Reklama

103. Pielgrzymka Papieska

Duchowy cud w Szwajcarii

Wizyta Jana Pawła II w Szwajcarii trwała tylko dwa dni. To wystarczyło, aby zgromadzić - biorąc pod uwagę uwarunkowania pluralistycznej Szwajcarii - wielkie rzesze ludzi: 14 tys. na spotkaniu z młodzieżą i 70 tys. na Eucharystii w Bernie. Takiego zgromadzenia religijnego Szwajcaria nie widziała prawdopodobnie nigdy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Głos większości

Szwajcarskie media poświęciły wizycie sporo zainteresowania. W jej tle czasami pojawiały się niegrzeczne, biorąc pod uwagę święte kanony gościnności, postulaty rezygnacji Papieża. Jednak najlepszą odpowiedzią na nie były dziesiątki tysięcy ludzi, w dużej części młodych, głodnych Ewangelii, głoszonej przez - jak się ktoś wyraził - „Charyzmatyka z Rzymu”. Ludzie dali ripostę „nogami”, przybywając na spotkanie z Ojcem Świętym z najodleglejszych zakątków Szwajcarii, a także spoza jej granic. Pokazuje to, jak dalece niektórzy liderzy mogą się rozmijać z głosem większości. Przed pielgrzymką jedna z gazet zadała nawet ironiczne pytanie: Czy wśród wiernych Papieżowi Szwajcarów pozostali już tylko gwardziści i kard. Georges Marie Cottier - teolog Domu Papieskiego? Odpowiedź można było obejrzeć w telewizji. „Jest to głos tych kręgów, które na wizycie Papieża chcą zdobyć popularność” - komentował rzecznik Episkopatu Szwajcarii, ks. Marc Hellen. Inne starania o popularność nie mają w ich przypadku żadnych szans powodzenia. Podchwycono również kolejne dyżurne tematy - celibat i kapłaństwo kobiet. Była nawet manifestacja. Zresztą to za duże słowo. Raczej zebranie 50 osób. Nie można jednak ukrywać, że Kościół w Szwajcarii przeżywa ciężkie chwile i potrzebuje wiele odwagi w realizowaniu nowej ewangelizacji. Prawdopodobnie także to zdecydowało, że Jan Paweł II przyjął zaproszenie.

Młodym nie odmawia

Jan Paweł II przybył do Szwajcarii po raz trzeci. Decydujące o pierwszej od ponad roku wizycie było zaproszenie młodzieży szwajcarskiej, która chciała się zgromadzić na I Krajowym Spotkaniu Młodzieży Katolickiej. „Pierwsze plany powstawały podczas spotkania w Toronto w 2002 r. - mówi Cristina Fronzun z Komitetu Organizacyjnego. - Początkowo myśl, aby zaprosić Ojca Świętego, wydawała się szalona. Niewielu liczyło, że idea stanie się rzeczywistością. Po raz kolejny okazało się, że młodym Ojciec Święty nie odmawia nigdy”. Jan Paweł II wylądował na podberneńskim lotnisku Payerne w południe 5 czerwca. Witali go prezydent Konfederacji Szwajcarskiej Joseph Deiss, członkowie rządu i biskupi. W powitalnym przemówieniu Papież powiedział m.in.: „To właśnie obowiązek głoszenia Ewangelii Chrystusowej popycha mnie na drogi świata, aby proponować ją na nowo mężczyznom i kobietom trzeciego tysiąclecia, szczególnie zaś młodym pokoleniom. Chrystus jest Odkupicielem człowieka! Ten, kto wierzy w Niego i naśladuje Go, staje się budowniczym cywilizacji miłości i pokoju”. Kończąc krótką przemowę, Ojciec Święty zawołał: „Niech Bóg błogosławi Szwajcarię!”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Jak On to robi?

Tego samego dnia wieczorem Jan Paweł II spotkał się z młodzieżą w hali lodowiska Bern-Arena. 13 tys. młodych - znacznie więcej niż się spodziewali organizatorzy - wypełniło halę, przybywając w gwiaździstym marszu czterema trasami. Powitali Papieża - jak wszędzie - entuzjastycznie. Niekończące się standing ovation. „Ciężko zrozumieć owacje młodzieży dla Papieża - analizował jeden ze szwajcarskich dzienników. - Jego religijna doktryna i moralne opinie są wymagające, a młodzi ludzie, którzy wzrastali w czasach rozrywki, witają go z wielkim entuzjazmem” - nie mógł wyjść ze zdziwienia komentator dziennika.
Spotkanie wypełniły świadectwa młodych ludzi, muzyka i układy choreograficzne. Wszyscy czekali jednak na słowa Jana Pawła II. Ojciec Święty nawiązał w swym przemówieniu do tematu spotkania, jakim było słowo Jezusa z Ewangelii św. Łukasza, przez które wskrzesił młodzieńca z Nain: „Wstań!” (por. Łk 7, 14). To słowo miało wstrząsnąć i obudzić, tak jak młodzieńca z Nain. Jan Paweł II wzywał do ponownego przyjęcia słów Jezusa. „Nie chodzi tu o zwykłe słowo: to sam Jezus staje przed Wami, Słowo Boże, które stało się Bogiem. To On jest «światłością prawdziwą, która oświeca każdego człowieka» (J 1, 9), prawdą, która nas wyzwala (por. J 14, 6), życiem, które Ojciec daje nam w obfitości (por. J 10, 10). Chrześcijaństwo nie jest po prostu księgą kultury lub ideologii, nie jest nawet systemem wartości czy zasad, nawet najwznioślejszych. Chrześcijaństwo jest osobą, obecnością i obliczem: Jezusem, który nadaje sens i pełnię życiu człowieka”. Jan Paweł II wskazał drogi poszukiwań Jezusa: Pismo Święte, modlitwę, Eucharystię i pozostałe sakramenty, Kościół oraz cierpiącego człowieka. Papież odwołał się następnie do swoich dróg spotkania z Jezusem: „Również ja, podobnie jak Wy, miałem dwadzieścia lat. Lubiłem uprawiać sport, jeździć na nartach, czytać. Uczyłem się i pracowałem. Miałem pragnienia i troski. W tamtych latach, tak dziś odległych, w czasach, w których moja ziemia ojczysta była zraniona wojną, a później reżimem totalitarnym, szukałem sensu, aby nadać go swemu życiu. Znalazłem go w pójściu za Panem Jezusem...”.
Jan Paweł II zaprosił młodzież do słuchania Jezusa i budowania swego życia w oparciu o Jego wolę. Przypomniał ewangeliczną wizję małżeństwa i rodziny, wskazał perspektywy kapłaństwa i stanu zakonnego. „Wiem dobrze, że w obliczu takiej propozycji odczuwasz wahania. Ale mówię ci: Nie bój się! Bóg nie daje się pokonać w wielkoduszności! Po prawie sześćdziesięciu latach kapłaństwa cieszę się, że składam tutaj, przed Wami, swoje świadectwo: jak to pięknie działać od początku do końca dla sprawy królestwa Bożego! - mówił Ojciec Święty. I kontynuował: - Wyrusz w drogę. Już nadszedł czas działania (...). Na początku tego trzeciego tysiąclecia również Wy, młodzi, jesteście powołani do głoszenia orędzia Ewangelii świadectwem życia. Kościół potrzebuje Waszej energii, Waszego entuzjazmu, Waszych młodzieńczych ideałów, aby Ewangelia mogła przenikać w tkankę społeczeństwa i wzbudzić cywilizację prawdziwej sprawiedliwości i miłości bez dyskryminacji. Dziś bardziej niż kiedykolwiek przedtem w świecie, często bez światła i bez odwagi szlachetnych ideałów, nie ma czasu, aby wstydzić się Ewangelii (por. Rz 1, 16). Jest to raczej czas głoszenia jej na dachach (por. Mt 10, 27). (…) Miejcie w rękach Krzyż Chrystusa. Na wargach słowa Życia. W sercu zbawczą łaskę Pana Zmartwychwstałego! To Chrystus do Was mówi. Wysłuchajcie Go!” - apelował Jan Paweł II.

Reklama

Żyć w Prawdzie

W niedzielę 6 czerwca, w uroczystość Trójcy Przenajświętszej, Ojciec Święty celebrował w Bernie Mszę św. Przybyło na nią 70 tys. wiernych. Według zgodnej opinii, było to zgromadzenie religijne, którego Szwajcaria nie widziała nigdy. To duchowy cud - mówili organizatorzy, bo spodziewali się liczby o połowę mniejszej. Wśród zgromadzonych było 2,5 tys. Polaków. Na początku Mszy św. Jan Paweł II pobłogosławił wodę, pochodzącą z czterech głównych rzek w Szwajcarii, wlaną do specjalnej chrzcielnicy przez młodych. Poświęceni nią zostali uczestnicy Eucharystii. Rzeki te symbolizują poszczególne wspólnoty językowe Szwajcarii.
Ojciec Święty wezwał zebranych do zaangażowania na rzecz jedności w kontekście starań ekumenicznych. „Potwierdzam ponownie - mówił - także przy okazji tego spotkania, wolę kontynuowania drogi budowania pełnej jedności wszystkich wierzących, niewątpliwie trudnej, ale także pełnej radości”. („Papież wyciągnął rękę do protestantów, którzy nie przyjęli zaproszenia do uczestnictwa w tej Eucharystii” - komentował włoski dziennik Corriere della Sera). Jan Paweł II zwrócił następnie uwagę na konieczność jedności wśród samych katolików.

Szczęśliwy i zadowolony

Ostatnim punktem wizyty Jana Pawła II w Szwajcarii było spotkanie z byłymi gwardzistami szwajcarskimi. Czterech przybyło razem z Ojcem Świętym z Rzymu, a 300 zgromadziło się w Domu Opieki „Wiktoria”, który był miejscem pobytu Ojca Świętego podczas jego 32-godzinnej pielgrzymki. „Następca Piotra - podkreślił Jan Paweł II - ma szczególny obowiązek wyrazić uznanie społeczności katolickiej tego kraju, ponieważ właśnie stąd pochodzą szwajcarscy gwardziści, którzy od pięciu stuleci pełnią swe zadanie, polegające na czuwaniu nad porządkiem i bezpieczeństwem w Watykanie i Castel Gandolfo, gdzie pracuje papież” - mówił Jan Paweł II podczas spotkania.
Wieczorem Ojciec Święty, „szczęśliwy i zadowolony” - jak powiedział rzecznik Stolicy Apostolskiej Joaquín Navarro-Valls - wrócił do Rzymu”.

Na podstawie doniesień agencyjnych, głównie KAI

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Ptasznik: nie patrzmy na Jana Pawła II sentymentalnie, wracajmy do jego nauczania

2024-04-25 12:59

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Krzysztof Tadej

Ks. prał. Paweł Ptasznik

Ks. prał. Paweł Ptasznik

„Powinniśmy starać się wracać przede wszystkim do nauczania Jana Pawła II, a odejść od jedynie sentymentalnego patrzenia na tamte lata" - podkreśla ks. prałat Paweł Ptasznik w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News przed 10. rocznicą kanonizacji Papieża Polaka. W sobotę, 27 kwietnia, w Bazylice św. Piotra w Watykanie z tej okazji będzie celebrowana uroczysta Msza Święta o godz. 17.00.

Organizatorem uroczystości jest Watykańska Fundacja Jana Pawła II, w której ksiądz Ptasznik pełni funkcję Przewodniczącego Rady Administracyjnej. Już w 2005 roku, podczas pogrzebu Papieża rozległy się okrzyki „santo subito". „Wszyscy mieliśmy to przekonanie o tym, że Jan Paweł II przez swoje życie, swoją działalność i nauczanie głosi Chrystusa, żyje Chrystusem i ta fama świętości pozostała po jego śmierci i została oficjalnie zatwierdzona przez akt kanonizacji" - podkreślił ksiądz Ptasznik. „Jako fundacja wystąpiliśmy z inicjatywą obchodów 10. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II, wsparci autorytetem kardynała Stanisława Dziwisza i została ona bardzo dobrze przyjęta w środowiskach watykańskich, a błogosławieństwa dla inicjatywy udzielił Papież Franciszek" - dodał. Rozmówca Radia Watykańskiego - Vatican News zaznaczył, że fundacja zgodnie z wolą Jana Pawła II promuje kulturę chrześcijańską, wspiera studentów, a także decyzją jej władz dokumentuje pontyfikat i prowadzi studium nauczania Papieża Polaka. W Rzymie pod jej auspicjami działa też Dom Polski dla pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: 38 lat temu doszło do katastrofy w Czarnobylu

2024-04-26 08:22

[ TEMATY ]

Czarnobyl

Adobe Stock

26 kwietnia 1986 roku w elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie doszło do awarii, która stała się największą katastrofą w historii energetyki jądrowej.

Wybuch czwartego reaktora siłowni, do którego doszło w nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 roku, doprowadził do skażenia części terytoriów Ukrainy i Białorusi. Substancje radioaktywne dotarły też nad Skandynawię, Europę Środkową, w tym Polskę, a także na południe kontynentu - do Grecji i Włoch. Obecnie reaktor czwartego bloku jest przykryty zabezpieczającym "Sarkofagiem" i "Arką".

CZYTAJ DALEJ

Fatima: z gajów oliwnych należących do sanktuarium pozyskano w 2023 roku 13 ton oliwy

2024-04-26 19:58

[ TEMATY ]

Fatima

oliwa

gaj oliwny

Ks. dr Krzysztof Czapla

Z położonych na terenie Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie, w środkowej Portugalii, gajów oliwnych pozyskano w 2023 roku około 13 ton oliwy, podały władze tego miejsca kultu, na terenie którego znajdują się tysiące drzew oliwki europejskiej.

Jak poinformowała Patricia Duarte z władz portugalskiego sanktuarium, w minionym roku zanotowano mniejsze zbiory oliwek, co było równoznaczne ze zmniejszeniem pozyskanej ilości oliwy z pierwszego tłoczenia. Dodała, że w latach najlepszego urodzaju z należących do sanktuarium fatimskiego gajów pozyskiwano rocznie surowiec, z którego wytwarzano do 30 litrów oliwy. Duarte sprecyzowała, że oliwa kierowana jest w Fatimie do placówek należących do sanktuarium i służy miejscowym placówkom przyjmującym pielgrzymów na ich własne potrzeby.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję