Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

USA

Sąd Najwyższy odrzucił skargę w sprawie Deklaracji Lojalności

Reklama

14 czerwca br. amerykański Sąd Najwyższy odrzucił skargę w sprawie niezgodności z konstytucją odniesienia do Boga w tzw. Deklaracji Lojalności. Pozew złożył Michael Newdow, amerykański prawnik ateista.
W patriotycznej przysiędze mowa jest o odpowiedzialności za losy państwa „przed Bogiem”. Składają ją przed rozpoczęciem nauki wszyscy uczniowie amerykańskich szkół. Newdow, składając skargę, stwierdził, że jego córka zmuszona była do przyrzeczenia „przed Bogiem”. Jego zdaniem, jest to sprzeczne z zapisami o wolności religii i wyznania zawartymi w amerykańskiej konstytucji. Taką argumentację 2 lata temu przyjął Sąd Apelacyjny Kalifornii, który słynie ze swoich liberalnych werdyktów (m. in. w sprawach aborcji i małżeństw homoseksualnych).
„Istnieje ogromna różnica między prawem ojca do rozmowy ze swoim dzieckiem, a prawem do żądania, aby jego córka chroniona była przed wpływami, jakim podlega w szkole” - stwierdził, odrzucając skargę, John Paul Stevens, sędzia Sądu Najwyższego. Przewodniczący składu sędziowskiego William Banning podkreślił ponadto, że obowiązujący obecnie tekst przysięgi jest „w pełnej zgodzie z konstytucją USA”.
Zwrot o Bogu został wprowadzony do patriotycznej Deklaracji Lojalności w 1954 r., z inicjatywy prezydenta Dwighta Eisenhowera, który chciał tym samym podkreślić odrębność demokracji amerykańskiej, opierającej się na Boskich wartościach, od bezbożnego komunizmu.

Unia Europejska

Traktat Konstytucyjny UE bez odwołania do Boga?

Obradujący w Luksemburgu 14 czerwca br. szefowie dyplomacji państw Unii Europejskiej nie osiągnęli porozumienia w sprawie odwołania do chrześcijaństwa w przyszłej konstytucji UE. W dokumencie opublikowanym 14 czerwca br. przewodnicząca pracom UE Irlandia wskazała, że nie należy oczekiwać konsensusu w tej kwestii.
Tymczasem przewodniczący chadeckiej Europejskiej Partii Ludowej (EVP), Wilfried Martens, po raz kolejny zażądał odwołania do Boga w konstytucji UE. „Bóg jest źródłem wartości dla wielu obywateli UE” - powiedział m.in. (po niedawnych wyborach do PE, EVP jest najsilniejszą frakcją w tym organie).
Pod koniec maja br. za odwołaniem do chrześcijaństwa w konstytucji UE opowiedziało się 7 państw członkowskich UE: Czechy, Litwa, Malta, Polska, Portugalia, Słowacja i Włochy. Natomiast zdecydowanie przeciwne temu są Francja i Belgia (szczególnie przewodniczący Konwentu Europejskiego, b. prezydent Francji Valery Giscard d’Estaing).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Francja

Polskie Boże Ciało

Reklama

13 czerwca, w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, obchodzoną we Francji w niedzielę, bp Ryszard Karpiński - delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji przewodniczył Mszy św. na wzgórzu Lorette w Bazylice Matki Bożej Loretańskiej. Koncelebrowało 27 kapłanów. We Mszy św. uczestniczyło kilkuset wiernych z północnej Francji i było ok. 30 pocztów sztandarowych. Jeden z księży - ks. prał. Franciszek Jagła, emeryt pochodzący z archidiecezji poznańskiej, długoletni duszpasterz Polonii w Auby we Francji, obchodzi w tym roku 70. rocznicę święceń kapłańskich. Na terenie Narodowego Cmentarza Wojskowego poświęconego ofiarom I wojny światowej, gdzie znajduje się ponad 40 mogił francuskich żołnierzy zarówno zidentyfikowanych, jak i nieznanych, w latach 1921-31 wybudowano monumentalną bazylikę na miejscu wcześniejszej kaplicy. Ojcowie Paulini z Jasnej Góry w 1935 r. przekazali dla tego sanktuarium kopię ikony Matki Bożej Częstochowskiej. Od kilku dziesiątków lat gromadzi się tam Polonia francuska z północnej części Francji, aby wziąć udział w uroczystej Eucharystii i procesji do czterech ołtarzy wokół bazyliki, przygotowywanych przez różne organizacje polonijne. Dodatkową okolicznością tegorocznej uroczystości było 80-lecie Polskiego Zjednoczenia Katolickiego we Francji. W homilii bp Karpiński podziękował Rodakom za świadectwo ich wiary.
Przedłużeniem tej modlitwy było wieczorne spotkanie z kapłanami i z przedstawicielami Polskiego Związku Katolickiego w sali konferencyjnej u polskich Ojców Oblatów w Vadricourt. Bp Karpiński poinformował zgromadzonych o obecnej sytuacji Kościoła w Polsce i jego trosce o duszpasterstwo emigracji w Europie i w świecie.
Wcześniej Ksiądz Biskup odwiedził polską wspólnotę katolicką w Liévin gromadzącą się na modlitwę w parafialnym kościele francuskim pw. Matki Bożej Łaskawej, gdzie proboszczem jest kapłan pochodzenia polskiego - ks. Daniel Żyliński, wychowanek Seminarium Polskiego w Paryżu. To on był głównym organizatorem spotkania na wzgórzu Lorette i w Vaudricourt. Podczas koncelebrowanej z nim Mszy św. bp Karpiński udzielał sakramentu chrztu i bierzmowania.

R. K.

Peru

Katoliccy biskupi Peru wyrazili oburzenie z powodu wydanego niedawno zezwolenia Ministerstwa Zdrowia tego kraju, które gwarantuje powszechny dostęp do pigułki wczesnoporonnej, tzw. dzień po.
„Decyzja kwalifikująca oficjalnie tę tabletkę jako środek do planowania rodziny stanowi zamach na ludzkie życie” - napisali m.in. biskupi w oświadczeniu ogłoszonym 14 czerwca br. w Limie.
Zdaniem biskupów, preparat ma działanie jednoznacznie powodujące przerwanie ciąży.
Także katolickie stowarzyszenie lekarzy w Peru wyraziło ubolewanie z powodu decyzji Ministerstwa Zdrowia i skrytykowało niedostateczną informację o działaniu i skutkach dopuszczonego na rynek preparatu.

USA

Reklama

Ojciec Święty Jan Paweł II ofiarował złoty różaniec jako wotum dla Matki Bożej Ludźmierskiej, czczonej w sanktuarium Karmelitów Bosych w Munster k. Chicago w Stanach Zjednoczonych. Uczynił to z okazji przypadającego w tym roku 75-lecia Związku Podhalan w Ameryce Północnej.
Karmelitańskie sanktuarium w Munster powstało po II wojnie światowej. Założyli je polscy karmelici bosi, którzy przeszli szlak bojowy z gen. Władysławem Andersem i z Anglii wyemigrowali za ocean. Stanowi ono ważny ośrodek religijno-polonijny w regionie chicagowskim. Pielgrzymi oddają cześć Matce Bożej Ostrobramskiej w kościele pod jej wezwaniem, a w klasztornym parku cieszy się szczególnym kultem figura Matki Bożej Ludźmierskiej, usytuowana w kaplicy zbudowanej w stylu góralskim, jak na Podhalu.

Rosja

Procesja Bożego Ciała przeszła 13 czerwca br. ulicami Moskwy. Święto zostało przeniesione na niedzielę, ponieważ czwartek był dla Rosjan normalnym dniem pracy. Po porannej Mszy św. ulicami rejonu, w którym znajduje się katedra Niepokalanego Poczęcia, wyruszyła procesja eucharystyczna prowadzona przez abp. Tadeusza Kondrusiewicza. 4 ołtarze zbudowali i przystroili przedstawiciele katolickich wspólnot parafialnych. Proboszcz parafii katedralnej - ks. Józef Zaniewski, salezjanin, zapewnił, że w czasie ostatnich 5 lat, kiedy po ulicach Moskwy szła procesja Bożego Ciała, nie doszło do żadnego incydentu. Podobnie było i tym razem, kiedy po raz 6. katolicy moskiewscy, godnie i bez przeszkód, publicznie mogli wyznać swoją wiarę w Chrystusa Eucharystycznego.

Sudan

Na tragiczną sytuację ok. 500 tys. dzieci w regionie Darfur w zachodniej części Sudanu zwróciła uwagę UNICEF (Dzieło Pomocy Dzieciom Narodów Zjednoczonych). W prowincji tej żyje prawie 2 mln Afrykańczyków, przede wszystkim kobiet i ludzi starych, cierpiących na skutek rozpoczętej w ub. r. wojny domowej. Blisko połowa tych ludzi, w tym ok. 500 tys. dzieci, przebywa w obozach dla uchodźców, gdyż zostali wygnani ze swych domów. Według szacunków UNICEF, na niedożywienie cierpi ponad 125 tys. dzieci, a 75 tys. odczuwa już poważne następstwa tego stanu. W dalszym ciągu występują duże trudności w zaopatrzeniu uchodźców w wodę pitną, żywność i leki.

Tydzień na świecie

Ojciec Święty mianował abp. Tadeusza Kondrusiewicza z Moskwy, przewodniczącego Konferencji Biskupów Rosji, członkiem dwóch dykasterii: Kongregacji ds. Duchowieństwa oraz Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”.

Ks. Joseph Nguyen Chi Linh, profesor Seminarium Duchownego w Nha Trangn, został ordynariuszem położonej w północnym Wietnamie diecezji Thanh Hoa. Jan Paweł II mianował nowego biskupa po konsultacjach z władzami Wietnamu. Jak podkreśla się w Watykanie, nominacja świadczy o poprawie stosunków między Stolicą Apostolską a tym krajem.

W czasie, gdy obywatele 25 krajów UE wybierali nowy Parlament Europejski, w Belgradzie obradowali sekretarze generalni Konferencji Biskupów z krajów europejskich. Tematem była rola chrześcijaństwa i Kościołów we współczesnej Europie. - Wiele wskazuje na to, że w Europie nadszedł czas odkrywania na nowo Ewangelii - do takiego wniosku doszli uczestnicy spotkania, zorganizowanego przez Radę Konferencji Episkopatów Europy (CCEE).

Z honorami królewskimi cała Ameryka pożegnała Ronalda Reagana. Dziesiątki tysięcy ludzi złożyły ostatni pokłon prezydentowi, którego trumnę wystawiono na Kapitolu. W katedrze waszyngtońskiej zjawiło się ponad 40 głów państw oraz 5 żyjących prezydentów USA. Zgodnie z ostatnią wolą samego Reagana, uroczystościom przewodziła była premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher. R. Reagana pochowano na wzgórzu nad Pacyfikiem, na terenie jego ukochanej biblioteki w Kalifornii.

Federalny Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe (Niemcy) uznał za zgodny z konstytucją całkowity zakaz handlu w niedziele i święta oraz w dni powszednie po godz. 20 (sędziowie w Karlsruhe oddalili tym samym skargę domu handlowego Kaufhof przeciwko ustawie ograniczającej czas pracy placówek handlowych).

Europa nie obudziła pasji wyborców. Pierwsze od rozszerzenia UE o 10 nowych krajów wybory do Parlamentu Europejskiego przejdą do historii z powodu najniższej od ćwierćwiecza frekwencji. Większość ekip rządzących w 25 krajach przegrała. Duży sukces odnieśli eurosceptycy. Głosowało ok. 44%. z ok. 338 mln uprawnionych. Największa frekwencja była na Malcie (ok. 80%) oraz w Belgii (ok. 75%, ale tu wybory są obowiązkowe).

Bolesnej lekcji za poparcie USA w wojnie w Iraku udzielili premierowi Tony’emu Blairowi wyborcy w Anglii i Walii. Rządząca Partia Pracy doznała w wyborach lokalnych gorzkiej klęski. Według BBC, laburzystów pobili zarówno konserwatyści, jak i - pierwszy raz w historii - liberalni demokraci.

Irlandia, która obok Wielkiej Brytanii jako jedyna otworzyła swój rynek pracy dla Polaków i obywateli innych nowych państw UE, zaostrzy swe prawo obywatelskie - nie będzie już go otrzymywał automatycznie każdy urodzony na Zielonej Wyspie.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„La Cumbia del Papa”: peruwiańska piosenka o papieżu staje się hitem

2025-05-20 09:19

[ TEMATY ]

piosenka

Peru

Papież Leon XIV

Youtube.com/ Vatican Media

Peruwiański piosenkarz Donnie Yaipén oddał muzyczny hołd papieżowi Leonowi XIV i natychmiast odniósł sukces. Jego łatwo wpadająca w ucho piosenka „La cumbia del Papa”, zaprezentowana 17 maja, szybko stała się bardzo popularna na YouTube i w mediach społecznościowych. “Piosenka jest podziękowaniem dla człowieka, który pozostawił po sobie ślad” - powiedział lokalnym mediom artysta pochodzący w Chiclayo. Podkreślił, że jest to również wyraz dumy narodu z pierwszego papieża posiadającego obywatelstwo peruwiańskie.

„Do Chiclayo zawitała radość, a Peru jest błogosławione” - tak zaczyna się piosenka, do której teledysk został częściowo nakręcony przed katedrą w Chiclayo, która przez wiele lat była kościołem biskupim obecnego papieża. Wprawdzie Leon XVI urodził się w Chicago, jednak najlepsze lata spędził w Peru, „pomagając całym sercem” w diecezji Chiclayo i jest „do szpiku kości Peruwiańczykiem”, jak głosi hiszpański tekst piosenki, której towarzyszy muzyka akordeonowa. Nawet ruchy taneczne interpretowane są jako podziękowanie Bogu: „Podnieście ręce i podziękujcie Bogu, bo nasz Papież jest Peruwiańczykiem, jest Chiclayanem, jest Papą Leonem”.
CZYTAJ DALEJ

Mentzen zaprezentował deklarację, którą chce dać do podpisania Trzaskowskiemu i Nawrockiemu

Brak nowych podatków, niewysyłanie polskich żołnierzy na Ukrainę czy brak zgody na wstąpienie tego kraju do NATO - m.in. takie punkty znalazły się w deklaracji zaprezentowanej przez Sławomira Mentzena, którą poseł Konfederacji chce dać do podpisania Rafałowi Trzaskowskiemu i Karolowi Nawrockiemu.

Menzten, który jako kandydat Konfederacji zajął w niedzielnej I turze wyborów prezydenckich trzecie miejsce (14,81 proc. głosów), miał we wtorek wypowiedzieć się w sprawie drugiej tury, w której 1 czerwca zmierzą się kandydat KO i kandydat popierany przez PiS.
CZYTAJ DALEJ

Najnowszy sondaż: druga tura dla Karola Nawrockiego

2025-05-20 13:19

[ TEMATY ]

Karol Nawrocki

wybory 2025

PAP/Piotr Nowak

Ogólnopolska Grupa Badawcza przeprowadziła sondaż poparcia dotyczący drugiej tury wyborów prezydenckich. Wygranym zostałby Karol Nawrocki - informuje TV Republika.

W niedzielę Polacy oddali głos na swojego kandydata w pierwszej turze wyborów prezydenckich. Wyniki wyglądały następująco:
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję