II dojrzewał już od najmłodszych lat. - To człowiek wiary. Jego myśli ciągle zwracały się ku Panu Bogu. Była to jakby nieustanna modlitwa. Miał świadomość, że posługa Słowa jest przejawem tego, co najpierw było przygotowane na modlitwie. Że prawdy głoszone muszą się najpierw znaleźć w przestrzeni modlitwy, medytacji. Dlatego nigdy nie żałował czasu na modlitwę – mówił arcybiskup.

Tą szczególną papieską postawę, ukazał na przykładzie jednego dnia z życia papieża, który od wczesnych godzin porannych, przez poszczególne wydarzenia dnia, aż do nocnego błogosławieństwa udzielanego Urbi et Orbi (miastu i światu), wypełniał modlitwą.

- Dziś chcemy wyrazić dziękczynienie Panu Bogu, że można być człowiekiem dobrym i pięknym, a ponadto kryje się też w tym nasza prośba, byśmy my sami mogli stawać się lepsi. By lepszymi stawali się nasi bliscy, rodacy, Ojczyzna i cały świat. Aby wszystko stawało się lepsze dzięki działającej w nas łasce Bożej. Naśladujmy Jana Pawła II. Wielu mogło widzieć na czym polega to dążenie do świętości. Niech teraz ta bliska obecność świętego i nas zachęca do świętego życia – apelował metropolita.

Reklama

Podziękowanie

- Dziękuję za ten dzisiejszy dar spotkania. Dziękuję księże arcybiskupie za podzielenie się z nami tym, czego byłeś świadkiem w życiu świętego papieża. W przyszłości będę ponawiał zaproszenie do odwiedzenia naszej parafii, której podarowałeś i dziś wprowadziłeś relikwie św. Jana Pawła II – mówił proboszcz parafii dziękując wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i przebieg uroczystości.

Uczestnicy, mogli na koniec nie tylko otrzymać „papieskie kremówki”, bądź zakupić pozycje książkowe opowiadające o życiu papieża, ale przede wszystkim otrzymać indywidualne błogosławieństwo relikwiami, z którego wszyscy chętnie skorzystali.

   


2021-11-01 11:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Mokrzycki: dziękuję za pomoc dla Ukrainy napływającą z Polski

[ TEMATY ]

Ukraina

abp Mieczysław Mokrzycki

abp Mokrzycki

Krzysztof Tadej

Metropolita lwowski wyraził wdzięczność wszystkim Polakom za pomoc jaka od początku wojny płynie na Ukrainę. Nie ma dnia, w którym nie przyjechałby z Polski transport humanitarny.

Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, który przewodniczy rzymskokatolickiej konferencji episkopatu, wyraził ogromną wdzięczność za modlitwę i pomoc jaka napływa dzień i noc z Polski: „Bardzo serdecznie pragnę podziękować naszym rodakom z Polski. Za ich modlitwę, wielką solidarność i otwarte serce. Nie tylko pod względem modlitewnej, ale także pod względem humanitarnej pomocy. Jest ona tutaj bardzo potrzebna”.

CZYTAJ DALEJ

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba iść na Mszę św.?

[ TEMATY ]

gromnica

Karol Porwich/Niedziela

Zapewne wielu z nas zastanawia się, czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, katolik ma obowiązek uczestniczenia w Eucharystii?

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy św. oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych.

CZYTAJ DALEJ

Bp Jacek Kiciński: Każde powołanie jest odpowiedzią Ducha Świętego na dany czas w świecie. [Wywiad]

2023-02-02 15:19

ks. Łukasz Romańczuk

bp Jacek Kiciński

bp Jacek Kiciński

Święto Ofiarowania Pańskiego to dzień, kiedy szczególnie pamiętamy o osobach życia konsekrowanego. Zapraszamy do lektury rozmowy z bp. Jackiem Kicińskim, przewodniczącym Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego KEP

ks. Łukasz Romańczuk: Gdy mówimy o osobach konsekrowanych, na pierwszą myśl przychodzą zakonnicy i siostry zakonne. Do tego grona należy więcej "stanów". Kto zatem jeszcze świętuje 2 lutego i dlaczego to święto obchodzimy tego dnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję